Aktie 'Let op landbouwtrekkers' weer van start gegaan Superheffing blijft tot eind 1991 Duitsland wil programma voor kleinere bedrijven Hoofdbestuur akkoord met nieuwe statuten en huishoudelijk reglement ZLM boos over uitblijven duidelijkheid inleveringsrechten maatschappen. Hoofdbestuur ZLM zet grote vraagtekens bij gronduitverkoop Domeinen Het is de laatste jaren een goed gebruik geworden om het wegverkeer in het najaar nog eens extra opmerkzaam te maken op het landbouw- verkeer. In dit kader gaf gedeputeerde J.D. de Voogd vorige week don derdagmiddag het startsein voor de aktie 'Let op landbouwtrekkers'. Hij deed dit op de veerboot Prins Willem-Alexander tussen Kruinin- gen en Perkpolder. Leden van het promotieteam Veilig Verkeer Ne derland deelden de aanwezigen op de boot stickers uit met de tekst 'let qp landbouwtrekkers'. De heer De Voogd deed de aanwezigen niet alleen het verzoek deze sticker op hun auto te plakken, maar ook en vooral naar de tekst ervan te handelen. Melkquota en superheffing moeten nog minstens vier jaar gehand haafd blijven, aan het eind van die periode moet er een evenwicht zijn ontstaan tussen vraag en aanbod van zuivel. Ook dan kunnen de quota nog niet verdwijnen. Maar het stelsel kan wel worden versoe peld, bijvoorbeeld door de quota vrij verhandelbaar te maken. Dat blijkt uit voorstellen die de Europese Commissie vorige week woens dag heeft bekendgemaakt. Vorige jaren werd deze aktie steeds georganiseerd door de rijkspolitie in Zeeland, Veilig Verkeer Nederland en de provincie. Dit jaar voor het eerst is ook het landbouwschap bij de or ganisatie betrokken. "En eigenlijk is dat een logische zaak, want nu - met dit kwartet van organisatoren - kun nen alle facetten van de problemen die zich kunnen voordoen al in de voor bereiding aan de orde komen", aldus De Voogd. Doel van de aktie "Letten op land bouwtrekkers" is onderling begrip te kweken tussen alle weggebruikers. Van het snelverkeer wordt gevraagd begrip te hebben voor de landbouw trekkers met daarachter de zwaar be laden aanhangers met bieten of andere produkten van de oogst. Van de bestuurders van de landbouwvoer tuigen wordt tegelijkertijd gevraagd begrip te hebben voor het snelverkeer en de fietsers en bromfietsers. "Zorg dat u goed zichtbaar bent en probeert u de wegen zo schoon mogelijk te houden", verzocht De Voogd aan de landbouwers. Het blijkt overigens, dat landbouwers zich bewust zijn van de gevaren. De waarschuwingsdrie hoek is al op grote schaal ingevoerd als markering op de landbouwvoer tuigen, al laat de wettelijke verplich ting daartoe nog op zich wachten. Net als vorig jaar zullen de dienstau to's van de rijkspolitie en van provin ciale waterstaat worden voorzien van magnetische stickers met de tekst "Let op landbouwtrekkers". In Zeeuws-Vlaanderen - toch altijd nog het centrum voor de bietencampagne - .zullen borden met dezelfde tekst langs de wegen worden geplaatst. De heer J. Oggel, sekretaris van de ZLM, zei de gezamenlijke aktie een zeer goed initiatief te vinden. Wel sprak hij zijn teleurstelling uit over het feit dat er nog steeds geen goede regeling is getroffen om automobi listen te wijzen op pleksgewijze ver vuiling van de weg door landbouwver- keer. Volgens hem moeten er uniforme borden worden ontworpen die een boer langs de weg kan plaatsen in geval van tijdelijke verontreiniging met grond. Europees commissaris Frans An- driessen wil het huidige quotastelsel voortzetten, omdat er volgens hem geen betere manier is om de melk- produktie in te dammen. De al voor genomen produktievermindering met 2,5 procent vanaf 1 april 1988 moet gewoon doorgaan. In totaal gaan de quota deze twee jaar met 9,5 procent omlaag. In 1989 moet het marktevenwicht zijn bereikt. De produktie kan op het dan bereikte peil worden bevroren. Dat betekent dat de tijdelijke be doelde opschorting van 5,5 procent van de quota definitief moet wor den. De compensatie die de melkvee houders hiervoor krijgen blijft tot 1 april 1989 27 gulden per honderd ki lo. Daarna gaat de compensatie ge leidelijk omlaag tot ruim zestien gul den in 1991. Vanaf 1989 zal het melkjaar op 1 oktober beginnen in plaats van op 1 april. Op die manier heeft men een beter inzicht in de produktie. Versoepelingen van het quota systeem kunnen volgens Andriessen pas tegen 1991 worden overwogen. Hij wil dan voorstellen de quota los van de grond verhandelbaar te ma ken. Dat geeft de melkveehouders wat meer speelruimte. Meest opvallende element in de nieu we voorstellen is de vaststelling van