Goede publieke belangstelling op centrale fokschapendag Den Bosch Nieuwe formule voor richtprijs biggen Hippisch nieuws Demonstraties voor paardenliefhebbers op U.T.V. Hackney's Onder een zeer goede publieke be langstelling presenteerden een hon derdtal enthousiaste inzenders hun dieren op de centrale fokschapendag te Den Bosch op zaterdag 29 augus tus jl. Deze was georganiseerd door de afdeling Limburg/Noord- Brabant van het Nederlands Texels Schapenstamboek. Voor het eerst werden in de katalo- gus ook gegevens over groei en vruchtbaarheid opgenomen, hetgeen voor herhaling en uitbreiding vat baar is. Ongeveer 900 schapen en lammeren werden voor deze keuring aangemeld. Het feit dat er 3 regionale keuringen aan vooraf gingen, twee in Brabant en een in Limburg, blijkt aan de ani mo voor Den Bosch geen afbreuk te doen. De overjarige rammen waren van een goed gehalte en van de 30 inzen dingen werden 17 dieren met een eer ste prijs bekroond. Er waren la prij zen voor: 4030-0409 van G. Muskes, 3261-0427 van C. van Hoef, 3379-0257 van J. Geurts en 1851-0947 van A. Buys. De kampioenstitel bleek later wegge legd voor: 1861-0947 van A. Buys, mooi gelijnde typische en best bespierde ram, terwijl ram 3261-427 van C. van Hoof de reserve-titel greep. Er waren 6 rubrieken 1-jarige ram men van af nog wisselende kwaliteit. Naast de over het algemeen goede bespiering, viel een tekort komen in stand en kracht van het beenwerk nog wel eens op. la-prijzen voor: 3289-0330 van G. Muskes, 3383-1097 van Gebr. Pey- nenburg, 4153-0163 van L. Brands, 3135-0596 van J. Vaessen, 3319-0422 comb. Th. Zandboer-van Vlimmeren en 3379-325 van P. Dirkx. De kampioenskeuring van de 1-jarige rammen werd na een span nende strijd beslist ten gunste van 2 rammen, gefokt en eigendom van Gebr. Peynenburg, namelijk: 3383-1097 kampioen en 3383-1351 reserve. Beide rammen vertonen een best ty pe met een zeer goede bespiering en stammen af van ram 5427-0015 van J. Borstlap, die in zijn rubriek de lb plaats bezette. De ramlammeren Zoals ieder jaar school bij de jonge lingen nogal wat kaft onder het ko ren. Bij de 2- en 3-tallen werden 17 eerste prijzen toegekend met la voor een 2-tal van W. Moonen, A. Kem- mere; 3-tallen van G. Michels, G. Muskes en comb. Kiemeney. Ook het 4-tal van J. van de Voordt werd met een eerste prijs bekroond. Het uitzoeken van de 10 beste ram lammeren was al steeds een tijdro vende en niet gemakkelijke taak. Een 60-tal dieren werd in de ring ge bracht. De 10 overgebleven ramlam meren waren over het algemeen vlot, ontwikkelde typische dieren, eigen dom van: J. Janse, A. Kemmere (2 St.), P. Dirkx, comb. Kiemeneij, J. Borstlap, G. Michels, G. Muskes (2 st.) en A. Vriends. De katalogus vermelde 31 ooien met lammeren waarvan 39 1-jarigen. Vooral ook dit laatste stemt tot te vredenheid. Deze schapen gaven duidelijk aan, dat vruchtbaarheid op jonge leeftijd geen afbreuk aan de kwaliteit van de dieren hoeft te doen. la prijzen waren hier weggelegd voor: P. van de Goor, J. van de Voort 3 maal, dan A. van Iersel, G. Muskes, A. Vriends, C. Holter mans, J. Borstlap, P. Martens en L. Cleiren-Melsen. Bij de 2- en 3-tallen gezoogde 1-jarige ooien waren de la prijzen voor J. van Iersel respektie- velijk J. Vaessen. De overlopers waren van goed en zeer goed gehalte waarbij het 2-tal van A. Vriens en de 3-tallen van C. Holtermans en J. van de Voordt de kopplaats bezetten. De 2-tallen oudere ooien werden aangevoerd door het koppel van F. Palmen en de 3-tallen door ooien van J. Borstlap. In de