over geld en goed Fraude Europese landbouw wordt hard aangepakt Schenking van onroerend goed Samenwerking tussen twee veilingen Nationale ideeënwedstrijd: Dat moet toch kunnen '7 Ruding wil rentelasten landbouwuitgaven niet door samenleving maar door boeren laten betalen Het aloude gezegde "Beter een goe de buur dan een verre vriend" spreekt eigenlijk al voor zichzelf. Burenruzies kwamen vroeger ook al voor en nu nog steeds. De wetgever heeft dit op tijd ingezien en heeft gemeend in het Burgerlijk Wetboek enige regels om trent rechten en plichten van buren op te moeten nemen. In het navolgende artikeltje zal blijken dat de wetgever geenszins volledig is geweest, vooral met betrekking tot de beplanting. Artikel 5.4.4 luidt: Het is niet geoor loofd binnen een bepaalde afstand van een anders erf bomen, heesters of heggen te hebben. Die afstand be draagt voor bomen 2 meter vanaf het midden van de voet van de boom tot aan de scheidslijn en voor heggen en heesters bedraagt die afstand 50 cm, tenzij ingevolge een verordening of plaatselijke gewoonte een kleinere af stand is toegelaten. Op zich vrij duidelijke taal, maar ver gist u zich niet. Wat is nu precies de grens tussen bomen en heggen. Een rij populieren lijkt me duidelijk; dit zijn bomen. Een beukenheg is een heg als hij zodanig is aangelegd en bijge houden, terwijl een beuk een hoogop- schietende boom is. Maar wat te doen met vele soorten coniferen? De rech ter zal zich hierover moeten uit spreken. De laatste bepaling verdient ook eni ge toelichting "tenzij volgens een plaatselijke gewoonte een kleinere af stand is toegelaten". Zo bepaalde de Middelburgse rechter in 1951 dat het op Zuid-Beveland nu eenmaal een ge bruik was Elzen op 60 cm van de scheidslijn te hebben. Niemand zal er aan twijfelen een Els een boom te noemen. Toch was het gebruikelijk op 60 cm te planten. Bevindt de beplanting zich deson danks binnen de gegeven afstanden, dan kan men de buurman vorderen deze te rooien. Een gemeentelijk kap- verbod doet aan dit recht niets af. Ook is het vrijwel zeker dat wanneer men een dergelijke situatie meer dan 30 jaar heeft geaccepteerd er een erf dienstbaarheid is ontstaan, zodat men geen verwijderen met succes meer kan vorderen. Men heeft de situatie zo lang toegestaan dat het daarna een ju ridisch juiste wordt geacht. Dit houdt niet in dat men zou mogen herplan ten op die plaats als de boom weg zou zijn. U ziet dat er nog vele leemten zijn in de Nederlandse Wetgeving. Laat het echter nooit zover komen dat er een rechter aan te pas moet komen. Pro beer het te allen tijde met uw buur man in de minne te schikken. Volgende week het vervolg onder an dere over afvallende vruchten, door schieten wortels enz. J.L. Mieras Op de jaarvergadering van de CBTB in Slagharen heeft minister O. Ru- ding van financiën gezegd dat de rentelasten van de nieuwe financie ringsregeling voor de landbouwuit gaven van de EG door de boeren moeten worden opgebracht. Het gaat hier om een rentelast van jaar lijks ca. 60 miljoen gulden. Het ministerie van Landbouw heeft hierop uiterst verbaasd en boos ge reageerd. In de ministerraad was af gesproken dat eerst getracht zou worden de rentelasten door Brussel te laten betalen. Door deze uitlating wordt de onderhandelingspositie van Braks in Brussel ernstig aange tast. Het landbouwschap is eveneens uiterst verontwaardigd over de op merking van minister Ruding. Het schap is van mening dat de financie ring van de EG-uitgaven een zaak is die de gehele samenleving aangaat en dat het daarom beslist onjuist is om rentekosten door één