Perenoogst toch minder groot dan aanvankelijk verwacht Denemarken wil uniforme milieuregelingen in Europese Landbouw Nieuw appelras op Veldhovense veiling aangevoerd! Van trekossen naar trekkers In Europa dreigt tekort aan tarwe! Schouwse boeren protesteren weer tegen zoetwatervoorziening Mengelingen Export Derde Landen bedreigd Graanopbrengsten lopen in Zuidwesten nogal uiteen Suikerbietenkampagne begint op 21 september In de perenteelt zullen niet die grote oogsten gerealiseerd worden die aan vankelijk verwacht en voorspeld zijn. Dit komt vooral doordat de peren van het ras Doyenné du Cornice klein blij ven. Er komt echter dit seizoen wel een grote perenoogst, maar met zo'n 20% meer dan vorig jaar zou het best bekeken kunnen zijn. Dit zei de voor zitter van de Centrale Tuinbouwvei ling Zeeland de heer W. de Jager tijdens de algemene ledenvergadering van de CVZ op woensdag 2 septem ber jl. Ook van Beurré Hardy valt de maat zwaar tegen. De oogst hiervan is in middels aan de gang. De kleine ma ten buiten beschouwing gelaten is de prijs hiervan goed. De Conference lijkt wel goed te worden. Volgens vei- lingdirekteur P. Vermaire bedraagt de koelhuisopgave echter nog maar 5 a 6% meer dan vorig jaar. Op grond hiervan verwacht hij dat er niet meer dan 10 a 15% meer Conference voor de koeling zal worden aangeboden dan vorig jaar. De Jager meldde in zijn openingswoord dat de appelpro- duktie dit jaar gelukkig goed is. De pruimenproduktie daarentegen viel tegen: "Zoals het nu gaat zijn jaren met een overvloedige pruimenoogst voor de telers niet lonend. De prui- menaanvoer zou meer gespreid moe ten plaatsvinden". De vergadering heeft de heer B. de Gendt te Nieuw Namen benoemd als opvolger van de heer J.S. Kind te Hoek als bestuurslid. In het verdere verloop van de vergadering werd nog al de nadruk gelegd op het niet meer toestaan van de zg. administratieve verkopen. Ondanks het feit dat eni ge leden er aanvankelijk moeite mee hadden, heeft de vergadering toch unaniem beslist deze administratieve verkopen niet meer toe te staan, en de zg. direktieverkopen tot een uiterste te beperken. "Zo mogelijk willen we het Zeeuwse fruitaanbod voor 100% voor de klok brengen", aldus de heer Vermaire. Dan worden de beste ga ranties geboden ypor een goede prijs vorming. De vergadering heeft toegejuicht dat het niet meer is toegestaan aan niet- leden van de veiling om gebruik te maken van CBT-fust. Hieraan ten grondslag ligt het niet kunnen tolere ren van het inbreuk maken op het merkenrecht. Denemarken heeft dinsdag tijdens een informele ontmoeting van de Europe se ministers van Landbouw in Nyborg aangedrongen op harmonisatie van milieuregelingen in de Europese land bouw. De Deense minister, Britta Schall Holberg, vreest voor konkur- rentievervalsing als de relatief stren ge milieuregels die nu al in Denemarken gelden niet worden over genomen in Duitsland, Nederland en Engeland. Europees landbouwkommissaris Frans Andriessen erkent dat dit risi- ko bestaat. Hij is bezig met een inven tarisatie van de manier waarop het principe "de vervuiler betaalt" in de verschillende lidstaten wordt toege past, zo liet hij dinsdag weten. De Deense regering heeft eerder dit jaar het gebruik van pesticiden en meststoffen beperkt. In de komende zes jaar moet de lozing van nitraten met de helft en die van fosfaten met 80 procent omlaag. Het gebruik van pesticiden moet in 1990 met een kwart zijn verminderd. Verder is het aantal dieren per bedrijf aan maxima ge bonden. Hoewel er dinsdag van verschillende kanten begrip is getoond voor deze benadering zei de Westduitse minis ter Ignaz Kiechle na afloop dat de meeste ministers het er toch wel over eens zijn dat de boeren in feite de bes te beschermers van het milieu zijn. De nadruk moet daarom liggen op vrij willige regelingen. De EG dreigt de komende jaren ge- konfronteerd te worden met een te kort aan granen en met name tarwe. Wanneer de tarweafzet van 1987 die ca. 70 miljoen ton bedroeg voor vol gend jaar wordt aangehouden dan zal er onvoldoende tarwe zijn om de ex port naar Derdehanden op hetzelf de nivo te houden. Dit jaar zal de produktie nl. uitkomen op ca. 62 mil joen ton tarwe waardoor er een theo