Idllll" uil Van het "Prinsjesdag''-front geen nieuws Moeilijke vlasoogst vanuit de Z.L.M. gezien Landbouwschap tegen Lubbers: "Bied de landbouw weer perspektief" zuidelijke landbouw maatschappij Ztoo Oh Onderbedeling Wat nu? De Nederlandse boeren en tuinders worden overstelpt met beleidsuitspraken en beperkende regels en maatregelen van overheidswege. Elke koördinatie ontbreekt hierbij. Boe ren voelen zich hierdoor miskend, zijn apathisch en in toe nemende mate agressief. Het kabinet moet in woord en daad boervriendelijker worden. Dit was de boodschap die het Landbouwschap op 11 september aan minister-presi dent Lubbers heeft overgebracht. Samen met minister Braks (Landbouw), minister Nijpels (Milieu) en staatsse- kretaris Koning (Financiën) hoorde hij voorzitter Marius Varekamp zeggen dat boeren en tuinders wel willen mee werken aan noodzakelijke veranderingen, maar dat dit be heerst en geleidelijk moet gebeuren. De agrariër krijgt steeds met nieuwe regels en verwijten van bewindslieden te maken: minister Nijpels die stren gere milieumaatregelen aankondigt, minister Braks die vindt dat de graanprijzen nog wel verder omlaag kunnen en staatssekretaris Koning die het de boeren en tuinders fiskaal steeds moeilijker maakt, zei Varekamp. Hij ver klaarde na afloop van het gesprek op een perskonferen- tie dat als alle Nederlandse boeren en tuinders "van Texel tot het drielandenpunt" weigeren mee te werken, er een onbeheersbare situatie ontstaat, die ook het agrarische be drijfsleven niet wil. Volgens Varekamp lieten de bewindslieden zich positief uit over de land- en tuinbouw en benadrukten zij de eko- nomische en sociale betekenis van de landbouw. "Ik hoop", zo zei de voorzitter van het Landbouwschap na afloop, "dat de mentaliteit van de regering tegenover de land- en tuinbouw zal veranderen. U kunt op me reke nen, heeft premier Lubbers gezegd. Dat moet wel waar gemaakt worden". De landbouw zelf zal ook niet stil zitten, aldus het Land bouwschap. Het komt voortaan jaarlijks met een agra risch beleidsprogramma met voorstellen om dringende problemen in de sektor op te lossen. De vlasoogst, die in 'normale'' jaren rond deze tijd al achter de rug is, verloopt dit jaar zeer problematisch. Bovendien zijn de opbrengsten beneden peil, waardoor we waarschijnlijk niet aan de exportvraag voor zaaizaad kunnen voldoen. Sommige percelen worden niet eens geoogst, aa. in de Biesbos. Op bovenstaan de afbeelding wordt het in het zwad liggend vlas gekeerd, zodat het los van de grond komt en door de rolpersen gepakt kan worden. Zie ook pag. 8. m VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1987 M 75e JAARGANG NO. 3892 tuinbouwblad Bovenstaande variant op de titel van de roman, die de Duits-Amerikaanse schrijver Erich Maria Remarque in de twintiger jaren over de eerste wereldoorlog publiceerde, is -realiseer ik me - eigenlijk te schrijnend. Immers, een land bouwbegroting heeft (gelukkig) niets met oorlogsverschrik kingen te maken. Het doortrekken van de boer-vijandige lijn echter in de jl. dinsdag geopenbaarde miljoenennota voor 1988 is een bevestiging van de reeds volop in gang gezette anti-landbouwpolitiek van het huidige kabinet. Met name de daarmee direct samenhangende uitzichtloosheid voor de concurrentiepositie van onze sector rechtvaardigt mijns in ziens daarom toch wel de gemaakte vergelijking. In het begin van zijn toelichting geeft minister Braks nog eens nadrukkelijk aan dat de betekenis van de Nederlandse agrarische sector (incl. handel en industrie), met een aan deel van een kwart in de totale export en 11 in de werkge legenheid, sociaal-economisch gezien onverminderd groot blijft. "Het is noodzakelijk de voordelen van de Nederlandse land- en tuinbouw scherp te bewaken, en waar mogelijk uit te bouwen. De sector krijgt onverminderd intensieve aan dacht", zo stelt hij. Op praktisch alle onderdelen van de ge presenteerde beleidsvoornemens in de landbouwbegroting ontbreekt echter volledig het logische vervolg op deze inlei dende opmerking. Géén lastenverlichting in het land met de hoogste fiscale druk in de EG (N.B. de 1,3 miljard belasting verlaging komt niet of nauwelijks terecht in de zelfstandi- genhoek), géén versterking van het instrumentarium op het gebied van landinrichting, voorlichting, onderzoek en on derwijs, géén tolerantie noch EG-harmonisatie in de natuur- en milieubelangenafweging, géén veroordeling van de te snelle afbraak van de Brusselse marktordening, géén on dersteunende perspectieven voor andere produktie- en af zetmogelijkheden. Kortom, geen enkel teken waardoor en waarmee de gezamelijke verantwoordelijkheid