sektor op te laten brengen. Het probleem van de rentelasten is ontstaan toen medio dit jaar door de landbouwministers werd overeenge komen van het voorschotsysteem van de landbouwuitgaven te veran deren in een soort dealersysteem. De lidstaten moeten zo werd afgespro ken de EG-uitgaven voor boeren en agrarische handel nu zelf voorschie ten. Het gaat hier om een bedrag van ca. 1 mil. en de daarover berekende rente van 60 miljoen wil Ruding dus door de boeren en handel op laten brengen. Schenking is een rechtshandeling uit vrijgevigheid. De bedoeling van deze handeling is om een bepaald iets om niet dan wel tegen lagere waarde aan de ander te doen overgaan. In prin cipe is voor elke schenking een nota riële akte nodig doch hiervan zijn uitgezonderd de schenkingen van kontanten en roerende lichamelijke zaken (zoals een auto, inventarisgoe deren e.d.) en vorderingen aan toonder. Voor de schenker is het nuttig te we ten dat hij kan bepalen of de schen king bij de ontvangende partij in de gemeenschap valt, dan wel uitsluitend toekomt aan de ontvanger zelve. Het is wenselijk deze bepaling bij de schenking op te nemen indien u wilt voorkomen dat een schenking aan b.v. een eigen kind gehuwd in ge meenschap van goederen toekomt aan het kind en zijn echtgenoot. Zulks zal temeer gedaan dienen te worden in dien gevreesd wordt voor een echt scheiding. Hoewel bij schenking vaak gedacht wordt aan de schenking van een geldsom, kan het onderwerp van de schenking ook best onroerend goed zijn. Aanleiding daartoe was voor een aantal jaren de gestaag stij gende waarde van onroerend goed. Door reeds nu te schenken tegen de huidige waarde wordt in de toekomst successierecht bespaard als de waar de dan gestegen zal zijn. Zo werd dan vaak tijdens leven van de ouders reeds het ouderlijk huis aan de kinderen overgedragen (geschonken). Daarbij werd dan tevens veelal bedongen dat de ouders tijdens hun leven in het huis mochten blijven wonen. Deze metho de van overdracht van de ouderlijke woning tijdens leven heeft de laatste jaren zijn aantrekkelijkheid meer en meer verloren. Niet alleen is de waar destijging de laatste jaren gering, ook de bijkomende gevolgen zijn reken kundig gezien minder aantrekkelijk. Transakties met onroerend goed be tekenen in ieder geval dat een nota riële akte vereist is hetgeen extra kosten met zich meebrengt. Verkoop dan wel schenking van een huis kost overdrachtsbelasting of ongeveer het zelfde bedrag aan schenkingsrecht. Daarnaast is bij de bepaling van het gebruiksrecht van de woning ten be hoeve van de ouders later bij overlij den toch nog successierecht verschuldigd onder aftrek van het thans betaalde schenkingsrecht. Al met al een vrij ingewikkelde situa tie die rekenkundig gezien op dit mo ment niet snel voordeel zal opleveren. Indien u als ouders baas in eigen huis wilt blijven is bij leven overdragen van de ouderlijke woning op dit mo ment ook niet aantrekkelijk. Mocht u om andere dan financiële redenen toch hiertoe willen overgaan laat u zich dan vooraf goed voorlichten. B. Veerbeek De Europese Commissie zal vermoe delijk nog in 1987 een pakket maat regelen voorleggen aan de EG-landbouwministers om de frau deurs, die het Europees landbouw fonds (EOGFL) jaarlijks voor minimaal ongeveer 3 miljard Ecu (bij na 7 miljard gulden) oplichten hard aan te pakken. De Europese Commissie acht het on toelaatbaar, dat terwijl de Europese Gemeenschap in een ernstige financië le krisis verkeert en voor 1988 een re- kordtekort van 25 miljard gulden op de Europese begroting wordt ver wacht, de fraudeurs verder