Nog geen eensgezindheid onder dierenartsen over handel diergeneesmiddelen Boodschap op eerste fouragebeurs: Boer zekerheid bieden MR Y-manifestatie Oost ondervindt Holstein-invloed dg themadag op 24 september jl. van z5-jarig bestaan van KNMD Overschottenproblematiek en agrarisch recht Dit jaar is het 125 jaar geleden dat de Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Diergeneeskunde werd opgericht. Naar aanleiding van dit gebeuren is op 24 september een themadag veehouderij en dierge neeskunde georganiseerd voor dierenartsen, veehouders en het land bouwbedrijfsleven. Een viertal inleiders gaf ieder over hun eigen spe cialiteit een uitleg, toegespitst op het onderwerp van de themadag 'Politieke en technische toekomstverwachtingen'. De heer M.J. Varekamp, voorzitter van het Landbouwschap, wees in zijn openingswoord o.m. op het gro te belang voor ons land van de agra rische eksport. Volgens ir. W.J. Hil- brands, plaatsvervangend algemeen direkteur van Hendrixs Internatio naal b.v., zullen landbouwbe drijfsleven, overheid en gezond heidszorg nog nauwer moeten sa menwerken om onze eksportpositie te kunnen verstevigen. Zeer belangrijk in deze is de relatie veehouder - dierenarts. Voor de toe komst stelde de heer Hilbrands dat in de veehouderij de dieren tijdens groei of produktie veterinair bege leid zullen worden. Hoe de intensie ve veehouderij zich in Nederland zal ontwikkelen is volgens hem op dit moment onzeker. De balans is uit evenwicht wat betreft aanbod, vraag en wens van de konsument. Meer zal bij de produktie ingespeeld moeten worden op de eisen van de kon sument. Een beter inzicht wat deze eisen zijn en een andere benadering naar de verbruikers toe, zal nodig zijn, aldus ir. Hilbrands. Nog geen eensgezindheid Mogelijkheden van beïnvloeding van gezondheid en produktie langs farmaceutische weg was het onder werp van de heer B. Tolud, direk teur diergeneeskunde Divisie Dup- har b.v.. Zeer belangrijk voor de ge hele veehouderij is de I.K.B., de in tegrale keten bewaking. Er moet in Nederland een eind komen aan de il legale diergeneesmiddelenhandel. Wat de handel in diergeneesmidde len betreft is er nog geen eensgezind heid onder de dierenartsen. De be grippen autobaandierenarts of postorderdierenarts moeten zo snel mogelijk verdwijnen aldus de heer Bolud. Onze veehouderij is er niet mee gebaat dat veeartsen alleen op bestelling medicijnen leveren zonder dat er kontrole uitgevoerd wordt of een diagnose gesteld wordt. De Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Diergeneeskunde streeft ernaar dat dierenartsen naar vakmanschap gehonoreerd zullen moeten worden. Het leveren van me dicijnen moet meer gezien worden als service gelet op de wet dierge neesmiddelen die per 1 mei in wer king is getreden. Een voor de aanwezige veehouders en vertegenwoordigers uit het be drijfsleven te gespecialiseerde stof was de inleiding van dr. S.W. de Laat, direkteur Hubrecht laborato rium te Utrecht. Erfelijke beïnvloe ding van produktie-eigenschappen was zijn onderwerp. De veehouder dient goed op te letten met wie hij handelt wanneer hij veevoeder inkoopt. Er wordt namelijk soms niet geladen zoals het moet. Dit stelden de heren H.J. Bruins en C.W. van Paassen, voor zitter en sekretaris van de Nederlandse Vereniging van Handelaren in Stro, Fourages en Aanverwante Produkten (Hisfa) onlangs op de eerste fouragebeurs in Nederland, gehouden in Nijkerk. Onderzoek energiebalans belangrijk voor veehouderij Wanneer een boer stro inkoopt zal hij zelf duidelijk kunnen zien wat voor voer hij in de kuip heeft. Bij sommige natte ruwvoeders is dit vaak moeilijker te zien. Een veehou der die zaken doet met een bij de Hisfa aangesloten veevoederhande laar kan zich echter beroepen op de handelsvoorwaarden van de organi satie. Hierin zijn uniforme regels vastgelegd voor de stro- en fourage- handel. Het betreft regelingen op het gebied van gewicht, soort, kwaliteit, levering en betaling. Wanneer geschillen ontstaan zal een uit deskundigen bestaande arbitra gekommissie over de zaak een bin dende uitspraak doen. Naast de geboden zekerheid is een bijkomend voordeel dat zo een kost bare gerechtelijke procedure ontlo pen wordt. 