VOO It m: Vit OIIW een boeiend maar bekend vakantieland Hongarije, nog niet zo p.j. zuid geluid Agrarische dag Zevenbergse jongeren grandioos succes De levensstandaard Werving Het landschap Scherven Agenda Budapest PJZ-agenda Redaktie: Roelie Troost Het licht op afd. Schouwen en Duiveland(deel 1) onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. P. J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Rondom het Balatonmeer is het heuvelachtig. Rondom dit schitterend gele gen meer bevindt zich in elk dorp één camping. De meeste mensen reageren iet wat verbaasd of verrast als je ver telt dat je in Hongarije op vakan tie bent geweest. Maar als je dan het een en ander vertelt over het land en alle voordelen en beziens waardigheden ervan, raken veel mensen enthousiast of willen er ook naar toe. We waren nog maar net in Honga rije of we merken dat de levensstan daard van de mensen veel lager is dan bij ons. De mensen hebben veel minder te besteden. Een normaal maandsalaris is daar k ongeveer ƒ800,per maand. Het bezitten van een auto is een erg grote luxe. De Hongaren die een auto bezitten heb ben of een Lada, of een Trabant of een Dacia. Dat zijn allemaal Oosteu- ropese automerken. Voor ons is Hongarije een spotgoedkoop vakan tieland. Men betaalt daar met forin- ten. Eén forint is bijna 5 cent waard. We kochten daar ijsjes voor 2 forint, dat is dus 9 cent. Dat zijn voor ons natuurlijk belachelijk lage prijzen. De benzine kost er ƒ1,per liter, een heel wit brood 50 cent en een li ter melk 40 cent. Ook de kampings zijn er goedkoop, we hebben 6 nach ten op een kamping gestaan voor 12,-. 'Een plattelandsjongeren vereniging op het eiland Schouwen en Duive- land, wat moet je je daar nu bij voor stellen'. Dat waren m'n eerste gedachten toen me gevraagd werd of ik een leuk verslag zou willen schrij ven voor deze vereniging. En of ik dan gelijk maar even een handje toe zou willen steken tijdens de opbouw van het schuurfeest. 6 Juli was het dan zover. Om zeven uur werd ik geacht aanwezig te zijn bij de schuur van de Fam. Binck aan de Zuidhogeweg no. 1. Zo'n vijftien tot twintig jonge mensen waren al druk doende om de schuur voor het feest in gereedheid te brengen. We merkten dus echt wel aan ons va kantiebudget dat we in een voor ons goedkoop vakantieland waren. Dat is dus al een groot voordeel van Hongarije. Het weer is er erg prettig. We hadden aan het Balatonmeer erg heet weer, maar toch niet zo heet dat het niet te verdragen was. De gemid delde temperatuur was 30 graden, en het water in het Balatonmeer was 26 graden. Rondom het Balatonmeer zijn veel kampings (in ieder dorp 1 want ze mogen elkaar niet bekon- kurreren). Aan de hand van een van te voren gemaakte plattegrond, ging men te werk. Eén groep ging een podium maken, en een andere groep begon met het leggen van de dansvloer. Uit deze opzet kon ik wel opmaken dat men veel mensen verwachtte, want een disco show en een muziekgezelschap laat je niet zo maar komen voor een handjevol men sen. Om half elf stond iedereen er van te kijken wat er allemaal al gebeurd was. Podiums klaar en dansvloer bij na af is geen kleinigheid. 'Daar moet op gedronken worden hie, ha ho' zong men. Ja, ja. De volgende twee avonden verliepen volgens planning. Als ik zo eens op een rijtje zet hoe zij het schuurfeest onder de aandacht van de mensen hebben gebracht, de laatste weken, kan het haast niet an ders dan dat er toch wel een paar hon derd jongeren op af zouden moeten komen. Op alle in- en uitvalswegen had men borden geplaatst. En over het gehele eiland verspreid had men kleurige en opvallende affiches opge hangen. En als dan de Zierikzeesche Nieuwsbode even een foto van het op bouwen van de schuur in de krant plaatst, kan het helemaal niet meer stuk. Het is natuurlijk wel mooi dat je vele mensen attent maakt op het schuurfeest, maar je moet er dan ook wel voor zorgdragen dat die mensen geïnspireerd worden om te komen. Als je nu even bekijkt dat de groot Wij zijn via Oostenrijk naar Honga rije gereden en tussen de Hongaarse grens en het Balatonmeer hebben we geen één kamping gezien. Het sani tair van de kampings is wel minder dan in vele andere landen, maar er werd toch wel elke dag uitgebreid schoon gemaakt. Over het algemeen is Hongarije een vlak land. Rondom het Balatonmeer is het wel heuvelachtig. Wij zaten in ste groep uitgaanders zich bevindt tus sen de leeftijden 16 en 25, dan moet je die groep als doelgroep nemen. De keuze van Radio Monique disco show voor de jongeren