hun gang kunnen gaan. Volgens de Europese Commissie eisen de belastingbetalers in alle EG-landen dat er paal en perk wordt gesteld aan de aktiviteiten van de fraudeurs wier oplichting in geld uitgedrukt bijna 50 procent bedraagt van de in totaal 16,2 miljard gulden aan exportrestituties die jaarlijks door de Europese land- bouwkas worden uitgekeerd. Door de fraude met wortel en tak uit te roeien wordt meteen het Europese begrotingsprobleem voor een stuk op gelost. Hogerkamp van AVEBE naar JRS Per 1 januari 1988 is ir. S. Meerman benoemd tot direkteur Grondstofza ken bij AVEBE B.A. te Veendam. De heer Meerman volgt ir. D. Hoo- gerkamp op, die per 1 augustus jl. de funktie aanvaardde van direkteur bij het Instituut voor Rationele Suiker- produktie in Bergen op Zoom. De heer Meerman (38) werd geboren in Brunssum en studeerde in Wage- ningen Akker- en Weidebouw met als hoofdvak Landbouwplanten teelt. Na een leraarschap aan de Rijks Middelbare Landbouwschool in Leeuwarden was hij in diverse sektoren van de landbouw werk zaam bij konsulentschappen, onder meer in Tiel, Groningen en Hoorn. Hij is thans belast met de leiding van het Konsulentschap voor Akker- en Tuinbouw voor Groningen en Fries land, met als standplaats de stad Groningen. Hoofd Strategische Planning bij Avebe Per 1 september is bij AVEBE b.a., Veendam benoemd tot Hoofd Stra tegische Planning mr. drs. T. Cie- raad. De heer Cieraad is 29 jaar en heeft rechten en bedrijfskunde gestudeerd. Hij volgt de heer ir. R. Pepping op die onlangs de funktie aanvaardde van direkteur van de Verenigde Landbouw Coöperaties (V.L.C.) te Nieuw Amsterdam. De koöperatieve Venlose veiling in Grubbenvorst (geschatte omzet dit jaar 415 miljoen gulden) en de koö peratieve tuinbouwveiling van de NCB in Veldhoven (omzet dit jaar on geveer 90 miljoen gulden) gaan nauw samenwerken. De veilingorganisaties hebben hiervoor een samenwerkings overeenkomst getekend. In de overeenkomst is opgenomen dat de veilingen volledig zelfstandig blij ven, maar dat het aanbod van pro- dukten gekoncentreerd wordt. Dat betekent dat kopers in Veldhoven ook in Grubbenvorst (en andersom) kun nen inkopen door middel van het zo genoemde televeilen. Dit televeilen moet gerealiseerd worden door mid del van een volledig nieuwe afmijn- installatie, die in Grubbenvorst volgende maand en in Veldhoven in november geïnstalleerd wordt. Met de totstandkoming van de sa menwerkingsovereenkomst, die geen negatieve konsequentie voor heLper- soneel zal hebben, is de eerste stap ge zet naar een koncentratie van de afzet van tuinbouwprodukten in Zuidoost- Nederland. Onder het motto "Dat moet toch kunnen" wordt in het kader van de AVRO Technologie dat "Mor gen gebeurt het" maandag 28 sep tember via radio en tv een nationale ideeënwedstrijd georga niseerd. De organisatoren, TNO en BSO, nodigen alle Nederlan ders van 18 jaar en ouder uit om tot 15 november 1987 ideeën in te zenden waarmee het gebruik van technologie en technologische snufjes in werk of thuis kan wor den verbeterd. BSO en TNO benadrukken daar bij dat het niet de bedoeling is dat deelnemers komplete "uitvindin gen" inzenden, maar uitsluitend de omschrijving van ideeën. De ideeën die men verwacht hoe ven beslist niet van zuiver techni sche aard te zijn. Zo'n idee is bijvoorbeeld het hierna volgende. Wie, door de regen verdreven, de ze zomer maar een subtropisch va kantieland heeft opgezocht en daar de tweede dag van zijn va kantie al pijnlijk verbrand de schaduw moet opzoeken, zou op het idee kunnen komen dat het mogelijk moet zijn een "bruin- wekker" te