Verkaveling St. Philipsland kan met relatief lage kosten op hoger plan gebracht worden Provinciale Raad roept op tot rationele diskussie zoetwatervoorziening Burgemeester Rutten opent nieuwbouw Agrarische Unie-Vulcaan Bouwregels in Brabantse buitengebied weer strenger Kursus vaardig loonwerken opnieuw van start De inrichtingssituatie van St. Philipsland kan aanmerkelijk verbeterd worden door een landinrichtingsprojekt met administratief karakter. De landbouwkundige verbetering is daarbij voornamelijk gericht op de verkavelingssituatie. Ten opzichte van de oude kavelinrichtingssi- tuatie dienen de nieuwe kavels minimaal gelijkwaardig te zijn. Hier toe zijn kavelaanvaardingswerken noodzakelijk en kunnen enige aanpassingen in de kavelontsluiting en de waterhuishouding zonodig worden gerealiseerd. De ruilverkaveling biedt hierdoor de randvoor waarden voor een verdere, door de landbouwbedrijven zelf te realise ren, optimale inrichtingssituatie. Dit stelt de Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in de Landbouw in Zeeland in zijn Land- bouwstruktuuradvies Ruilverkaveling St. Philipsland. Bij het opstellen van het landinrich- veling, in het gebied op een hoger plan tingsplan vormt het landbouwstruk- gebracht worden. Soberheid en doel- tuuradvies als één van de vier matigheid zijn in de planvorming be- deeladviezen-de landbouwkundige in- langrijke kriteria. Vanuit de breng bij de beschrijving van het plan- hoofddoelstelling, n.l. de verbetering gebied. Aangegeven wordt hierin wat van de konkurrentiepositie en de de knelpunten zijn en waar de agra- werkomstandigheden in de landbouw rische wensen liggen om deze knel- en het verruimen van de keuzemoge- punten op te lossen. De lijkheden in het grondgebruik op lan- landinrichtingskommissie heeft als gere termijn volgt, dat voor de taak om op grond van de vier deelad- landbouw de randvoorwaarden moe- viezen tot een weloverwogen plan te ten worden geboden voor het realise- komen. ren van een optimale De elementen in dit deeladvies zullen inrichtingssituatie. De basis wordt door de landinrichtingskommissie ge- hierbij gevormd door een verbetering toetst worden op hun haalbaarheid en van de verkaveling door koncentra- in het voorontwerp meegenomen kun- tie van verspreid liggende kavels zo nen worden. Het voorontwerp wordt dicht mogelijk bij de bedrijfsgebou- ter inspraak gebracht. Vervolgens kan wen, alsmede het verbeteren van de het eindrapport worden opgesteld. detailontwatering, waarbij zowel te Tegen relatief geringe kosten en met natte als te droge produktieomstan- een hoog rendement kan de inrich- digheden opgeheven dienen te tingssituatie, en met name de verka- worden. De Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in de Landbouw in Zeeland heeft in zijn laatste vergadering, gehouden op 3 september jl., zijn zorg uitgesproken over de verharding van de diskussie over de zoetwatervoorziening in Schouwen-Duiveland en Tholen. De Raad doet daarom een dringend beroep op de betrokkenen om op zo rationeel mogelijke gronden tot een besluitvorming te komen. De Provinciale Raad vindt dat een goede inschatting van het lange termijn-belang en het behoud en de versterking van de konkurrentie- kracht van de plantaardige sektor in de afweging een belangrijke rol dienen te spelen. De heer ir. H.A. Gonggrijp van de direktie Akker- en Tuinbouw gaf in de vergadering een toelichting op de taknota Fruitteelt, waarna over de nota uitvoerig werd gediskussieerd. De Raad onderschreef de visie, dat een goed ondernemerschap van vi taal belang is in de fruitsektor. Men moet een goed kwaliteitsprodukt, dat aansluit bij de wensen van de konsument, kunnen leveren. Veel onderzoek is nog nodig naar de ver betering van de bewaring van het produkt en naar de mogelijkheden van geïntegreerde bestrijding van ziekten en plagen. Voorts acht de Raad het van groot belang, dat in de nota een groot ver trouwen wordt uitgesproken in de uitbreidingsmogelijkheden binnen de fruitteeltsektor. Benadrukt wordt het positieve uitstralingseffekt van de CVZ, hetgeen de centrumfunktie binnen Zeeland versterkt. Voor de Zeeuwse fruitteelt is tevens een goed middelbaar fruitteeltonderwijs en een adekwate zoetwatervoorziening van eminent belang. Door de Ned. Organisatie van Pluimveehouders, afd. Zeeland, is een reaktie opgesteld n.a.v. de tak nota Pluimveehouderij. Deze reaktie werd door de heer F. Vos van de N.O.P. in de vergadering toegelicht. De situatie in de legpluimveehoude- rij is