Volgens voorlopige raming is aardappeloogst EG met 2 miljoen ton toegenomen Gewasbeschermings middelen en - verpakkingen Afgelopen seizoen bereikte aardappeleksport bijna rekord-hoogte Wereldrekord aardappelschillen gebroken bij Aardappelmanifestatie Het vorige wereIdrekord stond Buitenland Areaal Toegenomen export Als gevolg van de grote voorraden aardappelen van de oude oogst la gen de prijzen van de nieuwe aardappelen aan het begin van de zomer op een laag peil. Door de overvloedige regenval in West-Europa be reikten vervolgens de middenvroege aardappelen hoge opbrengsten, waardoor het prijspeil in augustus uiterst laag te noemen was. Dit gold voor zowel de tafelaardappelen als voor de aardappelen, bestemd voor industriële verwerking. Volgens een voorlopige raming zou de totale aardappeloogst in de EG 2 miljoen ton hoger zijn dan in 1986. Als gevolg van de gunstige groei- omstandigheden èn de areaaluitbrei ding werd reeds vroeg in de zomer rekening gehouden met een hoge op brengst van de aardappeloogst van 1987. De noteringen op de termijn- markt zijn dan ook gedurende de zo mermaanden geleidelijk gedaald met een korte opleving aan het begin van de maand juli. In de eerste helft van september lag de notering voor Bint je 50 mm opw. levering april op een niveau van ongeveer 20,per 100 kg, hetgeen als uiterst laag beschouwd mag worden. In de eerste helft van september be stond het aanbod van aardappelen op de EEG-markt voornamelijk nog uit middenvroege soorten. Het aanbod van deze soorten is groot. De Duitse telersprijzen lagen in de eerste week van september op een niveau van on geveer 9,50 per 100 kg. Dit was min der dan de helft van de prijs van een jaar geledén. De groothandelsprijs te Arras gaf een notering te zien van 10,tot ƒ11,per 100 kg. In Bel gië lagen de telersprijzen in de eerste week van september op een nog lager niveau dan in Frankrijk en West- Duitsland. Afhankelijk van soort en kwaliteit werden telersprijzen tussen 6,50 en 8,gemaakt. In het Ver enigd Koninkrijk lag de gemiddelde telersprijs in de eerste week van sep tember op ongeveer 24,per 100 kg. Daarmee ligt de Engelse prijs ver boven de prijzen op het vasteland van Europa. Het areaal konsumptie- en pootaar- dappelen is volgens de voorlopige C.B.S.-cijfers 2.000 ha groter dan in 1986. Deze stijging wordt vooral ver oorzaakt door een forse uitbreiding van het areaal op de zandgrond, na een aanzienlijke daling in het voor gaande jaar. Op de kleigrond bedroeg de stijging 400 ha, ofwel 0,4%. Op de zandgrond nam het areaal met 1.600 ha toe, oftewel 9,9%. Het voorlopig goedgekeurde areaal pootaardappelen bedraagt 700 ha meer dan het definitief goedgekeur de areaal van 1986. Rekeninghoudend met dit voorlopig goedgekeurd poot- aardappelareaal komt het areaal konsumptie-aardappelen uit op 75.100 ha. Dit zou een stijging van het areaal konsumptie-aardappelen bete kenen met 1.300 ha oftewel 1,8% ten opzichte van 1986. Volgens de voorlopige cijfers zou het totale EEG-areaal in 1987 toegeno men zijn met 16.000 ha, oftewel 1,1%. Deze stijging wordt veroor zaakt door de zeer forse uitbreiding van het areaal in Spanje. Deze are aaltoename heeft vrijwel geheel betrek king op de middenvroege en late aardappelen. In West-Duitsland is het areaal in vergelijking met 1986 niet veranderd. Dit betekent een stabilisa tie van het areaal na een jarenlang du rende areaaldaling. Ook in België, Ierland, Denemarken en Griekenland is sprake van een stabiel blijvend are aal. In Frankrijk en Denemarken na men de oppervlakten aardappelen iets af in vergelijking met het voorgaan de jaar, terwijl het areaal in Portugal wat toenam. In Italië vertoont het aardappelare aal al sinds enkele jaren een regelma tige daling. Deze daling heeft betrekking op de middenvroege en la De spuitsporen zijn dit jaar erg diep geworden. Komt in de rijen rond de spuitsporen Phytophthora-aantasting voor, dan kan men deze knollen het best apart rooien en opslaan, daar er anders in de hele partij bewaarproblemen kunnen ontstaan. te rassen. In het Verenigd Koninkrijk is 2.000 ha aardappelen meer uitge- poot