'Als je er alleen voor komt te staan' over geld en goed WIR premie op planten Duidelijkheid over opbrengst kwaliteitstarwe Tijdig nadenken over de bedrijfsopvolging Een kursus voor ieder zeer de moeite waard om te volgen ngezonden Ekonomische Vorming Agrarische Vrouwen Tijdig nadenken over de bedrijfsopvolging in het gezin is van groot belang. De bedrijfsovername moet namelijk zorgvuldig en welover wogen worden voorbereid. Het is wenselijk in een vroeg stadium na te gaan of de overname wel realiseerbaar en verantwoord is. Bedrijfs overname doet u maar eens in uw leven. En er is veel kapitaal mee gemoeid. Het is ingewikkeld en u bent voor een groot deel afhanke lijk van de adviezen die deskundigen u geven. Het wordt helemaal in gewikkeld wanneer de deskundigen het onderling niet eens zijn. De sociaal ekonomische voorlich tingsdienst (S.E.V.) kan u helpen bij het "vertalen" van deskundige advie zen naar uw persoonlijke situatie. Want bedrijfsoverdracht blijft maat werk. En als wij spreken over bedrijfs overdracht dan bedoelen wij hiermee in feite twee tijdstippen. Het tijdstip dat de bedrijfsop- volg(st)er op het bedrijf komt werken en binnen enkele jaren een maatschap of firma wordt opgericht. Wij noe men dit voor het gemak de aanvangs fase. Het tweede tijdstip waarbij de S.E.V. u kan begeleiden is de defini tieve bedrijfsoverdracht waarbij de bedrijfsopvolg(st)er het bedrijf alleen voortzet. Dit noemen wij de over drachtsfase. Tussen de aanvangsfase en de overdrachtsfase vindt de samen werking plaats. De samenwer- kingsfase. In dit artikel wordt geen aandacht be steed aan de ztpgeheten direkte be drijfsoverdracht waarbij geen samenwerkingsfase bestaat. Uiteraard kunt u de S.E.V. ook bij een derge lijke bedrijfsoverdracht inschakelen voor begeleiding. Aanvangsfase De bedrijfsopvolg(st)er heeft zijn opleiding voltooid en komt op het be drijf werken. Op welke wijze moet worden beloond? Krijgt de bedrijfs- opvolg(st)er al de rechten voor een overname in de toekomst? En voor welke waarde? Hoe zit dat dan met de overige kinderen? Moet een testa ment worden opgemaakt of aange past? Deze en nog veel meer vragen komen op u af wanneer u gaat pra ten over een mogelijke opzet voor een maatschap of firma. U krijgt gesprek ken met de accountant, notaris en de S.E.V. Wellicht ook de bedrijfsvoor- lichter. Al deze gesprekken kosten veel tijd. En de S.E.V. vindt het heel belangrijk dat u weet wat u gaat re gelen. Daarom wil de S.E.V. u bege leiden bij de opzet voor een maatschap of firma. Het is heel ver standig voordat de eerste gesprekken plaatsvinden u te oriënteren op het terrein van de overname. Het Neder lands Agrarisch Jongeren Kontakt heeft hiervoor een werkmap geschre ven. In begrijpelijke taal komen alle aspekten aan de orde die een rol spe len bij de bedrijfsoverdracht. Na dit te hebben gelezen begrijpt u veel snel ler en beter de adviezen van deskun digen zoals de notaris en accountant. Het is toch van groot belang dat u weet wat u regelt. De werkmap is te bestellen bij het NAJK te Utrecht, tel. (030) 730830. Overdrachtsfase Na een aantal jaren te hebben samen gewerkt breekt wellicht het moment aan van de definitieve bedrijfsover dracht. Als eerste kijkt u in het maat- schapskontrakt wat is geregeld bij de definitieve bedrijfsoverdracht, zoals de verdeling van de stille reserves en de overnameprijs. Hoe gaat dat met de belasting? Hebben de ouders nog voldoende inkomen na de bedrijfs overdracht? Wat wordt hun woonsitu atie? Welke subsidies zijn er allemaal te krijgen? (zoals de "nieuwe" ren tesubsidieregeling). Vele vragen en weinig duidelijkheid. Ook