Hoofdbestuur ZLM voelt -onder voorwaarden- wel voor extensivering bij granen Realistisch beeld van agrarisch Nederland Andriessen moet ruimte laten voor export zuivelprodukten CLC-vertegenwoordiger laakt verdere bezuinigingen op landinrichtingsbudget Documentatiereeks Van Eigen Bodem Wisselende prijzen tuinbouw en fruitteelt Zoet water Het hoofdbestuur van de ZLM heeft in zijn maandelijkse vergade ring, 28 september jl. te Etten-Leur, een eerste bespreking gewijd aan het uit produktie nemen van een gedeelte van het graanareaal, dit in het kader van de EG-extensiveringsregeling voor granen. Aan dit plan, dat met ingang van het oogstjaar 1988 (voor wintertarwe geldt het zaaijaar) van kracht wordt, kan door de boeren op vrijwillige ba sis worden deelgenomen. In afwachting van een nader door het minis terie van Landbouw uit te werken plan heeft het Landbouwschap met de notitie "het braakleggen van grond" alvast discussiestof aange dragen. De hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap en de BOAV hebben zich in beginsel positief uit gelaten over de inhoud van deze no ta. Ook het hoofdbestuur van de ZLM kon zich er globaal wel in vin den. In de nota "Het braakleggen van grond" wordt o.m. gesteld dat deelname aan een braakregeling door de boer pas aantrekkelijk wordt wanneer met braken een inko men een inkomen kan worden verkre gen dat vergelijkbaar is met het inko men uit granen. Om vanuit de graansaldi - die hiervoor zijn aange reikt door het PAGV - tot een rede lijke braakvergoeding te komen dient rekening te worden gehouden met de kosten van noodzakelijke teelthandelingen in het braakjaar (teelt groenbemester, onkruidvrij houden enz.), de besparingen op de variabele machinekosten, het op- brengstverhogend effect van het braakjaar, (bodemstructuur) en (in dien van toepassing) besparing loon- werkkosten. Aangezien granen een verschillend saldo geven moet ten minste worden uitgegaan van het saldo van zomergerst. Overigens moet bij een voor alle gebieden gelij ke vergoeding worden gevreesd dat de deelname vanuit gebieden met re latief lage saldi veel groter zal zijn dan vanuit gebieden met relatief ho ge saldi. In plaats van een systeem met vaste vergoedingen - al dan niet regionaal gedifferentieerd - zou daardoor beter kunnen worden ge kozen voor een inschrijfsysteem. De boer die belangstelling heeft voor braken schrijft hierbij dan in voor een bedrag waarvoor hij met de overheid een braakcontract wil af sluiten. De overheid bepaald dan be ginnend bij degenen die het laagst heeft ingeschreven wie de deelne mers worden. Dit gaat vanonderaf net zo lang door tot het beschikbaar gestelde bedrag op is. Het hoofd bestuur voelt wel voor dit zgn. in schrijfsysteem. In de discussie werd verder duidelijk dat het braakliggen de perceel voor de minimum periode "De beste tijd is voorbij", zegt Jan Sweep in deel één van de NOS-documentaire "Van Eigen Bodem" over zijn sector, de vee houderij. Hij, zijn vrouw Jo en zonen Gilbert en Anko zijn de hoofdrolspelers van de volgende week dinsdag uit te zenden afle vering "De Mensen". Jan en Jo Sweep boeren in het Brabantse Etten-Leur. Ze mel ken er in maatschap met zoon Gilbert 50 melkkoeien en mesten er 25 varkens. Het gezin heeft te maken met zaken als ruilverkave ling, bedrijfsopvolging, emigra tie van zoon Anko en al de beper kingen van het boeren in deze tijd. Reden voor de documentai remakers om hen model te stellen in de eerste aflevering van "Van Eigen Bodem". Jah Sweep De NOS-televisie zendt dit najaar vijf delen uit in documentaire vorm