Het baktarwe-projekt Gras nog meer gras! 'Het volle pond' Snijmais bijna niet meer te verkopen Aardappeloogst erg weersafhankelijk De graanoogst van 1987 is in WEST BRABANT ZUID op enkele stukjes na van het veld verdwenen. Gemid deld brachten gerst en tarwe 20% minder kilogrammen op dan nor maal. Wintergerst heeft het wat op brengst betreft laten afweten en de mogelijkheid is hierdoor niet uit gesloten dat deze graansoort voor 1988 niet meer in ons gebied te zien zal zijn. Triticale, een kruising tussen tarwe en rogge, heeft het dit seizoen niet slecht gedaan. Hoewel er maar een paar percelen waren uitgezaaid met Triticale kan toch gesteld worden dat dit gewas voor de zandgronden een waardig vervanger kan zijn voor tarwe, gerst en misschien ook vlin derbloemige gewassen. Groenbemesters als bladrammenas en gele mosterd zijn weinig uitge zaaid omdat de weersomstandighe den dit niet toelieten en uit praktijk ervaringen is gebleken dat eind sep tember te laat is. Als vervanger wordt nu veelal rogge gezaaid om het organische stofgehalte op peil te houden. De oogst van snijmais zal zeker niet voor half oktober plaats kunnen vin den. In de meeste percelen begint de kolf iets te verkleuren zodat mini maal nog 4 weken nodig zijn om het deegrijpstadium te bereiken. Deze late snijmaisoogst heeft tot gevolg dat op veel veehouderijbedrijven wat ruwvoer bijgekocht moet wor den. Voer aardappelen worden nu verkocht voor 7 cent franko leve ring. Ook produkten als bierbostel en maisgluten worden iets duurder verkocht. Als de suikerfabrieken eenmaal gaan draaien en er voldoen Op ZUID-BEVELAND worden te gengestelde berichten verstuurd en gepubliceerd aan en door de land bouwers en landbouwpers. Het gaat hierbij om de opbrengst van het bak- tarweras Urban. Het wintertarwe ras Urban heeft het afgelopen jaar bij een aantal land bouwers op Zuid-Beveland gestaan. Laten we voorop stellen dat de kwa liteit van de Urban goed is en met kop en schouders boven die van de op de Nederlandse rassenlijst voor komende rassen uitsteekt. Het ras had echter ook dit jaar moeite om het Hagberg-Valgetal van 220 te ha len. In een aantal gevallen is dit ook niet gelukt. Het meest opvallende is echter de opbrengst van de Urban. De firma Geertsema komt tot een gemiddelde opbrengst van 7500 kg per ha terwijl de CZAV niet verder komt dan 6900 kg per ha. Op zich is zo'n verschil best mogelijk ware het niet dat er door beide uitgegaan wordt van de zelfde percelen. Een verschil van 600 kg wintertarwe per ha is nogal aan de hoge kant. Er kunnen een aantal oorzaken aan ten grondslag liggen. Op de eerste plaats natuurlijk de kommerciële be langen van de firma Geertsema. De firma Geertsema heeft zich veel tijd en moeite, dus geld, getroost en dat moet er natuurlijk weer uitkomen. Op de tweede plaats kan de één uit gegaan zijn van bruto kilo's terwijl de ander misschien uitgegaan is van netto kilo's. Hierbij dient opge merkt te worden dat er uitbetaald wordt naar netto kilo's. Op de derde plaats: is er bij de gemiddelde bere kening uitgegaan van alle percelen en de juiste hektares? de perspulp en bietenstaartjes op de markt komen zal de prijs voor ruw voer op een heel wat lager nivo ko men te liggen. Snijmais is bijna al niet meer te ver kopen of men spreekt over prijzen van amper 50 gulden per ton bij 25% droge stof. Er begint wat meer handel te komen in aardappelen. Voor 7 a 8 cent veldsgewas worden er aardappelen verkocht. Omdat de opbrengsten hoger liggen dan 50 ton per hektare kunnen met deze lage prijzen net de toegerekende kosten worden betaald. Op korte termijn zal het er droevig uit blijven zien met de aardappelprij zen omdat voor de ekstra uitgeplan- te poters geen opslagmogelijkheden zijn. Uitspraken van diverse wetenschap pers dat zure regen de oorzaak is van de achteruitgang van onze bossen gaan dit jaar niet op. Enkelen legden zelfs de beschuldigde vinger op land bouw, omdat drijfmest de grote ver oorzaker zou zijn van zure regen en als zodanig verantwoordelijk voor de verslechtering van het natuur schoon. Alle bospercelen zijn dit jaar door de aanhoudende neerslag zichtbaar hersteld. Er is te weinig bij stilgestaan dat de daling van de grondwaterstand weieens de belang rijkste oorzaak kan zijn. De grondwaterstand is de afgelopen 15 jaar met ruim 1 meter gedaald. Zolang er nog geen eensluidende uit spraken en rapporten zijn van on derzoekers inzake onze flora kan de landbouw moeilijk maatregelen ak- septeren die voor het individuele be drijf geldverslindend zijn en achter af bezien wellicht onnodig. Dit zijn, voor de voet weg, enkele