"Licht-roze groepskalfsvlees" roept vragen op bij mesters Veehouderijkommissie ZLM kombineerde vergadering met bezoek aan praktijkschool Horst Boeren starten proces akkerdistelproblematiek Markiezaatmeer GEBRS. DE KOK B.V. DMV Campina gaat samenwerken met Noordduitse zuivelkoöperatie Oplossing voor problemen bij contracten zaaiuien H.H. VEEHOUDERS wij vragen te koop: alle soorten noodslachtingen en wrakvee De veehouderijkommissie van de ZLM vergaderde op 8 september jl. op de Praktijkschool te Horst. Na een vergadering in de voormiddag kon men na de middag kennis nemen van datgene, wat de Praktijkschool aan kursusmogelijkheden te bieden heeft en welke mogelijkheden de leerlin- gen/kursisten hebben voor praktijk onderwijs in de dierveredeling en de rundveehouderij. Verdeeld over 3 bedrijven met ca. 30 ha. worden er kippen, kalkoenen, ko nijnen, varkens, schapen, rundvee (melk, vlees) en edelpelsdieren gehou den. Daarnaast kan men een beroep doen op 80 instruktie- en stagebedrij- ven. Verder funktioneert op de Prak tijkschool een informatiecentrum, waarin automatisering een belangrij ke rol speelt. Bij de oprichting van de school in 1953 hebben de landbouw organisaties een belangrijke rol gespeeld en ook thans is dat nog het geval. Getracht wordt zo direkt mo gelijk op ontwikkelingen in de vee- houderijsektor in te spelen. In direkt overleg met het bedrijfsleven worden programma's ontwikkeld om de leer- 's Middags was de veehouderijkommissie in de gelegenheid kennis te nemen van hetgeen de praktijkschool te Horst aan kursusmogelijkheden te bieden heeft. lingen met de modernste inzichten te konfronteren. Het moet als een be langrijke taak van de landbouworga nisaties worden gezien om deze vorm van onderwijs te stimuleren en uit te bouwen. De koöperatieve zuivelindustrie DMV Campina gaat samenwerken met de Duitse zuivelkoöperatie "Meierei Barmstedt" uit Barmstedt in Sleeswijk-Holstein (West-Duitsland). Zeer recent is door beide ondernemin gen een overeenkomst getekend die er in voorziet dat "Meierei Barmstedt" in de komende jaren de vrijkomende ondermelk zal leveren aan DMV Campina. Momenteel is dat op jaar basis ca. 45 miljoen kg. Tevens is door beide partijen de intentie uit gesproken tot verdergaande samen werking op het gebied van de melkeiwitvalorisatie in Barmstedt. Deze samenwerking biedt beide par tijen de mogelijkheid om met behoud van de eigen identiteit - als twee zelf standige ondernemingen - een zo hoog mogelijke melkprijs voor de aangesloten leden-veehouders te ver wezenlijken. Ter besparing van trans portkosten bouwt "Meierei Barmstedt", momenteel met techni sche ondersteuning van DMV Cam pina een indampinstallatie, waarmee de ondermelk wordt ingedikt tot cir ca 30°7o van het oorspronkelijke volume. "Meierei Barmstedt" behoort in West-Duitsland tot de middelgrote primaire zuivelkoöperaties, telt ca. 300 leden-melkveehouders en ver werkt jaarlijks ca. 50 miljoen kg melk tot voornamelijk boter en slagroom. DMV Campina heeft met name door de industriële verwerking van onder melk en wei (die resteren na de pro- duktie van resp. boter en kaas) een belangrijke positie verworven op de wereldmarkt. Van deze grondstof ver vaardigt de onderneming vele hoog waardige ingrediënten die gebruikt worden door de voedingsmiddelen- en farmaceutische industrie in de gehele wereld. Teneinde haar vooraanstaande marktpositie in de toekomst te kun nen blijven innemen, heeft DMV Campina reeds eerder aangekondigd dat het noodzakelijk zal zijn om meer strukturele oplossingen te zoeken voor het, als gevolg van de kontingen- teringsmaatregelen, ontstane grondstoftekort. Met de zogenaamde boxkalveren zoals we die tot nu toe in de kalver- mesterij kennen, staat de kwaliteit van het vlees voorop, niet de leef omstandigheden van het dier. Bij Gegarandeerd Groeps Kalfsvlees wordt een andere manier van grootbrengen gevolgd. Ook hier staat de kwaliteit van het vlees voorop, maar bovendien worden het wel zijn en de gezondheid van het dier zorgvuldig bewaakt. Een speciale stichting wordt in het leven geroepen om dat te kontroleren. Dit staat met enige trots vermeld in een folder van 's lands grootste krui denier Albert Heijn, die samen met