Egypte wil exportmarkt op met hoogwaardige tuinbouw Uitgifte Rijp 20 bedrijven Agro Bedrijfs Technologisch Centrum geopend Voor bestaande maatschappen bestaat geen reden grond/quotum-situatie snel te veranderen Bestaande maatschappen hoe ven, wat de superheffing betreft, in het lopende melkprijsjaar geen overhaaste grond- en/of quotum overdrachten tot stand te bren gen. Aldus het Landbouwschap na overleg met het ministerie van Landbouw en Visserij. Het Landbouwschap reageert hier mee op berichten als zouden be staande maatschappen nog voor 1 november a.s. wijzigingen moeten aanbrengen in hun grond- en quotumsituatie. Over melkquota in relatie tot maatschappen vindt op het ogen blik overleg plaats tussen het mi nisterie van Landbouw, het Landbouwschap, het Produkt- schap voor Zuivel en het verdere zuivelbedrijfsleven. Aanleiding hiervoor is een in juni jl. door het ministerie uitgebrachte nota. Uit het overleg tot nu toe valt af te leiden dat er thans geen nood zaak is om in bestaande maat schappen voor 1 april 1988 grond- en quotumoverdrachten tot stand te brengen. Ook de dis trictsbureauhouders en de pro vinciale directeuren van het mi nisterie van Landbouw zijn hier van op de hoogte. Voor de be langhebbenden zal nadere infor matie tijdig beschikbaar zijn. Op 18 september jl. heeft de Rijks dienst voor de IJsselmeerpolders (RIJP) 13 akker- en weidebedrijven en 7 fruitteeltbedrijven aan gegadig den aangeboden. Daarvan zijn 7 bestemd voor veehouderij (3 pacht en 4 erfpacht), terwijl 6 bestemd zijn voor akkerbouw, waarvan er één ge legen is in het Lauwerszeegebied. In de akkerbouw worden slechts twee bedrijven in erfpacht gegeven; de overige zijn pacht. Tot degenen die een landbouwbe drijf is aangeboden behoort de heer Ph. v.d. Hoek uit St. Philipsland. De gemiddelde bedrijfsgrootte be draagt 55 ha (variërend van 47-70 ha) voor de akkerbouw en 47 ha (va riërend van 36-54 ha) voor de vee houderijbedrijven. In totaal is er met de verkoop in eigendom dit jaar in Zuidelijk Flevoland 752 ha uitge geven, waartegenover op het oude land t.b.v. het oplossen van knel punten in landinrichtingsgebieden, reservaten, bestemmingsplan, etc., 470 ha is ingeleverd. Vanaf 1978 is nu totaal ongeveer 11.300 ha uitge geven, verdeeld over 225 bedrijven. Er resteert circa 5400 ha die nog uit gegeven zal worden. Voor deze uit giften hebben 284 personen gesolli citeerd. Fruitteelt Nieuw is dat dit jaar voor het eerst een volledige uitgifte voor de fruit teelt plaatsvindt. In totaal is onge veer 128 ha aangeboden aan 7 fruit telers. Vijf daarvan hebben een be drijf toegewezen gekregen, omdat zij knelpunten helpen oplossen. Twee hebben een bedrijf in eigen dom verkregen (a 60.000 per ha), hetgeen betekent dat zij niets behoe ven in te leveren. Toevalligerwijze komen deze twee uit Flevoland (Bid dinghuizen en Zeewolde). In totaal zijn er nu zo'n 25 fruitteeltbedrijven uitgegeven met in totaal 500 ha. Vol gens de planning zal er nog ongeveer 500 ha. t.b.v. de fruitteelt worden uitgegeven. Voor de komende jaren zal de uitgif- tevorm drastisch wijzigen. Zo zijn voor de uitgifte 1988 13 landbouw bedrijven beschikbaar (totaal 655 ha), die in principe allemaal zullen worden verkocht. Volgens Van der Struik is Egypte er veel aan gelegen de produktie in de veehouderij te verhogen. "Vergeet niet dat het een zeer dichtbevolkt land is. Een groot deel bestaat uit woestijn, maar in de bewoonde strook langs de Nijl is de bevolkingsdichtheid hoger dan in Nederland. Als je de produk tie van de melkkoeien zou kunnen verdubbelen, en bij 1000 kg per koe is dat zeker haalbaar, kan er veel grond beschikbaar komen