mogelijke oorzaken waardoor er een verschil kan ontstaan als er een ge middelde berekend wordt door ver schillende mensen. Het is goed dat er op Zuid-Beveland gewerkt wordt aan de kwaliteitsver betering van de wintertarwe, maar laten we elkaar geen rad voor de ogen draaien. Een laatste punt is de oogst van o.a. de aardappelen. Het zal in veel ge vallen niet meevallen om ze uit de In het LAND VAN ALTENA EN BIESBOS zijn de weersgesteldheden ook alleen maar bevorderlijk voor de veehouder, daar het gras blijft groeien en de loonwerker ingescha keld kan blijven om het grasgewas in pakken of met de opraapwagen 'in de kuil' te krijgen. Ook door het nog steeds afnemende aantal koeien krijgt de veehouder een overschot aan ruimte op zijn bedrijf om ruw- voeder te winnen. De opbrengstprij- zen van de mais zullen met deze ont wikkeling aan de lage kant blijven, mede door de lagere drogestofop- brengsten die worden verwacht, te- De aardappelen worden op SCHOUWEN DUIVELAND dit jaar weer niet vroeg gerooid. Toch is het nog vroeger dan vorig jaar toen de meeste aardappelen pas in okto ber gerooid werden. De omstandig heden waren toen ideaal. De eerste weken van oktober was het toen prachtig weer. Het is te hopen dat we ook nu een lange droge periode krijgen. Ge beurt dit niet dan zal de aardappel oogst niet gemakkelijk verlopen. De struktuur is door de vele slagregens volledig verpest. Er zal veel grond met de aardappelen het land uitko men. De opbrengst van de tot nu toe gerooide percelen lijkt erg goed. Door de ekstreem lage prijs zal er vermoedelijk veel opgeslagen wor den. Of dit verstandig is zal de tijd leren. Duidelijk is in ieder geval wel dat de verwachtingen bij niemand goed zijn. Ook uien worden veelal opgeslagen ondanks de matige kwaliteit. Er zal veel gedroogd moeten worden om een redelijke kwaliteit uien over te houden. Over de prijs zijn de meesten ook somber gestemd al zien sommigen nog meer in de uien dan in de aardappelen. De tarweprijzen zijn ook vastgesteld en hier en daar bijgesteld. Het ver schil tussen de bakwaardige rassen en de voertarwe ligt rond de drie gul den. Hoewel er telers zijn die vanwe ge de grote legering van Obelisk te rug gaan naar Arminda zullen de meeste boeren toch weer baktarwes uitzaaien. Uit de proefvelden komt grond,te krijgen. De ondergrond is nat en zal praktisch niet opdrogen. De grond zal daarom moeilijk uit ze ven. Dit kan het vollopen en ver stopt raken van de machines tot ge volg hebben. Daar aan vastgekoppeld de lange da gen die nu gemaakt gaan worden waardoor de konsentratie achteruit gaat en een ongeluk in een klein hoekje zit. Zeker als men alleen is de machine stil zetten voordat er aan gewerkt wordt! vens zijn de prijzen van de bierbostel en suikerpulp aantrekkelijk. Bij veel bedrijven wordt de voor- droogkuil bemonsterd op het gehalte VEM en andere onderdelen, dus zal het aankoopbeleid en de samenstel ling aan het krachtvoer daarop moe ten worden afgestemd. Er is een gro te verscheidenheid van aanbod. Aan de voorlichting en verwerking van gegevens van opfok, ontwikkeling, drachtigheden en vooral de produk- tie wordt veel aandacht geschonken en in komputers verwerkt. Gaat met deze ontwikkeling, dat de leveran ciers alles in hun komputer hebben, niet een stukje vrijheid van de on dernemers verloren, mede doordat Obelisk wat opbrengst betreft samen met Pagode als beste naar voren. Pagode heeft als groot nadeel z'n ge voeligheid voor gele roest. Een groot areaal van dit ras is dan ook erg ge vaarlijk. Obelisk blijft dan als beste ras over, zelfs als de kwaliteit niet betaald wordt. De goede opbrengst zal echter alleen behaald worden als de juiste teeltmaatregelen (CCC) ge nomen worden. Zo kijken we als boeren soms terug en soms weer vooruit. Enerzijds kij ken we naar de opbrengsten en stel len we de vraag waar het fout is ge gaan. Aan de andere kant kijken we vooruit welke rassen volgend jaar het meest wenselijk zijn, waardoor een zo hoog mogelijke opbrengst be haald kan worden. Daarom wordt er op het eiland momenteel ook veel gedraineerd. De investering is hoog maar het is de beste investering die een boer doen kan. Een boer die vooruitkijkt bespaart dan ook niet op de kosten van een goede drainage. De laatste weken bemerken we dat de regendruppels in de afge lopen zomer groter werden. Wanneer we een begin van een regenbui nauwlettend gadesloe gen, dan zagen we grote druppels bij de aanvang en even later re gende het zelfs blaasjes. Die fijne regendruppels welke we zo am biëren, die hebben we deze zomer bijna niet gehad. Als het regen de, dan kregen