JJ Zaadteelt in mineur /- TUINBOL! WKL ANK EN Wit in sla weer beheersbaar -J Biologie en ecologie van vogelvuur vijfde in onkruidenreeks Nog steeds goed weer nodig want de oogst is nog niet ten einde Betonrot maakt kassen onveilig Bestuur Produktschap verbaasd over voorstel verlaging bijdrage in keuringskosten Ondanks alle moeite en inspanningen die het oogsten dit jaar kost ziet men toch steeds meer leeg liggen op THO- LEN. Het zijn vooral de aardappelen waarvan het ontzettend veel moeite kost en het hele seizoen al gekost heeft om ze gerooid te krijgen. Met gewas sen waarbij men niet in de grond hoeft te komen is er meestal wel een keer gelegenheid geweest om te oogsten. Al moet men onder zulke omstandig heden soms snel een beslissing kun nen nemen wanneer men b.v. een zaadgewas in het zwad heeft liggen om dit te dorsen, met buiig weer is de gelegenheid dan erg kort. Wanneer het te lang moet blijven liggen heeft dit meestal opbrengst- en kwaliteits verliezen tot gevolg, er blijft dan ook behoorlijk risiko zitten aan deze oogstmethode. Ruiteren is oogstze- kerder, geeft meer opbrengst en kwa litatief beter zaad door de langzame narijping, maar is hier jammer genoeg minder populair dan in andere zaad- teeltgebieden. Bij sommige gewassen is dit echter ondoenbaar, zoals margrieten, en ook minder noodzakelijk doordat deze meer in de zomer geoogst worden, waarbij de kansen om op tijd te kun nen dorsen groter zijn (zelfs afgelo pen zomer) dan gemiddeld in het najaar. Er kan ook altijd niet gewacht wor den tot het ideaal is om te dorsen. Wanneer we het zaad maar in de zak Het bestuur van het Produktschap voor Groenten en Fruit heeft zijn ver bazing uitgesproken over de wijze waarop de minister van Landbouw zijn deel van de kosten van het Kwaliteits-Kontrole-Bureau voor Groenten en Fruit wil beperken. Die beperking strookt immers niet met het streven naar kwaliteitsverbetering dat in de landbouwbegroting beleden wordt. Per brief heeft de minister aangekondigd de overheidsbijdrage aan het KCB in 1988 met ca. 900.000,te verminderen. Het bestuur van het Produktschap konstateerde dat de minister in feite de afspraak met het Produktschap uit 1976, over de financiering van het Utrechtse veiling voert certifikatenregeling in De koöperatieve groenten- en fruitvei ling Utrecht e.o. heeft vanaf dinsdag jl. als eerste veiling in Nederland het zogenaamde certifikaatveilen inge voerd. Tot nu toe worden de produk- ten van de telers pas verkocht als ze in de veilinghal staan, maar het cer tifikaatveilen maakt het mogelijk om bijvoorbeeld appels te kopen die nog aan de boom hangen. De teler weet daardoor veel eerder welke prijs hij voor zijn produkten krijgt, terwijl de koper kan rekenen op de hoeveelheid fruit die hij nodig heeft, met de juiste verpakking. Een certifikaat staat borg voor een optie op een partij fruit die nog moet worden aangeboden. De teler zet op een dokument welke produkten hij op welk tijdstip kan leveren en biedt dit dan via de veilingklok te koop aan. De koper van het certifikaat klaimt de partij fruit. Met de veiling kunnen dan afspraken worden gemaakt over de precieze levertijd en de verpakking. Vrijdag 2 oktober 1987 of kuubkist kunnen krijgen is men al een heel eind maar echter nog niet klaar. Nadrogen is bijna altijd nodig en moet met veel aandacht en kontro- le geschieden om kiemkracht proble men door broei te voorkomen. Dit komt elk jaar weer voor. Gelukkig is hiervoor in onze streek voldoende droogkapaciteit aanwezig, o.a. veiling St. Annaland e.o. levert hierin een flinke bijdrage. Enkele late bloemsoorten zoals flox