VOOR ill VROIIW Schildervakantie in Frankrijk: 'Een ervaring' Jaar van de daklozen is aanzet in de strijd tegen honger en dakloosheid Puzzel In het dal van de Cher Verborgen talent Leren... O ja, dat was toen Bramen fantasie 7 12 18 3 a 5 10 24 b d e 20 6 C13 8 11 a 15 23 21 d 22 17 e 2 16 9 14 4 19 1 onder redaktie van de Redaktiekonmiissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. P.J. de RottyJanse. M A. Postbus 42. 4424 ZG U'enieldinge Twee jaar geleden, het was zo mer 1985. Vakantie. 'Waar ga je naar toe, met vakantie?' Dat was de meest gestelde vraag. En mijn antwoord was: 'Tja, dat weet ik eigenlijk niet, het is jammer om die twee weken zomaar thuis door te brengen. Maar ik zou niet weten waar ik naar toe zou gaan'. Gelukkig dat er dan een ANWB-gids is met allerlei adver tenties die me wel wat leken, maar overal was het: 'Sorry, u had eerder moeten reserveren' of 'Ja, er is nog plaats, maar dan zult u nu moeten beslissen of u komt'. Dat ging me toch iets te ver. Weer bellen. Hé? Een schil der/tekenvakantie. Ik heb nog nooit een penseel vastgehouden! Laat staan om daar 'even' een s.childerkursus te gaan volgen. Toch maar gebeld. En het ant woord? 'Oh, het geeft niet dat je nog nooit eerder geschilderd heb' en 'Juist leuk om te ontdekken of het iets voor je is'. De afspraak was snel gemaakt, over twee we ken zit ik in Frankrijk! De eerste twee dagen waren om al werkend kennis te maken met de medekursisten, en voor de kursusleider om te kijken wat je kunt. In mijn geval: niets dus. Pas de laatste paar dagen krijg, ik door waar het zo'n beetje om draait. Horizon, perspektief, schaduw, lichtval, kleuren en hün komplementaire kleuren. Natuurlijk zijn die twee weken zo voorbij, het lijkt alsof er een paar dagen tussenuitgeknipt zijn. Maar al terug redenerend blijkt dat het allemaal klopt. En wat heb je dan al die tijd gedaan? Wel, 's morgens om 9 uur is het appèl. De spullen in de auto's la den en achter kursusleider Jac ques aan rijden, een kilometer of twee door een werkelijk schitte rend panorama. Twee dagen naar de zelfde plaats, om de mensen die met olieverf werken de gelegenheid te geven hun doek op te zetten, te laten drogen en de volgende dag af te maken. Voor mensen die, net als ik aquarellen, is het he lemaal niet vervelend om twee dagen naar het zelfde plekje te gaan. Sta je op je oude plekje van gisteren, draai je dan maar 5° en je hebt weer een schitterend voorbeeld voor je. Dus van 's morgens 9 uur tot (officieel) 's middags 1 uur. De keren dat we later waren, zo rond half 3, zijn haast niet te tellen. En dan zijn de laatste dagen aan gebroken, de laatste woensdag is de gezellige avond, een diner van 4-gangen voor alle kursisten en hun begeleiders, vrienden, fami lieleden, kinderen (de 'bijrijders en mee-eters', volgens Alice). Op zo'n avond komt het (verborgen) toneel-, akteer- of dichttalent naar voren. Zelfs een zanger-in- spé wordt ontdekt. De laatste vrijdag is het om 12.00 uur afgelopen met het schilderen. Jacques roept iedereen en zegt dat men het werk van de afgelo pen twee weken maar eens uit moest gaan leggen. De eventuele belangstellenden (zoals de fami lie) zijn hier ook uitgenodigd, om te kijken: hoe ver was je toen je begon, wat heb je vandaag ge daan, wat heb je geleerd? Vooral de aanwijzingen van kursusleider Jacques (I.) zijn leerzaam, maar ook het kijken naar kollega-schilders levert ideeën op. Na het schilderen is er tijd voor andere aktiviteiten. Hier is Marjan aan het hooien. Niet alleen door de aanwijzingen van Jacques leer je (wel het meeste, in mijn geval) maar ook door te kijken hoe je kollega- schilders het er afbrengen. Wat voor bepaalde techniek iemand gebruikt. Sommigen zweren bij voorbeeld bij een platte kwast, terwijl anderen echt niet zonder hun marterharenpenseel kunnen. Na het 'eksposeren' van het werk wordt er een wijntje geschonken, wat nagepraat over hoe we het hebben gehad en adressen uitge wisseld. En dan is het voorbij. Weer twee weken waarin ik vre selijk veel geleerd heb, niet alleen op het gebied van schilderen, maar ook door de gesprekken die je hebt met anderen. Wat het schilderen