maken. Een vinding die ingesteld kan worden op de ge voeligheid van iemands huid en de hoeveelheid ultra-violet, meet waaraan die huid wordt bloot gesteld. Zodra de dosis te hoog wordt zou de "wekker" een sig naal moeten geven. Het idee voor een dergelijke wek ker zou in de ideeënwedstrijd hoog kunnen skoren. De organisatoren stellen voor de deelnemers een aantal prijzen be schikbaar, waaronder twee hoofd prijzen in de vorm van volledig verzorgde reizen en 2000,zak geld voor twee personen naar het sciencepark EPCOT-Center in de Verenigde Staten. Nadere inlichtingen over de ideeënwedstrijd "Dat moet toch kunnen" en de wedstrijdfolder zijn te verkrijgen bij het wedstrijd- sekretariaat TNO-BSO, Postbus 297, 2501 BD 's-Gravenhage. Landbouwschap: Handhaaf peilverlaging veenweidegebieden Bij landinrichtingsprojecten in de veenweidegebieden moet de subsidie voor de verlaging van het grondwa terpeil gehandhaafd blijven. Het Landbouwschap heeft de Tweede Kamer gevraagd om minister Braks hiervan te overtuigen en hem zo doende af te brengen van zijn plan om voor peilverlaging geen geld meer beschikbaar te stellen. De be windsman acht het niet langer nood zakelijk om de agrarische produktie- omstandigheden overal zo goed mo gelijk te maken. Vooral in de diepe veenweidegebieden zouden de belan gen van natuur en landschap een grotere rol kunnen spelen. bestemmings plannen Werkendam Met ingang van '4 september ligt voor iedereen ter inzage op de afde ling algemene zaken van het gemeen tehuis het bestemmingsplan dat wordt voorbereid voor diverse gebie den. Een en ander zoals op de bij de besluiten behorende tekeningen na der is aangegeven. Wouw Vanaf 8 september ligt voor een ieder ter inzage bij de afdeling algemene za ken van de gemeentesekretarie de wij ziging van het bestemmingsplan dat wordt voorbereid voor het buitenge bied van de gemeente. Wouw Vanaf 8 september ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp- bestemmingsplan "Martel". Gedu rende bovenvermelde termijn kan een ieder schriftelijk bezwaren indienen tegen het ontwerpbestemmingsplan. Nederlands varkensstamboek in oprichting De besturen van de vier regionale Varkensstamboeken en het Central Bureau voor de Varkensfokkerij hebben besloten te komen tot de vorming van één Nederlands Var kensstamboek. De vorming van één Nederlands Varkensstamboek zal een verster king van de marktpositie van het stamboek betekenen en leiden tot vergroting van de efficiëntie en daar mee tot kostenbesparing. De be staande nauwe samenwerking met de Varkens-K I-verenigingen zal wor den voortgezet ei^waar mogelijk worden geïntensiveerd. AVEBE rond met bonden: 300 man weg Het aardappelmeelkonsern AVEBE is het met de vakbonden eens gewor den over de invulling van verschil lende afvloeiingsregelingen voor in totaal 300 mensen. Om de door de rijksoverheid opge legde besparing van 15 miljoen gul den op de loonkosten te halen, wor den werknemers van 57,5 jaar en ouder verplicht uit te treden. AVE BE vult hun werkloosheidsuitkering aan met 10 procent tot 80 procent van het inkomen. Ook blijft het be drijf de werkgeversbijdrage in de pensioenpremie en de ziektekosten verzekering betalen. Voor werkne mers van zestig jaar en ouder geldt dezelfde regeling, maar dan op vrij willige basis. Aldus zullen zo'n 140 mensen AVEBE gaan verlaten. Verder zullen ruim 150 mensen hun baan verliezen die als inleenkrachten bij AVEBE aan het werk zijn. Voorts staat zestien mensen onvrij willig ontslag te wachten. Vrijdag 11 september 1987 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 3