over de Nederlandse land en tuinbouw in de jaren tachtig. Deze delen hebben als titel mee gekregen: De mensen (6 okto ber), de techniek (13 oktober), de omgeving (20 oktober), de han del (27 oktober) en de toekomst (3 november). Om de pers alvast kennis te laten maken met de reeks werd deze week deel één in een zogenaamde view vertoond Negen uur film De familie Sweep heeft in 1986 het hele jaar door regelmatig de NOS-filmers op het erf gehad. Van de totaal negen uur op het celluloid vastgelegde materiaal worden er slechts 50 minuten uit gezonden. Toch hebben de docu- mentarie makers kans gezien om in die vijftig minuten een rea listisch beeld te schetsen van wat door moet gaan voor een door snee boerengezin. Er zitten in dringende beelden tussen, zoals de moeizame bevalling van een kalf, die tenslotte door de veearts met de keizersnee moet worden gehaald; het emotionele weerzien met zoon Anko in Canada, die daar dan 5Zi maand woont en werkt. Maar ook zijn de werk zaamheden van alledag te zien in de vier seizoenen: het melken, grondbewerken, zaaien en oogsten, inkuilen etc.. Wat bui ten beschouwing is gebleven zijn de vele nevenactiviteiten van Jan en Jo Sweep als voorzitter van de plaatselijke Rabobank, de rol van de boerin op het bedrijf (Jo Sweep wilde om persoonlijke re denen niet teveel in beeld. Voor agrarische mensen zal deze eerste aflevering er één zijn van veel herkennen; de niet- agrarische bevolking maakt ken nis met een onverbloemd neerge zette bedrijfstak. Er zullen veel hiaten in de kennis opgevuld kunnen worden. F. Gortworst van 5 jaar verplicht deel uit moet maken van de rotatie. Men kon zich ook vinden in de bepaling dat iedere deelnemer met tenminste 20% van zijn graanareaal aan de braakrege ling mee moet doen. Uitgangspunt zou daarbij kunnen zijn het teelt jaar voor afgaande aan het jaar waarin men besluit mee te doen. De mini mumoppervlakte van een braak te leggen perceel zou bij 1 ha. kunnen liggen. De braakregeling die voor het perceel moet gelden van 1 sep tember tot 31 augustus mag de keuze van het volggewas niet beïnvloeden. Vanuit het hoofdbestuur werd bena drukt dat wanneer een volggewas eerdere inzaai vereist dit mogelijk moet zijn. Voorzitter Van der Maas besloot de discussie door op te mer ken dat het uit politiek oogpunt van belang is dat ons land mee doet met deze vrijwillige regeling. "Ze moet dan ook zo haalbaar mogelijk zijn zodat er voldoende deelname voor zal zijn. "Een probleem kan de con trole nog worden maar wellicht is een "sociale controle" al afdoende. Het hoofdbestuur kiest ten aanzien van het suikersysteem 1988 voor een voortschrijdende referentie, gekop peld aan het zgn. schijvensysteem om het "opjaag" effect van de rege ling te beperken. Ook de hoofdafde ling Akkerbouw van het Landbouw schap en de akkerbouwcommissie van het KNLC hebben zich hiervoor reeds uitgesproken. Hoewel aan dit systeem zeker enige nadelen kleven is het onder de huidige omstandighe den wel het meest voor de hand lig gend, zo werd gesteld. Wel dient er de nodige aandacht gegeven te wor den aan eventuele knelgevallen. Volgens de voorzitter van de tuin- bouwcommissie, de heer C. Hame link, heeft het somtijds iets betere weer van de laatste week er toe ge leid dat van sommige vollegronds- en kasgroente de aanvoer wat toe nam waardoor men op een lager prijsniveau terecht kwam. Het aan bod van appels ligt iets lager dan vo rig jaar. Er is meer vraag hetgeen re sulteert in een hogere prijs, peren daarentegen worden massaal aan gevoerd. De zeer grote oogst met op sommige