praktijk uit Voor de lucifer of de pers Langer wachten betekent verhoogd risiko Kwaliteitstarwe Trekpaard ekonomie dreigt omgevormd te korte wenken akkerbouw worden tot melkkoe Goedgekeurd oppervlakte pootaardappelen bekend Boeren verdriet duurt voort Afgelopen week is het in NOORD- BEVELAND (bijna) droog geweest, met het gevolg dat de oogstwerk- zaamheden weer werden hervat. De laatste percelen gerst werden gekom- bined; maar hoofdmoot vormde wel de tarweoogsten en wanneer u dit leest zal deze denk ik helemaal tot het verleden behoren. Zo goed als vorig jaar waren de op brengsten niet en ook de kwaliteit viel tegen. Daarbij komt nog dat ve le boeren dit jaar droogkosten zullen moeten betalen. Er ligt nog heel wat stro op het land. Ligt het te wachten op de pers of op de hakselaar? Bij deze overweging zal de prijs van het stro van doorslaggevende betekenis zijn. Vreemd is het, wanneer er in septem ber nog vlas geplukt wordt. Uiter aard een gevolg van de slechte weers omstandigheden. Rondrijdend door Noord-Beveland zien we nog steeds plantuien op het land liggen. Een weinig opbeurend gezicht, want het betekent dat er geen afzet voor dit produkt is en ook niet meer komt. In deze teelt wordt veel aan kontraktwerk gedaan en het Door het redelijk goede weer van de afgelopen weken zijn de granen, erwten en graszaad op ZUID- BEVELAND gedorst. De druk is nu even van de ketel. Tot 's nachts laat en soms 's ochtends vroeg is men in de wintertarwe bezig geweest. Dat moest ook wel want de kwaliteit van de wintertarwe liep met spron gen achteruit. Dit werd veroorzaakt door het schot. De meeste, zoniet al le, percelen baktarwe zullen daarom ook niet aan de gestelde eisen kun nen voldoen ten aanzien van het Hagbergvalgetal. Dit is ook het gro te struikelblok als het gaat om het te len van kwaliteitstarwe. Het is in principe ook het enige kenmerk dat door middel van b.v. teeltmaatrege len niet te beïnvloeden is. Het is een raseigenschap en het weer tijdens het groeiseizoen bepaalt uiteindelijk of er schot op zal treden. Andere, bete re rassen kunnen dus uitkomst bie den. Het ras Urban biedt wat dat be treft op Zuid-Beveland zeker uit komst. Maar zoals er al vaker ge zegd en geschreven is moet de min dere opbrengst goed gemaakt wor den door een betere prijs. Dit jaar De Nederlandse Algemene Keurings dienst voor zaaizaad en pootgoed van landbouwgewassen heeft onlangs een voorlopig overzicht van de te velde goedgekeurde oppervlakten pootaar- dappelen oogst 1987 bekendgemaakt. In totaal bedroeg de aangifte in 1987 ruim 35.370 ha. Hiervan is afgekeurd 1376 ha, zodat voorlopig zo'n 34.000 ha (33.997) is goedgekeurd. Vorig jaar werd definitief goedgekeurd 33.324 ha. In de voorlopige goedkeuring kunnen nog wijzigingen optreden door een Vrijdag 11 september 1987 is dus van groot belang, gezien de er varingen van dit jaar, een kontrakt af te sluiten bij een solide firma. Het hoofdbestuur van de ZLM zal naar aanleiding van deze plantuien affai re een brief sturen naar het Land bouwschap, waarin zal worden aan gedrongen op aanscherping van de overmachtsclausule voor wat betreft de weersomstandigheden. Mijn in ziens een goede zaak dat hieraan aandacht wordt besteed en getracht wordt te voorkomen dat de boer steeds de dupe is. In de eerste week van september is een begin gemaakt met het doodspuiten van de aardappelen. Hoewel het menig boer aan het hart gaat om toch nog vrij groene aard appelen dood te spuiten moet er toch rekening gehouden worden met het feit dat er pas na 3 weken gerooid kan worden en dat houdt in dat het dan alweer eind september is en dus officieel herfst met kortere dagen enz. Langer wachten met doodspuiten betekent een verhoogd risiko. Maar wie weet krijgen we na deze te leurstellende zomer, een prachtig najaar! zal de Urban ongeveer 3-4% minder in opbrengst zijn. Maar het is een eerste