een garantiedrempel voor granen. Als de produktie volgend jaar groter is dan 156,5 miljoen ton wil Andries sen ingrijpen via automatische prijs verlagingen, van vijf procent in 88/89 en van 7,5 procent in het daar opvolgende graanprijsjaar. De han del rekent dit jaar op een oogst van 158 miljoen ton. Voor erwten en bonen, tabak en be paalde groente- en fruitsoorten stelt de commissie soortgelijke garantie drempels voor. Het plan voor een heffing op de verwerking van olieën en wetten is wat de commissie be treft nog steeds niet van tafel. (ANP) - Er zijn woensdag eveneens concrete maatregelen voorgesteld voor suiker en schapevlees. De Europese suikersector is in principe al kostendekkend. De producenten betalen een heffing om de overschot ten af te zetten op de wereldmarkt. De commissie wil nu zelf de be voegdheid krijgen om deze heffing in het lopende seizoen te verhogen tot een maximum van 37,5 procent als er tekorten dreigen. Tot dusver werd de heffing achteraf geind. Dat leidde telkens tot tegenvallers op de begroting. Het Duitse ministerie van landbouw is een grootscheeps plan aan het uit werken om de "Bauerliche", dus kleinere bedrijven te hulp te komen. Het programma, waarmee tientallen miljoenen mark mee gemoeid zou den zijn, wil de bestaande subsidie regelingen meer aan de kleine bedrij ven ten goede laten komen en min der aan de "agrarfabriken'. Wat on der dat laatste verstaan moet wor den, is echter nog niet gedefinieerd. De Duitse compensatie voor de mcb- afbraak zal één van de geldbronnen van het nieuwe programma zijn. De nieuwe plannen kwamen in de openbaarheid na de recente deelstaatverkiezingen in Sleeswijk- Holstein, die in een fiasco voor de regerende CSU zijn geëindigd. De boerenstemmen hadden blijkbaar een grote invloed op de uitslag ge had. Het programma, dat onder de naam "actieprogramma voor het bauerliche familiebedrijf" zal wor den gepresenteerd, heeft vier hoofd punten. Ten eerste maatregelen om de concurrentiekracht van de kleine bedrijven veilig te stellen. Ten twee de moeten de markten worden ont last. Ten derde zullen prestaties bui ten de eigenlijke landbouwproduk- Het hoofdbestuur van de ZLM is verontwaardigd over het feit dat het ministerie van landbouw t.a.v. de melkveehouderij nog steeds geen uit sluitsel heeft gegeven over de kwestie van de leveringsrechten voor maat schappen. De theorie is hier abso luut in tegenspraak met de praktijk. Bovendien draagt dit er toe bij dat de veel gebruikte vorm van bedrijfs- overdracht via de maatschap in dis- crediet wordt gebracht. (Zojuist is hierover nader nieuws be kend geworden. We verwijzen daar om naar het bericht "Voor bestaan de maatschappen geen reden grond/ tie, bijvoorbeeld landschapsonder- houd, worden beloond. Als laatste punt wordt er starthulp gegeven aan boeren die een bestaan buiten de landbouw willen beginnen. Programma Al eerder was door de Beierse minister-president Franz Josef Strauss een dergelijk programma onder de naam "eeuwverdrag" ge propageerd. Deze naam bleek de co alitiepartner van de christen democraten, de liberale FDP, niet te bevallen. Hun landbouwvoorman, staatssecretaris van Landbouw Ge- org Gallus, vindt dat het woord "eeuwverdrag" te veel verkeerde hoop bij sommige boeren wekt. De zogenaamde "agrarfabriken" moeten dus met een teruglopende steun rekening houden. Over de de finitie van zo'n agrarfabrik bestaan echter niet alleen meningsverschillen tussen Nederland en Duitsland, maar ook tussen Duitse boeren on derling. Noordelijke en zuidelijke boeren staan daarin tegenover el kaar. Deze herfst zal er een struc tuurraamwet komen, waarin het be grip wordt omschreven. quotumsituatie snel te veranderen'op pag. 13). Ook rond de eventuele loskoppeling van grond en quota en de verhandel baarheid van de quota is er nog veel onzekerheid. De veehouderijcom missie heeft hier omtrent dan ook nog geen definitief standpunt in kunnen nemen. Ook is er nog steeds onduidelijkheid t.a.v. de fiscale be lastbaarheid van quota bij bedrijfs overname. Het "leasen" van melk quota verdient volgens Van Veldhui zen zeker een nadere studie temeer omdat daardoor de flexibiliteit in de melkveehouderij weer toe kan nemen. Eén bron van financiën voor het programma zal uit de mcb- compensatie voortvloeien. Tot op heden ontvangen de boeren in dit kader via het btw-stelsel een toeslag van 5 procent op de prijs van hun producten. Dat mag zo in de toe komst niet meer. Vanaf 1989 eist de EG dat alleen nog 3 procent omzet- afhankelijk worden uitgekeerd. De resterende 2 