bedrijven te kleine maat wordt afge zet tegen een lagere prijs. De prijzen van snijbloemen liggen op een ge middelde prijs. De bloembollen- markt begeeft zich op dit moment op een zeer laag peil, aldus de heer Hamelink die op de hoofdbestuurs vergadering 28 september jl. een kort overzicht van de situatie in de tuinbouwpraktijk bracht. Mestbank Noord-Brabant en Zeeland Overleg tussen de Gewestelijke Ra den voor Noord-Brabant en Zeeland heeft geresulteerd in het besluit over te gaan tot de oprichting van een Stichting Regionale Mestbank Noord-Brabant - Zeeland. Ook over de zetelverdeling tussen beide pro vincies is overeenstemming bereikt. Er zijn negen bestuurszetels te verde len. Het voorzitterschap zal door een Brabander worden bekleed. Naast deze bestuurder krijgen vier Zeeuwen en vier Brabanders zitting in het bestuur. Tot definitieve opich- ting zal in de a.s. november/decem ber vergadering van de beide Raden worden overgegaan. Een van de be langrijkste taken van de opgerichte- mestbank is de stimulering van de afzet van mest tussen en in de beide provincies. Daarbij kunnen de ak kerbouwers overigens niet worden verplicht overtollige mest van elders te accepteren. De mestbank begint haar activiteiten officieel op 1 janua ri 1988. Hoewel de veehouderijpraktijk niet zoveel moeite heeft met de super heffing moet toch worden opgemerkt dat de uitspraak van de Euro pese commissaris Andriessen waar deze zegt dat de superheffing tot in lengte van jaren zal blijven bestaan in flagrante tegenspraak is met wat hij eerder als een tijdelijke maatregel heeft aangekondigd. Dit zei de voorzitter van de veehouderijcommissie, de heer W. van Veldhui zen, maandag op de hoofdbestuursvergadering in "De Nobelaer" te Etten-Leur. Volgens Van Veldhuizen koerst An driessen af op zelfvoorziening in de EG: "Dat is een te smalle basis. Voor veehouderij en industrie is het van groot belang om een stuk afzet vast te houden voor de wereldmarkt en voorts kunnen er ook tegenvallers zijn en dan kan het beleid van An driessen zich wel eens tegen hem ke ren", aldus Van Veldhuizen. Ook het hoofdbestuurslid J.H. Hartgers uitte zich in dergelijke bewoordin gen. Wat de problematiek van de na tuurlijke hormonen bij de intensieve veehouderij betreft pleitte de voor zitter van de veehouderijcommissie voor duidelijkheid op zo kort moge lijke termijn. "Als bewezen is dat deze hormonen schadelijk zijn voor de mens dan moeten we er in alle EG-landen van af. Maar als bewezen is dat ze onschadelijk zijn dan die nen we ons als sector nog eens goed te beraden op onze uitzonderingspo sitie. Het gevaar bestaat dan nl. dat we ons uit de markt prijzen". Ook volgens de heer P. Risseeuw moet bij de hormoonproblematiek zo snel mogelijk worden gekomen tot een gelijkluidende regeling tussen alle EG-landen. Een verbod op het ge bruik van deze middelen kan ook helpen bij het oplossen van de over- schottenproblematiek bij rundvlees. Ten aanzien van het blikken van vleesstieren merkte de heer Van Veldhuizen nog op dat weliswaar het rode blik niet meer aangebracht hoeft te worden maardat het dier" door middel van een blik wel moet kunnen worden geïdentificeerd wil men voor een ondersteuning in aan merking komen. Bij installatie landinrichtingscommissie St. Philipsland De KNLC-vertegenwoordiger in de Centrale Landinrichtinscommis- sie, mr. J. Brinkman, heeft er bij de installatie van de Landinrichtings commissie St. Philipsland woensdag 30 seplember jl. in dorpshuis "De Wimpel" te St. Philipsland met zorg op gewezen dat voor vol gend jaar