DRAINAGE U R BAN de winterharde super-baktarwe Pappen en nathouden is niet de beste medicijn Kreta: maak kennis met de typisch zuidelijke landbouwprodukten! IN BEDEKTE TERMEN MEIZON BV Open dagen proefboerderij Cranendonck vooral in teken mestaanwending Slechtste jaar in decennia voor Belgische boeren TEL.:050-183233 G.J. Doornbos, voorzitter NCBTB: Aktie niet uitsluiten Doorlopend te koop gevraagd: ALLE SOORTEN HOOI EN STRO FOURAGEHANDEL J. VAN DE WEGE MERTENS B.V. HALSTEREN C. v.d. Vorst, 01641-2407-3314 Bemiddeling taxaties en advies in onroerend goed Taxaties van onroerend goed. Makelaardij o.g., Ing. A. J. Honse :n Net als dertig jaar geleden staat de Nederlandse landbouw weer voor de vraag "waar we nieuwe ruimte kun nen vinden voor een lonende afzet van onze produkten. Het antwoord op die vraag komt nu niet, zoals in dertijd bij de totstandkoming van de EG, als een gebraden kip op ons af Het zal veel vindingrijkheid, initiatief en durf vereisen om in de omstandig heden van nu nieuwe ruimte voor pro- duktie en afzet aan te boren. Daarin zijn wij niet bij voorbaat kansloos. Als we uit de lessen van het verleden willen leren, kunnen we weten dat pappen en nathouden meestal niet de beste medicijn is. Zeker nu de nood ertoe dwingt, moeten we met volle in zet op zoek naar nieuwe afzet- kansen". Dit zei de heer G.J. Doornbos, de pas gekozen voorzitter van de Nederland se Chr. Boeren- en Tuinders Bond in zijn eerste ja'arrede voor de Bondsdag van de NCBTB op 8 september te Slagharen. Nieuwe afzetruimte moet volgens Doornbos zijn te vinden door de aandacht te richten op de levering van kwaliteitsprodukten, van specia liteiten en van hoogwaardig uit gangsmateriaal. Doornbos meent dat de akkerbouw in ons land het vooral zal moeten heb ben van een optelsom van vele klei nere alternatieven voor de huidige teelten. "Daarnaast - en dat geldt ook voor de veehouderij en de tuinbouw - moeten we het zoeken in kwali teitsprodukten en in kostenbe heersing". "Het valt me telkens weer op hoe groot de inkomensverschillen vaak zijn tussen overigens vergelijkbare be drijven. Daar zit soms een heel jaar inkomen tussen. Die verschillen zitten zowel aan de opbrengsten- als aan de kostenkant en wijzen er op dat door een betere bedrijfsvoering soms nog heel wat aan de inkomens kan worden verbeterd. Het illustreert bo vendien het grote belang dat gehecht moet worden aan een goed funktio- nerend voorlichtingsapparaat. Maar ook eigen initiatief in de vorm van studieklubs en samenwerkingsvormen zou hier nog het nodige kunnen bij dragen". Sprekende over de belangenbeharti- gende taak van de NCBTB zei Doorn bos dat de nogal ingrijpende overheidsmaatregelen van de laatste jaren het vertrouwen in de bestaande overlegstruktuur flink op de proef hebben gesteld. "Sommigen hebben voor zichzelf de konklusie getrokken dat de overheid blijkbaar niet meer gevoelig is voor goed onderbouwde argumenten. En dat hardere midde len nodig zijn om aan de wensen van land- en tuinbouw kracht bij te zet ten", zei hij. Doornbos wees erop dat de georga niseerde land- en tuinbouw lang niet alles zal kunnen bereiken wat zij wen sen. "Maar we zullen het met elkaar in de organisatie wel zoveel mogelijk eens moeten zijn over wat wèl en niet binnen bereik ligt. En dat geldt ook voor de middelen die we willen inzet ten om onze gezamenlijke belangen te behartigen. Doelgerichte aktie hoeven we daarbij niet bij voorbaat uit te slui ten. Maar als dat middel wordt aan gegrepen, moet het een ondersteuning zijn en niet een doorkruising van het overleg dat de