VOO It in: VOO UW De vrouw in het agrarische gezin en het werk van de Bonden van Plattelandsvrouwen Milieu als jaarthema Agrarische studiereizen 1987 keuze uit VIER! PJGN-nieuws p.j. zuid geluid J. van Alphen Nederlands Kampioen Tractor Puiling onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. P. J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Het LEI (Landbouwkundig Ekonomisch Instituut) heeft in 1984 een onderzoek uitgebracht dat als titel had 'Boerinnen en Tuindersvrou wen in Nederland'. Hieruit bleek dat de agrarische vrouw gemiddeld 22.3 uur per week werkt op het bedrijf van haar man. Daarnaast heeft zij de volledige verantwoordelijkheid voor huishouding en ge zin, waarin gemiddeld 49 uur wordt gewerkt. Tellen we deze uren bij elkaar, dan blijkt de agrarische vrouw 71.3 uur per week te werken. Haar man, zo is ook uit onderzoe ken gebleken, werkt gemiddeld 60 uur per week op het bedrijf, telt daarbij de 50 minuten per week waarin hij huishoudelijk werk ver richt dan is de konklusie duidelijk dat de boerin meer uren werkt dan haar man. Voor sommigen waren de uit komsten uit dit onderzoek ongeloof waardig. Uit de diskussies in het land met de vrouwen zelf, bleek ech ter dat velen zich hierin herkenden. Geadviseerd werd om eens een week tijd te schrijven, zodat de eigen uren zichtbaar werden. Velen schrokken er zelf van hoeveel werk er werd ver richt in of voor het bedrijf. Al eerder genoemd is de verwevenheid van het gezin en het bedrijf. Deze verweven heid merkt vooral de vrouw, want wat is gemakkelijker dan een in- springkracht achter de hand te heb ben, die zodra het nodig is, haar werk in huis in de steek laat en ach ter gaat helpen. Iedere vrouw kan voorbeelden geven, hoe haar werk kracht op een bepaald moment no dig is in het bedrijf. Over allerlei vaste Caken die vrouwen kunnen hebben heb ik het dan nog niet gehad. Ik heb dan nog niet gesproken over de situatie als er kinderen zijn. Ook hier kan je weer stellen dat het posi tief is dat kinderen opgroeien met de ouders samen, weten wat de vader voor werk doet. Aan de andere kant als de kinderen klein zijn, gebeurt het meermalen dat vader en moeder op het bedrijf aan het werk zijn en de kinderen alleen in huis liggen. Zijn ze wat groter dan moeten ze menigmaal de handen uit de mou wen steken om ook hun steentje bij te dragen aan het werk wat gedaan moet worden. Onzichtbaarheid In de organisaties zijn agrarische kommissies opgericht die aandacht geven aan de positie van agrarische vrouwen. Lang was deze groep vrou wen 'onzichtbaar', terwijl ze wel werk verrichtte in het belang van de ekonomie. Deze problematiek is ook aan de orde geweest op een thema dag enige jaren geleden. Uit deze dag ontstond een kommissie, die het rapport 'Loon naar werken' opstel de. Dit rapport wordt momenteel bediskussiëerd in de plattelands vrouwenorganisaties. Wat staat er nu in dat rapport: in de taakomschrijving werd aangegeven dat de kommissie haar werk moest verrichten op een viertal terreinen, namelijk de juridische aspekten, hoe ziet de fiskus het werk van deze groep vrouwen, het terrein van de sociale zekerheid en de scholing en opleiding. Er zijn twee algemene konklusies: allereerst blijkt weer de onzichtbaar heid van meewerkende vrouwen. Het Ekonomisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM) telde in 1985 77.000 vrouwen, het LEI 65.000 meewerkende gezinsleden en het CBS 228.000. Een verschil van 86.000. Het andere algemene punt was voor lichting. Er zijn veel meer mogelijk heden op de verschillende terreinen maar men kent ze niet. Mijn voor waarde is dan wel dat het voorlich ting is waar meer rekening wordt ge houden met het werk en de positie van de vrouw. Knelpunten Trouwen in gemeenschap van goede ren is een automatisme. Gekozen kan ook worden voor huwelijkse voorwaarden. Hierbij kan de positie van de vrouw geregeld worden, ze ker als bij huwelijkse voorwaarden het Amsterdams Verrekenbeding ge bruikt wordt. Wat niet duidelijk in Loon naar Werken naar voren komt Overeenkomst gesloten over ekologisch onderzoek Noordzee In het jaar van het milieu, werkt ook het APJW met het thema milieu. In overleg met de 3 plattelandsjongeren organisaties is dit het thema voor de komende twee seizoenen. Omdat milieu echter een veelomvat tend begrip is, en er zoveel aspecten zijn, was