Kenyaanse ministerie van landbouw heeft als antwoord op werkloosheid de ezel ZAJK start seizoen met informatiemarkt Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt Kursus grond- en pachtzaken Wereldvoedseldag 1987 Minister Bukman komt tentoonstelling Zeeuwse Landbouworganisaties openen Terug naar ezeltractie Negatieve houding Ossen Elke taal Niet slaan Z.A.J.K Grote Markt 28 4461 AJ Goes Tel. 01100 -21010* Hoe kun je een leuke aktiviteit orga niseren over erfbeplanting, graanbe leid of spuitcomputers? Met deze vraag zitten alle regiogroepen en RAK-besturen meerdere malen per seizoen. Elke regio stelt aan het begin van het seizoen zoifder veel kontakt met an dere regio's een aktiviteiten program ma op. Vaak lopen verschillende regio's zonder dat ze het van elkaar weten tegen dezelfde problemen aan. Ook komt het voor dat regio's niet weten welk materiaal er over een be paald onderwerp reeds ontwikkeld is. (Bijv. een film over biotechnologie of een spel over akkerbouwbeleid Om te voorkomen dat informatie die er is over bepaalde aktiviteiten niet bij de besturen komt, en om te voorko men dat in alle regio's tegelijkertijd het karrewiel moet worden uitgevon den, organiseert het Z.A.J.K. een ak- tiviteitenmarkt voor alle regionale bestuursleden. Wat gebeurt er zoal op de aktivitei- tenmarkt? - Je komt er bestuursleden tegen uit andere regio's. Voor alle regiogroe pen en RAK's is er een marktkraam beschikbaar om zich aan de andere re gio's te presenteren. - Op de markt zal uitgebreid gepre senteerd worden welk materiaal er is om een aktiviteit nóg leuker te maken. Er zijn spelen te zien, video's en dia klankbeelden wprden getoond. Ver der zijn er tal van adressen e.d. te krij gen van organisaties die mensen leveren voor aktiviteiten (in- leid(st)ers). - Tenslotte is er voor alle regiogroe pen materiaal beschikbaar voor biotechnologie en braakregelingen, twee centrale thema's in het komend seizoen. Als ook jij het winterseizoen op een frisse manier wilt beginnen kom dan op dinsdag 29 september naar de Caisson in Kapelle. De markt begint om 19.30 uur. Kom met volle auto's! In het seizoensboekje van het Provin ciaal Overleg Orgaan Cursusonder wijs, het 'POOC-boekje' werd de kursus "Grond- en pachtzaken' ver meld. Officieel is de aanmeldingster mijn voor deze kursus reeds lang ver streken. Bij hoge uitzondering is er voor serieuze belangstellenden een moge lijkheid om in te schrijven voor deze kursus. Waar gaat de kursus over, en voor wie is de kursus bestemd? Voor wie: De kursus richt zich op jongeren, mannen en vrouwen, die meer willen 0 weten van grond- en pachtzaken in verband met o.a. bedrijfsovername. De kursus wordt door het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt georga niseerd. Wat komt aan de orde: Aan de orde komen taxatie van grond en gebouwen, grondkwaliteit, de pachtwet, overdracht van onroerend goed en landinrichting (dit laatste slechts sumier). Op de kursus wordt in het seizoen 87/88 een vervolg georganiseerd dat veel meer gericht is op agrarische grondzaken binnen het beleid. Denk hierbij aan ruimtelijke ordening, land inrichting, milieuwetgeving en der gelijke. Wanneer: De kursus duurt 4 avonden per sei zoen en wordt in overleg met de deel nemers in december 87 en januari 88 georganiseerd. Opgeven: Je kunt je tot 22 september voor de ze kursus opgeven bij Jacques Rou- men, tel.: 01100-21010. Minister Bukman van Ontwikkelings samenwerking zal zoals wij eerder reeds meldden op maandag 12 okto ber een tentoonstelling openen die in teken staat van de Wereldvoedseldag en het projekt Trekkracht voor Kenia. Deze tentoonstelling zal van 12 tot 17 oktober opgesteld staan in de Stenge in Heinkenszand. Naast een fotopresentatie van het pro jekt Trekkracht voor Kenia zullen verschillende wandtentoonstellingen van uiteenlopende organisaties ge toond worden. Ook vindt er op dit moment overleg plaats met verschil lende musea om een kleine kollektie traditionele Afrikaanse landbouw werktuigen (hak, graafstok, primitie ve