van be drijfsleven èn overheid aangegeven wordt voor het behoud van de concurrentiepositie van de Nederlandse land- en tuinbouw in het internationale krachtenveld. De teneur van de totale landbouwbegroting staat in flagrante tegenstelling tot de door Braks aangekondigde "intensieve aandacht". Het tegendeel wordt juist breed uitgemeten. Op basis van de kabinetsdoelstellingen, te weten bezuinigen, deregule ring en terughoudende overheidsbemoeienis, wordt onze sector nu aan zijn eigen "kracht" overgelaten. Na meer dan twintig jaar op sleeptouw te zijn genomen door een land bouwbeleid dat terwille van de consumentenbelangen ge richt was op produktiestimulering, krijgen we nu onver bloemd terwille van diezelfde consumentenbelangen, de boemerang in ons gezicht geworpen. Ik citeer (miljoenenno ta): "Landbouwsubsidies en overheidsbemoeienis vertalen zich in hoge kosten voor de consument. Overheidsinterven tie ter bescherming van de landbouwproduktie zal moeten verdwijnen. Het is gebleken dat de agrarische sector over grote vindingrijkheid beschikt en flexibel genoeg is om zich aan nieuwe omstandigheden aan te passen. Van een verbe terde marktwerking zullen de consumenten sterk kunnen profiteren; niet alléén via de lagere belastingen, maar ook door lagere landbouwprijzen". Ziedaar de kabinetsboodschap aan de Nederlandse boeren en tuinders: "Zoek het zelf maar uit". Een boodschap die aangekleed wordt met de schijnheilige schouderklop van onze grote vindingrijkheid en flexibiliteit. Volledig wordt wederom voorbijgegaan aan het feit dat elders in wereld- en Europees verband boer-vriendelijke regeringen zich aangor den om hun landbouwsector te ondersteunen en te prepare ren voor de concurrentiestrijd, die (middels een mondiale landbouwcrisis) uit moet maken "waar" in de toekomst "wat" geproduceerd zal kunnen worden. Terwijl in de V.S. en in vrijwel alle andere Europese lidstaten het relatieve en absolute aandeel van de landbouwbegrotingen aanzienlijk verhoogd is en wordt, wordt de onderbedelingstrend voor "landbouw" bij ons doorgezet: M.v.L. '88 t.o.v. '87: -7%, vergelijken met totale begroting -2/imeerjarenraming tot en met '92 t.o.v. '88: M.v.L. -4%, en totaal 0%. Dat Ruding vorige week in de landelijke vergadering van de CBTB zijn plan aankondigde om 60 miljoen jaarlijkse rente kosten (met betrekking tot de voorfinancieringsplicht van de EG-lidstaten) direct ten laste van de boerenproducent te laten komen, was onbegrijpelijk. Ook Braks ontkende het daarmee eens te zijn. Dat de minister van Financiën daarbij de argumentatie gebruikte, dat de consument belast wordt met het verschil tussen wereldmarktprijs en werkelijke prijs, dus dat per consequentie de Nederlandse boeren maar moe ten leren produceren voor die dumpprijs, was ronduit ver bijsterend. Onbegrijpelijk en verbijsterend zijn dus nu ook de toelichtingen op miljoenennota en landbouwbegroting. Achteraf blijkt namelijk zonneklaar dat Ruding gerefereerd heeft aan de op Prinsjesdag te presenteren beleidsvoorne mens van het kabinet. Braks is het er dus wél mee eens! Niet zo onverwacht is het feit dat de voorliggende onvrien delijke landbouwbegroting met evenveel recht een zeer vriendelijke "natuur- en milieu"-begroting genoemd zou kunnen worden. Geen nieuws; wél een ergerlijke doortrek king van de lijn, waarbij (met behulp van het schijnargu- ment, dat overproduktie noopt tot extensivering en een minder economisch gerichte landbouw) de gekozen voor trekkersrol van Nederland op natuur- en milieugebied extra geaccentueerd wordt, terwijl de verantwoordelijkheid en de lasten van die prioriteitstelling eenzijdig op de boerenrug af gewenteld worden. Doorgaan met onze belangenbehartiging! Het kan niet de bedoeling van de Nederlandse samenleving zijn, dat de Ne derlandse landbouw (met name wat betreft de mogelijkhe den in de plantaardige produktiesector) in de komende 5 10 jaren weggeconcurreerd wordt! Naar aanleiding van de nu gepresenteerde begroting zal daarom het parlement dui delijk gemaakt moeten worden, dat de nationale landbouw véél meer perspectief vanuit Den Haag nodig heeft. De mentaliteit van het kabinet tegenover de land- en tuinbouw dient 180° gewijzigd te worden. Dat zal - in het spoor van de opmerkingen die een Landbouwschapsdelegatie vorige week maakte in een gesprek met Lubbers c.s. - politiek be pleit moeten worden. Daartoe zal het onzerzijds niet alleen noodzakelijk zijn, dat we de vinger aan de pols houden. We zullen er bovenop moeten zitten! Een hardere opstelling zal daarbij onvermijdelijk zijn. Van der Maas

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 1