retisch tekort ontstaat van 8 miljoen. In interventie bevindt zich nog ruim 6 miljoen ton zodat er een effektief tekort van ca. 2 miljoen ton tarwe zal zijn. Van strategische voorraden of van een graanoverschot zal in die si tuatie in de EG totaal geen sprake meer zijn. De produktie van granen in de EG (tarwe, mais, rogge enz.) laat de laat ste jaren een aanzienlijke daling zien. In 1984 bedroeg de totale produktie nog 173 miljoen ton, in 1985 was ze gedaald naar 160 miljoen ton en vo rig jaar kwam de totale produktie uit op 153 miljoen ton. Voor het huidi ge oogstjaar komen de jongste prog noses uit op ruim 150 miljoen ton graan. Een aantal boeren op Schouwen- Duiveland heeft de ingebruikneming van de rioolzuiveringsinstallatie voor de Schouwse kuststrook te Haamstede maandagmiddag aange grepen om hun misnoegen te uiten over de plannen voor een zoetwater voorziening. Met spandoeken werd duidelijk gemaakt dat zij het plan van het waterschap na uitvoering waarvan jaarlijks 130,per ha. betaald zal moeten worden, af wijzen. De kringvoorzitter van de ZLM, de heer L. van Gastel, gaf in een toe lichting aan dat er nog onzekerheden zijn rond de kosten van uitvoering van de zoetwatervoorziening. De ZLM zal daarom een bijeenkomst beleggen waarop deskundigen objec tief hun mening kunnen geven over de mérites van het plan. Ook leden van de ZLM zullen op die bijeen komst hun visie op de plannen kun nen geven. Op grond van de uit komsten van dit beraad zal de ZLM- kring fohar standpunt ten aanzien van de zoetwatervoorziening nader bepalen. Van Gastel: "Als bijvoor beeld driekwart van de leden tegen de zoetwatervoorziening is, dan zal de kring zich aan die uitspraak con formeren. Spijtig is dat sommige le den zelfs dat objectief onderzoek niet willen". De opbrengsten van tarwe en gerst lopen dit jaar nogal uiteen in het Zuidwesten van ons land. Het noordelijk deel van de Delta geeft gemiddeld genomen de laagste op brengsten. Naar het zuiden wordt het beeld steeds iets gunstiger. Bij een gemiddelde opbrengst van ca. 7250 kg komt de Hoekse Waard op ca. 7000 kg terwijl Zeeuws Vlaanderen op bijna 8000 kg komt. Gemiddeld genomen ligt de kg opbrengst 15% onder die van vorig jaar. Bij gerst varieert de op brengst tussen 5 en 6 ton waarbij het patroon gelijk is aan die bij tarwe. De gemiddelde opbrengst van 5250 kg ligt eveneens ca. 15% onder die van vorig jaar. Nieuwe maatregelen Toch zijn er op Europees vlak al een aantal duidelijke milieubeschermen- de maatregelen genomen. Zo is een aantal chemische verdelgingsmidde len, zoals DDT, verboden. Ook zijn er grenzen gesteld aan schadelijke bestanddelen in veevoer. Andriessen kondigde in Nyborg aan dat hij op dit terrein nog verder wil gaan. Er is een nieuw voorstel op komst om de toe lating en het gebruik van pesticiden te harmoniseren. De Kommissie be reidt ook een regeling voor ter beper king van het gebruik van chemische en dierlijke meststoffen. Als basis daarbij dient een richtlijn uit 1980 over de kwaliteit van het oppervlak tewater, waarin maxima worden gesteld aan het nitraatgehalte. Volgens Andriessen zal de gemeen schap in het algemeen steeds meer aan milieubescherming moeten doen. In de Europese Akte, waarmee het EG- verdrag dit jaar is uitgebreid, wordt de bescherming van het milieu uit drukkelijk genoemd als een van de doelstellingen van de EG. Woensdag jl. is op de Veldhovense groenten- en fruitveiling een nieuw appelras geïntroduceerd, nl. de Del bard Restival. Deze primeur komt op naam van de Gemertse fruitkwe ker Jan van Erp die als eerste met de teelt van dit uit Frankrijk afkomsti ge ras is begonnen. Woensdag jl. is de eerste partij van ca. 600 kilo op de veiling verkocht. Een deel van de aangeboden partij leverde een prijs op van 2,80 per kg. terwijl een an der deel 3,60 opleverde. De gemid delde prijs die gemaakt werd was 3,30. Van Erp toonde zich zeer te vreden met de prijs. De Delbard Restival is een mutant van de bekende Jonagold. Van Erp: "Ik zocht al langer een met Jona gold vergelijkbaar ras maar dan met een betere kleur. In het dal van de Loire vonden we deze Delbard die qua vorm, grootte en produktiewijze op de Jonagold lijkt maar veel roder is. Twee