betreft, alles wat ik nu weet kan ik (nog) niet goed in de praktijk brengen, maar ik zie. Ik zie meer dan een paar jaar geleden: een landschap. Onwillekeurig denk ik: welke kleuren, veel of iets minder kon trast, welk papier? En ga zo maar door. Af en toe wel be hoorlijk vermoeiend hoor, want ergens 'gewoon' van genieten is er echt niet meer bij! Toch zou ik de ervaring niet wil len missen, je ziet niet alleen het landschap, je voelt het, je hoort het. Het intensieve kontakt dat je via je ogen hebt (om iets te schet- Fruit: van zacht naar hard, van zoet naar zuur en in rijke kleuren! Niet alleen als voedingsbron is fruit van grote waarde, maar als genotmiddel wordt de smaak door velen op prijs gesteld. Het produ ceren van wijn uit diverse soorten fruit (bijv. aardbeien, bramen, ap pel, pruimen enz. enz.) is ook enorm populair, zowel individueel als in clubverband. Waarbij op merkelijke resultaten worden beréikt! Ook de industrie is haast niet meer denkbaar zonder fruit zoals bij de fabrikage van zuivel, frisdranken en jam. Daardoor bestaat er in ons land een levendige handel in fruit (wat bovendien aan zeer vele men sen werk verschaft) en worden er ook enorme hoeveelheden geëx porteerd naar vele landen. Hier bij speelt het luchtvervoer een belangrijke rol, waardoor het nu mogelijk is geworden de vruchten bijna plukvers aan te voeren op de plaats van bestemming en direkt te verwerken. Een geruststellende gedachte, zeker op de eerste plaats voor onze kwekers, van wie bij de ontwikkeling van zijn vruchten een nooit aflatende attentie en zorg werd geëist, en die kosten noch moeite spaarde en vele pla gen en ongunstige weersomstan digheden trotseerde om zijn produkten zo optimaal mogelijk op de markt te brengen, wetende dat het eindprodukt goed moest zijn! Daarom, vervang uw maaltijden of gedeelten daarvan bij tijd en wijle eens door meer vers fruit. Vooral als we de winter, die voor de deur staat monter en fris en ge zond door willen, kan fruit onze leidsman zijn en ons in voldoen de mate een bijdrage leveren aan de voor ons zo broodnodige bouwstoffen. Bovendien zijn er tal van variaties op het thema fruit waardoor het nooit gaat vervelen! Dan voor u een van die variaties! Ingrediënten: (voor 5 a 6 perso nen): 1 a \Zi kg. bramen, Vi liter water, Vi liter bessensap, 1 ka neelstokje, 1 eetlepel citroenrasp (verkrijgbaar in supermarkt of speciaalzaak), 200 gram suiker, 80 gram aardappelmeel. De bereiding: Breng de bramen met het water, de bessensap en het pijpje kaneel aan de kook. Laat het 4 a 6 min. zachtjes koken (trekken). Zeef de vruchten en hou ze apart. Verwijder het pijpje ka neel. Breng nu vervolgens het sap samen met de citroenrasp en de suiker aan de kook en iaat het zachtjes inkoken tot er een stroop- je ontstaat 1/3 inkoken). Maak intussen de aardappelmeel aan met wat koud water en bind er het ingekookte vruchtensap mee. Schep er nu heel voorzichtig de bramen door. Laat deze mas sa iets afkoelen en schep de vruchten-melange in ruime glazen met een hoge voet of timbaai vormpjes. Laat het goed koud worden en garneer het 'voor het serveren af met dik vloeibaar opgeklopte licht gesuikerde slagroom en lange vin gers of ijswafels. Probeer het ook eens zonder slag room. Niet te dik binden, af la ten koelen en serveren met cornflakes. M.A. v.d. Vliet sen moet je iedere centimeter af tasten en zien om te zetten in voor jezelf begrijpelijke lijnen) geeft je iets waardevols en bestendigs: herinneringen aan een landschap, meer nog dan wanneer je foto's zou maken. Want om (als tourist) een foto te maken heb je maar een paar se- konden werk. Voor een vlugge schets minstens 15 minuten, maar dan weet je later als je die schets weer eens ziet: 'O ja, dat was toen'. Marjan van Erk Het jaar van de daklozen, ingesteld door de Verenigde Naties loopt ver der en diverse projekten zijn reeds aangepakt. Het is echter ook goed om eens één plaats nader te bezien. De keuze is heel groot want er zijn veel steden met enorme krottenwij ken en er zijn heel veel daklozen in de wereld. Hun lot gaat ons allen aan omdat ook hun lot medebepa lend is voor het totale beeld van het leven