tijdens deze laatste fase van be drijfsoverdracht zult u deskundige ad viezen moeten inwinnen. De S.E.V. kan u hierbij begeleiden. Maatwerk De bedrijfsovername is en blijft maat werk. En voor maatwerk komt de S.E.V. bij u thuis om uitgebreid alle aspekten rond de overname met u en uw gezin door te nemen. De agrarische kommissie van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen organiseert in samenwerking met de SEV van de ZLM een kursus 'Als je er alleen voor komt te staan'. Deze kursussen worden gehouden op 5 plaatsen en zijn toegankelijk voor vrouwen. De kursussen beginnen tel kens 's morgens om 9.00 uur en du ren tot 11.30 uur. Schouwen-Duiveland: woensdag 28 oktober; woensdag 4 november; woensdag 11 november; woensdag 18 november. Walcheren: donderdag 5 november; donderdag 12 november; donderdag 19 november; donderdag 26 no vember. Tholen en St. Philipsland: dinsdag 3 november; dinsdag 10 november; maandag 16 november; dinsdag 24 november. West Zeeuws-Vlaanderen: dinsdag 3 november; dinsdag 10 november; Onlangs heeft de Hoge Raad in een procedure een belangrijke en verve lende uitspraak gedaan voor snijbloe mentelers. Het ging in de gevoerde procedure om de vraag of de aankoop van Gerberaplanten met het oog op het verkrijgen van de snijbloemen daarvan, voor WIR premie in aan merking kon komen. In het betreffende geval duurde de snijbloementeelt 13 maanden. Nadat de inspekteur de premie had gewei gerd werd het geschil voorgelegd aan het Gerechtshof in 's Gravenhage. Het Hof gaf de teler gelijk. Dit vond de staatssekretaris van Financiën weer niet goed en ging in cassatie bij de Hoge Raad. Daar op bedrijfsmidde len en niet op voorraden WIR premie wordt verstrekt moest de vraag beant woord worden of de Gerbera-plantën afzonderlijk bezien of tezamen geno men als bedrijfsmiddel kunnen wor den aangemerkt. De Hoge Raad overwoog: "Voor planten met een korte levensduur staan de kenmerken van voor de om zet bestemde zaken op de voorgrond. Van zodanige planten moet worden aangenomen dat zij rechtstreeks op gaan in zaken die voor de omzet bestemd zijn en kunnen derhalve niet tot de bedrijfsmiddelen worden ge rekend". Ten aanzien van planten die met be houd van hun karakter gedurende een langere periode regelmatig op brengsten géven, staat de eigenschap dat zij min of meer duurzaam een bij drage aan de produktie leveren, op de voorgrond. Zij hebben tegenover hun vruchten of opbrengsten een zodani ge zelfstandigheid dat zij niet kunnen worden geacht rechtstreeks en voor de omzet bestemde goederen op te gaan". De vraag welke situatie zich in een konkreet geval voordoet, is af hankelijk te stellen van de duur van het tijdvak binnen het welk de betrok ken planten opbrengsten leveren. In dien daarvan wordt uitgegaan kunnen planten tot de bedrijfsmiddelen wor den gerekend, indien het tijdvak zich over tenminste twee jaren uitstrekt. De Gerberaplanten hadden een teelt- duur van 13 maanden, maar de eer ste bloemen kwamen pas na 2 maanden, zodat zij slechts 11 maan den opbrengsten gaven. Dit was te kort om als bedrijfsmiddel te worden aangemerkt. Wil men op planten of gewassen WIR premie klaimen dan dient de op brengstperiode zich over tenminste twee jaren uit te strekken. M.J. Robijn maandag 16 november; dinsdag 24 november. West-Brabant: woensdag 11 novem ber; woensdag 18 november; woens dag 25 november; woensdag 2 de cember. U kunt zich opgeven bij de volgende mensen: Schouwen-Duiveland (vóór 15 okto ber): J.L. Hanse-Verburg, tel. 01119-1265; Walcheren (vóór 17 ok tober): L. Brasser, tel. 01180 - 25177; Tholen en St. Philipsland (vóór 27 oktober): C.C. Stoutjes- dijk, tel. 