jaar geleden heeft van Erp 2000 boompjes van dit ras geplant. Aanleiding was o.m. de vorstschade in januari 1985 waardoor veel aan plantingen werden vernield. De op brengst van de Delbard Restival is volgens de Gemertse kweker met ge middeld 10 kilo per boom boven ver wachting. Het dubbele van wat hij verwacht had. De appel zal vermoe delijk goed in de smaak vallen. Het is een vrij harde maar toch licht ver teerbare fris zoet/zure appel waarbij de nadruk iets meer op zoet ligt dan bij de Jonagold. Over twee maanden komt van Erp weer met een nieuw ras: de Delbard Jubilee. Ook van dit ras verwacht hij een goede oogst zij het niet zo groot als van de RestivaJ. De suikerbietenkampagne in het Zuidwesten, en ook grotendeels in de rest van Nederland, start op 21 september. De kampagne zal drie maanden duren, zodra deze zoals ge woonlijk voor de kerstvakantie kan worden afgesloten. De uitbetaling .heeft plaats volgens het mengprijzensysteem, waarbij wordt uitgegaan van een suikerge halte van de bieten van 16%. Een percentage dat door de weinige uren zon in juli en augustus waarschijn lijk in veel gevallen niet zal worden gehaald. De suikerindustrie ver wacht wel een goed wortelgewicht. Voor vroege levering wordt een pre mie uitgekeerd die de eerste dagen ƒ12,50 per ton bedraagt. In 1968 kon men nog trekossen voor de wagen aantreffen bij Mon- schau (W.Dld.). De hedendaagse benodigde trek kracht op de agrarische bedrijven wordt vrijwel volledig met trakto- ren verkregen. Dit is al enige ja ren het geval. Deze motorisatie is in feite in enkele tientallen jaren tot stand gekomen. In 1945 waren er in ons land rond 2000 trekkers. De paardenstapel omvatte toen 200.000 stuks van drie jaar en ouder. Het totale aan tal paarden, dus inklusief de één- en twee-jarigen, was evenwel 300.000 stuks. Vanaf 1900 tot 1945 varieerde het aantal paarden tussen 300.000 en 325.000. Met de toenemende motorisatie in de landbouw vanaf 1945 nam het aantal paarden geleidelijk af tot 62.000 in 1986. Dit is nog wel een behoorlijk getal maar deze paar den worden voor het merendeel gehouden voor sport en rekreatie. Aangespannen paarden voor land werkzaamheden zijn thans bijna bezienswaardigheden Tussen 1900 en 1945 varieerde het aantal paarden in Zeeland tussen de 30.000 en 36.000. Thans zijn er nog' 1500 stuks. In vroegere tijden werden runderen veelvuldig ge bruikt voor de benodigde trek kracht in de landbouw. Hiertoe waren het vooral ossen maar ook koeien die hiervoor werden aan gespannen. Het gebruik van trek ossen en ook van melkkoeien heeft gedurende de 19e eeuw voortbestaan. We menen te veron derstellen dat na de Franse tijd (1795-1813) de overschakeling naar paarden zich sneller is gaan voltrekken. Op de zandgronden bleef het gebruik van runderen als trekdieren het langst voort bestaan. Volgens Mededelingen voor de Landbouw waren er in 1869 in ons land nog ruim 10.000 trekossen. Deze werden voornamelijk aange troffen in de provincies Overijssel, Gelderland, Noord-Brabant en Limburg. Van het aantal koeien die voornamelijk op de kleine be drijven als trekkracht benut wer den zijn geen aantallen bekend maar dit getal is vrij zeker om vangrijk geweest. In 1869 telde men in Noord- Brabant nog 4500 werkossen en in Zeeland 160 stuks. In 1901 was het Nederlandse totaal aantal gedaald tot 3400. In enkele jaren daarna, behoudens enkele uitzonderingen, zijn de trekossen in ons land ver dwenen. In 1888 is de Nederlandse Heide maatschappij opgericht. Dit met onder andere het doel om heide velden in kuituur te brengen om op het platteland meer werkgele genheid te scheppen en tevens ver hogen van de voedselproduktie. Voor het omploegen wat men toen noemde dorreheidevelden werden in 1893 voor de benodigde trek kracht zeven ossen aangekocht. Dit omvatte drie span plus één op reserve. Door de Nederlandse Hei demaatschappij werd met ossen geploegd tot 1922. In de jaren kort na 1945 kwam in Duitsland en Frankrijk het ge bruik van runderen als trekdieren nog vrij veel voor. Het thans ook in ons land bekende Franse vlees ras Charolais is van oorsprong een trekras. J.H. Lantinga 4 Vrijdag 11 september 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 4