het noodzakelijk om het thema heel duidelijk af te bakenen. Het APJW heeft als invalshoek "af val" gekozen, omdat afval iets is wat we elke dag met z'n allen in (vuilnis)zakken vol produceren, en het op die manier herkenbaar blijft. Het materiaal dat bij het APJW mo menteel gemaakt wordt en vanaf het najaar ongeveer beschikbaar is zal er als volgt uit gaan zien: Er is een vi deo over batterijen, die ontzettend leuk is om te bekijken. In deze video is te zien hoeveel batterijen, die erg schadelijk zijn voor het milieu, we dagelijks gebruiken en wat er dan mee gebeurd (er zitten batterijen in je fototoestel, horloge, rekenmachi ne). Daarnaast komt er een foto- wandtentoonstelling waarop te zien is wat er met ons achteloos wegge gooide afval gebeurd in "het miheu". Ook zijn er allerlei leuke doe- aktiviteiten; een reclamespel maken, een muurkrant maken, een beeldstrip verhaal, of je eigen ge maakte kringlooppapier. Er komt ook een milieu themanummer met daarin heel wat informatie. Als je wat wil weten over deze zaken kun je terecht bij het APJW tel. 030 - 730830. Maar wij zijn natuurlijk niet de eni gen die materiaal over milieu heb ben. Ook bij het I.V.N. is dat te krij gen (tel. 020-228115). Wat denk je van een zure regen wandeling? (te re gelen via het IVN). De stichting milieu-educatie is er in elke provin cie, ook zij hebben veel over milieu; video's, boeken proefkisten. Waar ze in jouw provincie zitten, kun je via 020 - 261716 opvragen. Daarnaast kun je zelf natuurlijk veel bedenken; een excursie naar een af valverwerking, een waterzuiverings installatie, naar een kerncentrale, enz. En wat let je om een milieuconsulent te vragen om hier wat over te komen vertellen? Leefbaarheid in de toekomst is ook onze zorg; is jouw zorg! Tineke Grijsen Redaktie: Roelie Troost De Dienst Getijdewateren van Rijks waterstaat heeft op 24 september met het Nederlands instituut voor onder zoek der zee een raamovereenkomst gesloten over het uitvoeren van be leidsgericht ekologisch onderzoek op de Noordzee en de Waddenzee. Met deze raamafspraak wordt gestreefd naar een intensievere samenwerking op het gebied van het beleidsonder- bouwend onderzoek. Het onderzoek zal zich in eerste in stantie richten op verstoring van het milieu van de Noordzee door eutro fiëring, verontreiniging en grootscha lige visserij-aktiviteiten. PJZ afd. Oost Zeeuws Vlaanderen Een bowling op 9 oktober van 20.00 uur tot 22.00 uur in de "Vlaanderen- hal" te Sas van Gent. Leden: gratis, niet-leden: 5,—. Bij geen vervoer, geen probleem: bel het bestuur. PJZ afd. Walcheren Op 9 oktober een bowling in "De Kaasboer" te Biggekerke van 20.30 uur tot 22.30 uur. Kosten: leden: 9,niet leden-leden: 13,Op geven voor 7 oktober bij Petra: 01185 - 2613 of bij Ko: 01182 - 1381. PJZ agenda afd. Noord- Beveland E.V. De PJZ afdeling Noord-Beveland E.V. gaat op 16 oktober a.s. bowlen in het Bowlingcentrum aan de Beeste- markt te Goes. De aanvang is 20.00 uur. Opgave zo spoedig mogelijk bij Connie, tel. 01109-282 of bij Hans, tel. 01108-1361. Tot dan. is het bestuur hebben over het ver mogen. Gemeenschap van goederen lijkt goed, maar de man is meestal ondernemer en heeft daardoor het bestuur over het vermogen, waar door bij echtscheiding het bedrijf wordt toegewezen aan de man en de vrouw dus met lege handen staat, of, als zij haar deel opeist, het schuldge voel heeft dat zij het bedrijf heeft kapot gemaakt. Ook fiskaal kunnen er knelpunten zijn. De vrouw werkt mee in het be drijf, wat een ekonomische aktiviteit is. Fiskale regelingen zijn: meewerk- aftrek - reële beloning - maatschap. Vraag is hoe kan de vrouw een eigen inkomen verwerven. Wat betreft AAW komt de onbe kendheid weer naar voren en het feit dat men problemen heeft met het goed opgeven van wat voor werk men heeft verricht. Vaak ook niet weet welke arbeid wel en welke niet mag worden geteld. Dit speelt ook bij de fiskus. Voor vrouwen is het een probleem; in Den Haag zegt men, er is geen jurisprudentie over, dus geen probleem. Belangentegenstelling Het werk van de vrouw wordt ge kwalificeerd als ongeschoold. De vraag is op wat voor wijze er door het volgen van kursussen meer aan dacht aan gegeven kan worden en vrouwen als geschoold kunnen wor den aangemerkt. Het aanbod dient beter op de behoefte te worden afge stemd. In de diskussies komt echter