ervaring en deze aanzet moet zeker voortgang vinden. De vorige keer werd er geschreven dat we deze keer terug zouden ko men op de spuitsporen in de aard appelen. Deze sporen kunnen bij de oogst heel wat problemen geven. Het algemene advies wat dan ook te horen is, is dat indien mogelijk spuitsporen en kopakkers apart op te slaan. De vraag is dan wel eens te horen of zulke partijtjes nog wel te verkopen zijn? Indien er geen slechte of rotte aard appelen in de spuitsporen te vinden zijn en de aardappelen en dus ook de spuitsporen goed verdeeld worden door de partij hoeft het voor wat de beluchting betreft geen problemen op te leveren. Het is uiteraard wel van belang te rooien met zo min mo gelijk grond. Met een half volle wa gen door een spuitsporen rijden kan wel eens helpen om de grond langs de ruggen onder in het spoor te rij den en die dus op het land te laten tijdens het rooien. Al met al zal de oogst van de aard appelen nog niet meevallen en zullen we zien hoe het bij één ieder verloopt en proberen onze lering daar uit te trekken. eventueel toe te passen nakontrole en aanvullend laboratoriumonderzoek, evenals door een eventueel nog te ver richten veldkeuring. Uit het overzicht blijkt o.m. ook dat er ruim 700 ha meer Bintjes zijn goed gekeurd aangegeven en goedgekeurd dan vorig jaar. De aangifte dit jaar bedroeg 8.348 ha, waarvan voorlopig 8.147 ha werd goedgekeurd. Vorig jaar werden definitief 7.433 ha. Bintje pootaardappelen goedgekeurd. Zondag 6 september in de WEST HOEK. Hier en daar zie je een stof wolk in de polders. Die stofwolk wil zeggen dat er een kombine rijdt. Er wordt gemaaidorst omdat de weer man ons niet veel goeds beloofde. Zoiets van zoek je regenpak maar op want morgen begint de herfst. Herfst die we nog niet kunnen ge bruiken. Er liggen al heel wat blokken met wintertarwe gedorst. Brede ruggen stro liggen te wachten. Waarop vraag je je af. Op een lucifer of pers. Zeker is dat het stro eraf moet. Daar waar gras is ingezaaid, of voor groenbemester of voor graszaad, wordt zo snel mogelijk het stro in de pakken geperst en afgevoerd. De rollenpers is weer terug van wegge weest. Een gedeelte van een blok zag ik in de pers verdwijnen en als grote rol eruit komen. Ze werden direkt opgeladen en weg. Toch heeft het pak nog steeds de grote voorkeur voor de handel. De oogst in het "LAND VAN AXEL" is nu ver achter de rug, maar wel met veel moeite. De geweldige re genbui van maandagavond 24 augus tus was daar mede debet aan. Plaatselijk viel er die avond zo'n dik ke 70 mm regen in enkele uren. Hier door was ook het rechtstaande graan alsnog plat gegaan. Probleem was, dat wanneer het graan of erwten droog waren, de grond De zes weken boeren verdriet moeten in theorie afgelopen zijn. De praktijk is echter anders. Op SCHOUWEN- DUIVELAND zagen we aan het be gin van de week nog meerdere perce len tarwe en erwten vast staan. Bovendien kon de groenbemesting niet gezaaid worden en was het te nat om een grondontsmetting uit te voe ren. Daarnaast is het nog maar de vraag hoe het straks met de aardap peloogst af zal lopen. De prijzen blij ven in ieder geval laag. Alles bij elkaar betekent dit dat zelfs de grote optimisten nu toch wel wat somber der gaan kijken. Goed, de meeste tarwe is nu dan wel geoogst. Zoals al eerder gezegd viel de opbrengst niet mee. Er waren wel op brengsten van 8 ton maar er waren er ook van 6 ton. Bovendien was de bak- kwaliteit slecht. De diskussie over de baktarwes laait dan ook weer op. Hebben we in Ne derland wel het klimaat om een po ging richting baktarwe te wagen? Moeten we het toch niet van andere rassen hebben die qua opbrengst mis schien wat minder zijn maar waar toch een afzet voor is? Zo was de Ur ban bijvoorbeeld zeker niet slecht. Wat opbrengst betrof kon dit ras goed mee en wellicht kan deze tarwe wel het brood in. Het zal vermoede lijk nog wel enige