uit de# praktijk Breekpeen in nieuwe zakjes op W.F.O. Dorsen moet in etappes plaatsvinden Maaidorsers met vierwielaandrijving zouden uitkomst zijn Moeizame oogst met tegenvallende opbrengsten ROINO DE Hoe wordt men kampioen? We moeten er snel in slagen kwaliteitsuien te telen Als gevolg van de wisselvallige weersomstandigheden wordt het dorsen van graan en erwten op WALCHEREN in etappes uitge voerd. Meestal zijn de etappes maar kort. Voor alle werkzaamheden waarvan de uitvoering afhankelijk is van de weersomstandigheden geldt dit jaar van zaaien tot oogsten 'het is en blijft stelen'. Maar we blijven hopen dat het rui men van de rooigewassen wat aange namer werken wordt. Zoals het met de weersomstandighe den is, wisselvallig, zo is het ook met de kg-opbrengsten en vochtgehaltes. Onder wat meer gelukkige omstan digheden een aanvaardbaar vochtge halte en redelijke tot goede kwali teit. Soms nog bakkwaliteit bij de tarwe, soms een slechte kwaliteit als gevolg van legering en schot. Kg- opbrengsten van zeer matig tot goed bij de wintertarwe (5500 kg-8100 kg/ha). Bij de zomergerst zijn op brengsten en kwaliteit eveneens wis selvallig. Het percentage doorval bij brouwgerst is veelal hoog-» De oogst van de veldbonen staat voor de deur. Op de meeste percelen is het gewas redelijk overeind gebleven. Terwijl we deze regels schrijven op 7 september moet in-onze streek toch nog wel 20% van de graanoogst gedorst worden. De grootste druk is wel van de ketel bij de loonwerkers, maar het is toch nog een aanzienlijke oppervlakte. Met het rooien van de uien begint men tamelijk op gang te komen. Voor goed rooi werk is het eigenlijk nog te vochtig. De plantui- en zijn ook nog niet alle van het veld. De prijs is bedroevend voor de teler. Voor de konsument zagen we bij de detailhandel nog prijzen van rond 80 cent/kg. Met het doodspui ten van de aardappelen is een begin gemaakt. Omstreeks half september zullen ook de eerste suikerbieten weer gerooid worden. Het laatste ge was van oogst 1987 alweer. Zaterdag a.s. 12 september is de ploegwedstrijd gepland. Plaats van handeling een perceel bouwland van de heer L. Kloet gelegen aan de Eersteweg te Nieuw- en St. Joos- land. De organisatoren rekenen op een grote belangstelling van deelne mers en publiek. Vakmanschap, in zicht, afstelling ploeg en ervaring zijn van grote invloed op de kwali teit van het ploegwerk. De grote ver schillen in resultaten bij ongeveer ge lijke omstandigheden zijn er het be wijs van. We blijven doorgaan met maatrege len om ons produktiemiddel grond in een zo goed mogelijke konditie te houden. Drainage aanleggen of ver vangen zien we op verschillende per celen weer uitvoeren. Schuimaarde strooien en groenbemesting telen, het zijn alle maatregelen die er toe kunnen bijdragen dat de grond een zo groot mogelijke weerstand krijgt tegen invloeden die ongustig. zijn voor de struktuur van de grond. Soms zijn er percelen die een zodani ge granulaire samenstelling hebben dat men zich afvraagt of al deze, zeg maar diepte-investeringen, wel tot het gewenste resultaat leiden. Met andere woorden deze investeringen achterwege laten en het betreffende perceel als grasland eksploiteren. Ook hier kan gelden 'eerst rekenen, dan beslissen'. Ze zijn er niet en worden niet ge maakt ook maar maaidorsers met vierwielaandrijving zouden op veel percelen een uitkomst geweest zijn. Situaties tijdens de oogst zoals die zich nu in WEST-BRABANT-ZUID voordoen hebben we nog nooit mee gemaakt. De grond is zo met vocht verzadigd dat in de