Politieke aktie "Als ik groot ben, zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij Kabinetsbeleid Resultaten Achter de wolken schijnt de zon VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1987 75e JAARGANG NO. 3891 land- en tuinbouwblad Vorige week zaterdag vonden in Wilhelminadorp de Provinciale Zeeuwse Ploegkampioenschappen plaats. Er bestond voor dit evenement een goede belangstellingmet name van een agrarisch geïnteresseerd pu bliek. Sommigen waren nog zeer jong. Wellicht dat de jongeman op de schouders van zijn vader de kunst alvast aan het afkijken is, waardoor hij later als ie groot is, ook mee kan dingen naar het kampioenschap Hier is J. Goense uit Noordwelle, de latere winnaar, aan het werk (zie verslag elders in dit nummer). Lagere opbrengsten, lagere prijzen, hogere kosten. Dat is het algemene beeld van de oogst in de Zuidwestelij ke akkerbouw tot nu toe. De vanwege de vrijwel on onderbroken stroom van allerlei beperkende maatregelen vanuit zowel Brussel als Den Haag toch al aanwezige zorgelijke stemming is daardoor nog ver der verslechterd. Vanuit de praktijk krijgen wij steeds meer en duidelijker signalen dat het zo niet langer kan. Dat was ook de teneur in het ZLM-hoofdbestuur vori ge week maandag. De boodschap die de ZLM- voorzitter meekreeg naar onze landelijke organisatie (het KNLC) was dan ook duidelijk: voortzetting van het huidige "beleid" leidt tot een regelrechte krisis voor met name de akkerbouw. Deze boodschap is vervol gens voor het KNLC rechtstreeks aanleiding geweest om vorige week woensdag in de (openbare) bestuurs vergadering van het Landbouwschap de aktuele situa tie indringend aan de orde te stellen. Mede daardoor zal het Landbouwschap vandaag (vrijdag) des te gela dener het gesprek ingaan met minister president Lubbers. Het onderhoud met de minister president (waarbij ook minister Braks van landbouw aanwezig zal zijn) is een konkreet resultaat van het onlangs gehouden zgn. uit gebreid 3-CLO-overleg waaraan ook door de ZLM is deelgenomen. Het is de bedoeling via de minister president het gehele kabinet aan te spreken over de onjuiste en onrechtvaardige negatieve instelling ten op zichte van de land- en tuinbouw. In het nationale be leid moet meer rekening gehouden worden met de ekonomische betekenis van de agrarische bedrijfstak. Ook moet het beleid (fiskaal, milieutechnisch en ruim telijk) veel meer worden toegesneden op de bijzonde re bedrijfsstruktuur van de land- en tuinbouw. Daarnaast zal de minister president duidelijk gemaakt worden dat aanpassingen in het Europees beleid alleen mogelijk zijn waneer deze zeer geleidelijk en in direkte samenhang met socio-strukturele maatregelen worden doorgevoerd. De land- en tuinbouw moet immers ruim de tijd hebben om zich aan te passen aan de gewijzig de omstandigheden anders gebeuren er grote ongeluk ken in met name de individuele sfeer. Vooralsnog zal moeten worden afgewacht wat het re sultaat zal zijn van het gesprek met de minister presi dent. Gisteren (donderdag) is er ook nog een informeel gesprek geweest tussen het dagelijks bestuur van het Landbouwschap en de vaste Tweede Kamerkommis sie voor landbouw. En aanstaande dinsdag is het Prins jesdag. Medio volgende week zal dus in ieder geval volstrekt duidelijk zijn wat de land- en tuinbouw van de politiek nog te verwachten heeft. Als het onver- Deze zomer zal de geschiedenis ingaan als een met een uitzonderlijk hoog vochtgehalte. Het gras is groener dan ooit, echter, de gewassen op het land hebben veel