de rasechte winnaar op klei, löss, zand en dalgronden uitzonderlijk produktievermogen ongevoelig voor metoxuron en chloortoluron Trelleborg ontwikkelt zelfreinigende diabolorol rubberbekleding voor aardappelrooimachines Twee eerste prijzen voor Nederlandse kaasmakers korte wenken veehouderij tombola tombola KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF EN ZAADHANDEL D. J. VAN DER HAVE B.V. POSTBUS 1 - 4420 AA KAPELLE - TEL. 01102-7911 Een van de grootste problemen bij het machinaal rooien op natte percelen is het aankoeken van grond op de sta len diabolorol. Dat leidt op den duur tot een vermindering van de rooidiep- te, dus tot verlies en beschadiging van aardappelen. Om dit probleem het hoofd te bieden is het noodzakelijk om de diabolorol(len) van de rooier regelmatig van aankoeksel te ont doen. En dat betekent een aanmerke lijk tijdverlies, want als de machine wordt schoongemaakt, wordt er niet gerooid. Met de nieuwe zelfreinigende rubber bekleding voor diabolorollen van Trelleborg zijn deze schoonmaak beurten overbodig geworden. Dit le vert een aanzienlijke tijdbesparing op. Hoe werkt nou die zelfreinigende dia bolorol? Het principe is gebaseerd op de eigenschappen van rubber. Rubber heeft al het voordeel dat klei- houdende grond er slechter aan hecht dan aan staal. Maar bovendien is het elastisch. De ingenieurs van Trelleborg kwamen op het idee een rubberen bekleding om de diabolorol te spannen. Aan de onderzijde van de rol wordt het rub ber in de diabolo gedrukt. Maar bij het loskomen van de grondrug her neemt het rubber zijn oorspronkelij ke vorm. Eventueel aangekoekte grond laat door de vormverandering dan "vanzelf" los. En doordat er geen grond meer aankoekt, blijft de diabolorol regelmatig over de grond- ruggen lopen, waardoor een konstante rooidiepte gehandhaafd blijft. De zelfreinigende diabolorol is daardoor ook bijzonder geschikt voor gebruik achter looftrekkers. Info tel. 05980-15911. De Friese kommissaris der Konin gin, H. Wiegel, deelde donderdag avond op het eerste Europese Kam pioenschap kaasmaken in de Frieslandhal in Leeuwarden zes hoofdprijzen uit in even zoveel klas sen. De prijzen gingen naar bedrij ven uit Nederland, Frankrijk, Zwit serland en Ierland. Aan de volgens de organisatie suk- sesvolle kaaskeuring deden 203 deel nemers mee uit dertien landen. Het Europese kampioenschap vond plaats tijdens de zuivelvakbeurs 'Cheese and diary engineering' in de Friese hoofdstad. Twee eerste prijzen gingen naar Ne derlandse bedrijven: de koöperatie- ve zuivelindustrie Huisternoord uit Oudwoude met een Maasdammer kaas en de proef-zuivelfabriek van de Nizo uit Ede met een Gouda-kaas. Grote afwezigen op het kaaskon- kours waren de drie grote Neder landse zuivelkoöperaties Coberco, Melkunie en DMV Campina. 'Deze zuidelijke fabrieken gunden Fries land de eer niet', aldus adviseur van de organisatie, H.Y. Boersma, werkzaam bij de Friese zuivelfabriek Frico. ONDERHOUD MELKMACHINE Van alle machines op een bedrijf maakt een melkmachine veruit de meeste draaiuren. Met een goed on derhouden installatie kan 365 dagen vlot en prettig worden gewerkt. Goed onderhoud is dan ook van groot belang b. v. een lekkende pul satieslang dient direkt vervangen te worden. Lekkende pulsatieslangen veroorzaken een slechte pulsatieslag in de tepelhouder en vervuilen de pulsatieruimten en slangen. Vervuil de leidingen en slangen zijn een blij vende storingsbron ook na het ver vangen van het slangetje. VER VANGING TEPEL VOERING Om goed te kunnen melken zal er een goede zuigslag (tepelvoering is open en de speen staat onder va- kuum) en een goede rustslag (tepel voering is gesloten en de speen staat niet onder vakuum) moeten zijn. Een tepelvoering met een goede elasticiteit zal dus snel kunnen wisse len van open naar geheel dicht en an dersom. Na 8 maanden is de elasticiteit zover teruggelopen dat het wisselen van zuig naar rustslag en andersom niet vlot en juist meer verloopt. De wand van de tepelvoe ring is dan kwalitatief meestal nog niet versleten. Maar uit de praktijk blijkt als de tepelvoeringen zijn ver-, vangen dat men toch weer wat vlot ter melkt. ONDER HO UDSA BONNEMENT MELKMACHINE Naast onderhoud dat u zelf als vee houder aan uw melkmachine kunt verrichten is het belangrijk om ten minste éénmaal per jaar de installa tie aan een grondige inspektie te on derwerpen. Door het afsluiten van een onderhoudsabonnement bent u er verzekerd van dat een vakman met behulp van goede meetinstru menten de technische werking van de installatie beoordeeld. Indien er tekortkomingen zijn dan worden de ze hersteld en volgt er nog een twee de meting om te beoordelen of de in stallatie juist funktioneert. Een on derhoudsabonnement kost voor een melkleidingsinstallatie f220, (ekskl. BTW) op basis van 3'/2 uur arbeidstijd (volgens de jaarlijks vast gestelde richtlijnen). Een goede machine is bevorderlijk voor de melkproduktie, uiergezond heid en de kwaliteit van de melk. RENO VA TIE MELKMA CHINE Door een beter management is op de bedrijven de melkproduktie flink gestegen. Dit betekent dat hoog pro- duktieve koeien tijdens het melken in een korte tijd vee! melk geven en die door de installatie 'verwerkt' moet worden. Oudere installaties zijn technisch vaak nog in goede staat maar blijken toch problemen te geven. De afvoer van de melk is vaak het grote knelpunt omdat de melk klauw de lange me Ik stang en evt. andere onderdelen de melk niet kunnen verzetten. Er ontstaan dan grote vakuum schommelingen met als gevolg b.v. lastige koeien. Naast het aanpassen van de installatie zelf kan men bij een renovatie ook denken aan b.v. het evt. aanpassen van de grootte (aantal standen) vön de melkstal, juiste en goede verlichting en vloer en wandafwerking. Bekijk uw melkstal/installatie maar eens kritisch. Voor meer informatie kunt u terecht bij uw bedrijfsvoor- lichter. Vollegronds groentetips - Wilt u uw doordragende aardbeien langer door-oogsten, plaats er dan NU een tunneltje overheen. - Houd bij prei de aantasting van bladvlekkenziekte en roest goed in de gaten. Spuit respektievelijk met 3 Itr. Daconil 5 kg mangaan-sulfaat en 2,5 Itr Topaz 100 EC per ha. - Eind september is de oogst van de bonen afgelopen. Ruim de opstan den op voordat de winterwerkzaam- heden beginnen. Het opstoken of af voeren van het bonenstro is hierbij een goede handeling in verband met ziekten. - De spruitkooloogst staat voor de deur. Zorg er nu voor, dat alle appa ratuur (oogst- en sorteer machines) in orde is. - Bij asperges kanvolop naaldval optreden, dat wordt veroorzaakt door Botrytis. Een bestrijding van deze schimmel kan momenteel zijn nut nog afwerpen! 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 13