jaren duren voor we precies weten waar we met de tarwe- Rabofonds voor Schouws projekt in agrarische sektor De Rabobank Schouwen is op zoek naar een agrarisch projekt in de West hoek van Schouwen-Duiveland dat in aanmerking komt voor een bijdrage van 5000 gulden uit het fonds, dat de bank ter gelegenheid van het 75-jarig jubileum in het leven heeft geroepen. De te ondersteunen aktiviteiten moe ten van plaatselijk belang zijn en ge richt op de toekomst, waarbij ekonomische ontwikkelingen een dui delijke rol spelen. Bij de viering van het drie-kwart-eeuw feest maakte de bank bekend, dat zij gedurende vijf jaar een financiële bij drage wil geven aan één aktiviteit per jaar. Gelet op de agrarische oor sprong van de onderneming is geko zen voor de boerenbranche. Uit de aanmeldingen wordt door een selek- tiekommissie een keuze gemaakt. Hiervoor is reeds een aantal kriteria opgesteld. Voorstellen kunnen tot 15 oktober worden ingediend. Hoewel alle wintertarwe nog niet he lemaal rijp is, ligt er veel af. Gedre ven door de weerberichten is er niet veel echt droog gedorst. De kwaliteit is niet om over naar huis te schrij ven. Daar lijden meer produkten aan deze zomer. Als ik de ha's dui- venbonen in onze regio bekijk, heb ik zo m'n twijfels. Door wind en re gen teneergeslagen, verward en door elkaar gehutseld. Je vraagt je af wat voor boon zit er in die peul. Na het erwtendrama geeft het de mens kop zorg wat of hier van terecht moet komen. Zorgen geven ook de prijzen van ui en en aardappels. Er worden stuk ken doodgespoten en als we op de scheurkalender kijken is dat nor maal. Minstens veertien dagen zal de rooier nog op stal moeten blijven en dan zal het eind september zijn. We verwachten wat kilo's betreft een goede oogst, en de rest moeten we maar afwachten. We hopen voor de bieten op zonnige plaatselijk onberijdbaar was gewor den. Maar dank zij brede banden en "dubbel-lucht" op de combines was afgelopen weekend toch veel geruimd. Wel ligt er nog veel graszaadhooi en stro op het land. En ook enkele per celen veldbeemd liggen nog steeds op het land. En na'dit alles kunnen we nu de schade die de slechte zomer heeft veroorzaakt op gaan maken. Veel tarwe zit met schot. Vooral het teelt heen gaan. De erwten blijken dit jaar ook een slecht alternatief voor de tarwe. Een erwt is erg weergevoelig. Ook de oogstzekerheïd is niet groot. Toch moeten we niet alleen naar dit jaar kijken, vorig jaar bijvoorbeeld waren de erwten qua saldo wel erg goed. Ge middeld kunnen de erwten de tarwe dan ook zeker voor een deel vervan gen. De eerste uien zitten ook al weer in de schuur. Door het vele water is de kwaliteit niet geweldig. MH 30 kon vaak niet op tijd gespoten worden waardoor sommige partijen niet lang bewaard kunnen worden. Koprot heb ik in de zaaiuien nog niet kunnen ont dekken. Wel zat er koprot in de plant uien en het is dan ook de vraag hoe het met de zaaiuien af zal lopen. We hebben in Nederland nu al enkele ja ren een slechte kwaliteit uien geleverd. De markt is daardoor een eind ver pest. Het is dan ook de vraag waar het met de uien heen moet zeker nu ook Van Dijk in Sirjansland gestopt is. Een slechte zaak voor het eiland. Het is te hopen dat de kontrakten op een goede manier afgehandeld wor den, zodat de boeren niet de dupe worden. Om bij aardappelen voldoende afhar ding van de schil te verkrijgen is het nodig REEDS NU met het DOODSPUITEN van het loof een aanvang te maken. DINOSEB geeft een goede doding van het loof plus eventuele Phytophthora-sporen. Voor de toepasser is dit middel bepaald niet ongevaarlijk. Zorg dan ook voor goe de beschermende kleding, handschoe nen en masker. Na 2 weken kan met het rooien worden begonnen. DIQUA T (Reglone) is, evenals dino- seb en paraguat, zeer giftig. Zorg dus ook bij het gebruik van dit middel voor een goede bescherming voor Uzelf. De sporendodende werking is pas na 24 uur volledig. Bij doodspui ten onder droge omstandigheden kan naveleindrot optreden. METOXURON (Purivel) is bedui dend minder gevaarlijk voor de toe passer. Gezien de trage werking en geen sporendoding dient dit middel alleen te worden toegepast wanneer er dagen en koude nachten, vanwege het suikergehalte. Dat suikergehalte is nog te laag, toch zal er op korte termijn geleverd moeten worden want de fabriek gaat draaien. 