01663 - 2362; West Zeeuws- Vlaanderen (vóór 15 oktober): N. van Driel, tel. 01171 - 1465; West- Brabant (vóór 27 oktober): N. Noo- teboom, tel. 01682 - 2414. U kunt zich ook opgeven bij de SEV-ers in uw gebied. In 3 regio's wordt de kursus georga niseerd door de kring van de ZLM, de Agrarische Kommissie van Plat telandsvrouwen en de jongeren en is voor echtparen, samenwonenden, en jongeren: Heusden en Altena te Dussen opga ve bij R. Meulenberg, tel. 01835 - 2906; Langstraat te Sprang-Capelle, opgave bij D. Boll, tel. 04162 - 1239; O-Z Beveland te Kruiningen, opgave bij C.M. Dees, tel. 01134 - 1206. Een reaktie op de praktijkschrijver van Zuid-Beveland over het baktar- 'we projekt: Het schrijven in deze geest roept de indruk op van twijfels over de mogelijkheid van het telen van een hoogwaardige kwaliteitstar we, zoals die door leden van de Graan Studie Club is uitgezaaid voor oogst 1987. De wijze waarop de praktijkschrijver de opbrengstver- schillen naar voren haalt, tussen de leden van de G.S.C. en het ontvan gende bedrijf de C.Z.A.V. te We- meldinge, zijn niet korrekt en zijn als volgt ontstaan: a) In een zeer vroeg stadium heeft de G.S.C. in Zuid-Beveland een af spraak gemaakt met het ontvangen de bedrijf voor de opslag, en over een geraamde hoeveelheid. b) Bij de opgave van de uitgezaaide ha's bleek achteraf dat hierbij een oppervlakte zaaitarwe was en deze is dus uiteraard niet centraal op geslagen. c) Een aantal leden heeft voor eigen uitzaai voor oogst 1988 zaaizaad thuis gehouden. d) Er,zijn leden die hun tarwe zelf opslaan en konditioneren. Zie hier het verschil in kilogram op brengst 'zoals dat naar buiten is gekomen. Voor alle duidelijkheid: de C.Z.A.V. te Wemeldinge heeft aan de hand van onze lijst van uitgezaai de ha's en de ontvangen kilogram men een op zich terechte rekensom gemaakt. Men wist uiteraard niet van bovengenoemde uitzonde ringen. De inventarisatie onder alle leden van de G.S.C. gaf een ander cijfer over wat er in werkelijkheid gedorst is door de leden en per ha uitgedrukt bedroeg dit gemiddeld 7.448 kg. De wijze waarop de praktijkschrij ver het kweekbedrijf Geertsema er bij betrekt gaat voor ons een vorm aan nemen van afzetten tegen. De G.S.C. Z. Beveland onderhoudt goede en leerzame kontakten met al le kweekbedrijven in Nederland. Een vroegere stagiaire van de Graan Studie Club, die nog steeds lid is van onze club, momenteel werkzaam bij kweekbedrijf Geertsema, heeft vrijwillig de door de Studie Club verzamelde gegevens op zijn eigen komputer verwerkt en aan de leden toegezonden. Het Delta baktarwe projekt is mede ontstaan door de ge wijzigde markt voor de afzet van tarwe die steeds hogere eisen gaat stellen aan de kwaliteit van tarwe en uit de wens dat het aandeel van de gemalen Nederlandse tarwe groter dient te worden, onder het motto: 'niet meer maar beter, met behoud van het saldo per ha en als 't kan ho ger'. Het gebied Zuid Beveland is naar onze bescheiden mening gezien het klimaat en de grondsoort ideaal voor de teelt van kwaliteitstarwe en brouwgerst. Onze Graan Studie Club heeft zich door deze ontwikkelingen voldoende kennis in huis gehaald door kontak ten met o.a. het Ned. Graancen- trum, het Produktschap voor Graan, Zaden en Peulvruchten, de Landbouw Universiteit te Wagenin- gen, het I.P.O., het Nibem en de •verwerkende bedrijven. Tenslotte: op zeven regionale proef- boerderijen wordt door het P.A.G.V. onder leiding van dr.ir. A. Darwinkel onderzoek gedaan naar de kwaliteitsaspekten van tar we. Uit een veldbezoek aan Proef- boerderij Westmaas in 1986 onder leiding van dhr. dr.ir. Darwinkel is mede