en de Play-Mates voor de oudere jeugd, leek mij dan zeer zeker geen verkeerde zet. Maar ja, wie ben ik, de avond zelf zal het toch moeten bewijzen. Alle bestuursleden en leden- vrijwilligers hadden voor de avond een of meerdere uren dienst. Twee mensen zaten bij de entree, twee bij de muntenverkoop, zes achter de bar en drie in de zaal om glazen op te ha len. Ik zelf kreeg de vrije hand om zo doende een goed beeld van het reilen en zeilen van het schuurfeest te krij gen. Om acht uur was het zover. De deuren gingen open, en radio Moni que legde de eerste plaat op de draai tafel. Ik stond er van te kijken dat er op zo'n vroeg tijdstip al veel jonge ren op het schuurfeest afkwamen. Toen ik bij deze en gene eens naar de reden van hun vroege komst vroeg, gaven de meesten als antwoord dat ze zo omstreeks twaalf uur weer thuis moesten zijn. De meisjes hadden de dansvloer al snel gevonden. En als zij dan gaan dansen, dan gaan de jon gens zich ook begeven richting de dansvloer. Maar het opmerkelijke is dat er maar een enkeling de dansvloer betreedt. Vrijwilligers hadden het bijzonder druk. De muntenverkoop liep als een trein, het bier was haast niet aan te slepen en bij de glazen ophalers gutste het zweet van hun hoofden. Zoveel zweet produceert een ambtenaar in zijn hele leven niet. De band, Play-Mates, kon hits van toen en nu op zo'n gave wijze naspe len dat het net leek alsof de popgroep zelf op het podium stond. Vooral de hits van toen maakten grote indruk. Maandagmorgen was ik eigenlijk best benieuwd hoe alles afgelopen was op het schuurfeest, dus die avond ben ik weer maar eens een handje toe gaan steken bij het opruimen. Er viel inder daad heel wat op te ruimen, vooral kapotte glazen. Van de tweeduizend Badacsony, een plaatsje aan het Ba latonmeer, gelegen aan de voet van een oude vulkaan, die heel mooi uit het Balatonmeer naar boven rijst. Er is geen industrie aan het Balaton meer, dus het water is schoon. Vaak waren er opgespoten strandjes met speeltuintjes erbij voor de kinderen. Ook waren er kleedhokjes en dou ches bij. Je moest omdat al die voor zieningen er waren, een paar cent toegang betalen voor die strandjes. Verder waren er veel gezellige kraampjes met van alles te koop: ijs, kleding, fruit, souvenirs, enz. Ieder keer weer als je iets kocht, en terug was. We gingen met z'n vieren eten in een duurder restaurant, met wijn en limonade erbij en betaalden ƒ15,— in totaal. Een grotere stad aan het Balatonmeer is Kesthely, waar een heel mooi kasteel te zien is, dat bewoond is geweest door een Hongaarse koning. Er waren alle maal parketvloeren in dat kasteel, en je moest speciale slofjes aan over je schoenen als je het bezoekt. Men vroeg mij of er op levensmiddelengebied wel alles te krijgen is, en of er geen lange rij en in de winkels stonden. Nu, dat viel ons erg mee. We werden vrij snel geholpen in de winkels en de meeste dingen waren gewoon te koop. Er was niet zoveel keus in verse groenten, we zagen voornamelijk tomaten (die heel lek ker waren), peen en augurken (een soort komkommers). Van wasmid delen is er maar één merk. Maar echt moeilijkheden met de boodschappen hebben we niet gehad. Wel hebben we een keer een uur in een lange rij gestaan om benzine te kunnen tan ken. De benzinepompen konden de drukte van de toeristen rondom het Balatonmeer niet aan. En de benzi nepompen zijn niet zo dik gezaaid in Hongarije. Dus je moet nooit wach ten met tanken tot de benzine al bij na op is, want dan loop je grote kans dat je stil komt te staan... En ik heb ook meegemaakt dat de benzine gewoon op was. 'Niks ben zine' werd er gezegd. Dat kun je in ons land niet voorstellen. glazen waren er maar liefst twaalf honderd kapot, ondanks het feit dat er kontïnu drie mensen bezig zijn ge weest om de lege glazen op te halen. Maar liefst 900 getelde mensen had den de entree gepasseerd. Dit was een kroon op het werk van al die mensen die een week bezig wafen geweest om het hele feest te bewerkstelligen. Dat er op het feest behoorlijk diep in het glaasje gekeken was door velen, viel Dankzij een zeer goede opkomst en een goed geoliede organisatie is de agrarische dag van de Zevenbergse agrarische jongeren een grandioos succes geworden. De PJZ afd. Zeven bergen hoopt hiermee een goede start te hebben opgebouwd voor het nieu we seizoen. De eerstvolgende aktiviteit van de afd. Zevenbergen van de PJZ is 26 september a.s. De P.J.Z. afd. Tho- len en St. Philipsland houdt op die datum een auto-oriëntatierit. De start (en finish) is bij café Havenzicht. In schrijven: vanaf 17.00 uur. Start: van af 18.00 uur (tot 19.00 uur). Inschrijfgeld: 5,per auto. Op 3 oktober gaan, mits er voldoen de animo is, alle PJZ-afdelingen zee vissen. Opgeven zo spoedig mogelijk bij Reinier Scheele; tel. nr.: 01682-2842. Nadere informatie volgt na opgave. 