URBAN: de winterharde super-baktarwe! TEL.:050-183233 Aardappelen lijken soms wel 'in de grond gemetseld' Vrees dat mais onvoldoende afrijpt Kalktip De scheurkalender m de gaten houden Graanoogst toch niet tegengevallen Overheid mag zich niet aan verantwoordelijkheid onttrekken De weersomstandigheden omstreeks half september waren in MIDDEN- EN OOST-BRABANT vrij gunstig. Voor de tijd van het jaar was de tem peratuur 's nachts en overdag vrij hoog. Zo nu en dan een flinke bui. Ondanks het warme en vrij vochtige weer zijn de groeiomstandigheden als positief te omschrijven. Flinke grasgroei. Sommige boeren hebben omstreeks half september nog gemaaid voor de voederwin ning. De kwaliteit van het ingekuilde produkt zal belangrijk minder zijn dan van een voorjaarskuil. Doordat er op veel bedrijven minder vee aan wezig is, heb je eerder een overschot van gras op stam dan een jaar of lan ger geleden. Vanwege het relatief geringe aantal zonnige dagen is de oogst van allerlei gewassen aanzienlijk vertraagd. De opbrengsten zijn over het algemeen beduidend lager, terwijl het vereiste ds-percentage moeilijk haalbaar is (met name erwten en veldbonen). De oogst van de granen valt eveneens te Er hangt een broeierige warmte over de WESTHOEK. Loomachtig weer dat we niet kunnen gebruiken bij de werkzaamheden, want die zijn er ge noeg in de laatste week van sep tember. Hoewel het loommakende weer niet voor topprestaties zorgt bij het wer ken is dat niet onze grote angst. Angst hebben wij dat het tot uitbarsting komt in één of ander noodweer. Daar zitten we nu net niet op te wachten. Afgelopen vrijdag hebben we op kor te tijd zo'n vijftien millimeter in het meetglas opgevangen. Op het toch al niet droge land is dat meer dan ge noeg. Allereerst worden nu de aard appelen op de lichtere gronden ook doodgespoten. Hoewel nog niet hele maal afgestorven worden geen risi- ko's meer genomen. Daarbij komt dan dat het aardappelland meest voor wintergranen bestemd is, dus willen we toch wel een beetje de scheurka lender in de gaten houden. Bovendien zit er een respektabel aantal kilo's on der de grond. Alleen de rijsporen zul len problemen geven. Er zijn handelaren die weigeren de aardappe len te ontvangen uit deze sporen. Is het spoor dan nog een keer verlegd dan wordt dat toch een hele opper vlakte die weinig of niets op zal brengen. Dan is het op deze dag 21 september dat de suikerfabrieken in onze regio de bieten gaan ontvangen. Dinteloord met z'n nieuwe aanvoerlijn. Zeven bergen zal voor de laatste keer z'n poorten voor de aanvoer van peeën openstellen. Weer een pluim van witte rook minder in ons gewest. In één mensenleven verandert er veel al is het alles geen goud wat er blinkt. Dus zijn vorige week de bietenrooiers van stal gehaald om te zorgen dat de eerste termijnen werden geleverd. De kom- bines staan in een hoek op een kleine bonenmachine na. Hun werk is ge daan en de loonwerker kan z'n reke ningen in de bus laten glijden. Tussen de buien door zijn de eerste winteruien ingeschuurd. Ze worden verder in de schuur nagedroogd. Voor de kleur en kwaliteit is dit een - moe ten - geworden. Willen we met dit produkt aan de markt blijven, dan zal het van goede kwaliteit moeten zijn. Met een natte zomer en een nat na jaar is dit geen eenvoudige zaak. gen. Ook hier tegenvallende korrel opbrengsten. Het stro is moeilijk droog te krijgen. Bovendien is de kwaliteit van het stro teleurstellend. Stro van goede kwaliteit, bestemd voor de veehou derij, is moeilijk aan te leveren. Op diverse maispercelen vindt volop kolfzetting plaats. Het afrij- pingsproces verloopt veel te traag. De kolven zijn momenteel in het melkrijpstadium. Gevreesd wordt, dat de snijmais moeilijk of onvol doende rijp wordt. Men verwacht de oogst van snijmais te kunnen aan vangen in de 2e helft van oktober. Hoe later in de tijd van