dan in 1986. Dit betekent dat het Engelse areaal aanmerkelijk boven het streefareaal uitkomt. Het streven van de PBM was namelijk gericht op een daling met 1.500 ha. In de eerste zeven maanden van 1987 werd 906.000 ton aardappelen ver werkt tegen 771.000 ton in dezelfde periode van 1986. Dit betekent een verschil van 135.000 ton. Van deze toename was 119.000 ton toe te schrij ven aan de groep voorgebakken pro- dukten. Ook bij de andere produktgroepen, met name de snacks, lag de verwerking op een ho ger niveau dan een jaar tevoren. In het eerste halfjaar van 1987 werd ruim 20.000 ton aardappelkonsump- tieprodukten meer uitgevoerd dan in de tweede helft van 1986. Van deze exportstijging was 16.500 ton toe te schrijven aan de voorgebakken pro- dukten. Ook in de export van snacks en de produktgroep overige produk- ten viel een toename te konstateren. De uitvoer van gedroogde produkten bleef op nagenoeg hetzelfde niveau. De uitvoertoename in het eerste half jaar van 1987 in vergelijking met het laatste halfjaar van 1986 is geheel het gevolg van een toegenomen export binnen de EEG. Met name de uitvoer naar Frankrijk en Italië nam opval lend sterk toe. Deze stijging had voor beide landen betrekking op voorge bakken produkten. Ook de vergrote uitvoer naar West-Duitsland, Spanje en Griekenland werd veroorzaakt door een grotere afname van voorge bakken produkten. Het eksportcijfer van konsumptie- en industrieaardappelen oogst 1986 bedroeg 1.388.000 ton. Dit was het op één na hoogste eksportcijfer dat ooit bereikt werd. Het hoogste eksportcijfer werd in het seizoen 1981/82 bereikt met 1.408.000 ton. In vergelijking met het eksportsei- zoen 1985/86 werd 272.000 ton aardappelen meer uitgevoerd. Het verschil werd voornamelijk veroor zaakt door een veel grotere afzet binnen de EEG. De grotere uitvoer binnen de EEG kwam voor een zeer belangrijk deel tot stand door de uitzonderlijk grote eksport naar de nieuwe EEG-landen Spanje en Portugal. In totaal werd door deze beide landen 250.000 ton aardappelen afgenomen, hetgeen 18% van de totale uitvoer betekent. Ondanks de grote eksport naar Spanje en Portugal kunnen de beide landen evenwel (nog) niet als vaste afzetgebieden beschouwd worden. De voornaamste oorzaak van de grote vraag naar aardappelen in het afgelopen seizoen was namelijk ge legen in het feit dat de aardappel oogst van 1986 in beide landen laag uitviel als gevolg van de uitzonder lijk droge zomer in dat jaar. De uitvoer naar het Verenigd Konink rijk was 64.000 ton groter dan in het voorgaande seizoen. Met name in het voorjaar en de zomer van 1987 lag de eksport naar dit land op een hoog peil als gevolg van de grote vraag van de Engelse verwerkende industrie. Ook naar België, Italië en Frankrijk werd meer geëksporteerd dan van oogst 1985. Met name de uitvoer naar Italië vertoont van jaar tot jaar aanzienlijke verschillen. De hiervoor beschreven ontwikke lingen werden voor een deel teniet gedaan door de sterk geslonken uit voer naar West-Duitsland. Deze eksportdaling had voor een belang rijk deel betrekking op aardappelen bestemd voor de Westduitse verwer kende industrie en daarnaast ook op konsumptieaardappelen. In West- Duitsland is de teelt van aardappelen die geschikt zijn voor industriële ver werking de laatste jaren aanzienlijk toegenomen. De eksport buiten de EEG gaf een lichte toename te zien na de scherpe daling in het voorgaande seizoen. Deze stijging werd vrijwel geheel veroorzaakt door de uitvoer van ruim 31.000 ton aardappelen naar Brazilië, die reeds vroeg in het sei zoen plaatsvond. Ook in de Europe se, niet EEG-landen, met name Oostenrijk en Skandinavië vond wat meer afzet plaats dan van oogst 1985. De eksport naar Azië, met na me naar Singapore en Maleisië, nam in het seizoen 1986/87 evenwel sterk af. De geslonken vraag uit deze lan den wordt toegeschreven aan de kernramp in Tsjernobyl. De reden dat we een regeling voor lege verpakkingen moeten aangaan met de overheid is de tot stand koming van de wet chemisch afval. Er mag volgens deze wet geen chemisch afval meer gedumpt worden in het milieu, welke kleine hoeveelheden