Voederwaarde graskuilen negatief beïnvloed door natte zomer Zwarte wol Mengelingen NCB wil Vertrouwensdierenarts Aankopen vlees stijgen licht Saldobegrotingen van PR herzien korte wenken veehouderij De gemiddelde voederwaarde van de zomerkuilen, oogst 1987, ligt iets onder het niveau van de tachtiger jaren. Dit blijkt uit een overzicht van het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oosterbeek waarbij de resultaten van bijna 10.000 zomerkuilen wa ren betrokken. De gemiddeld nog steeds zeer goede voorjaarskuilen behielden welis waar hun toppositie, doch moesten een flinke veer laten door de aan zienlijk lagere voederwaarde van de begin juni-kuilen. Het aantal duizend plus VEM'mers liep bij de mei-kuilen op tot 250. Daarna kwam dit verschijnsel nog sporadisch voor. Dank zij het gunstige weer in de maand april is de grasgroei op de ho ge gronden vroeg op gang gekomen en konden in die regio veel kuilen met ongekend hoge gehalten worden ge maakt in de eerste weken van mei. Daarna lieten de weersomstandighe den te wensen over, wat duidelijk door de gevonden gehalten van de juni-kuilen wordt weergegeven. Het gunstige weer van begin juli werkte duidelijk positief door in de gehalten, doch daarna daalden de voederwaarde-cijfers opnieuw. Ondanks het veelvuldig regenachtige weer is er vlot gewerkt, want de veld- periode bedroeg gemiddeld niet meer dan 2 a 3 dagen. Er waren weken dat het slecht (voor)droogde en dat komt duidelijk in het gemiddelde droge stofgehalte tot uiting. Bij de kuilen van begin juni en die na half juni wa ren deze aan de lage kant in het bij zonder die van de kuilen met toevoeging. Er is opvallend veel gebruik gemaakt van toevoegmiddelen. Gemiddeld lag dit tegen de 40 procent bij de onder zochte kuilen. In de regenrijke perio den (begin juni en in augustus) liep het gebruik van toevoegmiddelen zelfs op tot boven de 65 procent. Grote variatie Het vlotte afwerken alsook het veel vuldig gebruik van toevoegmiddelen hebben er toe bijgedragen dat de am- moniakfrakties gemiddeld op een re delijk aanvaardbaar niveau zijn gebleven, ondanks de vaak abomina bele weersomstandigheden. Het be ruchte boterzuur"luchtje" dat in de vijftiger en zestiger jaren na vochtige zomers alom aanwezig was op "Ma- riëndaal" liet ook dit jaar (gelukkig) verstek gaan. Samenvattend kan worden gesteld dat de variatie in voederwaarde tussen de diverse partijen dit seizoen bijzonder groot is. Ook per bedrijf zullen veel al zeer grote verschillen voorkomen. Ruwvoederonderzoek maakt zich dit seizoen dubbel betaald, namelijk enerzijds om de volgorde voeren zo goed mogelijk af te stemmen op het afkalfpatroon en anderzijds om de krachtvoedergift zo goed mogelijk af te stemmen op de produktie van het vee en de gehalten van het ruwvoer. Dit seizoen, met zijn grote verschillen in voerder waarde per kuil, is ruw voederonderzoek voor een juiste bedrijfsvoering onmisbaar. Zomergraskuil met/zonder toevoeging (maaidatum 16 juni t/m 31 augustus, peildatum 18 september 1987). zonder met Aantal monsters 6025 3420 Droge stof 451 295 VEM-waarde 803 784 Vre in g/kg 127 116 Ruwe celstof in g/kg 256 253 Ruw as in g/kg 141 153 Ammoniakfraktie 9 12 Veldperiode 3 3 Gemiddelde voederwaarde per halve maand ZONDER toevoeging Aantal VEM Vre Rc Ra NH-fr. Veldp. ds eerste helft mei 1470 919 165 212 135 6 2 454 tweede helft mei 10201 880 136 227 131 7 3 448 eerste helft juni 2163 780 116 255 148 12 3 360 tweede helft juni 3175 786 124 259 145 11 3 426 eerste helft juli 2192 832 133 252 133 8 2 489 tweede helft juli 87 800 127 252 138 10 3 429 eerste helft aug. 70 792 122 244 150 9 2 400 MET toevoeging eerste helft mei 574 893 154 212 147 8 3 354 tweede helft mei 4078 854 129 228 143 9 3 335 eerste helft juni 4825 783 112 251 155 13 3 251 tweede helft juni 2506 782 114 254 153 12 3 282 eerste helft juli 402 810 124 251 142 10 3 377 tweede helft juli 110 773 115 249 155 13 3 269 eerste helft aug. 135 785 116 240 160 11 2 287 Konsumptie lams- en schapevlees in de lift De konsumptie van lams- en schapevlees zit in de lift bij de konsument. Over de laatste an derhalf jaar vertonen zowel het