Telers hardfruit tevreden over prijsvorming Twee maten Risicospreiding Zomerrassen Kombinatie Minder late peren in E.G. Weinig appelen in Euro Amerika a; veel in Noord- Grote import ZHR-appelen De pluk van hardfruit is momen teel in volle gang. De sfeer in de sector is goed. Na enkele matige tot slechte jaren stemmen dit sei zoen zowel de kilogram opbrengsten als de prijzen ge middeld genomen tot tevreden heid. Door te weinig zonuren kwamen enkele appelrassen wel wat laat op kleur. Bij de peren wordt het hoofdras Conference thans geplukt. We bezochten vo rige week enkele bedrijven in het fruitteeltgebied Waarde/Krab- bendijke. Ook hier was men vol op aan de pluk in de Conference, hetzij voor de winterkoeling (gescrubte CA-bewaring), hetzij voor directe verkoop op de vei ling. De opbrengst van de peren is dit jaar goed, zo bleek ook op deze bedrijven. Op het bedrijf van de gebroeders Zweemer te Krabbendijke is men vo rige week donderdag begonnen met de pluk van Conference. De plukem- mers met peren worden voorzichtig in de verlaagde kisten (inhoud 300 a 320 kg) geleegd, waarna zoon Leo (die een middag van zijn werk heeft vrijgenomen) de volle kisten op de wagen laadt. Aan het eind van de dag wordt de volle wagen naar de scrubcellen van het nieuwe veilingge bouw van de CVZ in Kapelle ge bracht. Naar schatting van de heer Zweemer zal op hun bedrijf rond 25 september de Conference allemaal zijn geplukt. Hij heeft er zo zijn twijfels over of de voorspelde top- oogst van Conference bereikt zal worden: "De opbrengst op ons be drijf is wel wat meer maar zal niet zoveel groter zijn dan die van vorig jaar". Vanwege andere dringende werk zaamheden - het sorteren van Cox - was men nog niet eerder toegekomen aan de Conference. Volgens Zwee mer is dat echter niet erg. Alleen als het lang achter elkaar zo warm zou zijn als vorige week donderdag zou den de peren te rijp kunnen worden om nog voor gescrubte CA- bewaring geschikt te zijn. De later geplukte gaan de mechanische koe ling in. De gebroeders Zweemer heb ben voordat ze aan de Conference toekwamen de Cox gedeeltelijk doorgeplukt. Voor een deel kon de Cox nog niet worden geplukt. Zwee mer: "Als je zelf sorteert valt het niet mee om overal op tijd aan toe te komen. Voor de Cox is het overigens nog vroeg genoeg, bovendien zit er nog weinig kleur op". De gesorteer de Cox laten ze naar de nieuwe vei ling brengen. De meeste telers uit het gebied doen dat trouwens, maar er zijn er ook die een grote wagen heb ben gekocht en het transport zelf verzorgen, aldus Zweemer. De af stand tot de nieuwe veiling bedraagt voor hen zo'n 12 km, terwijl hij ze vroeger maar naar de veiling in Krabbendijke hoefde te brengen. Zoals bekend ontvangen de telers de eerste jaren nog een kleine vergoe ding voor het transport naar de nieu we veiling. Op de vraag of de maat van de Doyenné du Cornice dit jaar tegenvalt zegt Zweemer dat zulks op zijn bedrijf niet het geval is: "Ze hingen niet zo zwaar en we hebben goed gedünd, waardoor de maat op ons bedrijf in ieder geval goed is". Ook op het bedrijf van J. Molendijk te Krabbendijke was men vorige week donderdag net begonnen met de pluk van Conference. In dit geval echter niet voor de winterkoeling maar voor directe veiling. Tijdens het plukken worden de peren op dit bedrijf al op twee maten gesorteerd; 55-65 en 65-op. Onder de 55 mm blijven de peren hangen aan de boom. De peren die geplukt zijn en toch kleiner dan 55 mm blijken te zijn worden bij de grote ingedaan. Die worden dan 's avonds weer uit gesorteerd. Het voordeel van direct op twee maten sorteren is dat de ene partij al helemaal klaar is bij thuis komst. Tijdens het plukken moet het dan natuurlijk wel droog weer zijn, omdat anders het kistpapier niet mooi blijft. Het op twee maten pluk ken doet Mofendijk dit jaar voor het eerst. "Het plukken gaat wel iets minder snel dan normaal, maar het gaat toch best vlot. Gezien de sor- teerkosten die we hiermee uitsparen geven we aan dit systeem de voor keur, althans voor niet te grote partijen". Het in twee maten plukken is ook gebeurd bij de Alkmene en de James Grieve. Molendijk denkt dat niet veel telers dit systeem zullen toepas sen, vooral de wat grotere telers niet. Sinds vorig jaar zit zoon Jos mede in het