Graanhandelaar Van Stolk: "EG- tarweoogst 1987 ramp "Boer wordt eindelijk markgericht ondernemer" Oogst in Zuidwesten behoort tot 'minst slechte9 Schot Premie Interventie Kwaliteitstarwe Hoop Direkteur Zweegers over stagnerende verkoop landbouwmachines: De kwaliteit van de tarwe, oogst 1987, is in het Zuidwesten net als overigens in de rest van ons land en in de EG als geheel slecht te noemen. Een positief lichtpuntje is dat de eerste bakproeven heb ben uitgewezen dat de tarwe uit het Deltagebied relatief gezien toch nog tot de betere behoort. Ook de totale produktie valt te gen. Deze tegenvaller die vooral veroorzaakt is door het slechte zomerweer zal de akkerbouwers veel geld gaan kosten. De vele neerslag en legering heeft een kleine korrel en veel schot(kieming) veroorzaakt. De indruk bestaat dat de in het Zuidwesten van ons geteelde tarwe relatief gunstig afsteekt bij die in de rest van de EG. De vele neerslag en legering heeft een kleine korrel en veel kieming (schot) veroorzaakt en daardoor zijn de bakeigenschappen van de tarwe flink aangetast. Gevreesd moet dan ook worden dat een groot deel van de Westeuropese tarwe voor een la gere prijs naar de voerbak gaat en dat veel tarwe niet in aanmerking komt voor de interventie. In het al gemeen geldt voor ons land dat tar we die vóór de 27e augustus binnen is gehaald van een aanzienlijk betere kwaliteit is dan de oogst daarna. Spijtig genoeg is slechts ca. 10% van de oogst voor 27 augustus geborgen. Volgens de in Rotterdam gevestigde graanhandelaar Koninklijke Van Stolk B.V. is er in heel Europa wat de kwaliteit van het graan betreft sprake van een ramp. Tarwe van bo ven de 150 Hagberg valgetal (voor interventie als baktarwe moet dit ge tal -dat de mate van schot aangeeft- minstens 220 zijn en voor de maalin- dustrie mag het niet onder de 180 lig gen) is volgens de heer Mark van Stolk nauwelijks te pakken te krij gen. "En aan de kwaliteitseis van 180 valgetal moeten we absoluut vasthouden voor de maalindustrie. Hij heeft de indruk dat de handela ren en coöperaties die nog wel be schikken over redelijke partijen deze vasthouden. Van Stolk, die uitsluitend buiten landse tarwe koopt, omschrijft de kwaliteit van tarwe in alle graanpro- ducerende EG-landen als "slecht". Op de zeer onrustige graanmarkt wordt naarstig gespeurd naar goede schotloze partijen. Daarvoor wor den flinke premies betaald. De Rot terdamse graanhandelaar verwacht dat een groot deel van de EG-tarwe - ook van de Nederlandse - in de voerbak terecht komt. De import uit derde landen als de VS en Canada, die de laatste 10 jaar terug is gelopen van 50 naar ca. 10% zal dan ook, zo verwacht hij, dit jaar weer aanzien lijk stijgen. Volgens de Rotterdamse graanhandelaar moet komend jaar in de EG regionaal worden gevreesd voor een tekort aan graan. Ook in ons land zou zich dit fenomeen zeker voor kunnen doen. Tot december verwacht hij een vrij goede markt voor maaltarwe maar vanaf januari zal de prijs onder druk komen door dat dan veel franse tarwe op de markt komt. Verrast en zeer geïnteresseerd toont Van Stolk zich over de kwaliteits kenmerken van de DELTA-tarwe van de graanstudieclub op Zuid- Beveland die o.m. een Hagberg val getal heeft van ca. 230. "Zeer inte ressant. Dat lijkt me een goede partij die zeker kan concurreren met kwa- liteitstarwe's uit het buitenland", zo meent hij. Volgens de directeur afdeling Gra nen en Meststoffen van Cebeco- Zuidwest, de heer D. Mooijaart, heeft het afwisselende koude en war me weer plus de vele neerslag een die Vrijdag 11 september 1987 voldoet aan de minimum kwaliteits eisen voor interventie van bakwaar- dige tarwe. Het is dan ook erg moei lijk om de tarwe dit jaar buiten de voerbak te houden. Wij zoeken naarstig naar kleine deelmarkten waar misschien nog afzet gevonden kan worden". Hoewel er nauwelijks een partij tarwe is zonder schot merkt Mooijaart nog op dat dit kwa liteitseuvel in veel mindere mate voorkomt in de ca. 10% van de oogst die vóór 27 augustus gedorst is. Deze is kwalitatief aanzienlijk beter en heeft een redelijk valgetal tussen 150 en 180. Bij de oogst na de 27-e augustus ligt het valgetal tussen 80 en 120. De directeur Granen bij Cebeco-Zuidwest spreekt van een muurvaste situatie op de tarwe- markt. De partijen nemen een af wachtende houding aan, voor wat betreft de prijs voor partijen gele verd na 27 augustus. Graan- en Meelhandelaar M. Krijger uit Renesse verwerkt hoofdzakelijk inlandse tarwe. Ook Krijger consta teert - nu de eerste monsters binnen zijn - dat