wielsporen het water ge woon omhoog komt. Vooral op de vochthoudende zandgronden en la ger gelegen gronden hebben we hier mee te maken. Bij enkele maaidor sers in ons gebied begaf de versnel lingsbak het. Tijdens de spaarzame zonnige dagen zijn de erwten zo goed als gedorst. Normaal 5 a 6 ton per hektare is nu 3 a 4 ton. Bij de oogst van veldbonen zal ook reke ning gehouden moeten worden met een opbrengst die 30% lager ligt. Wintertarwe is voor ongeveer de helft gedorst en wat opvalt is dat er tussen de rassen onderling niet gerin ge opbrengstverschillen liggen. Som mige rassen geven opbrengsten die redelijk tot goed zijn en andere laten het dit jaar afweten. Ten opzichte van andere jaren loopt het niet storm om in de eerste termijn suiker bieten te leveren. De laatste weken hebben de suikerbieten zich goed hersteld wat het gewicht betreft, al leen het suikergehalte ligt nog bedui dend lager. Over het algemeen zal de opbrengst nog mee gaan vallen; een van de weinige meevallers trouwens. Er zijn streken waar deze meevaller geen betrekking op heeft omdat hier zoveel water gevallen is dat zelfs een goede drainage een misoogst niet heeft kunnen verhelpen. Aardappe len zijn er nog weinig doodgespoten. Met een lage prijs in het achterhoofd probeert iedere teler nog wat ekstra kilo's erbij te krijgen. Toch is het link om wat al te lang te wachten met doodspuiten. De oogst zal voor het grootste deel toch al in oktober moeten plaatsvinden en een flinke regenbui legt alles voor lange tijd stil. Handel is er nog steeds niet veel in aardappelen. Hier en daar is 8 a 9 cent veldsgewas geboden maar er worden geen zaken gedaan voor de ze prijzen. Voor 4 a 5 cent worden er wel partijen Doré's verkocht die dan achter de rooier vandaan recht streeks voor veevoer weggaan. In de varkenshouderij beginnen de eerste klappen te vallen. Vermeerde- ringsbedrijven die enkele jaren gele den zijn begonnen moeten nu afha ken omdat de biggenprijzen op zo'n laag nivo liggen dat er 30 gulden per big bijmoet. Het zijn vooral deze be drijven die zwaar in de problemen komen omdat ze nog geen goede ja ren hebben meegemaakt om een re serve te vormen en voor nog te hoge lasten zitten. Het zelf afmesten van biggen zou uitkomst kunnen bieden maar wettelijke bepalingen verhin deren dat. Sommige grote varkensmestbedrij- ven profiteren van dit biggenover- schot door advertenties te plaatsen waar bij inschrijving biggen aange boden kunnen worden. Zaterdag 5 september jl. zijn we op bezoek geweest bij de provin ciale ploegwedstrijd in Zeeland. De gehele week vooraf hadden we op de barometer getikt om wat zonniger en meer drogend weer naar ons gewest te lokken, maar het weerbeeld bleef hetzelf de. Het ene gewest kreeg meer re gen dan het andere en zo was het met de zonneschijn idem dito. De maanden mei, juni, juli en au gustus staan in ons dagboek ge- gaande ploegen verstek hebben moeten laten gaan. Vanwege op gelopen achterstand door de vele regen was het een geluk, dat op zaterdag 5 september weer een gedeelte van de graanoogst ge borgen kon worden. Voor de boeren een hele kluif om de oogst zo te moeten bergen, maar voor de loonwerker nog meer. De op pervlakten die zij in hun boekje hebben staan vergen een berg zorg en vakmanschap. Normaal De graanoogst op THOLEN EN ST. PHILIPSLAND verloopt moeizaam en moeilijk vanwege het onstabiele weer wat we bijna de hele 'zomer' al beleven. Toch hebben wij zo zoetjes aan bij horten en stoten kans gezien om graan fe maaidorsen, alhoewel we gisteren (zondag) toch