De maand oktober op het Zuidwestelijk Veebedrijf Zorg voor een geleidelijke overgang Kontroleer nu dakisolatie varkensschuren rundveehouderij varkenshouderij Van lieverlee wordt het gras in de wei minder. Zowel in kwaliteit als hoeveelheid. Als we dan daarbij nog slecht weer hebben, wordt de opname van gras door het vee nog minder. Daarom zullen we op tijd moeten beginnen met het bijvoeren van ruwvoer. Ook de krachtvoer- gift moet omhoog ten opzichte van de zomermaanden. Dit alles na tuurlijk wel in verhouding tot de melkgift. Voor bedrijven die op stal melken is dit bijvoeren goed mogelijk. Eventueel kunnen de koeien ook 's nachts op stal worden gehouden. Voor die bedrijven, die dit niet kunnen, ligt vooral het bijvoeren van ruwvoer een stuk moeilij ker maar niet onmogelijk. Bij slecht weer zal er plaatselijk nog al wat worden vertrapt, waarvan het grasland lijdt en we ook verliezen hebben bij het ruwvoer. Maar niet bijvoeren zal in veel gevallen nog meer kosten. Door verlaging van de produktie en een grotere kans op pensstoornissen e.d. zal de schade nog groter zijn. Dus als het enigszins kan, dan toch ruwvoer bijvoeren en ook de krachtvoergift aanpassen. Graslandverzorging Ook in het najaar moet er toch nog het een en ander aan het grasland ge beuren. Doen we dit niet, dan heeft dat gevolgen voor de groei en de op brengst van het gras volgend jaar. Vooral klei, veen en de nattere zand gronden zijn gevoelig voor vertrap pen. Op dit soort gronden wordt de tijd van het vee opstallen dan ook meestal niet bepaald door de hoe veelheid gras dat er nog staat maar door de mate van vertrappen. Dan kan er op sommige percelen nog te veel gras staan, dat moet dan wor den afgemaaid. Daarbij niet korter maaien dan 7 cm. Zijn er veel maairesten dan moet dit spul nog worden opgeruimd. De ontwatering is in het najaar ook een belangrijke zaak. Voor een snel le afvoer moeten sloten, greppels en drainage goed open zijn. Op dit mo ment zijn er nog verschillende sloten waar veel begroeiing in staat. Het openmaken van dergelijke sloten is dan ook hard nodig. Ook de duikers moeten goed worden nagekeken. Soms zijn deze verstopt door b.v. plastik zakken e.d. Maak ook de greppels weer in orde als het vee uit 2e soort eieren: transport in stal ook belangrijk! De kwaliteit van het konsumptie-ei is iets wat een steeds belangrijker rol gaat spelen bij de afzet. Het is af hankelijk van een groot aantal fak- toren zoals fokkerij, gezondheid, voeding, huisvesting en verzorging. Niet overal heeft de pluimveehouder evenveel invloed op. Transport en verwerking van de eieren zijn echter punten waar u wel nauw bij. betrok ken bent. Vandaag gaan we een aan tal punten na, die hierbij een rol spelen. Tussen het moment dat het ei is ge legd en het moment van afroep van het bedrijf gebeurt er van alles mee. Eerst rolt het ei in de kooi naar vo ren, waarbij het door de kip kan worden beschadigd (pikken of trap pen). Het is dus belangrijk dat de ei eren niet te lang in de kooi blijven liggen, wat pleit voor een stugge bo dem met een vrij grote hellingshoek. Hierdoor zal het ei ook met een ho gere snelheid in de eierlade komen. Een goed omgebogen, vlakke eierla- Vrijdag 25 september 1987 f de weide is. Denk daarbij ook aan eventuele afvoerbuizen onder de kop- einden e.d. Op verschillende perce len zijn er z.g. 'ingesloten laagten', waar ieder jaar weer water blijft staan. Maak daar nu al een afvoer voor, zodat u het water vóór bent! Zorg ook dat de drainage goed en vlot kan werken. Kontroleer in een regenrijke periode of alle drains nog goed lopen. Als er in zo'n periode geen water uit komt is er iets fout. Soms is alleen de eindbuis maar ver stopt of verzakt. Het regelmatig doorspuiten van de drains is een goe de zaak. Wacht hiermee niet tot de buizen dichtzitten. Vooral in nieuw ingezaaid grasland de, met voldoende ruimte voor een goede verspreiding van de eieren en een flexibele stootrand is dan ook belangrijk. Het ei is nu op de eierband terecht gekomen. Zolang het daar ligt, moet het beschermd zijn tegen pikken van de kippen. Hiervoor dient de eierbe- schermplaat. Voldoende ruimte hieronder is belangrijk, zodat ook de zware eieren er vlot onderdoor rollen. De