de Apeldoornse slachterij EKRO kalver- mesters met boxkalveren in de ban heeft gedaan en van nu af aan alleen nog maar 'gegarandeerd groep kalfs vlees' in de winkels heeft liggen. Vlees dat ook in kleur afwijkt van het nor male witte kalfsvlees. Het is door een andere voeding lichtroze van kleur en heeft wat meer struktuur. Behalve de kleur is ook de prijs voor de konsument afwijkend. Groeps- kalfsvlees moet een gulden per kilo meer gaan kosten. Op een perskon- ferentie van het Ahold-koncern, slachterij EKRO en de Dierenbescher ming in Utrecht, waarop de 'nieuwe' vleessoort werd gepresenteerd, werd de verwachting uitgesproken dat de ze prijsverhoging de koper niet zal af schrikken. Volgens Ahold is groepskalfsvlees de wens van de kon sument, en "dat zal ook de landbouw zich moeten realiseren". De ietwat arrogante houding van het kruideniersbedrijf is in het verkeerde keelgat geschoten bij een van Bra bants grootste kalvermesters, de heer Jo Aben uit Sint Anthonis bij Box meer. Volgens hem is het op groep zetten van kalveren de eerste jaren ab soluut nog geen haalbare kaart. Dat heeft enerzijds te maken met de veel hogere kosten. Groepsboxen vergen een hoge investering. Maar het zijn vooral de produktiekosten die de mesters de das omdoen, een en ander gepaard gaande met veel 'ellende en extra werk', zoals Aben het noemt. "Ik weet waarover ik praat, want ik ben zelf als een van de eersten met groepshuisvesting begonnen. En ik ben al snel tot de ontdekking geko men dat het ondoenlijk is om nuch tere kalveren meteen in de groep te zetten. Je krijgt veel meer ziektes als schurft, en dus meer medicijnkosten. En dan praat ik nog niet eens over het afvreten van eikaars staarten en uri ne drinken. Omdat het ene dier vlug ger is dan het andere, moet je er telkens weer op toezien dat iedereen genoeg te drinken krijgt". Konsumentenbedrog Volgens Aben lukt groepshuisvesting alleen in de stierenmesterij, waar de dieren behalve melk ook ruwvoeder krijgen en zoveel water als ze maar willen. En dan nog als de dieren eerst zes weken apart hebben gestaan. Zelf zegt hij geen behoefte te hebben aan de groepsmestmethode omdat hij de dieren met lichtroze vlees aan geen en kele slagerij kwijt raakt. "Ik denk dat we daar te duur voor zijn. Wij kopen alleen luxe kalveren in: Belgische wit- blauwen en de top van de Nederland se MRIJ-stapel. Vorig jaar had ik 120 roodbonte kalveren in groepshuis vesting, die ik heb bijgevoerd met mais, bierbostel en ijzer. De dieren hadden lichtroze vlees met een prima smaak. Maar ik heb ze zelf moeten la ten slachten en verkopen. EKRO en Albert Heijn willen gewoon de goed kope zwartbonte kalveren, en niet de topkalveren die wij hebben. Het vlees dat in de winkels ligt is daarom ook niet van de beste kwaliteit. Die hele aktie met rozig groepskalfsvlees is daarom in mijn ogen een vorm van konsumentenbedrog" In de aktie van de EKRO-slachterij en Albert Heijn wordt veel nadruk ge legd op de welzijn van het dier, dat bij de groepsgewijze mestmethode géén eenzijdige voeding, géén eenzij dige opsluiting, meer licht en lucht en meer bewegingsvrijheid heeft. Aben zegt zelf lid van de Dierenbescher ming te zijn en heeft meer dan eens mensen van die klub over de vloer ge had. Ook bij hem hebben de dieren voldoende licht, lucht en ventilatie. Ze hebben boxen van minimaal 65 cm breed en kunnen elkaar zien. Ook ge zien zijn ervaringen met groepsboxen vraagt hij zich af of de dieren zich in een groepsbox wel beter thuis voelen dan in een enkelvoudige box. Harrv de Bot In overleg met de advokaat hebben de bij de akkerdistelproblematiek in het Markiezaatsmeer betrokken boeren samen met de standsorga nisaties besloten om een bodemprocedure aan te spannen bij de recht bank in Den Bosch. Doel van deze procedure is o.m. om het Brabants Landschap te dwingen zodanige maatregelen te treffen, dat overlast voortaan wordt voorkomen. Voorts zal bij de rechter de eerder geda ne uitspraak in kort geding worden aangevochten dat de kosten van bestrijding onevenredig zijn ten opzichte van de door de boeren gele den schade. Tenslotte zullen betrokkenen de door hen geleden schade claimen. Een en ander werd besloten op een bijeenkomst woensdag 