gele den onder de voortdurende regenval. Zodra het regent neemt ook het aantal auto-ongelukken toe. Bij Verzeke ringen ZLM hadden wij eind augustus 1370 meer schade- meldingen dan het jaar ervoor op dezelfde tijd. Van elke 100 motorvoertuigen bij ons verzekerd krijgen wij nu ze ventien schademeldingen per jaar! Wij houden er dan ook rekening mee dat het totale scha debedrag dit jaar fors hoger zal uitvallen. In de PZC van zaterdag 29 augustus wordt er melding van gemaakt dat Zeeland nationaal gezien een verkeers- onveilige regio is. Binnen de provincie is Zeeuws- Vlaanderen koploper met het aantal verkeersdoden (47%). In de komende maanden, wanneer het land- bouwverkeer intensiever is, zullen er ook dit jaar weer verkeersslachtoffers vallen. Wanneer wij weten dat 60% van de ongevallen komt door verwijtbaar verkeersgedrag en een onjuiste mentaliteit dan kunnen wij veel bereiken door te beginnen ons eigen gedrag te verbeteren. Daarbij doet een goed voorbeeld goed volgen. Steeds meer leden komen tot de ontdekking dat Verzeke ringen ZLM niet alleen auto's verzekert. De groei van de navolgende verzekeringen zit er dan ook goed in: Aansprakelijkheid Arbeidsongeschiktheid Gezinsongevallen Opstal en inboedel Ongevallen-inzittenden De Gezinsongevallenverzekering is een uitstekend alter natief voor de scholieren-ongevallenverzekering. Het ge hele gezin is verzekerd voor een uiterst lage premie (v.a. ƒ40,per jaar). Onze ziektekostenverzekeraar ZHV heeft een nieuw pro- dukt ontwikkeld. In deze krant leest u daar meer over. In de Konsumenten(geld)gids stond wederom een inte ressant artikel over autoverzekeringen. De premies en polisvoorwaarden van een groot aantal maatschappijen werden geanalyseerd. Voor de niet-deskundigen is het haast ondoenlijk nog door de bomen het bos te zien. Konklusie is dat Verzekeringen ZLM wederom erg hoog scoort. Op een punt kwam Verzekeringen ZLM 'ongunstig' naar voren; bij totaalverlies van de auto binnen drie jaar is de vergoeding op basis van de nieuwwaarderegeling bij ons niet zo ruim als bij vele andere verzekeraars. Hier heb ben wij evenwel doelbewust voor gekozen. Wij zijn van mening dat wij u de schade moeten vergoeden welke u daadwerkelijk heeft geleden. Niet meer en niet minder. Daarvoor heeft u zich verstandig verzekerd bij Verzeke ringen ZLM- H. Doeleman Hzn., direkteur Voor meer verzekeringsnieuws zie pagina 6 en 7. hoopt niks wordt zullen wij ons moeten beraden op wat ons vervolgens te doen staat om ons doel te bereiken. Daarbij zal een hardere opstelling zeker niet moeten worden uitgesloten. Hopelijk hoeft het zover niet te ko men en zal dit kabinet (waar de meeste boeren wel op gestemd zullen hebben) zich tijdig realiseren dat het in- kasseringsvermogen van de boeren volstrekt is uitge put. In dit verband heb ik ook de nodige moeite met sommige uitspraken over de onvolprezen veerkracht en het schier onuitputtelijke aanpassingsvermogen van de Nederlandse land- en tuinbouw. Voor de sektor als geheel mag dit dan wellicht waar zijn maar voor de in dividuele boerenbedrijven en de daarbijbehorende ge zinnen afzonderlijk zeker niet. Als landbouworganisatie bevinden we ons midden in dit spanningsveld. Wat goed is voor de sektor hoeft nog niet goed te zijn voor de individuele boer en omgekeerd. Maar als het er op aankomt kan er geen misverstand zijn over onze posi tie. Wij zijn tenslotte niet voor niets een organisatie van boeren en tuinders. En daar willen we voor staan. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 1