9 Oktober zijn we uitgenodigd door de KPJ.voor een filmavond in "De Zevensprong". De film die gedraaid zal worden heet "Spies like us". Het belooft een doldwaze komische film te worden. De film begint om 20.00 uur. Dinsdag 20 oktober organiseert de KPJ een exkursie naar de Bavaria bierbrouwerijen in Lieshout en naar een machinefabriek "P.Z. Zwegers" De stad Budapest is het mooist rond om de Donau. Aan de ene kant van de Donau heet het eigenlijk Buda, en aan de andere kant heet het Pest. Oorspronkelijk was Buda een zelf standige stad. De heuvel met een im posant burchtpaleis trekt gelijk de aandacht. Wat in Budapest opvalt is dat het verkeer niet druk is. De straten in de binnenstad zijn vrij breed en rustig. Dit komt doordat er weinig mensen zijn die zich een auto kunnen ver oorloven. De metro telt maar 3 lij nen en is dus niet zo uitgebreid. Voor kinderen is er ook veel te bele ven in Budapest. Er is een hele grote dierentuin, met daarnaast een per manent circus, daarnaast een heel groot pretpark, met een apart pret- parkgedeelte voor de kleintjes. Een dagje uit met de kinderen in zo'n pretpark is niet duur als u weet dat alle ingangskaartjes in dat pretpark 10 cent kostten. Heel mooi is ook een heel groot zwembad, in Romeinse stijl met pi laren, veel marmer, enz. Daar waren ook bubbelbaden, stoombaden, enz. Op de markt in Budapest keken we onze ogen uit. Iedereen die maar iets te verkopen had was daar. Het kon dus gebeuren dat er een oud vrouwt je stond, die alleen maar 2 gebreide babyjurkjes te koop had, en verder niets. Of iemand had een mandje met wat eieren te koop, en ook ver der niets. Ook 2e handsspullen wer den er veel te koop aangeboden. De sociale voorzieningen zijn veel min der dan bij ons. We hebben ontzet tend veel oude mensen gezien die toch nog een baantje hadden, en dan waren ze soms al een eind in de ze ventig... Onze kampingbaas was ook een oude man van midden 70. Hongarije is echt de moeite waard om er eens heen te gaan, het is weer eens iets heel anders. M.T. Vleugel-Mandemaker te konkluderen uit het feit dat maar liefst 32 vaten bier gekonsumeerd wa ren, of te wel 1600 liter bier. Ieder een moet wel de broekzakken vol hebben gehad, dat kan niet anders. Dinsdagavond werd er een punt ge zet achter het schuurfeest, alles was weer bezorgd en iedereen keerde huis waarts. Dit was deel I. Volgende keer volgt deel II resp. deel III. Het bes[uur in Geldrop. Om 7.30 uur staat er een bus klaar op de markt in Zevenber gen. De kosten zijn 7,50 p.p. Een lunchpakket moet zelf worden mee genomen. Opgeven tot 30 september a.s. bij Piet Hermus, tel.nr. 01685-2335. Over de plannen om in oktober nog een keer te gaan zwemmen volgt nog nadere informatie. Afd. Sprang-Capelle Op 30 oktober a.s. organiseert de PJZ afd. Sprang-Capelle een lezing geti teld 'weersvoorspelling in de land bouw achter de schermen'. Deze lezing in Cultureel Centrum Ziede- winde te Sprang-Capelle wordt ge houden door een medewerker van het KNMI. Aanvang 20.00 uur. Iedereen is van harte welkom. Afd. Schouwen-Duiveland Op zaterdag 26 september a.s. orga niseert de P.J.Z. afdeling Schouwen- Duiveland de bowling in sport- en re- kreatiecentrum "Krayestein" aan de Krayesteinseweg 4 te Burgh- Haamstede. De banen zijn gehuurd van 21.00 tot en met 24.00 uur. Tevens is er nog behoefte aan een aantal sportieve dames en/of heren voor zowel de voetbal- als de volley bal kompetitie. Bel even naar Wim voor de voetbal 01114-1878 en voor de volleybal Ellen 01113-2573. Alvorens U het onderstaande ver slag gaat lezen, willen wij (het bestuur) het volgende er even bij vermelden. De laatste twee maan den heeft U van onze vaste ver slaggever (Piet Kuyper) weinig in deze rubriek aangetroffen. Dit komt niet doordat onze afdeling in de zomermaanden op nonaktief staat, integendeel zelfs. Een schuurfeest en een barbecue orga niseren doe je niet vanuit een luie stoel. Onze verslaggever zag voor het schuurfeest al aankomen dat hij in de zomermaanden niet de benodigde tijd, motivatie en inspi ratie zou hebben om over de ge plande aktiviteiten een verslag te schrijven. Vrijdag 25 september 1987 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 21