16 september jl. in café Polderzicht te Woensdrecht. Onderwerp was de verdere aanpak van de akkerdistelproblematiek in het Markiezaatsmeer. Het was een geza menlijke bijeenkomst van de NCB- afdeling Hoogerheide/Woensdrecht en de ZLM-afdeling Rilland-Bath. Beul Tijdens de avond in Woensdrecht bleek duidelijk de irritatie over deze problematiek. Men is al enkele jaren bezig om te bereiken dat er een af doende bestrijding van de akkerdistels plaatsvindt, maar tot nu toe heeft dit nog geen resultaat gehad. De schade wordt steeds groter en men voelt zich gemangeld tussen de wet (Natuurbe schermingswet) en de Provinciale Ak- kerdistelverordening. De betrokken boeren voelen zich in de kou gezet door het Brabants Landschap en het Ministerie van Landbouw. Men er vaart de schade op het bedrijf zonder dat er wat gebeurt aan de bestrijding. Wel zijn er onlangs proeven genomen met het spuiten van melasse. Doel is dat deze melasse de pluizen vast houdt. De ervaring tot nu toe is ech ter maar matig. Het spuiten met een vliegtuig levert de nodige technische problemen op. Als er na het spuiten een regenbui valt spoelt de melasse wellicht weer weg. Bovendien is het gebied zo groot dat de overheid c.q. Brabants Landschap ook nu niet be reid blijken om de financiële konse quentie van zo'n operatie te accepteren. Deelname tot 1 oktober! Niet alle betrokkenen waren in de ge legenheid om op deze avond aanwe zig te zijn. Degenen die zich nog niet hebben opgegeven voor het proces kunnen dit doen tot 1 oktober. De se- kretaris van de NCB en ZLM-afdeling beschikken over de betreffende opga- veformulieren. In verband met het claimen van de schade is deelname ui teraard van belang. Om de schade goed te kunnen bepa len zijn twee taxateurs ingeschakeld te weten de heren Vos vanuit de NCB en de heer Nieuwenhuyse van de ZLM. Door de organisaties zijn inmiddels vertegenwoordigers aangewezen in een werkgroep van direktie LNO (mi nisterie van landbouw) ter nadere be paking van het schadevraagstuk waarbij aard en omvang van de scha de aan de orde komen. openbare noodslachtplaats Stadseweg 2a, Wolphaartsdijk Tel. 01198-1785, na 17.00 uur: 01100-15081; 01102-1036 Telers en handelaren die verschil van mening hebben over de kwaliteit van zaaiuien kunnen een monster snel en objectief laten keuren. Dit verge makkelijkt de oplossing van proble men die kunnen ontstaan over de uitvoering van contracten voor de verkoop van zaaiuien. Het Land bouwschap en de Bond van Ver- zendhandelaren zijn deze regeling overeengekomen. Het Landbouwschap en de bond hebben afgesproken dat teler en handelaar samen een monster kun nen uitzoeken van minimaal vijftig kilo per hectare. Het Instituut voor bewaring en verwerking van land- bouwprodukten (IBVL) zal dit ver werken tot een klaargemaakt pro- dukt. Vervolgens zal het Kwaliteits controlebureau voor groente en fruit (KCB) bepalen of de uien aan de af gesproken kwaliteit voldoen. De kosten van de keuring komen voor rekening van de partij die in het on gelijk wordt gesteld. Deze afspraak geldt bij conflicten over contracten die zijn opgesteld volgens de Algemene voorwaarden voor zaaiuien van de Bond van Ver- zendhandelaren en het Landbouw schap. Als er sprake is van andere contracten dan kunnen teler en han delaar alsnog afspraken om de alge mene voorwaarden aan te houden. De monsters kunnen in het Zuid westen bij De Rusthoeve (Noordlan- geweg 42, Colijnsplaat) worden in geleverd. Later kunnen teler en han delaar alsnog een beroep doen op de arbitrage-commissie. De uitslag van de keuring kan dan dienen als be wijsmateriaal. Drs. G.E.G. van der Kruijs neemt afscheid van DMV Campina Om gezondheidsredenen heeft drs. G.E.G. van der Kruijs (56) moeten besluiten zijn funktie als direkteur- sekretaris van de Koöperatieve Zui- velvereniging Campina ba te Veghel, neer te leggen. Reeds eind 1985 heeft de heer Van der Kruijs zich op me disch advies teruggetrokken uit de konsern-direktie van DMV Campina bv en zich beperkt tot de werkzaam heden als direkteur-sekretaris van de koöperatie. De heer Van der Kruijs is sinds 1976 in de Zuidnederlandse zuivel werkzaam. 4 Vrijdag 25 september 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 4