bedrijf. Dat geeft wat meer mo gelijkheden in de bedrijfsvoering, vandaar dat een deel van de Confe rence direct geveild kan worden. "Het risico wordt daardoor gespreid, en wat nu verkocht wordt vergt geen koelkosten. Voor. gekoel de peren die bijvoorbeeld in april ge veild worden moet je minstens een kwartje meer beuren dan voor deze om gelijk uit te komen, als je de bij komende koel- en sorteerkosten en verliezen door gewichtsafname en rotte peren er bij betrekt. Daarom hebben we dit jaar wat minder opge geven voor de koeling", zegt Molen dijk. Afgelopen maandag is Molen dijk begonnen met de pluk van Con ference voor de koeling. De vroege appelrassen hebben het bij Molendijk dit jaar erg goed ge daan. Op een enkele uitzondering na hingen er veel, kwalitatief goede ap pels aan de bomen. Bovendien heeft Molendijk de diverse rassen zo vroeg mogelijk in het seizoen aan de vei- Mevrouw N. Poleij-Molendijk. Zij plukt de peren op het bedrijf van haar vader op twee maten. ling geleverd tegen goede prijzen. Op de onderste takken na was de Alkmene vorige week geheel ge plukt, aan die takken waren de ap pels eerst nog te groen. Op dit mo ment zullen ook die laatste er af zijn. De Alkmene is vier keer op kleur doorgeplukt. Alles is als klasse I ver kocht. De Elstar mocht vanaf 13 september geveild worden. Molen dijk veilde de eerste partij van 700 kg dinsdag 15 september, dat was de enige partij die toen in Kapelle ge veild werd. De prijs liep tegen de 2,Als de hoeveelheden groter worden zal de prijs van de Elstar nog wel zakken, meent Molendijk, dat is met de Alkmene ook gebeurd. Ook daarvan was de prijs aanvankelijk rond de twee gulden, later zakte deze tot ca. 1,Ook de Benoni en de James Grieve hebben goede prijzen opgebracht. Molendijk is goed te vreden over de dit seizoen tot nog toe behaalde opbrengsten en prijzen. Voor de James Grieve heeft hij alles meegerekend een middenprijs van ca. 80 ct. gehad. Vorig jaar was dit nog geen 50 ct. Alleen de Mantet hangt door een beurtjaar dit jaar niet zo goed. De prijs is echter wel goed. Ook de Odin is goed van prijs, doch daarvan is de kwaliteit slecht. Deze appels, die toch al gemakkelijk scheuren, zijn veelal rond het steeltje ingescheurd. Volgens Molendijk komt dit doordat er water rond het steeltje is blijven staan. Hij leidt dit af uit het feit dat alleen de vruchten die recht naar beneden hangen deze scheuren vertonen. De appels die wat schuin hangen, en waar dus geen water in kon blijven staan zijn niet ingescheurd. Molendijk laat het fruit vervoeren naar Kapelle. Hij brengt het wel zelf eerst naar een centraal punt. De transportkosten vindt hij nu nog wel op te brengen. Als over enkele jaren de subsidie op het transport is afgebouwd zullen deze kosten voor hem zeker enkele duizenden guldens per jaar gaan be dragen. Naast dit financiële nadeel ervaart Molendijk het ook als een bezwaar dat hij nu zo'n eind van de veiling af woont. Theo Kootstra uit Waarde brengt het fruit zelf naar de veiling, althans hij zit in een combinatie van zes fruittelers die zelf een vrachtwagen heeft. Hij vindt de grotere afstand tot de veiling dan ook niet zo'n pro bleem. Kootstra heeft ca. 2Zi ha. fruit onder handen. Hij combineert dit met een baan bij de gemeente. Dit hoofdberoep biedt hem voldoen de mogelijkheden om als het werk op zijn bedrijf dat vraagt een paar dagen vrij te nemen, zoals tijdens de pluk. Kootstra betreurt het dat de kleine telers tegenwoordig geen bestaansmogelijkheid meer hebben. In vergelijking met enkele tientallen jaren geleden zijn de opbrengsten per kg. nauwelijks gestegen, terwijl de kosten hard zijn opgelopen. Een grote produktie (van goede kwali teit) moet dan voor een aanvaard baar rendement zorgen. Theo Kootstra past op zijn bedrijf, dat hij heeft gepacht van zijn ouders, een zekere vorm van vruchtwisseling toe. Als op een deel van zijn boom gaard de bomen te oud en onvol doende produktief zijn geworden, wacht hij drie jaar alvorens weer fruitbomen in te planten. Kootstra meent dat na een dergelijke periode de grond beter geschikt is voor fruit bomen. In de tussenliggende jaren weidt hij er schapen, of verbouwt hij gewassen als voederbieten en aard appels. Deze activiteiten zou hij op zijn bedrijf toch niet willen missen, en