procent zijn dan goed voor rond 1 miljard mark die dan van de bondsregering structuurver- beterend zullen worden uitgekeerd. Detlef Stachetzki, Agra-Europe, Bonn Ganzenoverleg Op initiatief van de Gewestelijke Raad voor Zeeland heeft er een eerste overleg plaatsgevonden tussen vertegenwoordigers van de georganiseerde landbouw, na tuurbeschermingsorganisaties en de Koninklijke Nederlandse Ja gersvereniging over de problema tiek die wordt veroorzaakt door het steeds toenemende aantal ganzen dat in het zuidwestelijk Deltagebied verblijft en derhalve fourageert op agrarische cultuur gronden. Het feit dat dit foura- geren veelvuldig gebeurd op landbouwgronden, houdt in dat een groot aantal grondgebruikers geconfronteerd wordt met een steeds toenemende schade. Het overleg om te komen tot vermin dering van deze schade zal wor den voortgezet. Hoofdbestuur ZLM akkoord met Balans en Exploitatie 1986 en Begroting 1987 Het hoofdbestuur van dë ZLM is op haar vergadering 28 september jl. te Etten-Leur akkoord gegaan met de balans per 31 december 1986 en met exploitatierekening 1986. Tevens stemde het bestuur in met de verde ling van het batig saldo. Daarvan zal een belangrijk deel worden toege voegd aan het VUT-fonds terwijl het resterend bedrag zal worden toege voegd aan de algemene reserve. Ook de begroting voor het jaar 1988 werd goedgekeurd. Het hoofdbestuur van de ZLM heeft zich maandag 28 september in haar maandelijkse vergadering te Etten- Leur akkoord verklaard met het concept van de aangepaste statuten en het huishoudelijk reglement van de Zuidelijke Landbouw Maat schappij. Een aantal ontwikkelingen heeft aanpassing noodzakelijk ge maakt. Eén van de belangrijkste wij zigingen betreft de funktiewijziging van ledenraad en algemene vergade ring. Een en ander komt erop neer dat de nieuwe ledenraad de bevoegd heden krijgt van de huidige algeme ne vergadering terwijl de algemene vergadering van nu vooral een repre- sentief karakter gaat krijgen. Het bestuur van de ZLM stelt zich positief op ten aanzien van de in gang gezette automatisering bij de De voorzitter van de commissie Grondgebruik van de ZLM, de heer J. Nieuwenhuyse heeft het hoofd bestuur van de ZLM in zijn maande lijkse vergadering 28 september jl. te Etten-Leur geattendeerd op de door de regering voorgenomen versnelde uitverkoop van domeingronden. Dit speelt weliswaar hoofdzakelijk in de IJsselmeerpolders maar de heer Nieuwenhuyse ging ervan uit dat ook de domeingronden in Zeeland en Noord-Brabant in dit beleid be trokken zullen worden. In de praktijk roept de werkwijze van de Domeinen vraagtekens op. Zo moeten pachters die hun bedrijf willen kopen een zgn. vermo genstoets ondergaan, hetgeen nogal wat bezwaren oproept. Is men niet in staat om te kopen dan kan desge wenst grond bijgepacht worden. Ook dat laatste roept in de IJssel meerpolders weerstand op. De oproep van de voorzitter van de commissie grondgebruik om de door de L.M.IJ. geuite bezwaren tegen de werkwijze van Domeinen vanuit de ZLM te steunen vond bij de vergade- SEV van de ZLM. Het hoofd van de SEV-dienst, de heer J. Markusse, wees het bestuur erop dat de auto matisering van de SEV staat en valt met de informatie die er (centraal) in wordt gestopt. Hier zal dan ook zeer sterk de vinger aan de pols moeten worden gehouden. Er zal een lande lijk opererende dienst worden in gesteld die een en ander zal coördi-' neren. Daar op korte termijn in vesteringsbeslissingen dienen te wor den genomen kreeg het dagelijks bestuur volmacht om de noodzake lijke besluiten te nemen. Tijdens de vergadering van het hoofdbestuur maandag 28 september jl. werd met veel waardering kennis genomen van het werkverslag van.de SEV over het afgelopen jaar en van het program ma voor het komend seizoen. ring gehoor. De vermogenstoets wordt overigens ook toegepast bij te verplaatsen bedrijven naar de Flevo- polders. De nieuwe waterschapswet geving zal in eerste instantie bespro ken worden de commissie grondge bruik van de ZLM. Besprekingen over EG keurmerk alternatief geteelde groenten. In EG-verband zijn de eerste bespre kingen gevoerd over het invoeren van een keurmerk voor alternatief geteelde groente-produkten. Dit keurmerk moet garanties geven dat deze produkten zonder kunstmest en bestrijdingsmiddelen geteeld zijn. Met'name van de kant van het Euro pese Parlement is aandrang op de Europese Commissie uitgeoefend om zo'n keurmerk zo spoedig moge lijk ingevoerd te krijgen. Vrijdag 2 oktober 1987 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 5