we direkt het vol le pond, en het is vooral de pias vorming die de struktuur van de grond niet ten goede komt. Bij de oogst van gerst, tarwe en erwten behoeven we de grond niet in. Thans bij de oogst van de hakvruchten moeten we er juist wel in. We merken nu pas, dat zodra we de grond wat dieper met de rooimachine ingaan, dat de grond hier en daar behoorlijk beschadigd is. Het zijn vooral de aardappelen die behoorlijk vuil uit de grond komen. Op de wat zwaardere klei zal het straks niet meevallen om kluitloos te rooien. In het afgelopen natte seizoen hebben we ontdekt, dat er aan de drainage nogal wat mankeert. De percelen met samengestelde drai nage passen heel slecht in drain- reinigingssysteem. Een goedwer- kend reinigingssysteem werkt het beste wanneer rechtstreeks op een goede sloot is gedraineerd. Met goede apparatuur kunnen we daarin werken en zorgen, dat het onderhoud van de drains per- fekt verloopt. Een kostbare drai nage is het waard om die aan dacht te verkrijgen die ze nodig heeft. De grond is het voor naamste produktiemiddel van de de rijksvoorlichters dit werk niet kunnen doen door bezuinigingen en door de snelle ontwikkeling achter lopen. Wat de produktie aangaat zijn in de voorlopige cijfers van de melkkontrole in het land van Altena en Biesbos altijd al verschillen ge weest op produktie en gehaltes, maar deze worden ieder jaar groter. Een gedeelte van de leden is waar schijnlijk erg aktief met aankoop en gebruik van sperma en een plan van opbouw om hun melkvee aan te pas sen aan de hogere verwachtingen die zij stellen voor een goed rendement van hun bedrijf. Goed management van de veebedrijven houdt in dat er alert gereageerd moet worden op te lange droogstand, tussenkalftijd en een afkalfpatroon dat afgesteld is om veel wintermeik te leveren. Dat kan nu de krachtvoerprijzen zo laag zijn een ekstra inkomen geven. Nu het gras een lagere voederwaarde krijgt is het toch bevorderlijk voor de melkgift, 's nachts voordroogkuil te geven. Hierdoor ontstaat een gro tere voedselopname, wat een hogere melkgift kan geven. Volgens de laat ste onderzoeken zou ook een groot aantal uren licht per etmaal gunstig werken, alsmede een lage staltempe- ratuur. Het financiële plaatje van de bouwboer wordt dit jaar geen top per. De weersomstandigheden heb ben daar ook niet aan meegewerkt: te weinig uren zon, veel neerslag (soms in korte tijd) met daarmee soms een lagere opbrengst zowel kwalitatief als kwantitatief. De prijzen van de producenten zijn slecht, op veel percelen aardappels wordt een topproduktie verwacht, al moet het rooiseizoen ook nog mee werken tot het verkrijgen van een goed produkt. De graanoogst ging verre van vlot, mogen de weergoden ons met de oogst van hakvruchten en ook met die van mais gunstiger gezind zijn. boer. Op de goede werking van de drainage moeten we kontrole uitoefenen. In een drainboek kunnen we jaarlijks noteren wat we aan kontrole en onderhoud hebben gedaan, want we zijn het anders weer zo gauw vergeten. Onmisbaar is en blijft een goede drainage en daar kunnen we zelf veel aan doen. Bij winterdag worden er vele lezingen voor de boeren gehouden en het zou be slist goed zijn, als de drainage ook weer eens op het programma kwam te staan. Momenteel is het de tijd om een grondontsmetting uit te voeren op het a.s. bietenland ter voorko ming van bietenmoeheid. Afge lopen natte periode hebben we hiervan geen schade gezien, maar in normale drogere jaren kunnen we hiermede toch weer gekon- fronteerd worden. Meerdere boe ren hebben hun grond laten on derzoeken op het voorkomen van bietecystenaaltjes. Velen laten gezien de kosten de komputer- uitslagen in de kast liggen. Ze zien wel weer als er genoeg geld in de kast ligt. Zo is het ook met de aanleg van een nieuwe draina ge en met de vernieuwing van trekkers en machines. De boer van vandaag doet ongewild aan besparingen. Hij is bezig zijn afschrijvingen op te eten en die konsumptie komt hem later duur te staan. Het lijkt, dat hij het zo nog een poosje uit kan zingen, maar dit is niet het systeem om boer te blijven. Over slagen en falen in het leven. Er zijn maar twee manieren om in de wereld vooruit te komen: of door eigen vlijt, of door domheid van anderen. De oogst van veldbonen is op de meeste plaatsen vrijwel achter de rug. De opbrengsten vielen zoals verwacht tegen: ongeveer de helft van die van vorig jaar. Bovendien waren de vochtgehaltes hoog. De lange stengels zijn op som mige plaatsen verhakseld voor ze konden worden ondergeploegd. 6 Vrijdag 25 september 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 6