het jaar, hoe groter de kans op beschadiging door nachtvorst e.d. Gevolgen van onvol doende afrijping zijn lagere ds- opbrengsten en aanzienlijke verlie zen bij het inkuilen. Gezien de grote voorraad voordroogkuil en de flinke restanten snijmais van de oogst 1986 staat de handel in ruwvoer op een zeer laag pitje. Veel veehouders kij ken de kat uit de boom en laten het De voorgangers van dit produkt, de pootuien, geven in de meeste geval len, weinig blijdschap. Er staan nog hele blokken in de grond. Te nat, geen prijs, geen handelaar, één brok ellende. Maar de boer, hij ploegde voort. Dus wordt er geploegd en gezaaid. Zaad voor graszaad. Op vroeg leeg gekomen akkers wordt het zaad aan Op NOORD-BEVELAND moei er nog wal stro opgeruimd worden en dan is de graanoogst 1987 toch ook weer geborgen. Met alle voor en te- gens mogen we toch wel stellen dat het in ons gebied niet is tegengeval len. Hopelijk zal bij de tarwe de kwa liteit van de z.g.n. baktarwe zodanig zijn dat ze een premie kan opbrengen. Ieder voor zich kan dan voor het vol gende seizoen een rassenkeuze maken. Waarop ongetwijfeld de eigen erva ringen van 1987 een woordje meespreken. We kunnen een premie wel gebruiken, als je de kommer en kwel van o.a. de graszaadoogst herinnert en je hoort dan nu van uitvalpercentages van b.v. roodzwenk van 50-60%. Met zo'n re sultaat kun je net de oogst kosten be talen. Deze week start op grote schaal de aardappeloogst, vele percelen zijn nu 14 dagen dood en we gaan dus in ieder geval de oogst binnenhalen, met z'n allen hopend op goed weer en een betere prijs. Goed weer betekent la gere kosten en meer kans op behoud van kwaliteit ook met zo'n prijs als nu zullen we er alles aan moeten doen goed op de kwaliteit te letten. De derde dinsdag in september geeft ons niet veel nieuwe uitzichten. Zal de heer Varekamp zijn "dreigement" niet vergeten. Eindelijk heeft er iemand van de milieu-organisaties uit Het blijft ook op WALCHEREN tot nu toe sukkelen met het weer. Niet dat er nu zulke grote hoeveelhe den neerslag vallen, maar er gaat bij na geen dag voorbij dat het niet re gent. Mede door de hoge luchtvoch tigheid en de vrij hoge temperatuur, heeft het weer een weinig drogend karakter. Toch is de graanoogst, op enkele natte perceelsgedeeltes na, nu bijna aan de kant. Ook de oogst van erwten en veldbo nen is vrijwel gebeurd, zij het dat er weinig zonder vocht is gedorst. Zelfs gehele gebeuren op zich afkomen. Ook de bijproduktenhandel staat op een zeer laag peil. De prijzen van varkensvlees bewe gen zich op het moment op een vrij laag nivo. Met name de fokkers en vermeerderaars maken moeilijke tij den door. Momenteel zal het mana gement een steeds belangrijker rol gaan spelen. De boeren met de beste technische resultaten zullen in derge lijke situaties het langste kunnen draaien, zonder in de rode cijfers te recht te komen. Op het moment zul len de toegerekende kosten aan de varkens worden vergoed. Dit is tij delijk te overbruggen. Op langere termijn moeten de marges naar een hoger en enigszins aanvaardbaar ni vo. Om dit doel te bereiken heeft men onlangs het schema voor big- genprijzen van Zuid-Nederland op nieuw aangepast om de gewijzigde ontwikkeling in de kosten op de juiste plaats te leggen. De nieuwe formule, die in de sche- maprijs is verwerkt, houdt beter re kening met de prijsontwikkeling van o.a. de vleesvarkensprijs en kracht- voerprijs. de akkers toevertrouwd. Een nieuw begin voor een nieuwe oogst. We kun nen niet stil blijven staan bij al wat aan narigheid we deze zomer gehad hebben. We zien de mestkarren op het vrijge komen land hun lading lozen. Opdat wij de volgende oogst toch weer zo veel mogelijk kilo's er af zullen ha len. Om zodoende een inkomen te krijgen. Brabant een helder ogenblik gehad om op het gebruik van gewasbescher mingsmiddelen een extra heffing te la