eierbanden moeten verder vrij van stof en struif zijn. Hiervoor worden borstels gemonteerd; ook kunnen op sommige batterijen stof zuigersystemen of blowers geplaatst worden. Het materiaal van de band is ook van invloed. Op jutebanden blijven eieren schoner dan op trivera-banden, waarop open eieren meer uitlopen. Opstoppingen veroorzaakt door te veel eieren moeten worden voorko men. Er moeten ook niet te weinig eieren op de band liggen omdat ze anders kunnen gaan rollen wat be schadiging tot gevolg kan hebben. staat dikwijls veel onkruid. Vooral muur komt veel voor en is zeer lastig. Ook in de winter als het niet vriest, groeit dit onkruid door. Vooral bij zacht weer zo snel dat het gras eronder kan gaan stikken. Als het nodig is moet dan ook een che mische bestrijding worden uitge voerd. In nieuw grasland een lagere dosering gebruiken dan in ouder grasland. Koppeling melkkontrole- veevoeding De juiste krachtvoergift per koe moeten we bepalen aan de hand van de produktie van de koe en het ruw- voerrantsoen. Dat bepalen kan op verschillende manieren gebeuren. Voor die veehouders die deelnemen aan de melkkontrole is er een ekstra hulpmiddel om te komen tot een juiste afstemming van de kracht voergift op de melkproduktie. Zij kunnen nl. meedoen aan het projekt 'Koppeling Melkkontrole Vee voeding'. De kosten zijn maar enkele guldens per koe per jaar. Met behulp van de uitslag van de proefmelking en het grondrantsoen, wordt voor elke koe afzonderlijk een krachtvoeradvies gegeven. Wilt u meer weten over de ze koppeling, vraag dan informatie bij de kontroleur van de fokvereni- ging of de bedrijfsvoorlichter. Nivotransporteurs Na de eierbanden komt nog een aan tal belangrijke stappen. Allereerst de nivotransporteurs. Deze moeten goed zijn afgesteld, met vloeiende overgangen. Vervolgens komen de eieren op de dwarsband, die het ver dere transport naar de inpakmachi- ne verzorgt. Goede eigeleiders zor gen hiervoor een zachte en langzame overgang op de band. Ook worden de eieren hierdoor op de juiste plaats op de band gebracht. De aanvoer moet regelmatig zijn, en de bandsnelheid aangepast aan de hoeveelheid eieren. Altijd zijn hoe ken aanwezig. Deze moeten even breed zijn als de banden, en goede hoekgeleiders hebben. De aanvoer moet verder gelijk lopen met de ver- werkingskapaciteit van de inpakma- chine. Een goed werkende beveili ging tegen ophoping is noodza kelijk. Gemiddeld veroorzaken transport en inpakmachine ongeveer 3% ekstra kneus en breuk. Hierin bestaat echter grote verschillen van bedrijf tot bedrijf. Het aantal ban den en overgangen in het totale cir cuit speelt hierbij een rol. Door voortdurend alert te zijn op boven genoemde punten, en daarnaast re gelmatig onderhoud te plegen is het mogelijk het 2e soort zoveel mo gelijk te beperken, en een kwalitatief percentage goed produkt te leveren. Een goede dakisolatie is een voor waarde voor een goede temperatuur- beheersing zowel in de zomer als in de winter. Regelmatige kontrole op de toestand van het isolatie materiaal is noodzakelijk. Immers ratten, muizen en tempexkevers kunnen veel schade aanbrengen. Kontroleer nu, juist voor de winter, de isolatie zodat u nog voor de win ter slecht of beschadigde isolatie kunt vervangen. Als de isolatie aan vervanging toe is, dan is het van be lang het juiste materiaal op een goe de manier aan te brengen. De vraag komt dan op: welk materiaal en hoe dik moet dit zijn? Om een goede isolatie te behouden mag deze geen vocht opnemen. Dit kan men bereiken door isolatie platen met een dampremmende laag aan de onderkant te gebruiken en daarnaast voldoende ventilatie tus sen dak-isolatie en golfplaat te kreë- ren. Om kromtrekken te voorkomen heeft het de voorkeur om het mate riaal aan beide zijde van een damp remmende laag te voorzien. Het aanbrengen van isolatie- Aan het eind van deze maand zal op veel bedrijven de ram bij de ooien worden toegelaten. Daarmee breekt een belangrijke periode aan in de schapenhouderij. Problemen in het dekseizoen kunnen tot gevolg heb ben dat het aantal lammeren dat in het voorjaar geboren wordt, te genvalt. Voordat de ram wordt toegelaten moeten eerst de dieren met gebreken aan gebit, uier of benen, zwoegers en