Voortbestaan gezonde akkerbouwsector bedreigd! ^2. loo Volop pereseizoen zuidelijke landbouw maatschappij Klimaat kleine zelfstandige "moordend" ZLM wil lastenverlichting! Daadkracht Miskend Utopie M land- en tuinbouwblad VRIJDAG 2 OKTOBER 1987 75e JAARGANG NO. 3894 Momenteel is het perezeizoen in volle gang. Vooral van het ras Conference wordt er op de veiling veel aangevoerd. De prijzen zijn vrij konstant en de kwaliteit blijft prima. De inname bij de CVZ in Kapelle Conference voor de C.A. scrubcellen is vlot verlopen; maandag jl. zijn deze cellen voor koeling van Confe rence gesloten. De peren die hier door de heer en mevrouw Kootstra uit Waarde gesorteerd worden, zijn niet bestemd voor de winter koeling maar voor direkte levering aan de veiling. Het hoofdbestuur van de ZLM nam met grote teleurstel ling kennis van de landbouwbegroting 1987/1988. Het daarop gegeven commentaar van de ZLM-voorzitter in het ZLM-blad d.d. 18 september jl. werd dan ook onder schreven. Het ZLM-bestuur is van mening dat voor de korte termijn lastenverlichting de allerhoogste prioriteit moet krijgen. In dat kader zal invulling gegeven moeten worden aan de drie functies van het agrarisch inkomen nl. consumeren, investeren en reserveren. Met name de functie reserveren zal daarbij nu eindelijk eens geconcre tiseerd moeten worden. Vanuit de vergadering werd van diverse kanten zeer kri tisch gereageerd op het nationale overheidsbeleid. O.a. werd opgemerkt dat het klimaat voor de kleine zelfstan dige in Nederland "moordend" is. De ZLM zal zich sterk blijven maken voor lastenverlichting in het alge- «meen en niet alleen richten op het fiscale gebeuren. Besloten werd de "daadkracht"vooralsnog in reserve te houden in afwachting van de komende politieke ontwik kelingen. Ook de voorstellen van landbouwcommissaris Andriessen konden geen genade vinden in de ogen van het ZLM-bestuur: "Het is onaanvaardbaar dat lopende het prijsjaar naar believen in de prijzen kan worden inge grepen", aldus het ZLM-bestuur. "De ZLM pleit voor een veel verdergaande verant woordelijkheid van onze nationale overheid voor de huidige en toekomstige concurrentiepositie van de Nederlandse land- en tuinbouw. Het gaat hier zelfs in het bijzonder om het zijn of niet zijn van onze akker bouwsector", aldus de heer H.C. van der Maas in zijn openingswoord maandag 28 september bij de verga dering van het hoofdbestuur in "De Nobelaer" te Etten-Leur. "Samen met de Nederlandse overheid zal er op zeer korte termijn een strategisch plan voor de overleving van onze akkerbouwsector ontwikkeld moeten worden. Regelgeving die voor de sector kostenverhogend werkt zal uitgesteld moeten wor den terwijl bovendien vanuit Den Haag een instru mentarium geboden moet worden waarmee de akker bouwer zijn concurrentiepositie sterker kan maken. Dat instrumentarium mag niet bestaan uit extensive ringsmaatregelen zoals in de landbouwbegroting aan gegeven wordt, want dan is de akkerbouw ten dode opgeschreven", aldus de voorzitter van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij. De heer Van der Maas zei in de totstandkoming van zo'n plan wel enig vertrouwen te hebben. "Wij gaan er tenminste van uit dat de overleving van zoveel mogelijk bedrijven in de plant aardige produktiesector niet alleen een boerenbelang maar vooral ook een nationaal belang is waarbij o.m. gewezen kan worden op de voor ons land van groot belang zijnde export van agrarische produkten en op de werkgelegenheid". De ZLM-voorzitter zei te hopen dat het geen "hete" winter hoeft te worden maar dat gezond verstand, gezamenlijke verantwoordelijkheid en normaal zakelijk overleg met de overheid mag lei den tot een opgaande weg uit het huidige "misken ningsdal" en "de neergaande crisislijn". De heer Van der Maas constateerde eerder in zijn ope ningswoord dat de leden van de ZLM zich door o.m. de landbouwvijandige landbouwbegroting en de nieu we voorstellen van de Europese commissie (die leiden naar een nagenoeg volledig wegvallen van de markt- ondersteuning in de plantaardige sector), miskend voelen. De agressie neemt dientengevolge toe terwijl de financiële en psychologische reserves op zijn". Voorzitter Van der Maas sprak zijn zorgen uit over het feit dat de marktontwikkeling en de prijsvorming in de varkens-, pluimvee- en rundveesectoren en voor de vrije produkten in de akkerbouwsector onveranderd slecht blijven en in aanzienlijke mate structureel blij ken te zijn. Hij wijt deze structurele crisis aan het ver dringingseffect dat tussen de diverse sectoren ont staat als gevolg van te drastische prijsverlagingen voor de marktordeningsprodukten en aan de oneven wichtigheid bij de zuivelquotering. Hoewel de ZLM-voorzitter gelukkig zei te zijn met het feit dat het Landbouwschap de onevenwichtigheid van de door de EG genomen maatregelen onder ogen ziet, zette hij vraagtekens bij de oplossingen die het Schap daarvoor aandraagt nl. het sociale vangnet en de wereldomvattende afspraken op het gebied van markten en prijzen. De totstandkoming van dergelijke afspraken lijkt hem een utopie. Hij zei ook niet op kor te termijn te geloven in het wonder van een vierde ge- vyas of in een doorbraak van rendabele industriële ver werking van plantaardige produkten. De ZLM- voorzitter pleitte er dan ook nogmaals nadrukkelijk voor om voor de korte termijn de EG-markt en prijson dersteuning te handhaven en te verbeteren. Het nega tieve spileffect van de te ver verlaagde graanprijs moet weggenomen worden en ook de onevenwichtig heid bij de contingentering in de zuivelsector moet worden afgevlakt. De heer Van der Maas zei blij te zijn met de marktprijs voor baktarwe in het ZLM werkge bied die zich ca. 8 a 10% beweegt boven de afgeleide interventieprijs. Wel waarschuwde hij dat het hier gaat om een eenmalige zaak veroorzaakt door het bar slechte weer in Europa waarbij het Zuidwesten van ons land er relatief gunstig af is gekomen. Als gevolg van het slechte weer zijn de oogstramingen voor graan naar beneden bijgesteld moeten worden. Om standigheden die volgens de heer Van der Maas voor de Europese commissie ook een reden moet zijn om bij het vast te stellen prijsbeleid voor volgend jaar meer rekening te houden met de mogelijkheid van kli matologische calamiteiten. "Laat men daar nu ook in zien dat de theorie maar al te gemakkelijk door de praktijk achterhaald kan worden", aldus de ZLM- voorzitter tot slot van zijn openingswoord.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 1