op aarde. Een voorbeeld van zo'n plaats is Lima. Van de totale bevolking van Peru woont een derde deel in Lima. Had deze stad in 1940 een half miljoen in woners, nu telt ze er al over de zes miljoen en nog komen er mensen bij. De meeste bewoners van de krottenwijken zijn van Indiaanse oorsprong. Veel vrouwen zijn min der ontwikkeld en spreken alleen hun eigen Indiaanse taal. Het grote probleem in Lima is: water. Verder is er de strijd om grond. Men wil de hutten opzetten maar heeft geen grondbezit en alle grond is van iemand hoewel er niets mee wordt gedaan. Soms is de staat eigenaar en soms ook een partikulier. De men sen zetten hun krot ergens neer, ze doen dit in gemeenschap. Als ze er eenmaal zijn, zijn de vrouwen de be woners/bewakers van de grondbe- zetting, terwijl de mannen weg zijn om te proberen iets te verdienen. Het grote doel is overleven. Er is in Lima alleen openbaar vervoer naar de fabrieken vanuit de krottenwij ken waar de mannen soms werk vin den. De vrouwen werken binnen de gemeenschap. De akties bij grondbezetting zijn kollektief evenals de akties voor be tere gezondheidsvoorziening en voor onderwijs, maar ze zijn tijdelijk. Als enigszins bereikt werd of als het to taal onbereikbaar is verslapt de eens gezindheid. De verarming slaat snel toe en de tegenstellingen komen te rug. Zoals de kleine vormen van ja loezie. Als de ene vrouw een baantje heeft kan de andere vrouw datzelfde baantje niet krijgen. Gemeenschappelijke voedselbereiding Het gemeenschappelijk koken is een goede basis voor het organiseren. Men leert op deze wijze veel meer dan slechts zorgen voor een hap eten. Het uitdelen van het voedsel gebeurt door de moeders van de wijk. Men kookt bij toerbeurt met de grondstoffen die men krijgt. Wie geen beurt vervult, doordat zij een baantje heeft b.v., valt eruit. Er zijn nu in de krottenwijken van Lima zo'n 60 van deze 'eetkamers'. Als er politieke verkiezingen op komst zijn worden de donaties aan deze groe pen ingezet als middel om stemmen te winnen. Zo was er in 1974 een be gin van het projekt 'één glas melk per dag', speciaal voor kinderen en a.s. of zogende moeders. Ook dit wordt door de vrouwen in de wijk zelf georganiseerd. Er zijn ongeveer 7000 vrouwen-comité's in de afzon derlijke wijken, hierdoor is de socia le kontröle heel groot. De vrouwen kennen elkaar in de wijk en weten dat ze van elkaar afhankelijk zijn. Met deze organisaties moet het mo gelijk zijn hiervan de struktuur te ge bruiken op andere terreinen, voor andere aktiviteiten. De vrouwen bouwden dit zelf op, toonden dat het mogelijk is binnen de wijken. Ze hebben een onderhandelingskracht opgebouwd die dpor de overheid wordt gehoord. P.J. de Rooy-Janse, m.a. Als u de hele puzzel hebt opgelost, moet u de letters, die voorkomen in de vakjes met de cijfers 1 tot en met 24 achter elkaar zetten. U leest dan een uitspraak van Napoleon. Horizontaal: 1de voorwaarden bij koop en ver koop van artikelen ter beurze; 2. grijsachtig groen - koffierat; 3. twee- tenige luiaard - kleine melkbus; 4. op dezelfde plaats (Lat. afk.) - denk vermogen; 5. zot van een rederij kerskamer - soort van duif; 6. getakt ijzer - de hele hoeveelheid aandui dend; 7. rivier in Italië - zandbank voor een riviermonding; 8. verward uitstaande haardos - berg- en be waarplaats; 9. uitvluchten zoeken; Vertikaal: 1houtsoort; 2. ongehuwd - aarts bisschop (Lat. afk.); 3. Verenigde Staten van Amerika - land in Azië - gewicht; 4. rekel - lengtemaat - wand van een turfhoop; 5. sine dato - che misch element; 6. ongeveer - Oude Verbond; 8. Engelse ontkenning - autokenteken van Griekenland; 9. lidwoord van bepaaldheid - oudro- meinse kleine munt; 10. rivier in Duitsland - Frans heilige (1748-1783); 11. krenken - zode van dicht ineengegroeid vlotgras; 12. meisjesnaam - het ronddwalen; 13. ontkorrelen; Magisch raam: A. bosduivel; B. toeschouwerstribu ne bij een wedren; C. deel van een gezongen psalmvers; D. wedstrijd- schaatsen; E. rivier in Bosnië. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ii 12 13 2 3 c 4 5 6 7 8 9 Vrijdag 11 september 1987 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 21