steeds naar voren: als je iets wilt re gelen dan kost het geld. De overheid heeft hier geen geld voor over; dit staat in het rapport duidelijk aange geven. Vrouwen zullen het dus zelf moeten betalen en dan kom je te recht bij het dilemma van veel vrou wen, namelijk dat vrouwenbelangen tegen bedrijfsbelangen zijn. De vrouw staat ook in het bedrijf en hinkt als het ware op twee benen ver der. Enerzijds vindt ze dat haar werk beter gewaardeerd moet worden, an derzijds heeft zij er problemen mee als dit geld kost. En zo blijft zij han gen tussen haar positie als huis vrouw/moeder (privé-situatie) werk nemer (loondienstsituatie) en onder nemer/werkgever (zelfstandigensitu atie) en blijft het onduidelijk, welke plaats zij nu precies heeft. Er ?al nog veel diskussie moeten plaats vinden binnen de organisa ties, inzet en kreativiteit nodig zijn om haar positie te verbeteren. Met het rapport Loon naar Werken is in ieder geval bereikt, dat de arbeid van meewerkende vrouwen op de politie ke agenda staat en velen er wel over moeten praten. G. Tober-Doorn meer hebben. Een aardige bij komstigheid is het dat het in oktober nog fraai zomerweer is! Vanuit het hotel Stefanie in het cen trum van de stad Wenen worden ekskursies gehouden in en rondom de stad. Bijvoorbeeld Schloss Schönbrunn, Krems en St Pölten, tocht langs de Donau, de Kloster- neuburg, etc. Hoogtepunten in het programma van de stad zijn het bij wonen van operettevoorstellingen en een folkloristische avond. In 5 volle dagen Wenen leren kennen. Drie dagen Brussel om veel te weten te komen over het Landbouwbeleid in de EG. Bezoek aan het Copa, de Europese boerenorganisatie en aan het Europees Parlement. Vanuit het traditionele Palace Hotel in het hart je van de stad, bezichtiging van Brussel. Met de trein naar Hoek van Hol land, met de boot naar Harwich, be zoek aan een groot agrarisch bedrijf naar Londen. Rondrit door de stad en mogelijkheden om op eigen gele genheid Londen te ontdekken. Een hele dag wordt uitgetrokken om de Royal Smithfield Show te bezoeken, dè grote landbouwtentoonstelling. Voor uitgebreide informatie, het aanvragen van de brochure Agrari sche Studiereizen of uw aanmelding kunt u bellen met: Agrarische Stu diereizen, Roermondsplein 20, 6811 JN Arnhem, telefoon 085 - 512087 tussen 08.00 en 18.00 uur. Uit vier Agrarische Studiereizen van het programma 1987 van Agrarische Studiereizen kan men nog kiezen. Dit zijn: Israël van 19-29 oktober 1987, een 11-daagse vliegreis/rond reis per bus; Wenen van 4 november-8 november 1987, 5-daagse vliegreis; Brussel van 18-20 november 1987, 3-daagse busreis; Londen van 28 november - 1 decem ber 1987, 4-daagse trein-boot- busreis. Tijdens de rondreis in Israël: bezoe ken aan en verblijf in historische plaatsen zoals Oud Jaffa, Ceasarea, de berg Carmel, Tabga, het meer van Galilea, Bethlehem, Massada, Sodom, Jeruzalem. Van belang zijn de interessante agrarische bezoeken tijdens de rondrit. Nog zo'n 75 jaar geleden bestond het land voorname lijk uit moeras en woestijngrond, nu heeft het een hooggekwalificeerde landbouw. Door het verblijf op en kele dagen in de hotels in de kibbut- ziem, door de lezing van een lid van het Ministerie van Landbouw en de gesprekken met de Israëlische boe ren zal aan het eind van de reis de Is raëlische landbouw geen geheimen Vorige week zaterdag is Jan van Al phen uit Bladel met Popeye in de 5,7 ton vrije klasse, de zwaarste klasse in de A-categorie, tijdens het Neder lands Kampioenschap op Flevohof Nederlands Kampioen geworden. Voor Jan van Alphen is dit Tractor Pulling seizoen succesvol verlopen. Tijdens de Europese kampioen schappen in Zweden werd hij tweede in de 5,7 ton vrije klasse. Uitslagen B-kategorie: 2,4 ton vrije klasse B-categorie: le Super Spetter, Kruisland 150; 2e Scooby Doo, Groede 113; 3e Red Dia mond, Roosendaal 89. 3,4 ton vrije klasse B-categorie: le Asterix, Tijnaard 155;. 2e Super Spetter, Kruisland 97; 3e Spinola, Popeye in aktie Halsteren 72. 4,4 ton vrije klasse B-categorie: le Asterix, Tijnaard 150; 2e Ladaf, Stekene 119; 3e Black Danger, Wouw 92. Voor de kampioenschappen was ook dit keer weer veel belangstelling. Duizenden bezoekers aan Flevohof hebben zaterdag genoten van deze spannende en spectaculaire sport. 20 Vrijdag 2 oktober 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 20