rubrieken en keling ooien voor kleine fokkers gin gen de ere plaatsen naar W. Arts, J.G. van Hoof en P. Caube en Zn. G. van Haare en J. Vloet. A. Kem mere wist met 2-tallen ooilammeren te triomferen en bij de 3- en 4-tallen waren dat G. Michels, P. Dirkx, P. Martens en J. Borstlap. Voor de biggenrichtprijs geldt vanaf 15 september aanstaande een nieuwe rekenformule. Deze luidt: 49.674 x basisprijs 0,281 A 0,107B - 1,496C - 6,117. De basisprijs is de wekelijkse roepprijs van de Koöpe- ratieve Brabantse Vee- en Vleescen trale van de NCB (ENCEBE). A, B en C zijn de voorlopige prijzen van respektievelijk zeugenbrok, baby- biggenkorrel en mestvarkenbrok (per 100 kg). Het Landbouw Ekono- misch Instituut (LEI) vermeldt deze prijzen in het agrarisch weeko verzicht. Uitgangspunt voor de formule is een evenwichtige verdeling tussen de fokker ^n vermeerderaar enerzijds en mester anderzijds. Hierbij is ver ondersteld dat beide partijen een prijs ontvangen, die gelijk is aan de gemaakte kosten (inklusief arbeid) en daarna afhankelijk van de hoogte van de slachtvarkenprijs de winst of het verlies delen. Deze verdeling is afgeleid van de inbreng van arbeid en eigen vermogen in beide sektoren. De rekenformule wordt ieder jaar aangepast. In vergelijking met het vorig jaar zijn de kosten in de var kenshouderij gedaald. De netto- kosten van een zeug, eksklusief voer, zijn ongeveer dertig gulden ge daald. De nettokosten per afgele verd varken, eksklusief voer en de aankoop van de big, gingen onge- Vrijdag 11 september 1987 De bedrijfsgroepen 3 stuks werden aangevoerd door A. Vriens met een uniform goed ontwikkeld typisch 3-tal ooien. Een lb was er voor W. Vermeulen en een lc voor F. Palmen. Het 4-tal van P. van Berkel, uniform met veel inhoud mooie bespiering en goede benen, was in deze rubriek goed voor la, A. Buijs lb met beste iets minder uniforme dieren, M. Ei- lers lc en comb. Zandboer-van Flimmeren ld. Bij de groepen van 5 stuks ging de zege naar de mooie ty pische bespierde en uniforme dieren van J. Borstlap, lb was voor J. Vaessen zeer uniform iets minder massa, lc. J. van de Voort, ld. P. Martens en le C. van Hoof. De kampioenstitel voor de 1-jarige niet gezoogde dieren was voor ooi 3569-0072 van P. Caubo en Zn. Een fraaie zeer typische goed bespierde ooi, reserve 3260-0178 van P. Ho- nigh was iets royaler met een bemer- Het la vijftal van Gebr. Borstlap, een mooie uniforme groep king op de voorbenen. P. Martens greep met de ruime zeer typische ooi 3286-747 de titel bij de gezoogde 1-jarigen en 3316-141 van A. Vriens werd reserve. Voor het kampioenschap oudere ooien kwamen alleen in aanmerking de dieren die met hun lammeren wa ren ingezonden. Hier was het kam pioenschap voor 3233-0316 van J. Borstlap, typisch goed ontwikkelde en gespierde ooi, terwijl 3289-0208 van G. Huskes tot de reservetitel reikte. Den Bosch mag op een geslaagde keuringsdag terugzien. H.J. Roebroek Tijdens de U.T.V. (Utrechtse Veeten toonstelling) op 18 en 19 september a.s. in de Veemarkthallen te Utrecht, laten de Groepen Paardenpraktici, Geneeskunde van het Rund en de Praktici Grote Huisdieren en de Af deling Utrecht van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij voor Diergeneeskunde (K.N.M.v.D.) het publiek een kijkje nemen in de 'keu ken' van de dierenarts voor landbouw-nutsdieren. Hiervoor is dr. Ende uitgenodigd om zijn show over de paardendierenarts op te voeren voor het publiek van de U.T.V. De ze show wordt het publiek aangebo den in het kader van het 125-jarig bestaan