op genoemde wijze passen ze goed in de bedrijfsvoering. Ook Kootstra is goed te spreken over de prijsvorming tot op dit mo ment. "Maar dat mocht ook wel eens een keer na al die magere ja ren", voegt hij er gelijk aan toe. Er zouden dit jaar weer meer appe len vanuit landen van het Zuidelijk Halfrond in de E.G. zijn ingevoerd dan vorig jaar. Europese handelsor ganisaties houden het op een totale invoer uit de ZHR-landen van 472.000 ton tegen 451.000 ton vorig jaar. De jaren daarvoor werd er steeds rond de 400.000 ton inge voerd. In 1983, toen de appelvoor- raad in de Gemeenschap erg groot was, werd er slechts ca. 300.000 ton ingevoerd. Uit de cijfers per land, zoals die vo rige week tijdens een bijeenkomst van de werkgroep groenten en fruit van de OECD werden bekendge maakt, bleek dat de belangrijkste drie landen, te weten, Chili, Nieuw- Er is nog altijd sprake van een licht dalende trend in de produk tie van herfst- en bewaarperen in de E.G. Cijfers verzameld in het kader van de werkgroep groenten en fruit van OECD tonen aan dat de produktie van herfst- en win- terperen in de landen van de Ge meenschap, dit jaar ca. 1,64 min ton zal bedragen, tegen 1,70 min vorig jaar en 1,76 min ton gemid deld in de jaren 1981 t/m 1986. Italië is grotendeels verantwoor delijk voor het hierboven ge schetste beeld. Daar blijft de pro- Zijn James Grieve en Benoni zijn al geveild. Evenals de andere bezochte bedrijven is hier het fruit wat slecht op kleur gekomen deze zomer. "Daarvoor zijn koele nachten en warme dagen nodig en die hebben we weinig gehad", zegt Kootstra. Behalve appels worden er op het be drijf ook peren, voornamelijk Con ference, geteeld. Vorige week wer den die ook hier volop geplukt. De ouders van Kootstra sorteren deze vruchten en maakten de partijén ge reed voor (directe) levering aan de veiling. Bij het bezoek aan de drie fruitteelt- bedrijven werd duidelijk hoe afhan kelijk men is van (goedkope) gezins- arbeid, met name tijdens de drukke plukperiode. Op de bezochte bedrij ven hielpen meerdere gezinsleden mee met plukken en/of sorteren. Geschikte losse arbeid voor de pluk blijkt niet altijd in voldoende mate te vinden, doordat op alle fruitbe- drijven tegelijk een grote arbeidsbe- hoefte ontstaat. L. Kattenwinkel Zeeland en Zuid-Afrika, elk prak tisch evenveel leverden als vorig jaar. Voor Chili zou dit een aanzien lijke overschrijding van het kwan tum betekenen dat eerder in het sei zoen werd opgegeven. De import uit Nieuw-Zeeland bleef' duidelijk ach ter bij eerdergenoemde cijfers. Ook de kleinste leverancier Australië, exporteerde vrijwel evenveel naar de E.G. als vorig jaar. Het kwantum Argentijnse appelen dat naar de E.G. verscheept werd, vertoonde t.o.v. vorig jaar een flinke groei, maar vergeleken met de jaren daar voor was het een hoeveelheid die be neden het gemiddelde bleef. Argen tinië leverde ook duidelijk minder dan eerder in het seizoen werd verwacht. duktie 10% achter bij die van vo rig jaar en zelfs ruim 20% bij het gemiddelde in de jaren 1981-1986. Het zijn daar vooral de rassen Passe Crassane, Kaiser Alexander en Abate Fétel, waar van de produktie steeds verder terugloopt. De produktie van Doyenné du Cornice is redelijk constant, terwijl er van het ras Conference steeds meer komt. De kleine Westduitse produktie moet geheel worden toegeschre ven aan een beurt jaar bij de zgn. "Streu-Anbau". De Fransen hebben na het "off-year" 1986 nu een normale oogst. Anders dan in Europa is de appel- oogst dit jaar in Noord-Amerika groot. Dit blijkt uit gegevens zoals die tijdens een bijeenkomst van de werkgroep groenten en fruit van de OECD te Parijs vorige week zijn be kendgemaakt. Naast de al eerder gepubliceerde oogstramingen van de appeloogst in de E.G.-landen zijn er tijdens de OECD-bijeenkomst ook gegevens bekendgemaakt over de oogst in een aantal andere Europese landen. In al deze landen is de trend gelijk aan die in de Gemeenschap. Theo Kootstra en zijn Joegoslavische vrouw Danica Madzoska aan het peren laden. Links een jonge aanplant met James Grieve. Vader Zweemer zorgt dat de kisten gevuld raken, zoon Leo verzorgt het verde re transport naar de scrubcellen van de veiling. Vrijdag 25 september 1987 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 19