ploeg, ossejuk e.d.) voor de tentoonstelling te lenen. Nieuw ontwikkelde werktuigen voor dierlijke trekkracht voor boeren in Afrika worden door de werktuigen fabrikant Rumptstad in bruikleen ge geven. De tentoonstelling wordt opgezet voor alle leden van de land bouworganisaties, agrarische jongeren- en vrouwenorganisaties én alle andere belangstellenden in derde wereldpro blematiek. De tentoonstelling valt overigens sa men met de aktieweek honger hoeft niet. Honger hoeft niet is een samen werkingsverband tussen enkele tien tallen landelijke en provinciale organisaties op het gebied van land bouw, milieubescherming en ontwik kelingssamenwerking. De tentoonstelling van de landbouworga nisaties zal dan ook zeker niet de eni ge aktiviteit in die week zijn waarin de derde wereld centraal staat. Zo zal er in de provinciale bibliotheek ook een fototentoonstelling staan met als thema 'reizen in de derde wereld'. Voor meer informatie kunt u zich ten alle tijde wenden tot het aktiesekre- tariaat (01100-21010 ZAJK of Ad Phernambucq 01195-248 thuis). PJZ-agenda, afdeling Goes Zondag 27 september organiseert de PJZ, afdeling Goes, een dagje Ant werpen. We vertrekken 's morgens om 8.30 uur en rijden dan naar de vo geltjesmarkt te Antwerpen. Na de vo geltjesmarkt bekeken te hebben gaan we met een rondvaartboot de Schel de op. 's Avonds gaan we gezellig er gens eten. We proberen rond 21.00-22.00 uur thuis te zijn. Vergeet niet Belgische franken en je paspoort mee te nemen. 's Morgens om 8.30 uur verzamelen bij het ANWB-wegenwacht kantoor aan de Vierwegen in Kapelle, voor vervoer wordt gezorgd, opgeven voor 20 september bij: Leenjan Boot 01130-1417, Jan de Jager 01135-1397 of Janine Boogert 01130-1321. Afd. Tholen en St. Philipsland De P.J.Z. afd. Tholen en St. Philips land houdt op 26 september een auto- oriëntatierit. Ze nodigen ook andere PJZ-leden uit. De start (en finish) is bij café Havenzicht, Voorstraat 56 in St. Annaland. Inschrijven vanaf 17.00 uur en start om 18.00 tot 19.00 uur. Het inschrijfgeld is 5,per auto. Na een suksesvol onderzoekspro- jekt aan de Universiteit van Nai robi heeft het Kenyaanse Minis terie van Landbouw een start ge maakt met een ezelploeg- trainingsprogramma op de ver schillende Landbouw Trainings Centra. Deskundigen zeggen dat ploegen met ezels niet alleen goedkoop is, maar ook gemakke lijker en betrouwbaarder dan het ploegen met trekker of ossen. Voor werkzoekenden ligt hier ook een buitenkans! Alles wat je nodig hebt is een be ginkapitaal van 3500 shilling (ƒ450,en een positieve hou ding ten opzichte van de land bouw. Met dit beginkapitaal kun je een eenvoudige ploeg, een hoofdstel met bit, een gareel en het belangrijkste van al, een ezel kopen. Het africhten van de ezel is gra tis. Je moet alleen naar een Landbouw Trainings Centrum gaan met een nieuwe ezel-tractie- afdeling waar ze je met open ar men zullen ontvangen. De mede werkers zullen je de eerste vuur proef geven. Gelukkig zijn ezels' snelle leerlingen. 'Onderzoek heeft uitgewezen dat na een training van twee weken een ezel 2000 shilling (ƒ250, op kan leveren met ploegwerk in één seizoen', aldus de heer Kariki Wanyoike, hoofd van het Land bouw Trainings Centrum Barin- go in de Eldama Ravine. Het Mi nisterie van Landbouw heeft zich tot ezelploegen gewend na het overwegen van de nadelen van andere bewerkingsmethoden (trekker en os) en de verslechte rende werkloosheidssituatie in het land. Veel kleine boeren hanteren nog handwerktuigen als de 'jembe' Trekkracht voor Kenia (hak) waarmee het vermoeiend en tijdrovend werken is, zonder dat de bodemstruktuur er be langrijk mee wordt verbeterd. Deze handmethode maakt het erg moeilijk om vóór de regens (aan het begin van een regensei zoen) de grond te bewerken. Daardoor wordt er later gezaaid en vallen de oogsten lager uit. Door het zware handwerk heb ben ook veel mensen, en vooral de jeugd, een negatieve houding ten opzichte van de landbouw ge kregen. 