voor de verbouw van andere produkten". Nederrand ondersteunt Egypte daar bij met veeziekteprojekten. Van der Struik: "In het verleden zijn er pro- jekten mislukt, doordat de hulp die wij wilden geven te veel op idealisti sche gronden was gebaseerd. De po litiek was erop gericht de armste groep van de bevolking te bereiken, maar dat lukt niet op een direkte ma nier, die groep is te amorf, te ongrijp baar. Tegenwoordig heeft ontwikkelingssamenwerking een an dere aanpak. Er loopt nu bijvoor beeld een projekt ter bestrijding van brucellose, een bakterieziekte onder vee. Het verzoek daarvoor kwam uit Egypte zelf. Wij hebben daarna des kundigen uit Nederland gevraagd hoe dat zou moeten, en die zeiden: als je zo'n projekt succesvol wil maken, moet je je niet alleen op de ziekte zelf richten, maar is het ook van belang dat er een goed veeregistratiesysteem komt, dat de gehele gezondheidssitu atie wordt bekeken. Op die manier verhoog je de kans van slagen". Tuinbouw Voeding van de hele bevolking met de eigen agrarische produktie is voorlo pig nog niet aan de orde in Egypte. Daarom is er dringend behoefte aan deviezen om de voedselimporten te betalen. Die worden onder meer ver kregen door de export van hoogwaar dige tuinbouwprodukten. Een probleem is daarbij de binnenlandse markt. In Kaïro, een metropolis van 14 miljoen mensen, worden niet vaak kwaliteitsprodukten aangeboden, en men is bereid er veel voor te betalen. Dat is dan winstgevender dan export, maar levert geen deviezen op. De aandacht wordt ook op de sierteelt gericht. Twee jaar geleden is er een partikuliere Nederlands-Egyptische joint-venture opgericht, wat heeft ge resulteerd in een supermodern pot- plantenbedrijf. Maar ook hier, en hetzelfde verhaal gaat op voor de champignons, belemmert de interne markt de export. Handelsstromen Traditioneel is ons land voor Egypte een belangrijke leverancier van poot- aardappelen en zuivel. Wat de aard appels betreft zal dat volgens Van der Struik voorlopig wel zo blijven. "Er is zelfs een goede mogelijkheid dat we meer kunnen leveren. Er zijn plannen voor een aardappelverwer- kend bedrijf met een kapaciteit van 10.000 ton per jaar. Dat zou de hele Arabische wereld moeten voorzien van voorbewerkte frietjes en andere produkten. Behalve aardappels zal Nederland ook technologie en know how kunnen leveren voor de fabriek". Een andere kans voor ons land is de toenemende behoefte aan goed uit gangsmateriaal, bijvoorbeeld voor de tuinbouw. Dat kan betekenen dat de zuivel relatief minder belangrijk wordt in het Egyptische importpak ket, maar in hoeveelheden zal dat ze ker niet het geval zijn. Hollandse kaas blijft heel populair in Egypte. Mede dankzij de EG-restituties kan er ge- konkurreerd worden met de inlandse kaas. "De vraag naar voedsel is vanuit Egypte bijna onbegrensd", zegt Van der Struik. "Alleen onderlinge kon- kurrentie en konkurrentievervalsing door de handelsoorlogen tussen de grootmachten kunnen een beperking Als je de melkproduktie per koe van 1000 kg verdubbelt, komt veel grond beschikbaar voor de verbouw van andere produkten. van de exportmogelijkheden beteke nen". Van der Struik ziet de ontwik keling van Egypte ondanks de problemen hoopvol tegemoet, "an ders zou ik dit werk ook niet kunnen doen. Ik ben er niet alleen om onze export te bevorderen, maar ook als intermediair tussen Nederland en Egypte, zodat Egypte zijn eigen land bouw zo goed mogelijk op poten kan zetten". Albert Biegman Egypte is een land dat vooral heeft te kampen met een enorme bevol kingsgroei. Elke negen maanden komen er één miljoen nieuwe Egyp- tenaren bij de al aanzienlijke bevolking van 40 miljoen