ten leggen. Het is nog maar een begin, er ligt nog een heel terrein braak in deze richting. Niet alleen bescher mingsmiddelen maar ook kunstmest en zelfs organische mest kunnen mi- lieuvreemde stoffen in of op de grond brengen, dus heffing op het gebruik. Zo kunnen we nog even doorgaan. Laten we aannemen dat er nog 200.000 boeren zijn met hun gezin nen: 500.000 mensen op 't platteland, wat vervuilen die niet aan lucht, water en bodem; dus extra heffing op al hun auto's, trekkers en dergelijke. Dan nog zo'n zelfde aantal mensen in de be- en verwerking van de boeren pro- dukten daar in de buurt zal zeker er gens ook nog wel vervuiling optreden, dus heffing. Eén advies aan minister Braks om zijn beleid voort te zetten, niet alles tegelijk, maar omkleed met mooie woorden voor de prestaties van de landbouw, zó moet je toch in staat zijn om binnen een redelijke tijd minstens de helft van de Nederland se landbouw "op te heffen". Dat zal toch wel 75% van de akkerbouw be tekenen? Er rolt dan toch wel wat produktie- beperking uit en met zo'n reputatie is er voor minister Braks zelf wel een goed betaalde baan in Brussel be schikbaar. de erwten uit de ruiter zaten nog rond de 20% vocht. Hetzelfde geldt voor de veldbonen waarvan de op brengst, zoals te verwachten was, te gen valt. Ook ligt er in ons gebied nog behoorlijk wat stro op het land te wachten op de hakselaar, de pers, of een lucifer. Inmiddels is met de oogst van bruine bonen een begin gemaakt. De opbrengst zal ook hier tegenvallen, hoewel dit een van de weinige produkten is waar een vrien delijke prijs tegenover staat. Wanneer de graanoogst op tijd ge ruimd is hebben we andere jaren wel eens even een rustige periode tussen het graan en de najaarsvruchten. Nu zien we dat het een het ander direkt opvolgt of soms tegelijk komt. Met het rooien en opladen van uien is men ook begonnen evenals het rooi en van aardappels en de eerste bieten voor de vroeglevering. Vooral voor het aardappels rooien hebben we nog veel droog weer nodig en dan nog zal het rooien gepaard gaan met veel grond. De grond is door de mooie struktuur dit voorjaar en de vele regen deze zomer 'doodgere- gend'. Vooral op de moeilijk be werkbare grond lijkt het wel of de knollen in de grond zijn gemetseld. Ook de spuitsporen zullen de nodige problemen geven. De prijs van aard appelen en uien is op dit moment be droevend laag en ligt ver beneden de kostprijs. Vooral door die bedrijven die zich hebben toegelegd op deze gewassen een zorgelijke ontwikke ling. Hopelijk verloopt het verkoop seizoen net anders om dan vorig jaar toen de prijs hoog begon en laag ein digde. Dat we een bijzonder jaar be leven blijkt ook wel uit het feit dat nu rond 21 september, nog enkele per celen of perceelsgedeeltes vlas in de grond staan, die bijna niet kunnen Het natte weer van de afgelopen maanden heeft er overal voor ge zorgd, dat het geen eenvoudige zaak is dit seizoen alle werkzaamheden in het veld redelijk rond te zetten. Ook in KRING LANGSTRAAT kent men deze problemen. Nu echter de hooi- en grasbouw ten einde lopen kan men in de veehoude rij al weer zijn voorraadberekeningen opmaken. Het is echter nog de mais, die in een voorlopige en voorzichtige berekening meegenomen kan worden, want de afrijping en het oogsten zal nog wel even op zich laten wachten. Voor wat betreft de opbrengsten en prijzen vergelijkend met andere sek toren mag men in de veehouderij on danks de. vele belemmeringen en minder gunstige omstandigheden nog niet al te veel mopperen. De laatste weken werden de produktiecijfers van de veestapels weer bekend en kon men konstateren dat ook in de Langstraat de veehouders goed het landelijke beeld volgden of zelfs overtroffen! De produktiecijfers, die betrekking hebben op de afgesloten melklijsten van 1 juli 1986 t/m 30 juni 1987 ga ven voor de plaatselijke fokvereniging