Strategisch denken zegge en schrijve Begin deze week is de bietencampagne van start gegaan. Voor de vroegste leveringen zijn vorige week de eerste bietenrooiers al aan het werk gegaan. Het rooien verloopt over het algemeen goed. De laatste weken zijn de bieten nog flink gegroeidwaardoor de kg- opbrengsten niet tegen vallen: gemiddeld van 53 tot 57 ton per ha. De suikergehalten zijn met minder dan 15% en soms rond de 14% laag. De verwerkingskwaliteit van de bieten is volgens hoofd agrarische dienst van de Suiker Unie in Sas van Gent ing. M. Murre vrij goed. Volgens hem zal de tarra de hele campagne door een probleem blijven. De structuur van de ondergrond is zo verpest dat bij het rooien hele kleiballeh meekomen. Normaal gesproken komen dergelijke problemen alleen voor in bijv. het Oldambt (Gr.)f nu echter ook in het Zuidwesten. zuidelijke landbouw maatschappij Lastenverlichting Visie Denktank tuinbouwblad VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1987 75e JAARGANG NO. 3893 Foto: VanderHave Afgaand op de berichten uit met name het noordelijk kleigebied lijkt het erop dat het Zuidwesten er wat de oogst betreft tot nu toe nog het minst slecht is afge komen. Dat is overigens maar een schrale troost want ook in ons werkgebied hebben de boeren te maken met lagere opbrengsten en hogere kosten. Inmiddels is ook de aardappel- en bietenoogst op gang geko men. In praktisch alle regio's heeft de praktijk in meer of mindere mate te maken met een slechte structuur van de grond met alle perikelen bij het oogsten van dien. De waarschuwing in de rubriek "Uit de Praktijk" om toch vooral voorzichtig te zijn om ongelukken te voorkomen zijn hier daarom met nadruk herhaald. Hoewel de recente activiteiten van de georganiseerde landbouw op politiek terrein nog geen tastbare resul taten hebben opgeleverd begint in politiek Den Haag hier en daar het besef door te dringen dat het met de agrarische sector in het algemeen en de akkerbouw in het bijzonder snel de verkeerde kant op gaat. Liefst al voor de algemene beschouwingen maar in elk geval voor de behandeling van de voor de agrarische sector relevante begrotingen zullen wij de politiek ervan moeten overtuigen dat er (in het kader van de zelfstandigheid) op korte termijn maatregelen in de sfeer van de lastenverlichting nodig zijn. In dit verband staan de bedrijfsovernameproblematiek en de toepas sing van de WIR in de land- en tuinbouw hoog geno teerd. In ZLM-verband hebben wij deze week één en ander nog eens op een rijtje gezet. Daarbij is ons weer eens gebleken dat m.n. bij de lagere inkomens de lastendruk vooral wordt veroorzaakt door de premie heffing. Daarbij komt dat de lagere inkomens veelal ook nog eens buiten de WIR vallen. Anderzijds moet geconstateerd worden dat als er dan eens een goed jaar is (wat Braks zo graag wil omdat hij - overigens ten onrechte - denkt dat dan de problemen zijn opge lost) de belasting vooraan staat om zijn leeuwendeel op te eisen. Door een bijzonder systeem van fiscale re servering zou hieraan tegemoet gekomen moeten worden om slechte jaren op te kunnen vangen. Ik heb begrepen dat zoiets voor bijvoorbeeld beroepsvoetbal lers wél is geregeld. Ook voor de kleine zelfstandigen lijkt mij een dergelijke reserveringsregeling alleszins een nadere studie waard. Via de ZLM zal deze sug gestie landelijk op tafel worden gelegd. Ondertussen mogen ook individuele boeren van mij best aan "hun" Kamerlid laten weten hoe het er in de landbouw van daag de dag voorstaat. Graag zelfs. Niets is blijvend behalve verandering. Deze wijsheid werd in het jaar 501 v. Chr. reeds verkondigd door een zekere Heraclitus. Een waarheid als een koe zouden wij zeggen. Een waarheid die ook de agrarische sector zich moet aantrekken. Door de Zeeuwse commissie Universitaire Contacten werd vorige week een bijeen komst belegd over de vraag hoe op veranderingen in te spelen. Eén van de inleiders was een vertegenwoor diger van een grote multinationale onderneming. Zijn verhaal zou het verhaal van de agrarische sector kun nen zijn. Hij vertelde dat ook zijn onderneming werd geconfronteerd met een crisis doordat de markt van hun produkten volledig inzakte. De daarop volgende verwarring was groot maar de uitdaging won het van het gevaar en het bedrijf slaagde er in (nieuwe) strate gische doelstellingen te ontwikkelen. Die doelstellin gen hielden in het geval van dit bedrijf in dat van bulkproduktie werd omgeschakeld op specialiteiten. Nu is het ontwikkelen van strategische doelstellingen geen sinecure, zo maakte een andere inleider duidelijk. Strategie betekent kiezen met het uitgangspunt dat het nemen van een beslissing beter is dan het niet ne men van een beslissing. Bij strategie gaat het om visie en het ontwikkelen van die visie wordt strategisch denken genoemd. Strategie is er per definitie op ge richt iets te bereiken d.w.z. dat het daaruit voortvloei ende beleid ook uitvoerbaar - dan wel haalbaar - is en zoden aan de dijk zet. Het spreekt vanzelf dat daarbij de steun van "de achterban" onontbeerlijk is. De genoemde - door mij zeer kort samengevatte - col leges in strategische planning kunnen m.i. ook de agrarische sector op (de goede) weg helpen. Uitgaan de van een aantal reeële ontwikkelingen moeten wij keuzes maken die daarop aansluiten. Onlangs hebben enkele managers van Albert Heijn op niet mis te ver stane wijze duidelijk gemaakt dat de agrarische sector voor de markt moet produceren. Ik denk dat we dit soort uitspraken - los van het ongetwijfeld aanwezige eigenbelang van de AH-boys - moeten nemen voor wat ze waard zijn. In ZLM verband is een hazelnoot project overigens een voorbeeld van het rechtstreeks reageren op de markt. De producenten zullen hun nek uit moeten (durven) steken met alle vallen en opstaan wat daar bij hoort. Maar allereerst komt het strate gisch denken. Daarvoor herhaal ik graag mijn reeds ja ren geleden op deze plaats gedane suggestie om een denktank te formeren van wijze, maar vooral prakti sche mensen, die los van de beslommeringen van alle dag de agrarische producenten kunnen helpen het goede spoor te vinden. Oggel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 1