georganiseerde land bouw met de overheid voert". Hij verwijt de overheid het overlegmodel met het bedrijfsleven gefrustreerd te hebben. "De overheid heeft zelf bij de bevolking - en dus ook bij boeren en tuinders - de indruk gewekt dat ak tie een beter middel is dan overleg. Als C.B.T.B. willen we die richting beslist niet verder uit. Maar dan moe ten we er wel op kunnen rekenen dat de overheid het overleg met de geor ganiseerde landbouw volstrekt serieus neemt en niet eerst afwacht of er al dan niet onrust ontstaat", aldus Doornbos. Kreta is het meest zuidelijke eiland van Griekenland, gelegen halverwege Europa en Afrika. Deze ligging zorgt voor aangename temperaturen van de buitenlucht en het zeewater tot laat in de herfst, al kunnen ook hier de weer goden wel eens regen en storm over de zonnige stranden uitstrooien. Tegenwoordig leven de Kretenzers in steden of dorpen. Echte boerderijen kent men op Kreta niet, de boeren werken overdag op het land en ver trekken 's avonds weer naar het dorp of de stad om temidden van hun vrienden en familie te verblijven. Al leen tijdens het oogsten overnachten zij in een schuurtje op het land. De huizen zijn veelal klein en zien er voor "Westerse" ogen armoedig uit. Dit is maar schijn, in de meeste huishou dens ontbreken in de kleine vertrek ken de kleuren t.v. en de wasmachine niet. Armoede kent men op Kreta bij na niet. De meeste huizen zijn eigen dom van de bewoners. In de dorpen heeft iedereen wel een stukje grond waar olijfbomen op staan, waarop groente verbouwd wordt, waar wat kippen, geiten en schapen kunnen rondlopen, en een wijngaard. Zo kan men in eigen levensonderhoud voor zien, wijn, vlees, kaas, eieren en groenten. De meeste mannen hebben daarbuiten nog ander werk. De natuur in Kreta is imposant. Vele De open dagen op proefboerderij Cranendonck in Maarheeze donder dag 4 en vrijdag 5 september jl. ston den voornamelijk in het teken van de aanwending van drijfmest, en welke hoeveelheden daarvan het beste kun nen worden toegediend. Er bestond hiervoor een flinke belangstelling van zo'n 900 mensen over de beide dagen. Op de proefboerderij konden de be zoekers een aantal proeven zien. Zo werden er proefveldjes (3 X 15 m. getoond waarop op 12 augustus jl. resp. 0, 10, 20, 40 en 60 m3 drijfmest (varkens- en runder-) per ha. is toe gediend. Duidelijk was te zien dat het gras op de veldjes met de grotere gif ten (40 en 60) varkensdrijfmest ver brand was. Daar er in de praktijk al gauw meer dan 20 m3 per ha. per keer wordt toegediend is dit een zaak om terdege rekening mee te houden. De proefboerderij wijst op het belang van kleine giften goed gemixte drijfmest, zodat de mest fijn verdeeld op het Bezoek aan een wijnkoöperatie. bergen, hoogvlaktes, hoge rotsen, baaien en zandstranden. Veel bos is er echter niet. Nu is een groot gedeelte van het eiland bedekt met olijfbomen, de olijven zijn hét grote exportartikel van Griekenland. Veeteelt bestaat op Kreta voorname lijk uit geiten- en schapenteelt. Ten behoeve van de toeristen impor teert men veel varkens- en rundvlees. Komkommers zijn een belangrijk ex- portprodukt. Bananen mogen (nog) niet geëxporteerd worden. Al is Kre ta omringd door zee, toch moet de meeste vis uit Argentinië geïmpor teerd worden. De zee bevat namelijk weinig plankton. Veel bijzonders te zien tijdens de Agrarische Studiereis naar Kreta van vrijdag 9 t/m vrijdag 16 oktober 1987. gras komt. Bovendien moet toedie ning op de stoppel plaatsvinden, zo dat er geen gewas bedekt kan worden. Op Cranendonck zelf dient men na el ke snede 8 a 9 m3 