'Din- teloord' heeft z'n nieuw aanvoerpro- jekt. Met grote ogen kijken de land bouwers het aan. Het lijkt wel ker mis. Twee reuzenraderen zullen straks de bieten van de ene kant van de weg naar de andere transporte ren. Een heel nieuw systeem van los- ruimtes en afvoer naar de fabriek. Een beetje trots op deze koöperatie ben je. Daarnaast weet je och ik ben maar een nummer in het komputer- systeem, zelfs m'n naam telt niet meer mee. Toch is dit grote komplex er door de inzet van onze voor ouders gekomen. De bomen laten nog steeds een volle bladerenkroon zien. Weinig dorre bladeren dwarrelen naar beneden. Het natte weer zal hier wel aan bij dragen, wat niet wegneemt dat de najaarswerkzaamheden zijn begon nen. Dat zijn er veel. Een beetje goed weer is dan ook zeer welkom. ras Obelisk met zijn grote verwach tingen heeft het met deze extreme weersomstandigheden slecht gedaan. Matige opbrengsten en veel schot. De streefgetallen om bakwaardig te zijn zullen niet worden gehaald. Armin- da benadert deze nog beter. Maar ook in de voor zaaizaad geteelde tarwe komt veel schot voor. De erwten idem dito. Veel kalkerwten en veel schot. Problemen te over om deze erwten te schonen tot waardig goedgekeurd zaaizaad. En uiteraard valt ook de opbrengst tegen. Van deze produkten die nog te velde staan moeten we nog afwachten hoe de opbrengst gaat zijn, maar dat de bruine bonen zeer slech te kg-opbrengsten zullen geven staat wel vast. Alles bij mekaar staan we een slecht boerenjaar te wachten, vooral in de akkerbouw. Weinig te beuren met hogere kosten. Daarbij genomen de maatregelen die ons nog te wachten staan, die deze regering (tegenwoordig betiteld als "boeron- vriendelijke" regering) voor ons in petto heeft ziet het er allemaal niet zo rooskleurig uit. Zo wil minister Braks nu wel de ge wasbeschermingsmiddelen extra be lasten. Lees 'halen waar er nog wat te halen is'. Hij erkent zelf dat de ex port vanuit Nederland over zijn hoog tepunt heen is. Ook hij weet dat èn toch. Zo dreigt men het trekpaard van Nederlands ekonomie om te vormen tot melkkoe. De 3 C.L.O.'s gaan bij premier Lubbers eens goed hun hart luchten. Het wordt tijd dat men in Den Haag eens met de neus op de fei ten wordt gedrukt. Of is er alleen iets te bereiken met harde akties. Mis schien dwingt dat succes af, alleen zou het een slechte zaak zijn als dit de eni ge manier daarvoor zou zijn! geen, of weinig Phytophthora voor komt. A fhankelijk van de groeikracht en de zwaarte van het gewas kan pas na 2 a 3 weken met het rooien wor den begonnen. Evenals bij de overi ge middelen stopt de groei zodra het middel is toegepast. De RIJPHEID van het gewas is later mede van belang voor de BAK- KLEUR. Tijdens de bewaring stijgt het gehalte aan reduceerbare suikers bij onrijp geoogste aardappelen snel ler en hoger dan bij rijp geoogste aardappelen. Het gewas is in de regel voldoende rijp als op het moment van doodspuiten de grondbedekking met groen loof niet méér dan 25 - 40% be draagt. Om vlot en goed te kunnen rooien wordt het loof met SPECIALE LOOFKLAPPERS geklapt. De kle pels of messen hiervan moeten een lengteverschil van 29 cm hebben. In de geulen moet het loof goed wor den verkleind. Bovenop mag een pruik stengeldelen tot 15 cm blij ven staan. Zorg er ook voor, dat Uw rooi- en inbreng-apparatuur weer tip top in orde is, berekend op hun be langrijke taak. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 9