dan ook. Als bedrijfsleven moeten we erkennen dat er in die lege verpakkingen, in die lege fust, vaak nog hele kleine hoeveelheden restanten van de chemische midde len voorkomen, waardoor lege fust gerekend moest worden tot che misch afval. met 266,4 kg op naam van een Australisch team. De prestatie van Boots betekent dus een aanzienlij ke verbetering, die zeker zal wor den opgenomen in het Guiness Book of Records. Tijdens de Nationale Aardappel manifestatie bestond grote belang stelling vpor de door het NIVAA (Nederlands Voorlichtingsinsti tuut voor Aardappelen) georgani seerde schilwedstrijden. Teams van 5 personen probeerden in drie kwartier zoveel mogelijk aard appelen van de schil te ontdoen. Meteen tijdens de eerste beursdag verbeterde het team van de aard- appelkoöperatie Agrico het eigen Europees rekord met ruim 100 kg. Men schilde nu 303,36 kg. Dat bleek echter niet genoeg voor de wereldtitel, die op naam van Boots kwam. Het team van Boots wist de meeste kg. aardappelen te schillen binnen de gestelde tijdslimiet. Tijdens de in Emmeloord gehou den Nationale Aardappelmani festatie is het wereldrekord aardappelschillen gebroken. Een schilteam van Boots-frites uit Pur- merend schilde donderdag 17 sep tember maar liefst 310,84 kg aardappelen in 45 minuten tijd. Vorig jaar werd door het Ministerie waartoe o.a. Milieu zaken behoren een zgn. Statie-geld-regqjing voor gesteld. De hoofdgedachte was om de lege fust dezelfde lijn terug te la ten gaan dan waarlangs deze geko men is. Op zich een goede uitgangsstelling. Bij nadere bestude ring bleek deze "simpele benade ring" toch te simpel. Als er één of enkele industrieën zouden zijn of en kele handelaren! Maar er zijn vele in dustrieën, toelatingshouders en vele handelaren in binnen- en buitenland. Voor één werkzame stof soms vele merken en vele soorten verpak kingen. Buiten deze bonte mengeling van mensen en middelen bovendien een groot aantal verpakkingen die niet goed leeg waren en niet goed leeg te krijgen zijn o.a. door bijzondere vormen. Als hoofdkonklusie is na vele diskus- sies als belangrijk essentieel punt naar voren gekomen dat de fust in ieder geval eerst schoongemaakt moet worden. Schoonspuiten met water in de buurt van de vulopening van de sproeimachine zodat de che mische stof daar terecht komt waar ze voor gemaakt is, op het gewas. Maar als de fust schoon is, dan is het geen chemisch afval meer, maar nor maal afval, wat dan ook normaal met huis- of bedrijfsvuillijnen kan worden afgevoerd. Het valt te ver wachten dat binnenkort het Land bouwschap met een verordening komt die een schoonmaakplicht in houdt van lege fust. Ondertussen wordt in diverse kringen ook druk gewerkt om die schoonmaakplicht te begeleiden en de praktijk daarvoor aanwijzingen te geven. Verdere afspraken In ieder geval een goed voorbeeld dat in goede harmonie tussen overheid en bedrijfsleven tot praktische oplos singen gekomen kan worden. Onder tussen zijn er tussen industrie, handel en landbouw verdere afspra ken gemaakt: gebruik van zoveel mo gelijk oplosbare verpakkingen; gemakkelijker schoon te maken en; zoveel mogelijk goed brandbare fust. Het hangt uiteraard van de chemi sche samenstelling van de middelen af hoever aan één en ander tegemoet gekomen kan worden. Voorts is tus sen bedrijfsleven en overheid de af spraak gemaakt, dat door de industrie de overtollige onaangebro ken verpakkingen worden terugge nomen zonder betaling. Dat tenslotte bewerkstelligd zal worden dat aangebroken verpakkingen de weg van het K.C.A. (Klein Chemisch Afval) van de Gemeenten en Provin ciën zijn weg zal kunnen vinden. Een samenspel tussen overheid en bedrijfsleven blijft van eminent be lang om zaken zoals het voorgaande in een harmonie-model op te lossen. Volksgezondheid moet een hoge prioriteit blijven behouden ten bate van ons allemaal. Landbouw en Mi lieuzaken zullen in voortduring met elkaar allerlei belangen moeten blij ven afwegen. Het opruimen van verpakkingen en restanten mag daar een voorbeeld van zijn. A. Vermeer Vrijdag 2 oktober 1987 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 11