per ha. toe. Om de ze lage gift te bereiken is het van belang dat een voldoende hoge rij snelheid aangehouden wordt, onder andere te bereiken door een juiste kombinatie van trekker en giertank. De proefboerderij heeft op de open dagen willen laten zien dat je mest goed moet benutten en niet moet dumpen. Men meent dat door duide lijke demonstraties en bijbehorende Als gevolg van de bar-slechte weers omstandigheden wordt dit jaar voor de Belgische boeren één van de slecht ste van de afgelopen decennia, zo meent de toonaangevende landbouw organisatie in België, De Boerenbond. In de meeste sektoren is de situatie zeer slecht tot dramatisch. De bond vreest dan ook aanzienlijke inkomensverliezen. In de graansektor is de opbrengst veel lager dan vorig jaar. Wintergerst levert 1.000 tot 1.500 kilo minder op dan vorig jaar. Ook bij tarwe is de opbrengst 20 tot 25 procent lager. Aardappelen zijn wat de kwantiteit betreft vergelijkbaar met 1986, maar er zullen problemen zijn met de houdbaarheid. In de maisteelt is er een groeiach- En verder: Sauerland, 5-9 oktober, 5-daagse bus reis, verblijf in één hotel. Israël, 19-29 oktober, 11-daagse vlieg reis, rondreis per bus, heel bij zonder! Wenen, 4-8 november, 5-daagse vlieg reis, verblij f in één hotel. Brussel, 18-20 november, 3-daagse busreis, verblijf in één hotel. Londen, 28 november - 1 december, 4-daagse trein-boot-busreis. Voor uw aanmelding, nader overleg of het aanvragen van de brochure "Agrarische Studiereizen 1987", kunt u opbellen naar het Sekretariaat van Agrarische Studiereizen, Roer mondsplein 20, 6811 JN Arnhem, 085-512087 tussen 08.00 en 18.00 uur. Verzorgd reizen in vertrouwd ge zelschap. uitleg deze boodschap bij de bezoe kers is overgekomen. Ook werd aandacht besteed aan de bandenspanning tijdens het uitrijden. Door deze laag te houden en brede banden te gebruiken wordt insporing voorkomen. Dit effekt werd voor de duidelijkheid gedemonstreerd op pas geploegd bouwland. Het toedienen van mest werd gedemonstreerd met twee soorten wagens en twee soorten verdelers. Ook werd aandacht gege ven aan het bloten van gras en hoe grasland het beste kan worden voor bereid op de winter. terstand van minstens 3 weken. Het is nu al duidelijk dat de opbrengst laag zal zijn. In de teelt van industrie groenten is de toestand katastrofaal, aldus de bond. Van de erwten bleef bijna 15 procent op het veld. Bonen die normaal tien ton per hektare ople veren haalden nu iets meer dan 5 ton. Door het natte weer is een kwart van de kleine worteltjes aangetast, zodat heel wat partijen worden geweigerd. De bloemkoolproduktie is ronduit een mislukking. In de sierteeltsektor zijn de begonia knollen aangetast door het natte weer, zodat men problemen vreest met de bewaring. De azalia-telers kampen met een groeiachterstand van 10 tot 15 procent. Wij betalen de hoogste prijs. Kontante betaling. Ruwvoeders Steenovens 2 Fourages 4543 RM Zaamslag import - Export - groothandel tel. 01155-2133-1835 Kontante betaling. Inkoper voor Dhr. D. Nijssen, Yerseke, Zuid-Beveland tel. 01131-3335 Inkoper voor Gebr. Amperse, Kortgene Noord-Beveland tel. 01108-1858 b.g.g. 01108-2131 Burghseweg 57.4328 LA BURGH-HAAMSTEDE Tel 01115-3424 (tot 1 september wordt u doorgeschakeld naar 01865-3435) Ing. A j Hanse. beëdigd rentmeester, makelaar o.g BODEMAFSLUITING BASSINBEKLEDING BOUWFOLIE LANDBOUWFOLIE PVC HDPE LDPE GEWAPENDE FOLIE BELLEN INFORMATIE OFFERTE ARNESTEIN - POSTBUS 8021 - 4330 EA MIDDELBURG - TEL. Q1180-29353" 16 Vrijdag 11 september 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 16