'Een trekker heeft evenals hand werk zijn eigen nadelen die van belang zijn voor de kleine boeren die in het land nu eenmaal de meerderheid vormen. Zo kan een huurtrekker niet op het goede moment beschikbaar zijn waar door ook het inzaaien weer ver traging op kan lopen. Ook kan een (huur)trekker financieel on haalbaar zijn voor kleine boeren omdat de opbrengsten in sommi ge streken minimaal zijn. Trekker-bezitters negeren soms kleine boeren met kleine ver spreid liggende percelen, omdat ze dan relatief te veel brandstof moeten verbruiken met het rijden van het ene naar het andere per ceel. In plaats daarvan zoeken ze grote boeren met grote percelen. De teeltmethode die al vele jaren als beste alternatief voor trekker- ploegen geldt is ploegen met os sen. Een os kost echter om te be ginnen een klein fortuin. Een goed af te richten os krijg je niet voor minder dan 3000 shilling (ƒ375,Daarbij komt dat en kele maanden training nodig zijn om de os de beginselen van het ploegwerk bij te brengen. Zelfs dan kan er hoogstens een halve acre (0,2 ha) per dag mee ge ploegd worden. Om goed te kun nen werken moet de os ook goed gevoed worden. Gegeven de eet- kapaciteit van de os kan dit te veel zijn voor hen die weinig grond hebben. Ook het werkza me leven is niet langer dan vier jaar, waarna de slager geen hoge prijs meer zal betalen omdat het vlees dan taai is. Met het oog op deze tekortko mingen in bovengenoemde be werkingsmethoden heeft het Mi nisterie van Landbouw nu de ezel omarmd, die naar het zich laat aanzien, het zware landwerk (ploegen, eggen, wieden en zaai en) voor kleine boeren kan ver lichten, én binnen het bereik ligt van werkzoekers die het er op willen wagen (als loonploegers). Om te beginnen is de ezel goed koop in vergelijking met de os. Een volwassen ezel, die niet te oud is om te leren, zal ongeveer 1000 shilling 125,—) kosten. Interessant is ook dat een ezel el ke taal kan leren. De ezels van de Universiteit van Nairobi leren Engels, terwijl ze elders op de voorlichtingscentra Swahili of welke andere taal ook verstaan. Een ezel eet ook minder dan een os. Met weinig voedsel en gra zend op droge gronden kan een ezel zijn energie (konditie) hand haven terwijl een rund verzwakt als de regens uitblijven. Deskundigen stellen ook dat ezels meer bestand zijn tegen ziekten en dat ze ook zes tot acht jaar kunnen werken. Aangezien het vlees van ezels nauwelijks gegeten wordt beïn vloedt dit ook niet de prijs van deze dieren. Hoe meer ervaring, hoe hoger de prijs. Momenteel heeft het Landbouw Trainings Centrum Baringo twee jonge ezels die getraind zijn, door een van de medewerkers. Deze hebben daartoe een kursus gevolgd aan de Universiteit van Nairobi. Naast ploegen, eggen, zaaien en wieden heeft hij daar ook geleerd het noodzakelijke tuig te maken om de ezels in te spannen: een gareel, een hoofd stel en een kar-harnas. De heer Kariki deelt mede dat er plannen zijn om lokale boeren zelf te leren hoe ze deze onderde len zelf kunnen maken om op de ze wijze de kosten van ezeltraktie nog verder te drukken. Tot de plannen behoort ook het intro duceren van deze vaardighen in het lessenpakket van de lokale poly-technische scholen. 'Hier door komt ezeltraktie binnen het bereik van alle boeren', aldus Kariki. Een van de belangrijkste princi pes van het ezel-trainen is om nooit een ezel met slaan tot wer ken te dwingen wanneer deze moe is. (In Afrika worden ezels over het algemeen weinig zacht zinnig behandeld, red.?). Als je beslist om met ezelploegen te be ginnen, vergeet dan niet wie er voor de ploeg staat. Het is geen trekker. Als je hem mocht slaan als hij moe wordt, wees er dan op bedacht dat hij dan zijn achter benen wel eens kan gebruiken om joü manieren te leren. Onlangs verscheen dit artikel in het Kenyaanse blad The Stan dard. Het projekt Trekkracht voor Kenya sluit hier nauw op aan. Vandaar dat het een aardig idee leek dit artikel voor u te ver talen. Vertaling uit de Weekend Standard van 26 juni, Ad Pher nambucq. Vrijdag 11 september 1987 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 19