dank zij zijn kennis en de over dracht hiervan, het uitzaaien van het ras Urban door onze leden ontstaan. Een lid van de Graan Studie Club (naam bij de redaktie bekend) De kosten bedragen ƒ20,tot ƒ25,per deelnerner(ster). De data en tijdstippen zullen nader bekend worden gemaakt, maar de start valt voor Oost-Zuid Beveland in januari, voor Heusden en Altena in februari en voor de Langstraat eveneens in januari. De aanmeldingen dienen voor deze kursussen plaats te vinden vóór 1 november 1987 bij bo venstaande adressen of de SEV in uw gebied. Vanuit gezin en bedrijf Het gaat er in deze kursus om, ge zien vanuit het gezin en het bedrijf waar men aan moet denken wat men kan regelen. De kursus begint met een video opname waar vooral de menselijke aspekten aan de orde worden gesteld. De voorlichter(ster) van de SEV zal ingaan op de sociale ekono mische en fiskale aspekten die indien men er alleen voor komt te staan van groot belang zijn. De notaris die ook meewerkt aan de kursus zal ingaan op wat noodzakelijk is om te regelen en wat wenselijk is. Door middel van diskussievragen, stellingen, kursussen en een kwar tetspel zullen de inleidingen van SEV en notaris worden afgewisseld. Als gevolg van overlijden, echtschei ding komen verschillende mensen er alleen voor te staan. Dit gebeurt in jonge gezinnen met nog geen kinde ren, in gezinnen met opgroeiende kinderen en in gezinnen waar al een opvolger aanwezig is. Er zal getracht worden aan alle levensaspekten aan dacht te besteden. Een goede kursus waarvan u niet weg kunt blijven. Geef u dan ook nu op. Deze kursus is ook toegankelijk voor niet-leden van de plattelandsvrouwen. In 'De Rank' te Zaamslag zal bij vol doende deelname een E.V.A.V. kur sus worden georganiseerd door de SEV in samenwerking met de Agra rische kommissies van de Nederlandse Bond voor Plattelandsvrouwen en de Christelij ke Plattelandsvrouwenbond bestaande uit 12 lessen op de dinsdag morgen, 1,8, 15 en 22 december; 5, 12, 19 en 26 januari; 2, 9, 16 en 23 februari. De onderwerpen die worden behan deld zijn: boekhouding, belastingen, grond- en pachtzaken, verzekeringen, erfrecht en huwelijksgoederenrecht, financiering, bedrijfsovername, rela tie gezin en bedrijf, ruimtelijke orde ning e.d. Een kursus die op veel plaatsen in ons werkgebied reeds door vele vrouwen met veel enthousiasme is gevolgd. Uw opgave dient binnen te zijn voor 15 oktober bij mevrouw E. Dekker, tel: 01153-1370 of Jan Kikkert, tel: 01154-2060. Laat de kans om de kur sus te volgen niet aan u voorbijgaan. Meld u aan!! Boekhoudkursus Bij voldoende deelname zal er in de kring Oost-Midden Brabant een boekhoudkursus worden georgani seerd door de Agrarische Kommissie van de Plattelandsvrouwen en de SEV. De data en plaats zijn: 5, 12, 19 en 26 april in de zaal van Koöperatie de Zon te Eindhoven. Wilt u zich op geven bij mevrouw Van Steenbergen 04907-1797. Prins NV start dochteronderneming Het metaalverwerkend bedrijf Prins NV uit Dokkum heeft een zelfstan dige dochteronderneming opgericht voor de verkoop en montage van stalen kassen. Het nieuwe bedrijf heet Pribo NV en wordt gevestigd in Bleiswijk (Zuid-Holland). Prins NV wil zich te Dokkum in de eerste plaats blijven richten op haar kernaktiviteit: het ontwikkelen en vervaardigen van hoogwaardige staalprodukten. In Nederland, maar ook elders in Europa en Amerika, is sprake van een sterk stijgënde vraag naar stalen kassen zoals die door Prins NV worden geproduceerd. De marktvooruitzichten voor de leve ring van dergelijke kassen zijn dan ook zeer gunstig. Vrijdag 2 oktober 1987 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 3