'Bovendien kan een rech ter moeilijk een deskundige op het gebied van de veevoederhandel ge noemd worden', aldus de heer Van Paassen. Niet-Hisfa-leden hoeven zich volgens Van Paassen niet te houden aan de handelsvoorwaarden van de Hisfa en daar kunnen dus soms problemen ontstaan. Een an der punt is dat niet-leden vaak alleen aanbieden als de prijs voor hen lu- kratief is. De Hisfa houdt dit prijs verloop goed in de gaten. Op dit mo- 14 ment ziet de prijsontwikkeling er voor de veevoederhandelaren niet zo rooskleurig uit. Als gevolg van de superheffing en de daarmee gepaard gaande terugloop van het aantal koeien, is ook de vraag naar voer af genomen. Het gevaar dreigt dat de konkurren- tie nu onderling zo groot wordt, dat er als het ware onder een minimum prijs verkocht gaat worden. Dat lijkt de heer Bruins geen goede zaak en het instellen van een minimumad viesprijs zal volgens hem nuttig zijn. 'Zo nu en dan zullen de veehouders, overigens zelf goede onderhande laars, een duidelijk 'neen' verkocht moeten worden als de prijs daar aan leiding toe geeft', aldus de heer Bruins. De Hisfa hoopt van deze fouragebeurs een regelmatig terug kerende gebeurtenis te maken. Om dat de diverse veevoederbeurzen in den lande steeds slechter bezocht worden en vele kontakten alleen nog maar telefonisch plaatsvinden, hoopt de organisatie met deze, op een centraal punt in Nederland ge houden beurs de handelaren toch de mogelijkheid te bieden hun persoon lijke kontakten te onderhouden. Bij de Hisfa zijn een kleine 200 handela ren aangesloten. Rob Hoegen Op donderdag 8 oktober vindt in Wageningen een studiedag plaats die geheel gewijd is aan het onderzoek naar de energiehuishouding bij land bouwhuisdieren. De Landbouwuni versiteit heeft zich internationaal een centrale plaats verworven op dit ge bied; zij beschikt over een uitgebreid en geavanceerd meetinstrumenta rium. In deze zogeheten respiratie cellen kan de energiehuishouding van koeien, varkens, pluimvee en andere diersoorten nauwgezet ge volgd worden onder verschillende omstandigheden. Ook de bewegin gen van het dier kunnen kontinu ge registreerd worden. Dit onderzoek is van groot belang om inzicht te krij gen in de effekten van huisvestings systemen en klimaatsfaktoren op de produktiviteit van dieren. De warmteproduktie wordt indirekt gemeten via de zuurstofopname en de hoeveelheid uitgeademd kool zuur. Door de energiebalans te me ten kan men vaststellen hoeveel energie het dier netto gebruikt voor groei of voor de produktie van melk of eieren en vooral ook hoe efficiënt dat gebeurt. In de respiratiecellen kan de temperatuur en de luchtvoch tigheid over een breed gebied geva rieerd worden. De studiedag op 8 oktober is gericht op zowel de wetenschappelijke we reld als op geïnteresseerden uit de in dustrie en van overheidsinstellingen. Binnen niet al te lange tijd zal sper ma gescheiden kunnen worden in mannelijke en vrouwelijke zaadcel len. Deze ontwikkeling zal straks op grote schaal plaatsvinden bij het in planten van embryo's. Vakmanschap De toekomstige mogelijkheden door automatisering in de- veehouderij werd belicht door prof.dr.ir. M.J.M. Tielen, adjunkt-direkteur gezondheidsdienst voor Dieren te Boxtel. Het volledig geautomatiseer de veebedrijf zal het goedkoopst kunnen werken en als zodanig 'le vensvatbaar' blijven. Van belang is dat alle gegevens van het bedrijf in gebracht moeten kunnen worden in de komputer. Iedere schakel die no dig is om het bedrijf te laten draaien, zoals dierenarts, gezondheidsdienst, bank, verzekering, veevoederin dustrie, fokkerijgroep, stamboek en standsorganisatie, zal in de kompu ter moeten zitten. Takorganisaties in iedere bedrijfstak zullen niet meer weg te denken zijn om efficiënt mee te kunnen blijven draaien. Van groot belang in deze technische vooruitgang is volgens prof. Tielen het vakmanschap van de onderne mer. Prof.dr. Tj. de Cock Buning, bijzonder hoogleraar dierproef vraagstukken wierp in de slot toespraak voor de 350 aanwezigen in de Jaarbeurs te Utrecht de vraag op wat de veehouder moet doen met de ze technologische hoogstandjes? Volgens hem zal de veehouderij in Nederland zelf deze vraag moeten beantwoorden. J. van Tilburg Woensdag 16 september werd in de IJsselhal te Zwolle voor de eerste keer de "Roodbont MRY-manifestatie Oost" georganiseerd. De show is in de plaats gekomen van de traditione le tweejaarlijkse MRY-keuring voor Gelderland en Overijssel te