aantal kopende huishoudingen als de gemiddeld gekochte hoe veelheid per koper een licht stij gende tendens. Deze gegevens blijken uit een analyse van de konsumentenmarkt voor lams- en schapenvlees (kontinu pane londerzoek). Deze analyse werd gemaakt door een onderzoekbu- ro, onlangs aangeboden aan het Produktschap voor Vee en Vlees. De typische lams- en schapevlees- konsument is relatief vaak te vin den onder de jongere, kleinere en iets meer welgestelde huishoudin gen, vooral in de grote steden en in het westen van het land. Lams- en schapevlees wordt voor meer dan de helft (61%) bij de slager gekocht, terwijl dit voor vlees soorten in het algemeen maar voor ruim een derde van het to taal geldt. Andere vleessoorten worden echter in veel grotere ma te bij het grootwinkelbedrijf ge kocht. Uit het onderzoek bleek ook dat slechts 5% van de konsu- menten van lams- en schapevlees zorgt voor bijna de helft van het totale gebruik. De Contactgroep Roodvleesprodu- centen en de Contactgroep Veehou derij van de NCB hebben zich voor stander getoond om vertrouwensdie- renartsen aan te stellen. Deze dieren artsen zouden kunnen worden in geschakeld bij vermoedens van niet toelaatbare activiteiten of handelin gen door veehouders zoals bijvoor beeld hormoongebruik. Het NCB- bestuur vindt het een goede zaak om dit idee voor te leggen aan de KNBTB. Topform voor toplaagbehandeling van maiskuilen Met de nieuwe vloeibare schimmel remmer Topform van Barenbrug kunnen maiskuilen beschermd wor den tegen schimmels, bederf en broei. De voederwaarde van een met Top form behandelde kuiltoplaag is ge middeld 50 VEM hoger dan van een onbehandelde, terwijl de drogestof- en VEM-verliezen in die laag respek- tievelijk 27 en 31 procent kleiner zijn, aldus producent Barenbrug. Toplaag behandeling met Topform kost onge veer 3,per vierkante meter kuiloppervlak en levert 5,25 op, zo dat er volgens Barenbrug per m2 2,25 mee wordt verdiend. Het aantal huishoudens dat vlees koopt steeg de afgelopen twee ja ren. Ook de totaal gekochte hoe veelheid vlees, vleeswaren en pluimveevlees vertoont een stij gende lijn. Van deze groei profi teert het levensmiddelenbedrijf. Dit zijn enkele konklusies uit de nieuwe marktverkenning "Huis houdelijke aankopen van vers vlees en vleeswaren 1985-1987" van het Voorlichtingsbureau Vlees. De marktverkenning geeft in grote lijnen de belangrijkste re sultaten weer van een panelonder zoek naar het huishoudelijke aankoopgedrag van de Nederland se konsument. Het onderzoek wordt sinds 1980 kontinu uitge voerd in opdracht van het Pro duktschap voor Vee en Vlees en het Voorlichtingsbureau Vlees. De marktverkenning is, op aan vraag, gratis verkrijgbaar bij de afdeling Marktinformatie van het Voorlichtingsbureau Vlees, tele foonnummer 070 - 991155. Begin 1985 is publikatie nr. 33 van het Proefstation voor de Rundvee houderij (PR) verschenen met saldo begrotingen voor grondgebruik als alternatief voor melkproduktie. Naast de uitgangspunten was een groot aantal saldoberekeningen voor onder andere vleesstieren, schapen, zoogkoeien en melkgeiten opgeno men. Deze saldoberekeningen zijn nu geaktualiseerd en als publikatie nr. 33A verschenen bij het Proefstation. Belangstellenden kunnen de publi katie bestellen door overmaking van ƒ10,op postbanknr. 23 07 421 ten name van Proefstation PR Lelystad meet vermelding van: Publikatie 33A. Stuurgroep Projekt Goede Voeding geïnstalleerd Minister Braks (landbouw) en Staatssekretaris Dees (volksgezond heid) hebben op 24 september jl. de Stuurgroep Projekt Goede Voeding geïnstalleerd. De stuurgroep heeft als taak om zo wel bestaande als nieuwe aktiviteiten ter vermindering van de vetkon- sumptie te stimuleren. Op dit ogenblik komt 40% van de dagelijkse energie in voeding uit vet. Dit is beduidend meer dan de 30-35 procenten die de Voedingsraad voor personen vanaf 4 jaar adviseert. De stuurgroep heeft derhalve tot doel de vetkonsumptie zo mogelijk versneld op het gewenste lagere nivo te brengen. De stuurgroep zal worden voorgeze ten door dr.ir. M.P.M. Vos, voor zitter van het Hoofdproduktschap Akkerbouwprodukten. Nagenoeg algemeen zijn