en leeuwebek moeten nog geoogst worden, dan is ook hier het bloemen seizoen weer voorbij. Voor het vol gend seizoen staan de winterbloemen er goed bij. De opkomst is vanwege de vele buien goed geweest zodat men met een volle stand de winter in gaat. Het is met zaad elk jaar weer afwach ten wat de opbrengst zal zijn. Men ziet het opgroeien en afrij pen met ho ge of lage verwachtingen, men weet het echter pas nadat het geschoond en gekiemd is, en dit kost nu eenmaal tijd. Een teler moet soms lang wach ten voor hij wat weet. Als er een partij zaad gedorst is kan men meestal wel zien of deze goed of slecht is maar daar ligt bij zaad zo veel tussen. Deze grote verschillen zijn niet altijd te verklaren zodat deze tak van onze bedrijven soms voor een meevaller maar ook tegenvaller kan zorgen. Die zullen er ook dit jaar weer bij zitten waarbij echter het gemiddel de een stuk minder zal zijn dan vorig jaar, wat dan ook een topjaar was. KCB, opzegt. Bovendien vindt het bestuur dat het ministerie er ten on rechte van uitgaat dat er sprake is van een subsidie. Het ministerie is zelf de verplichting aangegaan de kwaliteit te kontroleren en groenten en fruit vol gens EG-regels te keui^n. Juist om dat de sektor de kwaliteitskontrole zo belangrijk vindt is er destijds mee in gestemd mee te betalen. Maar van een subsidie aan het bedrijfsleven is geen sprake, temeer daar in andere lidsta ten de overheid de kwaliteitskontro le van groenten en fruit voor 100 procent betaalt. Het PGF en het KCB beraden zich nog over de reaktie op het voorstel van de minister. Een positieve rentabiliteit voor de boomkwekerij in 1985/'86 De Nederlandse boomkwekerijbedrij- ven hadden in 1985/'86 een winst van ruim 9.600 gulden, dat is 4% van de kosten. Ten opzichte van het vorige boekjaar steeg de rentabiliteit met veertien procentpunten. In Boskoop e.o. steeg de rentabiliteit met vijftien procentpunten tot 12%; in overig Ne derland met twaalf procentpunten tot -5%. Van bedrijf tot bedrijf liepen de re sultaten sterk uiteen. Zo had een achtste deel van de bedrijven een la gere rentabiliteit dan -30%, terwijl een negende deel van de bedrijven een hogere rentabiliteit had dan 30% van de kosten. Dat wordt meegedeeld door het Landbouw-Ekonomisch In stituut (LEI) bij het verschijnen van het jaarlijkse verslag over de rentabi liteit en de financiering van de boom kwekerij De tegenstellingen in de tuinbouw- zaadteelt met vorig jaar en nu zijn wel heel erg groot. Vorig jaar had den we naast een sterke areaalsuit breiding, een topopbrengst met een overwegend zeer goed kwaliteitspro- dukt. Dit jaar hebben we naast een sterk gereduceerd areaal een matig tot slechte produktie van een waar schijnlijk idem-dito kwaliteit. Het begon al met een tegenvallende opbrengst van de vroege gewassen, zoals de winterbloemen. Deze trend heeft zich gedurende de zomer, dank zij het slechte weer, in versterkte ma te bij de andere zaadgewassen voort gezet. Als gevolg van te weinig zon, lage temperaturen, regen en tegen vallend insektenbezoek, is de zaad zetting en de korrelgrootte ver bene den de maat gebleven. Bovendien is er nogal wat verlies opgetreden door pleksgewijze wateroverlast benevens de daaruit voortvloeiende struktuur .verval en bodemziekten. Kortom, zaadteelt in mineur. Ekskursie zomerbloemen Onder deze omstandigheden hielden we onze laatste ekskursie van dit sei zoen. Een ekskursie gericht op de zomerbloemen. Als u mocht menen dat deze mensen onder invloed van dit alles, in een mineurstemming wa- Op veel bedrijven kampen tuinders met verschijnselen van betonrot. Be tonrot is een