een stijging te zien van bijna 500 kg melk en een vetgehalte stijging 0,09% naar 4,22% en een gelijkblijvend ei witgehalte van 3,38%. Een stijging t.o.v. vorig seizoen van 149 vet ei witgrammen per dag. De stijging van geheel West Brabant t.o.v. vorig sei zoen bedroeg 139 vet- eiwitgram men. Voorwaar een fraai resultaat en dan nog in een gebied, waar de om standigheden van produceren nogal wat moeilijker zijn dan in veel andere delen van onze provincie. Vele fakto- ren zijn debet aan de resultaten, maar het is steeds weer de veehouder die met zijn bedrijfsvoering op de gege ven situatie moet inspelen en dan is juist de voor velen ongunstige verka worden getrokken en andere perce len die getrokken op de grond liggen niet kunnen worden geoogst. Waar bij men zich de vraag kan stellen of de kosten de baten niet overtreffen. Al met al lijkt 1987 een slecht akker bouwjaar te worden met lage prij zen, lage opbrengsten en hoge kosten. Het vierde jaar in suksessie en het lijkt wel of deze ontwikkeling een struktureel karakter krijgt. De landbouwbegroting 1988 biedt wat dat betreft voor met name de akker bouw geen enkel perspektief. In de melkveehouderij is de situatie wat minder ongunstig. Door het groeiza me weer is er nog steeds voldoende gras en wordt er nog steeds gekuild of gehooid. Sommige kollega's heb ben intussen een voorraad opge bouwd voor bijna 2 winters. Het is ook bijzonder dat de grasgroei vanaf dit voorjaar nog niet heeft stil gestaan. De nuchtere kalveren zijn nog steeds van een goede prijs. De snijmaïs- oogst zal nog wel enkele weken op zich laten wachten. Op de ploegwedstrijd zaterdag jl. was de belangstelling zowel bij de deelnemers als het publiek maar ma tig. De drukke werkzaamheden zul len hier wel mede debet aan zijn ge weest. Het geleverde werk was over het algemeen goed. Toch was het in teressant om te zien hoe onder gelij ke omstandigheden en soms hetzelf de merk en type ploeg er zichtbare verschillen in resultaat werden ge leverd. Intussen is de zomer 1987 volgens de kalender verleden tijd. Veel werk zal er nog moeten worden verzet voor de laatste kant is afgehaald. Een droog najaar zou voor een deel nog de pijn kunnen verzachten die de natte zomer ons heeft bezorgd. veling in onze kring een geweldige handicap. De ondersteuning van een aktieve studieklub, S.E.V. en de Rijksvoorlichtingsdienst zijn daarom in onze kring van groot belang. De laatste maanden vernemen we ech ter dat door een reorganisatie van de voorlichtingsdienst - de zogeheten pri vatisering van een deel van de Dienst - en de vorige week op Prinsjesdag opnieuw aangekondigde bezuinigin gen ook in Brabant flink besnoeid gaat worden op deze Dienst. Werden we reeds vele jaren gestimuleerd in het produceren, nu we moeten aanpassen in onze bedrijfsvoeringen, wil de rijks overheid de begeleiding ter wille van bezuinigen maar aan ons als boeren en tuinders overlaten en zich van haar verantwoordelijkheid onttrekken. Daarom moeten we dit maar eerst snel duidelijk maken aan onze orga nisatie en die weer op haar beurt in Tilburg en Den Haag. Juist in een re gio waar boeren en tuinders al zovele jaren op sleeptouw worden gehouden door alle mogelijke belemmeringen bij de uitvoering van de ruilverkave ling is begeleiding en een onafhanke lijke en objektieve voorlichting en ondersteuning extra hard nodig om in de ontwikkelingen van onze bedrijven en gezinnen enigszins bij te blijven. De liefde kan nimmer van één kant komen! - In het totale bemestingspakket is kalk maar een klein onderdeel van het geheel maar daarom niet minder belangrijk. Integendeel, een optima le pH van de grond vormt mede de basis voor een goede bodemvrucht baarheid waardoor een maksimaal rendement van de overige meststof fen wordt verkregen. Vrijdag 25 september 1987 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 7