de scha pen in ons land wit van wol en haar. Bij onze inlandse rassen komen vanouds dieren voor met een zwarte vacht. Omstreeks 20 a 30 jaar geleden was van de Ne derlandse wolproduktie rond 1% van de zwarte kleur. Voor de fa briekmatige verwerking heeft de zwarte wol minder waarde dan de witte scheerwol. De witte wol kan in verschillende kleuren wor den geverfd; de mogelijke varia ties zijn dus groot. De zwarte wol kan alleen maar in de zwarte kleur worden geverfd. Voor de fabriekmatige verwerking is de zwarte wol dan ook van minder waarde dan de witte scheerwol. Onder zwarte wol wordt ook de bruine wol begrepen. In vroegere tijden is het percenta ge zwarte schapen vrij omvang rijk geweest. Naar gegevens in het boek 'De Inlandse Schaapsteelt' door dr. A. Nu- man, uitgekomen in 1836 is dit af te leiden. In dit werk komt naar voren dat toen door invloed van de mode de zwarte wol minder gevraagd werd. Op het platteland droeg men toen nog veelvuldig zelfgesponnen en gebreide kle dingstukken. Door de vraag naar kleding van verschillende kleuren kwam de witte wol meer in trek. Naar Nu- man is het meer algemeen gewor- den om wit bewolde schapen te houden, het gevolg van een toene mende vraag naar witte wol. Vrij zeker zal er toen ook wel enig prijsverschil geweest zijn. Vanaf omstreeks een 15 jaren geleden is het aantal zwarte schapen in ons land sterk toegenomen. Dit is ge komen mede onder invloed van de vraag door partikulieren naar zwarte wol voor huisvlijt. Het zelf spinnen van wol en verwer ken tot breigoederen kwam van af die tijd nogal in de belangstel ling. Ook het zelf verven van wol kwam naar voren bij deze huis vlijt. Vooral het ongeverfd ver werken van zwarte en bruine wol was toen in trek. Door de parti- kuliere toenemende vraag naar zwarte wol steeg de prijs. Het had tot gevolg dat de partikulie ren voor deze wol toen belangrijk meer betaalden dan de handels waarde van witte wol. Vraag en aanbod beïnvloeden de prijs. Voor de industriële verwerking bleef zwarte wol per kg lager in prijs dan de witte wol. Inmiddels is de mode van het zelf spinnen en verwerken tot brei goederen al weer grotendeels uit de tijd. Daardoor is de vraag naar zwarte wol via dit kanaal in middels zeer klein geworden. J.H. Lantinga In de meeste percelen grasland staan nog te veel bossen, zonder maatrege len gaan dergelijke percelen te ruig de winter in met een behoorlijk RISIKO OP HET UITWINTEREN. Na het opstallen van de koeien kan men het grasland op laten knappen door een kudde schapen. Als deze mogelijkheid niet bestaat is het nu de tijd om bos sen te maaien. De beste maaihoogte is 6 - 7 cm. Dit kan met een in maai hoogte verstelbare cirkelmaaier of met een bossenmaaier. Ieder jaar blijkt dat er aan de ONT WATERING VAN HET GRAS LAND nog veel mankeert. Grasgroei en grasbenutting blijven daardoor achter. Bovendien gaat het gras bestand sneller achteruit waardoor meer herinzaai nodig is. Een eerste vereiste is dat het overtollige water snel wordt afgevoerd. Greppels, drai nage en sloten moeten hiervoor goed onderhouden worden. PEIL VERLAGING van de kavelslo- ten is afhankelijk van het polderpeil. Verlaging van het polderpeil is een zaak van het Waterschap. Verlaging van het polderpeil is vaak niet op kor te termijn te realiseren. Onderbema ling kan dan eventueel uitkomst bieden. Hiervoor is echter een goede samenwerking met de buren noodza kelijk. Plaats OP ROOSTER VLOEREN zo veel mogelijk kalveren en pinken van gelijke leeftijd bij elkaar. Als grote en kleinere dieren bij elkaar lopen ko men de kleine tekort. Ook meer dan 6 stuks in één hok is niet aan te beve len. Kalveren moeten tenminste een halfjaar oud zijn voordat ze op een volledig roostervloer gehuisvest kun nen worden omdat er anders groei- remmingen optreden. De RUIMTE VOOR WERKTUI GEN is op veel bedrijven een pro bleem. Werktuigen aan de hefinrichting kunt U vanaf de trekker plaatsen op een pallet met daaronder zwenkwielen van 20 cm hoogte. De vloer moet wel vlak en hard zijn. Op deze manier kunU de ruimte beter benutten. Vrijdag 2 oktober 1987 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 15