zielen. Het land probeert de agrarische produktie op te voeren, maar momenteel kan de landbouw niet meer dan de helft van de eigen bevolking voeden. Daarom wordt naast verhoging van de zelfvoorzieningsgraad gemikt op de export van hoogwaardige tuinbouwprodukten, om zo de brood nodige deviezen binnen te halen. Ir. A. van der Struik, Nederlands landbouwattaché in Kaïro, die ons te woord staat tijdens de tweejaar lijkse "opfris-bijeenkomst" die hem en zijn kollega's deze week naar Nederland brengt, spreekt hoopvol over de toekomst van Egypte. "Natuurlijk is de bevolkingsgroei on rustbarend", zegt hij, "maar er is ook veel ten goede veranderd in de vijf jaar dat ik deze post bekleed. Niet al leen in de landbouw, maar ook bij voorbeeld het wegennet en de elektriciteitsvoorziening zijn sterk ver beterd. Het kost ons soms minder moeite om via het Egyptische tele foonnet Nederland te bereiken dan andersom. De ontwikkeling gaat de goede kant op. Als het binnenlands rustig blijft, heb ik er alle vertrouwen in dat de huidige regering veel kan be reiken". Rabobank bestuurder H.H.F. Wijffels (m) is een van de stuwende krachten achter het centrum. Hij maakt nu deel uit van het toezichthoudend stich tingsbestuur Bouw van een pluimveehouderijbedrijf. Er is veel man- en vrouwkracht be schikbaar. Een aantal zaken heeft Egypte de laatste jaren in de kaart gespeeld. Het Camp-David akkoord leverde niet al leen meer lucht voor de ekonomie op, maar ook een forse uitbreiding van de Amerikaanse steun. Een tweede fak- tor is de daling van de olieprijzen. In de periode van hoge prijzen was het voor Egyptenaren met een goede opleiding of het nodige initiatief erg aantrekkelijk om in de olielanden te gaan werken. Deze mensen, die Egyp te juist zelf zo goed kan gebruiken, beginnen nu terug te keren naar hun vaderland, mét de in de olie verdien de spaarcenten. Professioneel Ir. A. van der Struik, landbouwatta ché in Kaïro: Vraag naar voedsel bij na onbegrensd. "Voor een produkt als sperzieboon tjes zie je dat de binnenlandse markt nu langzamerhand verzadigd is, en er areaal beschikbaar komt voor de ex port. In de citrus is een geweldige prestatie geleverd. Dank zij de inzet van nieuwe rassen is Egypte nu een ci- trusexporteur geworden. En appels, vijf jaar geleden kon je geen eetbare appel vinden, nu zijn er volop". Vorige week woensdag werd het Agro Bedrijfs Technologisch Cen trum van de Landbouwuniversiteit Wageningen door minister Braks of ficieel geopend. De minister noemde het Agro-BTC een voorbeeld van ef ficiënte overdracht van wetenschap pelijke kennis aan bedrijven. In het Agro-BTC nemen 14 (voorna melijk startende) bedrijven deel, ge richt op informatica-toepassingen in de landbouw. Voorwaarde voor toe lating tot het centrum is dat de be drijven zich met agrocultuur bezig houden en kennisintensief en grens verleggend zijn, aldus projektleider ir. M.J. Vervoort. De Stichting Agro-BTC Wageningen wordt zowel financieel als bestuurlijk breed on dersteund door een groot deel van het agrarische bedrijfsleven, de overheid en de Landbouw Univer siteit. Het BTC mikt op het bijeen brengen van verschillende partijen, die elkaar nodig hebben. Grote ondernemin gen, die hier een vooruitgeschoven post hebben en die kleine, gespeciali seerde ondernemers inschakelen voor opdrachten, zorgen zo voor de best mogelijke slaagkans voor jonge ondernemingen. Het Agro-BTC is er op gericht om zo goed mogelijk de voorwaarden te scheppen voor innovatie: het ont wikkelen van nieuwe technologiën en het vinden van nieuwe toepas singen. Vrijdag 2 oktober 1987 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 13