ooien met een te lage vruchtbaar heid worden verwijderd. In de prak tijk betekent dit dat er jaarlijks 25-30% wordt uitgeselekteerd. Dit is een vrij groot percentage; wat eigen lijk omlaag gebracht moet worden. Want hoe meer oudere dieren door ooilammeren vervangen moeten worden, hoe geringer het gemiddeld aantal geboren lammeren zal zijn. Drachtigheidspercentage 90 Gem. worpgrootte/toegel. ooi 1.69 Uitvalspercentage lammeren 13 Vervangingspercentage 25 Prijs gras/ruwvoer (gld/kVEM) Schapen-lammerenkorrel (gld/kg) Opbr.prijs slachtlam (gld) 10,30 Opbr.prijs ooien (gld)6,50 Ooien bereiken op een leeftijd van 4-5 jaar hun hoogste worpgrootte Daarnaast blijkt dat wanneer het selektie percentage met 5% verlaagd kan worden dat dit een arbeidsverhoging geeft van /12,50/ooi (zie tabel). Drachtigheidspercentage Ekonorriisch is het nodig om een hoog drachtigheidspercentage te hebben, elk procent verbetering le vert /2,50/ooi op. Het drachtig heidspercentage en ook het aantal lammeren worden beïnvloed door: - de voeding: de ooien moeten enkele weken voor het dekken in een goede wei lopen waardoor ze toenemen in het gewicht en konditie. Krachtvoer bijvoeren in deze perio de is slechts onder bijzondere om standigheden noodzakelijk!! - de .spermakwaliteit: jaarlijks ko men nogal wat tegenvallers voor, doordat rammen te weinig of geen goed sperma leveren. Kontrole hier- materiaal moet op de juiste manier gebeuren. De isolatie-platen moeten vrij van de gordingen, door middel van ribwerk, worden aangebracht. In onderstaande tabel worden ver schillende materialen en de minimale eisen in cm van dak- en plafond isolatie aangegeven. Het verdient aanbeveling om, wan neer in een stalgebouw zowel half- (HR) als volledig (VR) roostervloer wordt toegepast, de isolatiedikte aan te houden van de volledige roostervloer. Goede isolatie bespaart veel kosten, vooral in de winter als er verwarmd moet worden. Daarnaast bedraagt een goede afdichting bij aan de ge zondheid van de varkens, omdat er geen valse trek is. Ook is de lucht in laat dan beter te regelen. Om de iso latie goed te houden is een regelmati ge bestrijding van ongedierte nood zakelijk. Wanneer er minder goed is geïsoleerd betekent dit dat er minder kan worden verteerd. U moet dan meer 'gas' verstoken en dat kunt be ter gebruiken voor het koken. op door de Gezondheidsdienst voor dieren kan veel ellende besparen. Ooien die opbreken moeten in een later stadium van de bronst gedekt worden waardoor de aflamperiode onnodig verlengd wordt en het aan tal geboren lammeren minder wordt. - het tijdstip van dekken: het hoogte punt van de bronsttijd ligt in okto ber/november. De vruchtbaarheid is dan het hoogst. Elk lam dat meer ge worpen wordt levert ƒ10,/ooi ekstra op. Hieruit kan men konklu- deren dat men de ram pas in de le week van oktober moet toelaten. Jonge ooilammeren Bedrijfsekonomisch is het interes sant om de halfjarige ooien tot de ram toe te laten. Het moeten wel ooilammeren zijn die goed ontwik keld en vroeg geboren zijn. Deze 94 -f 4 1,79 +0.10 9 +4 21 -4 -0,02 -0,13 10.70 +0.40 8,50 2,00 ooilammeren kunnen vanaf eind ok tober/begin november gedekt wor den. Laat geboren ooilammeren of minder goed ontwikkelde dieren worden niet voor december drach tig. Hierdoor wordt de aflamperiode verlpngd, wat voor een aantal scha penhouders problemen kan geven. Bestrijding maagdarmwormen In de meeste gevallen is het niet no dig om de oudere ooien te behande len. Eventueel bij twijfel kan men eerst een mestonderzoek laten doen. Bij ooilammeren is er vaak nog on voldoende weerstand opgebouwd zodat een behandeling enkele weken voor het dekken noodzakelijk is. En tenslotte: vergeet niet om voor het dekseizoen de hoeven te kontro- leren en bij te snijden. Konsulentschap voor de Rundvee houderij en Konsulentschap voor de Varkens- en Pluimveehouderij, Tilburg 9 Door op tijd met het bijvoeren van ruwvoer te beginnen, kan de overgang van weide- naar stalperiode geleidelijk verlopen Tabel 1. Verandering van enkele technische en economische factoren die de arbeidsopbrengst per 100 toegelaten ooien met circa f 1000 doen toenemen Basis Nieuw Verandering

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 9