de rasechte winnaar op klei, löss, zand en dalgronden uitzonderlijk produktievermogen Verbitterende stemming lijkt Braks te ontgaan ongevoelig voor metoxuron en chloortoluron Hoofdbestuur KNLC: Plattelandsvrouwen blij met advies Landbouwschap n.a.v. rapport "Loon naar werken" tombola tombola Het Hoofdbestuur van het Konink lijk Nederlands Landbouw-Comité was op 29 september jl. bijeen en vanzelfsprekend besteedde het veel aandacht aan de rijksbegroting 1988, in het bijzonder dan aan de be leidsvoornemens voor land- en tuin bouw. Afstandelijk, zonder visie en schadelijk voor de Nederlandse con currentiepositie, daartoe waren de vele kritische en misnoegde com mentaren uit het hoofdbestuur wel terug te brengen. De verbitterde stemming in de land en tuinbouw, die in augustus jl. e centrale landbouworganisaties tot gerichte actie deed besluiten, lijkt de minister van landbouw te ontgaan. De concurrentiekracht van boeren en tuinders wordt regelrecht ver zwakt door de bezuinigingen op landinrichting, O- en S-fonds, ex portbevordering, de gezondheids zorg, keuringskostenbijdragen en voorlichting (de sociaal- economische voorlichting zou meer dan 10worden gekort). Het hoofdbestuur vond het onaanvaard baar,dat Landbouw, nu en ook is de toekomst, meer dan gemiddeld moet inleveren. Zodoende worden allesbehalve de goede voorwaarden geschapen, waaronder de land- en tuinbouw zich moet kunnen aanpassen, nu de afzetmogelijkheden stagneren. Ook andere ministeries laten zich niet on betuigd als het gaat om lastenver zwaring voor het agrarische be drijfsleven. Vanuit de milieu-hoek in brede zin komt veel op ons af en uit gerekend dan gaat de WIR- milieutoeslag vervallen en worden, meer emotioneel dan zakelijk, be paalde gewasbeschermingsmiddelen "zonder meer" verboden. Bezuini ging op de gezinszorg treft t>ok agra rische gezinnen. In het algemeen stond dat "zonder meer" het hoofdbestuur slecht aan, alternatieven worden niet genoemd bij de vele beperkende maatregelen. Laat staan dat stimulansen worden gegeven. Ook b.v. ten aanzien van het EG-landbouwbeleid wordt vol staan met een beschrijving van de moeilijke situatie. De politiek zal nu blijk moeten geven wat voor land en tuinbouw te willen doen, meende het hoofdbestuur. Het drong er, voor een goede beoordeling van de situatie op aan, dat het LEI snel met zijn z.g. geactualiseerde prognose van de bedrijfsresultaten van dit jaar komt. Probleemgebieden Het hoofdbestuur stond nader stil bij de moeilijke positie van twee sec toren van de Nederlandse landbouw. De akkerbouw is niet alleen in het Noorden, maar ook wel elders, in grote problemen geraakt mede door het slechte weer van de afgelopen maanden. Evenzeer echter door de praktische gevolgen van de officiële Brusselse prijsverlaging. De vlees- kalverhouderij is eveneens in de ge varenzone beland. De produktie van kalfsvlees, toch geen onbelangrijke rol spelend op het agrarische toneel, dreigt uit Nederland te verdwijnen. Onze concurrentiepositie wordt on dergraven, vooral door de gemakke lijker wijze waarop in het buitenland met (natuurlijke) hormonen kan worden omgesprongen; ook de roodvleesproduktie kent dit pro bleem. Herhaald werd, wat al eerder werd geconcludeerd in het dagelijks bestuur: Er moet op korte termijn tegemoet worden gekomen in de (II- qiditeits)problemen van de betrok ken bedrijfsgenoten.Dat kan b.v. door uitstel van allerlei aanslagen en versoepeling van de R.Z.-procedure. Belastingen De moeilijkheden die er nu zijn in sectoren als de bovengenoemde to nen naar de mening van het hoofd bestuur nog eens duidelijk aan dat het Nederlandse belasting-regime onvoldoende toegesneden is op de si tuatie in land- en tuinbouw waar veelal sterk wisselende, in elk geval onverwacht sterke inkomensdalin gen kunnen voorkomen. In aanslui ting op de middelingsmogelijkheid moet een belastingvrije reserve voor af kunnen worden gevormd. Hier kan duidelijk iets worden gedaan voor de zelfstandige ondernemers in land- en tuinbouw. Met name de agrarische sector is onevenredig en onterecht getroffen door het verval len van de negatieve WIR-aansla- gen. KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF EN ZAADHANDEL D. J. VAN DER HAVE B.V. POSTBUS 1 - 4420 AA KAPELLE - TEL. 01102-7911 Praktijkschool Horst van groot belang voor toekomstige veehouders De voorzitter van de veehoude rijcommissie, de heer W. van Veldhuizen, heeft tijdens de ver gadering van het hoofdbestuur maandag 28 september jl. in "De Nobelaer" te Etten-Leur van de gelegenheid gebruik gemaakt om het hoofdbestuur te wijzen op het grote belang van de praktijk school Horst voor ons werkge bied. De veehouderijcommissie heeft onlangs een werkbezoek ge bracht aan dit instituut dat prak tij konderricht geeft in zowel de varkens-, de kippen- als de rund veehouderij. Volgens de heer Van Veldhuizen is deze school voor de toekomstige onderne mers van groot belang omdat ze er een stuk praktijkervaring op kunnen doen met name óók, v.w.b. management en dat is on misbaar voor het huidige land bouwbedrijf. Hij zei tot zijn ge noegen vernomen te hebben dat de belangstelling voor de school ook vanuit het Zeeuwse is toe genomen. Mevrouw C.M. Dees heeft zich als lid van de Agrarische Commissie van de Bond van Plattelandsvrou wen in de vergadering van het hoofdbestuur van de ZLM instem mend uitgelaten over het conceptad vies dat het Landbouwschap heeft opgesteld naar aanleiding van het rapport "Loon naar werken". In dit rapport wordt een groot aantal knel punten gesignaleerd bij het meewer ken van de boerin op het bedrijf. Mevrouw Dees zei tot haar vreugde te hebben geconstateerd dat het Landbouwschap een groot aantal aanpassingen en verbeteringen op juridisch en fiscaal gebied heeft overgenomen en dat een aantal aan bevelingen door de overheid zal wor den overgenomen. In het advies van het Landbouw schap blijkt o.m. dat het zichtbaar maken van door de vrouw meege werkte uren van groot belang is. Te vens is gebleken dat weinig vrouwen lid zijn van een bedrijfsverzorgings- dienst. Ook het cursusonderwijs zou in een grotere belangstelling moeten staan, vooral van vrouwen die van origine niet uit het agrarisch milieu komen. Het Landbouwschap stemt in met het doen uitgeven van een al gemene voorlichtingsbrochure t.b.v. de meewerkende vrouw maar ook voor hun echtgenoten. Tenslotte dient het werken van de vrouw sta tistisch zichtbaar te worden. Een aparte categorie zou de erkenning van de meewerkende vrouw kunnen bevorderen. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 21