chemische reaktie in het beton waarbij door bepaalde stoffen grote hoeveelheden kristalwater worden gebonden. Hierdoor treedt kristalgroei op. Het beton zet door gerichte kristalgroei uit met zulke in wendige krachten, dat het beton barst. Door de ontstane scheuren kunnen weer nieuwe stoffen het beton bin nen dringen, zodat het proces op nieuw kan beginnen. Het is nodig dit probleem regelmatig in de gaten te houden en zeker niet te onderschat ten. Dit geldt ook voor de glas tuinbouw in DE LANGSTRAAT. Betonrot is ëen proces dat geleidelijk steeds verder in het beton inwerkt. Een aangetaste paal wordt op den duur alleen nog maar bij elkaar ge houden door de wapening. De paal is dan niet meer bestand tegen druk- en trekkrachten, die van buiten op de paal inwerken. Wanneer meerde re palen in een kas in deze toestand verkeren, kan de situatie rampzalige gevolgen hebben. Het is daarom be langrijk dat palen die betonrot ver tonen tijdig worden vervangen. Vierde bomen- en plantenbeurs Zundert groot succes De vierde bomen- en plantenbeurs in het Brabantse Zundert, die op 24, 25 en 26 september plaatsvond, is een groot succes geworden. Honderden inkopers plaatsten tijdens de beurs reeds vele bestellingen. Vergeleken met najaar 1986 was de omzet op de beurs zo'n 16% hoger. Naar verwachting volgen de komen de tijd nog vele bestellingen als follow-up van deze vierde bomen- en tuinplantenbeurs. De beurs werd georganiseerd door het Bemiddelingsbureau in Zundert, on derdeel van Bloemenveiling West- land. De taak van het Bemiddelingsbureau bij de afzet van boomkwekerijprodukten wordt steeds belangrijker. In Zundert en omgeving zijn ongeveer 400 boomkwekerijen gevestigd, die een gezamenlijke om zet behalen van zo'n 100 miljoen gul den. Voor het assortiment boomkwekerij-artikelen dat in Zun dert en omgeving wordt geteeld ont wikkelt deze regio meer en meer een nationale en internationale centrum- funktie. ren en treurend in een hoekje thuis waren blijven zitten, dan hebt u het mis. Een grote groep deelnemers had zich hiervoor verzameld op de start plaats te Stavenisse. Echte zaadtelers denk je dan, die uit ervaring weten dat er in dit vak goede en slechte ja ren zijn en dat je het gemiddelde ren dement niet over één jaar maar over een reeks van jaren moet berekenen. Mensen die zich bovendien realise ren, dat het met de overige akker- bouwprodukten niet veel beter gesteld is. Als we dit jaar i.pl.v. winst over ver lies moeten spreken, dan kunnen we in het voordeel van de zaadteelt op merken, dat dankzij de lage investe ringskosten (gratis zaaizaad, weinig kunstmest en idem ziektebestrij ding), hierbij het verlies t.o.v. de overige akkerbouwgewassen, het kleinst is. Dus toch nog in een goede stem ming, zo nu en dan versterkt door een humoristische opmerking van de ekskursieleider, de heer Schik, be zochten we een aantal zaadpercelen te Stavenisse. Hierbij werden de vol gende gewassen onder de loupe ge nomen: Dahlia, Alyssum, Calendu la, Zaaibegonia, Bloemkool, Dille, Violen, Asparula, Iberis, Agrestem- ma, Nigella, Linum, Gypsophyla, Zonnebloemen. Bij het PAGV verscheen onlangs ver slag nr. 69, 'biologie van vogelmuur'. Eerder verschenen in deze reeks de onkruiden kleefkruid, zwarte nacht schade, melganzevoet en hanepoot. Vogelmuur (in de Nederlandse land bouw algemeen nog 'muur' genoemd) kan in Nederland gerekend worden tot de groep 'lastige' onkruiden. Ten opzichte van de 'zeer lastige' zich uit breidende soorten zoals kleefkruid, melganzevoet en hanepoot, heeft vo gelmuur zich als een in Nederland veelvuldig voorkomende onkruid soort goed weten