zowel op Tholen als op St. Philipsland nog di verse kombines in het veld aan het Deze week heeft veiling W.F.O. de breekpeen verpakt in nieuwe kilozak jes om de verkoop extra te stimule ren. De zakjes worden in eenmalig of in poolfust van 20 kilo geleverd. De handel kan kiezen in welke vorm ze de breekpeen aangeleverd wil hebben. Veiling W.F.O. heeft een jaarlijkse omzet van zo'n 12 miljoen kilo breek peen. Zij is daarmee de grootste vei ling in Nederland waar breekpeen wordt aangevoerd. De laatste augustusweek bracht in WEST ZEEUWS-VLA ANDEREN 60-90 mm regen, zodat pas in de eer ste septemberweek verder kon wor den geoogst. Nu op zondagavond kan worden gekonstateerd dat zo goed als alle tarwe, gerst en erwten van het veld zijn. De veldbonen moeten nog bijna allemaal gedorst worden. Hoewel de afgelopen week alle da gen gekombined kon worden, waren er weinig echt goede dagen bij. Dien tengevolge zal er veel gedroogd moe ten worden. Bovendien was vooral in het begin van de week de grond nog dermate nat dat veel struktuur- bederf is opgetreden. Kombines die diep wegzakten waren een regelma tig terugkerend ongemak. De op brengst van de tarwe valt eigenlijk nog mee: 7-9 ton tarwe/ha na zo'n slechte zomer, het had minder kun nen zijn, al zal op veel van de zwaar gelegerde percelen de opbrengst aan de lage kant zijn. Geen goede bak- 8 werk zagen, zodat nog niet mag wor den aangenomen dat alle graan al geborgen is. Zelfs het te velde liggende graszaad, dikwijls nog veldbeemd is nog niet allemaal gedorst. Over de opbrengst van het graszaad schreven wij u de vorige keer al, waarbij wij onze kon- klusie over de zeer goede op brengsten van Engels raaigras toch Breekpeen verpakt in de nieuwe 1 ki lozakjes. kwaliteit echter dit jaar, dus voer- prijs, veel droogkosten een laag ren dement van de tarwe. De aardappelen beginnen op veel percelen af te sterven, en naar ver wachting zullen er deze week al flink wat doodgespoten worden. Ook veel uien zijn al zover gestreken dat het rooien een aanvang kan ne men. De sluiting van V.D.D.S. maakt duidelijk dat de afzet steeds meer moeilijkheden zal gaan onder vinden. Als we er in ons land niet snel in slagen een Kwaliteitsprodukt te telen, zullen andere landen ons misschien wel voorgoed van de inter nationale markten verdringen. Voor de inzaai van groenbemesters wordt het nu wel erg laat, zodat we dit jaar weinig profijt van deze zo goede struktuurverbeteraars zullen trekken. Nu maar hopen op een goed najaar, zodat deze drukste pe riode van het jaar nog wat goed maakt van een tot nu toe zeer te leurstellend jaar. wel wat af willen zwakken, omdat het blijkt dat het volume wel groot is, maar dat ondanks dat toch het gewicht nogal eens tegen valt. Bo vendien blijken de uitvalpercenta ges die thans bekend zijn, niet mee te vallen. Ook de graanopbrengsten vallen ge woon tegen. Als we zo ons oor te luister leggen en dat vergelijken met onze eigen privé-uitkomsten dan zul len de meeste tarwerassen, en zeker de zgn. baktarwe rassen dit jaar erg veel moeite hebben in ons gebied om de 7500 kg per ha te halen. Van het baktarweras Obelisk en dat geldt ook voor Miller blijkt de strostevig heid, zeker in een fase als we nu mee maken, nogal te wensen over te laten. In vele baktarwerassen trad duide lijk meer legering op dan in het oude vertrouwde ras Arminda. Verder hebben wij de indruk dat dezelfde tendens zich ook voordoet t.a.v. het optreden van schot. Maar wellicht is dit mede een gevolg van het legeren. Gerst haalt meestal de 6000 kg