Lochum. De MRY-bond heeft er tijdens deze 27-ste fokveedag voor de eerste keer een binnengebeuren van gemaakt om het show-element en het komfort voor de toeschouwer te vergroten. Met 3000 bezoekers en een gezellige sfeer is dit zonder twijfel gelukt. Opvallendste aspekt was echter de aanwezigheid van 25 Red-Holstein koeien naast de 175 MRY-dieren. Dat de invloed van de Holsteins ook in de MRY-fokkerij onvermijdelijk is, bleek tijdens de kampioenskeuring. Naast de Red-Holstein melkrichting kampioenen, waren er in de MRY- standaard klassen oud, midden en jong in totaal drie titels voor koeien met een Holstein-vader, terwijl de moeder van de jeugdkampioene even eens via vader Rex Holstein-bloed voert. Red-Holstein melkrichting "Red-Holstein melkrichting" is een kategorie die zich dit jaar voor het eerst manifesteerde. Onvrede en aan varingen met leden van de Dubbel- doelklub hebben hiermede toe geleid. De beste uiers en de beste ontwikke ling van deze klasse vielen duidelijk positief op ten opzichte van de MRY- rubrieken. Kampioene werd de beste ontwikkel de fraai typische ED Thor Red- dochter Bea 45 (m.v. Cor) van me vrouw IJsseldijk te Giessen. Ze had in december afgekalfd en kon daar om misschien nog iets meer melk to nen. Toch had ze met haar mooie uierbeadering en lange vooruier wei nig problemen om de roodbonte HF- blaarkop Geasta 7 (Triple Threat x Abel's Heino 38) naar de reserve-titel te verwijzen. Zij is eigendom van M. Bosma te Rutten. Deze typische Tri ple dochter toonde iets meer bespie- ring en daardoor iets minder melktype. Haar uier was lang en sterk aangehecht. Als derde werd de zeer melktypische ED Thor Red-dochter Mieke (v. Marco van C: d'Ancona te Terwolde) geplaatst. Met haar fraaie uiterlijk en beste uier had ze misschien iets hoger kunnen eindigen als de speenplaatsing iets korrekter was geweest. Met name linksachter was een bemerking op zijn plaats. Standaard MRY Bij de vaarzen werd de overheersing van Alva 4 uitgedrukt in een kampi oenstitel voor Tina 23 van G. Tuten te Heeten. De moedersvader is Rex, een Duitse Holsteinstier. Reservekam pioene werd de ED Thor Red-dochter Dora 321 (m.v. Han) van mevrouw IJsseldijk te Steenderen. Bij de mid denklasse een dochter van de Holsteinstier BC Topper op de eerste plaats; Rozalien 10 (m.v. Chris) is eigendom van maatschap Ten Have te Nijbroek. Reservekampioene werd Toosje 243, Frans x Miena's Mars, van H. Nijsink te Wierden. In de oudste kategorie de bekende BC Toppersdochter Gerrie 18 op kop (m.v. Irene's Roben). Eigenaar is maatschap Tyink-Lansink te Agelo. De reserve-titel was hier voor de enorm produktieve Toosje 201 Ted- ma x Arie, eveneens van Nijsink te Wierden. M.H. Algemeen kampioene bij de Red Holstein-koeien werd Bea 45 (E.D. Thor Red -X Cor) van mevrouw IJsseldijk-Giessen te Steenderen. Geboren november '83, gekalfd december '86. Produktie: 2.00 - 308 - 7047 - 4.61 - 3 55 - 142 LW - f348 inst. Onlangs schreef ir. Jan de Boer l.i. een brief aan minister Agrico- la van Landbouw en Visserij: Excellentie, Mijn buurman, boer zoals ik, ontving onlangs een cheque van 1500,voor het feit dat hij thans geen varkens meer fokt. Ik heb besloten ook in deze lonende bezigheid van niet-fokken te stappen. Zoudt u mij kunnen vertellen welke rassen zich het best lenen om niet gefokt te wor den. Het liefst zou ik më nu wil len wijden aan het niet-fokken van wilde zwijnen, maar als dat geen goed ras is om niet te fok ken, mag het een ander zijn. Mijn buurman fokt als 25 j. var kens. Het hoogste bedrag dat hij daarmee heeft gemaakt is rond 500,Nu heeft hij met het niet fokken van 50 varkens 1.500,verdiend. Ik overweeg klein te beginnen en niet meer dan 5.000 varkens tegen 150.000,niet te fokken. De varkens die ik niet fok, eten geen graan en ik heb gehoord dat u geld betaalt aan boeren die geen graan verbouwen. Mijn vraag is: "Hoeveel betaalt u voor het niet- verbouwen van graan dat ik niet voer aan varkens die ik niet fok?" Tot zover ir. Jan de Boer. Uiter aard is dit apocrief epistel een ka rikatuur, overigens van oude da tum en van oorsprong Ameri kaans. Het weerspiegelt dat het overschottenprobleem een cen traal probleem is bij de ontwik keling van het agrarisch recht. (Uit Agrarisch Recht) Vrijdag 2 oktober 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 14