zorgelijk. Weliswaar is de pro- duktie per kip toegenomen, maar de prijs van de eieren blijft op een laag nivo en de kwaliteit van de eieren gaat, als gevolg van een toenemende geautomatiseerde verwerking, ach teruit. De Raad is met de N.O.P. van mening, dat met de invoer van kippemest in Zeeland voorzichtig dient te worden omgesprongen, om dat een reëel gevaar bestaat voor besmetting met ziekten en versprei ding van onkruiden. Dit on derstreept de noodzaak van een mestkwaliteitsregeling. De verkavelingssituatie Teneinde een optimale situatie in de bedrijfsverkaveling te verkrijgen dient alle grond direkt bij de bedrijfsgebou wen te liggen. De kavels zullen van voldoende omvang moeten zijn en een gunstige vorm moeten hebben. Voor de rundveehouderij dient de huiskavel zo groot mogelijk te zijn, en minimaal 60% van de bedrijfsoppervlakte te be dragen. Voor akkerbouwbedrijven vergt een optimale bedrijfsvoering percelen van minimaal 10 hektare, met een lengte-breedte verhouding van 2 a 3 1. Voor tuinbouwbedrij ven dienen de gronden bij de bedrijfs gebouwen te liggen. Een minimale kavelomvang van 6 hektare is bij de fruitteelt nodig voor optimale pro- duktieomstandigheden. Eventuele veldkavels dienen via een verharde weg ontsloten te zijn, waarbij de af stand tot de gebouwen minimaal is. De interne ontsluiting van be- drijfspercelen moet afgestemd zijn op de eisen van de moderne bedrijfsvoe ringen dient via een verharde bedrij fs- ontsluitingsweg bereikbaar te zijn. Een ruilverkaveling met administra tief karakter voorziet in een nieuwe, kaveltoedelingssituatie. Voor het be reiken van een optimaal plan van toe deling zijn een aantal landmetershektares nodig. Uitgangs punt bij de toedeling is dat de toe te wijzen kavels een zelfde inrichtings- nivo hebben als dat van de ingebrach te kavels. Kleine bedrijven In de vergadering werd kort gedis kussieerd over de noodzaak zich in de voorlichting te richten tot de groep 'kleine bedrijven'. Hoewel de ze groep in de voorlichtingspro gramma's geen hoge prioriteit kan krijgen, wordt de noodzaak van voorlichting voor de kleine bedrij ven wel onderkend. De Raad geeft hierbij de voorkeur aan een themati sche aanpak boven een groepsge richte aanpak. bestemmings plannen Wissenkerke Met ingang van 30 september ligt ge durende een maand bij de gemeente secretarie voor een ieder ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan Bui tengebied II. Gedurende deze ter mijn kan een ieder schriftelijk bij de gemeenteraad bezwaren indienen: Postbus 3, 4490 AA WIS SENKERKE. Wegenstruktuur en ontsluiting Het net van plattelandswegen in de ruilverkaveling St. Philipsland is vol doende dicht en heeft in het algemeen een goede kwaliteit. De ontsluiting ten behoeve van landbouwkavels en be drijfsgebouwen is veelal voldoende. Uitbreiding van het wegennet is niet noodzakelijk. Enkele wegen zijn evenwel te smal en te licht van konstruktie voor het hui dige landbouwverkeer. Vanwege de beperkte financiële middelen is een verbetering terzake niet te verwach ten. Mogelijk dient ten behoeve van het aanvaardbaar maken van de nieu we verkaveling een aantal dammen en insteekwegen aangelegd c.q. verbe terd te worden. Ook dit jaar is er een kursus vaardig loonwerken. Het programma richt zich op de sociale vaardigheid en de machine- en teelttechnische kennis van werknemers van loonbedrijven. De kursus is een initiatief van de af deling Landbouwambachten van het Landbouwschap en duurt in totaal tien dagen. Gedurende vier dagen wordt aan dacht besteed aan sociale vaardig heid, vijf-en-een-halve dag wordt ge bruikt voor het onderwerp techniek en een halve dag wordt besteed aan het werken met werkbonnen en ar beidsovereenkomsten De praktijkscholen in Emmeloord, Schoondijke en Oenkerk verzorgen het technische gedeelte van de kur sus. Het kursusonderdeel sociale vaardigheid wordt gegeven in het Uiteindelijk heeft de Brabantse poli tiek dan toch een akkoord gesloten over de regels voor het bouwen in het buitengebied. Op een perskonferen- tie direkt na een vergadering van ge deputeerde staten waar deze zaak op de agenda stond, (op dinsdag 22 sep tember) maakte gedeputeerde T. Brugman van de PvdA bekend, dat in het akkoord de vrijere regels wor den teruggedraaid, die CDA en VVD in februari van dit jaar stelden. Het akkoord is neergelegd in een her ziene toelichting op de beide streek plannen voor West- en Midden- en Oost-Brabant. De behandeling van die toelichting in provinciale staten is Vrijdagmiddag 18 september