niet en de erwten stranden ook heel dik wijls tussen de 3 en de 4 ton per ha. Kortom geen opbrengsten om over naar huis te schrijven! En dat alles dan nog terwijl de prijsvorming be duidend minder is dan voorheen. Het wordt een slecht boerenjaar dat blijkt helaas alom, want ook bij de wellicht wel goed opbrengende aard appelen en uien is de prijsvorming bedroevend laag. Bovendien zullen we moeten ver wachten dat de kostprijs, vooral dankzij de bespuitingskosten en hoogstwaarschijnlijk ook de rooi- kosten aanzienlijk hoger zullen uit komen dan in een normaal jaar. De bietenoogst gaat volgende week ook al weer beginnen. De kg-opbrengst lijkt ook hier goed te worden, maar het suikergehalte is laag. Desalniet temin wordt er toch C-suiker gepro duceerd wellicht. Verwacht wordt dat er nogal enige drang zal komen om vroeg te leveren, vooral van die genen die geen of weinig rekening gehouden zullen hebben met het B.M.S. (Bewaakt Mengprijs Systeem). Overigens zou het korrekt zijn als de traditionele vroegrooiers ook nu in staat worden gesteld om hun bieten met premie te leveren. Hopelijk brengt de bietenteelt dan nog wat geld in het laadje, wij hebben daar vooralsnog het meeste vertrouwen in! noteerd als ekstra nat. Het waren natte perioden waar aan geen einde kwam. De regen val was ver boven het gemiddel de, reden waarom we thans een mooie en droge herfst zouden kunnen verwachten, 's Avonds wordt het al vroeger donker en 's morgens wordt het al killer. On gemerkt en nog even en dan is de zomer weer voorbij. Terugziende op bovengenoemde ploegwedstrijd viel het ons op, dat de grond zich heel goed liet ploegen. Na een zo langdurige natte periode hadden we het an ders en slechter verwacht. De ploegers die boven de toegestane diepte ploegden, kwamen in de problemen met de vlakligging van de sneden. Op die kleine vel den is dat niet meer te herstellen en tot en met de eindvoor stalen het aantal strafpunten zich dan steeds meer op. Hoe wordt men kampioen was in de tent een punt van diskussie. Nog meer thuis oefenen, met de duimstok meten en alles volgens de richtlijnen van het program maboekje doen. Het is echter gauwer gezegd dan gedaan en be slist niet eenvoudig, want prak tisch ieder jaar is weer een andere deelnemer kampioen. Wat ons opviel was, dat alle deel nemers van de kategorie rond lijken de maaidorsers zo degelijk en sterk, maar nu gaat er toch meer kapot dan anders. In andere jaren zit er ruimte tus sen de graanoogst en de uien- en aardappeloogst. Thans hebben we nog heel wat achterstand in te halen en dat zal deze herfst nog wel langer zo blijven. Praktisch nog niets is er gebeurd aan het kunstmeststrooien, niets aan het grondontsmetten, niets aan het uitrijden van droge mest en zo is er nog genoeg op te noemen. Het jaar 1987 is en blijft een ty pisch jaar. We oogsten minder van dit en minder van dat. Nor maal is, dat iets waar minder van is, op de markt duurder is of duurder wordt. Momenteel kun nen we echter geen betere prijzen vangen, want de handel heeft ook geen geld. Wij als boeren hebben gewasstudieklubs, maar soms vraagt men zich wel eens af of we niet beter uit zijn met een ekonomische klub? De wet van vraag en aanbod is nog steeds van kracht, maar hoe funktio- neert die nu? Ik zou wel eens wil len weten hoe straks de boe renstand in de markt komt te liggen? Goed of slecht? Doe ik mijn ogen toe, dan wil ik 't wel geloven, maar als ik ze opendoe, komt weer de twijfel boven. Vrijdag 11 september 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 8