opnieuw bezuinigd zal worden op de Landinrichting. Het gaat hier om een bedrag van ca. 7,6 miljoen. De CLC- vertegenwoordiger vreest dat dit zal leiden tot een vertraging bij de uitvoering van de verschillende projecten. Een voorstel om de span ning op het budget op te lossen is er nog niet en Brinkman deelde al vast mee dat het agrarisch bedrijfsleven ernstig bezwaar bij de Twee de Kamer zal maken tegen de voortdurende beperkingen op het Land inrichtingsbudget. GS-lid Drs. R.C.E. Barbé die de Landinrichtingscommissie bestaan de uii de heren A.A. van Nieuwen- huijzen (voorzitter), L. Boudeling en Ph. v.d. Hoek officieel installeerde, beklemtoonde dat juist in een perio de zoals nu met landbouwoverschot ten goed ondernemerschap en goede produktieomstandigheden van groot belang zijn. "Gebieden die zich van nature goed lenen voor een intensief landbouwkundig gebruik moet dat uitbuiten. St. Philipsland behoort tot die regio's en daarom zei hij in genomen te zijn met het initiatief van het gebied om een ruilverkave ling met administratief karakter voor te gaan bereiden. "Door de herstructurering van het gebied zal met lagere kosten kunnen worden gewerkt hetgeen de concurrentiepo sitie van St. Philipsland versterkt". De gedeputeerde zei erg benieuwd te zijn naar de wijze waarop het gebied de problematiek van het zoete water aanzal pakken.Hij zei te hopen dat de discussies met zakelijke argumen ten zullen worden gevoerd. "Kijk uit wat je doet en bedenk je wel tw^e keer voor je zoet water afwijst", zo waarschuwde hij, "want het is en* blijft een belangrijke mogelijkheid om intensievere teelten op te maken". De inspecteur Landinrichting, ir. H.A. Okma, meldde dat St. Philips land al de derde landinrichtingscom missie is die dit jaar in Zeeland wordt geïnstalleerd. Hoewel de gang er wat de landinrichting voor Zee land betreft goed in zit wees hij er wel op dat voor ieder project en zelfs planonderdeel steeds weer moet worden gevochten. Okma attendeer de erop dat bij de planvorming reke- 10 ning dient te worden gehouden met het element zoet water, zonder dat dit leidt tot vertraging. Omdat het gevaar aanwezig is dat het plan dat zich het traagst ontwikkelt (zoetwa terplan danwel ruilverkavelingsplan) het tempo van de voortgang bepaalt, lijkt hem een gelijk oplopende besluitvgorming in de voorberei dingsfase noodzakelijk. Met de uit voering hoeft dit niet het geval te zijn. De inspecteur Landinrichting sprak zijn grote zorg uit over het niet be schikbaar zijn van voldoende finan ciële middelen en personeel om een toenemend pakket Landinrichtings activiteiten in Zeeland te kunnen realiseren". Dit zijn wel voorwaar den wil de stemming over het plan over 3 a 4 jaar plaats kunnen vin den", zo waarschuwde hij. De kersverse voorzitter van de Land inrichtingscommissie, de heer A.A.van Nieuwenhuizen zei blij te zijn met de installatie, vooral ook gezien het feit dat reeds in het begin van de 60-er jaren pogingen zijn on dernomen om op St. Philipsland een ruilverkaveling gerealiseerd te krij gen. Hij sprak van een jubileumge schenk voor het dit jaar 500-jarig St. Philipsland. Van Nieuwenhuizen zei te verwach ten dat de commissie zeker tegen problemen op zal lopen maar hij sprak zijn vertrouwen uit in een nuchtere en zakelijke aanpak die tot bevredigende resultaten zal leiden. Met een positieve instelling van het gebied en met wat optimisme en idealisme zal de commissie volgens hem zeker tot een goed resultaat kunnen komen. J.W. Vrijdag 2 oktober 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 10