werd het nieuwbouwkomplex van Agrari sche Unie-Vulcaan te Middelburg geopend door burgemeester mr. G.J. Rutten, na een officiële ont vangst in Hotel Arneville. De sleu tels waarmee de burgemeester de vestiging, gelegen aan het Arneka- naal opende, verkreeg hij door ringsteken vanaf een prachtige sjees, getrokken door een sierlijk opge tuigd werkpaard. Na de opening volgde een rondlei ding door de loodsen, waar momen teel circa 13.000 ton kunstmest, gra nen, peulvruchten en fijne zaden zijn opgeslagen en waarin diverse agrarische toeleveranciers zich pre senteerden en langs het magazijn voor gewasbeschermingsmiddelen, annex kantoor met laboratorium. Gedurende de aansluitende open dag werden ruim vijfhonderd relaties van Agrarische Unie-Vulcaan uit ge heel Zeeland ontvangen, die konden vaststellen dat met deze nieuwe ou tillage de boerenbelangen in de toe komst nog beter kunnen worden be hartigd. Het nieuwe adres luidt: Agrarische Unie-Vulcaan B.V., Uy- terschootweg 20, Postbus 8047, 4330 EA Middelburg, tel. (01180)26155. Waterbeheersing Het huidige waterlopenstelsel is van voldoende omvang en kwaliteit voor de afvoer in natte perioden. Het aan vaardbaar maken van de nieuw toe gedeelde kavels zal plaatselijk werken ter verbetering van de waterbeheer sing noodzakelijk maken. Dit betreft dan de aanleg, het verruimen of dem pen van sloten of het aanbrengen van drainage en kunstwerken. Voor de droogtegevoelige gronden is peilhandhaving en könservering in groeiseizoen gewenst c.q. nodig. Een betere vochtvoorziening van de gewassen kan worden bereikt door benutting van het water uit het Zoom meer. De infrastrukturele werken die daarvoor nodig zijn vallen buiten het kader van de ruilverkaveling. Agrarisch Onderwijs Centrum te Emmeloord. Informatie over de kursussen is te krijgen bij het sekretariaat van de afdeling Landbouwambachten van het Landbouwschap in Den Haag (tel. 070-526666). D.B.H.-kantoor Zierikzee wordt gesloten Als gevolg van bezuiniginsmaatrege- len zal het D.B.H.-kantoor in Zie rikzee per 1 december a.s. worden gesloten. Vanaf die datum kunnen de ondernemers op Schouwen- Duiveland, St.. Philipsland en Tho len terecht op het kantoor van de Districts Bureau Houder te Goes. Tevens zullen er zitdagen worden ge houden op Schouwen-Duiveland en Tholen. Dit maakte de heer Oomen bekend op de vergadering van de Provinciale Raad voor de Bedrijfs ontwikkeling in de Landbouw in Zeeland op 3 september jl.. nog maar een formaliteit, zodat nu een einde lijkt te zijn gekomen aan een langdurige stijd om de vrijheid van boeren te bouwen in het buiten gebied. In die strijd speelde de machtige 'groene lobby' in Noord-Brabant van meet af aan een belangrijke rol. De kombinatie van boerenorganisaties en het grote agrarische bedrijfsleven (CHV, DMV/Campina e.d.) hadden en hebben een flinke vinger in de pap in met name de fraktie van het CDA in de Brabantse staten. Met name de ze fraktie slaagde er dit najaar bij de herziening van de beide streekplannen in om, tegen de wil van GS en de op positie, de bouwregels voor boeren in het buitengebied aanzienlijk te ver soepelen. De provincie liep hiermee het risiko om bij de vaststelling van bestem mingsplannen buitengebied bui tenspel te komen staan; iedere gemeente kreeg een grotere vrijheid van handelen ten aanzien van nieuw- bouwplannen van agrariërs. Omdat juist gemeenten nogal eens onder druk van boeren staan, hebben GS zich van meet af aan tegen de ingreep van het CDA (en in mindere mate de VVD) verzet. Toen de PvdA dit jaar met aanzienlijke winst in het provin ciehuis terugkeerde, kondigde gede puteerde Ton Brugman al aan, dat het laatste woord over de herziening van de Brabantse streekplannen nog niet was gezegd. Al direkt na de statenver kiezingen maakten de drie grote par tijen afspraken over een nieuwe diskussierdnde. Helemaal buitenspel staan de gemeen ten overigens nog niet. In het vorige week gesloten akkoord is uitdrukke lijk vastgelegd, dat de provincie het dient te honoreren als een gemeente kan aantonen dat ergens binnen haar grondgebied strengere of lossere re gels moeten gelden. Wel staat in het akkoord dat de provincie de bouw van stallen voor niet-grondgebonden bedrijven, zoals een varkens- of een kuikenmesterij, in niet puur agrari sche gebieden niet meer zal toestaan. Burgemeester G.J. Rut ten van Middelburg wordt lof toegezwaaid, na zijn geslaagde poging de ring te steken 4 Vrijdag 2 oktober 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 4