te handhaven. De gegevens die in dit verslag zijn ver meld, hebben betrekking op resulta ten van (doorgaans eigen) PAGV-onderzoek en op gegevens uit de literatuur. Het verslag is verkrijgbaar door 10,— te storten of over te maken op postrekening nr. 2249700 t.n.v. Afgelopen herfst zijn zeer veel slate- lers geconfronteerd geweest met wit in de sla. Dit werd veroorzaakt door het feit dat een stam van fysio 15 van de Bremiaschimmel resistent was ge worden tegen metalaxyl. Vanuit het bedrijfsleven is daarna flink druk uitgeoefend op het onderzoek om nieuwe middelen voor bestrijding van de schimmel op te sporen. In middels is het middel Aliëtte daar voor vrijgegeven. Dat dit niet zo maar van de ene op de andere dag is gebeurd zal duidelijk zijn. Uit proe ven blijkt dat de beste bestrijding van de Bremiaschimmel werd ver- Samenwerking Bloemenveiling Westland met SBT De aktiviteiten van Bloemenveiling Westland in het Brabantse breiden zich binnenkort uit. Samen met de SBT (Stichting Belangen Tuinbouw) in Zundert is de veiling van plan het Internationaal Bomen- en Heestercen trum (IBH) op te richten. Dit centrum moet zich richten op de verkoop van kleinere partijen boomkwekerijpro dukten aan detaillisten, tuincentra en hoveniers. In het centrum zullen, vol gens de plannen, de cash en carry en het exportbedrijf van de SBT worden gevestigd. Bekeken wordt of ook het Zundertse bemiddelingsbureau van Bloemenveiling Westland in het cen trum zal worden ondergebracht. Er werden vragen gesteld, er werd gediskussieerd en er werden aanteke ningen gemaakt zoals altijd, want volgend jaar moet er immers weer zaad worden geteeld. Voldaan naar huis Het werd al duister toen we Stave nisse verlieten. Bezorgd over de si tuatie waarin we de velden hadden aangetroffen maar toch ook voldaan en gesterkt door het feit dat je als vakgenoten gezamenlijk over de ge meenschappelijke problemen hebt kunnen praten. Dat bevordert de saamhorigheid en geeft je het gevoel dat je er niet alleen voor staat. Graag tot op onze wintervergade ringen. D.L. Koppenhol Zaadteeltstudieklub 'Eiland Tholen' Nog weinig vertakte vogelmuurplant PAGV, postbus 430, 8200 AK Le lystad, onder vermelding van 'biolo gie en ecologie van vogelmuur'. kregen, wanneer meerdere malen kleine porties Aliëtte aan het gewas werden gedoseerd. Grote porties werkten al snel fytotoxisch. Wan neer we naar de werking van het middel kijken is het ook logisch dat de plant kontinu moet worden voor zien van voldoende middel: Aliëtte stimuleert namelijk het afweerme chanisme van de plant en zorgt er op deze manier voor dat de Bremia schimmel niet kan binnendringen. Uit de proefnemingen blijkt ook dat de bestrijding het beste is, wanneer de plant zo snel mogelijk met het middel in kontakt wordt gebracht. Omdat er tegen potgrondbehande ling nogal wat bezwaren zijn (o.a. dosering) is een plantenbedbehande ling het vroegst mogelijke. Gezien de lange teeltduur van een herfstteelt zijn twee aanvullende gewasbespui- tingen gewenst, waarbij de laatste bespuiting niet later dan 2 weken voor de oogst mag geschieden. Het komplete advies voor de slateelt luidt hiermede als volgt: op het plan tenbed: vanaf opkomst stuiven met zineb, in het 2-3 bladstadium broe- sen met 10 g Aliëtte in 1 a 2 liter wa ter per m2, vlak voor het afleveren spuiten met 30 g Ridomil-Zeta per 100 m2. Na het planten: één week na het planten spuiten met 30 g Aliëtte per 100 m2. Deze behandeling na twee weken herhalen. De laatste behande ling mag niet later zijn dan twee we ken voor de oogst. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 17