van de K.N.M.v.D. In de show speelt het publiek een ak- tieve rol. Aan de hand van zeer veel demonstratie-materiaal, zoals een le vend paard, levensechte organen, li chaamsdelen van gezonde en zieke paarden en diverse tekeningen, be handelt dr. Ende verschillende onder werpen en geeft praktische adviezen. De show en de tentoonstelling zijn zo samengesteld dat er geen moeilijke wetenschappelijke woorden gebruikt worden, zodat iedereen het gepresen teerde kan begrijpen. veer vier gulden omlaag. Met name door de lagere rente, de lagere ener gieprijzen en de verbetering van de technische resultaten. Het aantal grootgebrachte biggen nam toe van 18,7 naar 19,1, de voederkonversie daalde van 3,06 naar 2,95 en de om- zetsnelheid van mestvarkens steeg van 2,92 naar 3,03. De richtprijs is een berekende prijs. In de formule wordt rekening ge houden met de marktsituatie van varkensvlees en de prijs van het voer in beide sektoren. Met de biggen- markt wordt geen rekening gehou den. De prijs is eksklusief vervoers kosten en eksklusief BTW. Voor biggen zwaarder of lichter dan 23 ki lo gelden binnen het trajekt van 20 tot 27 kilo verrekenprijzen per kilo meer of minder gewicht. Bij een ba sisprijs van 3,60 gulden is één kg zwaardere big 2,45 gulden meer waard. Bij een hogere basisprijs is dit meer, bij een lagere basisprijs minder dan 2,45 gulden per kilo. De richtprijs en de verrekenprijs worden elke woensdag vastgesteld. Deze is te beluisteren op telefoon nummer 030-213399. Een schriftelij ke toelichting op de berekening van de formule is verkrijgbaar bij het Landbouwschap, afdeling Varkens houderij, op nummer 070-526583 of het Konsulentschap in Algemene Dienst voor de Varkenshouderij op telefoonnummer 04192-19026. Sinds het verschijnen van het laat ste hippisch nieuws op 10 juli j.l. heeft er weer het nodige plaats ge vonden in ons paardenwereldje. Het alles overheersende nieuws is wel de uitbraak van de C.E.M., een besmettelijke dekinfektie bij paarden, die baarmoederontste king en onvruchtbaarheid bij mer ries kan veroorzaken. Eenmaal besmette merries blijven ondanks behandeling veelal levenslang dra ger van deze bakterie. De hengsten kunnen met succes behandeld worden. Gelukkig is de ziekte nog niet in Zeeland gekonstateerd, maar helaas wel in Brabant. De bestrijding van deze besmettelijke ziekte is niet in de Veewet opge nomen en de te treffen maatrege len kunnen alleen op vrijwillige basis worden uitgevoerd. En het zal je maar gebeuren, dat je ver zocht wordt je merrie te laten slachten. Zo mogelijk tegen een bepaalde vergoeding. Ook dat is een probleem, want een bepaalde geldpot ontbreekt nog. Wel heb ben alle paardenstamboeken in principe hun financiële medever antwoordelijkheid uitgesproken, want ook de handel ondervindt grote problemen. De export naar diverse landen o.a. Amerika wordt ernstig belemmerd. Geluk kig is het dekseizoen nagenoeg ten einde. Door de afdeling Paarden- houderij van het Landbouwschap is nu een werkgroep ingesteld, die de te nemen maatregelen zal op stellen. Reeds is er al het nodige verricht om de besmettingsbron te isoleren, hetgeen op de betreffen de dekstations veel overlast heeft gegeven, doordat natuurlijke dek king op dringend advies vermeden moest worden. De medewerking van de hengstenhouders is geluk kig uitstekend. Bij de merriehou ders, die op deze stations zijn geweest, is in veel gevallen de me dewerking geringer. Men heeft niets aan de merrie gemerkt en dus mankeert ze niets en verder geen gezanik. Nu is een enquête waar om je zelf niet gevraagd hebt, nooit leuk. Maar in dit geval is een zo groot mogelijke openheid wel gewenst. Het gaat hier niet direkt om individuele belangen - al spe len die natuurlijk mee -, maar het algemeen belang staat nu duidelijk voorop. In welke omvang de besmetting heeft plaatsgevonden is nog niet bekend. We kunnen al leen maar hopen dat deze beperkt zal blijven. Aller waakzaamheid is echter wel geboden. Over de voorbije gebeurtenissen willen we nog enkele dingen aan stippen, die nog niet vermeld zijn in ons blad. Natuurlijk is daar dan het kampioenschap van Nederland bij de Hackney's gereden door da mes, dat veroverd is door me vrouw Mosselman-Bauer uit Kruiningen met Nickery Boy. Een pracht succes; ze heeft nu ook be reikt wat haar man al een paar keer bereikte. De Hackneysport krijgt op Zuid-Beveland steeds meer aanhangers en een aantal rijdt met succes op de regionale concoursen van de N.C.B. en heeft al gevraagd om ook bij de Zeeuwse Dag van het Paard te mogen uitkomen. Deze vindt zo als bekend volgend jaar op Neelt- je Jans plaats tijdens de ZLM-tentoonstelling op 25 juni. Dat zou dan weer een leuk nieuw nummer kunnen worden. Het 50-jarig jubileum van het Ne derlands Shetland Pony Stamboek werd met een zeer geslaagde ma nifestatie herdacht. De jeugdige Zeeuwse aanspanningen, gereden door jongens en meisjes tot en met 12 jaar, allen in Zeeuws kostuum trokken veel belangstelling. Het kleine Zeeuwse huifwagentje van J.A. de Ligny uit Serooskerke, ge reden door Pim Goedbloed uit Koudekerke, is altijd een blikvan ger, maar ook de mooie aanspan ningen van Jan Willem Poppe uit Oostkapelle, Jeroen Dingemans uit Middelburg en Petra Minder- houd uit Westkapelle trokken de aandacht. Jeroen behaalde met Esther Lorier uit Oostburg de tweede prijs bij het ringsteken en Petra Aeseman met haar broertje de vierde. Tijdens deze manifesta tie werd een Shetland Pony met tuig en dressuurkar - tuig en kar geleverd door J.A. Korstanje te 's- Heer Arendskerke - via de Fede ratie Paardrijden Gehandicapten aangeboden aan de Stichting Paardrijden Gehandicapten te Kampen, die er erg blij mee was, omdat ze juist met het aangespan nen rijden wilden beginnen. Het was een heerlijk moment op de hoogtijdag van het stamboek an deren vreugde te schenken. Over de provinciale kampioen schappen voor Landelijke ruiters, zowel paarden als pony's, hebt u al de voornaamste uitslagen kun nen lezen. De "Stichting Con cours Oranjezon" trok met een aantrekkelijk programma erg veel publiek naar Domburg en dat de gemeente dat waardeerde, blijkt wel uit het feit dat voorzitter P.M. de Kam uit handen van burge meester Diepenhorst de ebbenhou ten Totempaal uitgereikt kreeg voor de voortreffelijke orga nisatie. We zijn benieuwd wat onze Zeeuwse kampioenen (13 stuks) 11 en 12 september in Apeldoorn op de Levade zullen weten te berei ken. Dat wordt weer een druk weekend voor de paardenliefheb bers, want er is ook een interpro vinciale keuring voor trekpaarden en Haflingers op 12 september in Stad aan 't Haringvliet en op 13 september is er de internationale trekpaardenkeuring in het Boude- wijnspark te Brugge; een België - Nederland-wedstrijd En een week later hebben we op 18 en 19 september de UTV-dagen in Utrecht met nationale keurin gen voor o.a. warmbloedpaarden en Hackney's en een groot natio naal concours hippique met ook diverse kampioenschappen. Het beloven weer mooie dagen te wor den, die alleszins een bezoek waard zijn. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 17