de. kwaliteit over het alge meen slecht is. "De tarwe maalt wel goed maar de bakkwaliteit is er ze ker niet", zo zeg hij. Krijger geeft een premie voor Obelisk en zeker ook voor Urban die hij goed kan ge bruiken en waarvan hij hoopt dat er meer van geteeld gaat worden. Naar zijn mening zal de Nederlandse ak kerbouwer de komende jaren toch meer in de kwaliteitstarwe's moeten zoeken want daar worden de pre mies betaald. Krijger, die voor schotloze partijen dit jaar een flinke premie wil betalen, constateert te vens dat er in het Zuidwesten proble men dreigen te ontstaan bij het dro gen van graan, omdat de droogcapa- citeit te gering is. Bij meelfabriek A.J. Verhagen B.V. te Fijnaart worden eveneens inland se tarwe's verwerkt. Deze fabriek kan daar goed mee werken want de afnemers van Verhagen - de biscuits- fabrieken - eisen een bloem met een niet al te hoog eiwitgehalte. Hoewel bij Verhagen nog niet alle cijfers zijn verwerkt is men ook al wel tot de zelfde conclusie gekomen: kwali teitstarwe is er dit jaar nauwelijks. Verhagen wil graag rassen met een volle korrel zoals Tombola. "Wij moeten iedere dag bloem van dezelf de kwaliteit leveren en betrekken de daarvoor benodigde grondstof altijd uit eigen land. Of dat dit jaar geheel lukt, daarover wil Verhagen nog geen uitspraak doen. "Mogelijk zal toch nog wat betere tarwe uit West- Duitsland moeten worden geïmpor teerd, maar liever niet". De directeur van de Coöperatieve Zeeuwse Aan- en Verkoopvereni- gmg (de CZAV) in Wemeldinge, de heer C.S. Rijlaarsdam, heeft de in druk dat de kwaliteit van in het Zuidwesten geteelde tarwe in het al gemeen relatief gunstig afsteekt bij die in de rest van de EG. Zo is de oogst in Frankrijk en Engeland in feite mislukt. Ook in eigen land is de kwaliteit slecht maar uit proeven blijkt, volgens de CZAV-directeur, dat ze in bijvoorbeeld Zuid-Holland beduidend minder is dan die van de Zuidwestelijke klei. "Hoewel het nog te vroeg is voor een definitief oordeel heb ik er alle hoop en moed Aan het woord de heer P. Kruit, di- rekteur van de Geldropse fabrikant van landbouwmachines P.H. Zwee- gers. Vorige week baarde Zweegers opzien door reorganisatieplannen aan te kondigen die er diep insnijden: ruim 300 van de 900 arbeidsplaatsen worden via het zelfstandig maken van bedrijfsonderdelen afgestoten of ver dwijnen zonder meer. Inkrim pingsplannen die in het jaar van het 50-jarig bestaan van het bedrijf wel bijzonder hard aankomen bij het per soneel. Vooral de omvang van de reorgani satie heeft velen - en niet in het minst vakbonden en ondernemingsraad - onaangenaam verrast, temeer omdat Zweegers (nog) niet in de rode cijfers verkeert. Wel is de omvangrijke mil joenenwinst van een aantal jaren ge leden geslonken tot 'enkele tonnen' dit jaar, maar verliezen zijn nog niet geleden. Kruit hierover: "Logisch dat de vakbonden moeite hebben met de omvang van de reorganisatie. Maar ze moeten begrijpen dat we nu nog het geld hebben om te investeren in nieuwe fabrikageprocessen. Als je eenmaal miljoenen per jaar verliest, kun je dat wel vergeten". Hoewel Zweegers flinke klappen krijgt door de zuinige en weinig in vesterende boer in Europa en Ameri ka, wijst Kruit deze ontwikkeling niet op dat de maalindustrie nog wat met onze tarwe kan en ze niet de voerbak als bestemming krijgt". Hij schat de kansen om de tarwe die in het Zuid westen geoogst is na de 28e augustus nog af te zetten naar de maalindu strie op meer dan 50%. Of dat uit eindelijk lukt hangt vooral af van de aanbieding van betere kwaliteit tar we van elders en van de meerprijs. Volgens Rijlaarsdam heeft Obelisk r wat de opbrengsten betreft met ge middeld 7.600 kg het beste gescoord, daarna volgen Granta, Arminda en Urban. Hij zegt niet zoveel vertrou wen te hebben in de perspectieven van Arminda, over Urban heeft hij nog geen oordeel. Wel moet deze 5 a 6 gulden meer opbrengen dan Obe lisk om op hetzelfde resultaat te ko men en dat moet nog maar worden afgewacht! De kwaliteit van de gerst is de directeur van CZAV wat schot betreft erg meegevallen. Er lag veel tegen de vlakte maar er zijn nog maar weinig partijen afgekeurd. Wel heeft de korrelgrootte onder het af, integendeel. "In mijn ogen werd het hoog tijd dat de boer eens wat meer marktgericht ging produceren, zoals dat in de Verenigde Staten veel meer gebeurt. Alleen al door meer aan kostenbeheersing te doen, heeft hij zijn inkomen de laatste jaren toch aardig op peil kunnen houden, on danks de landbouwpolitiek van de EG. In de veehouderij is met een be ter opfokbeleid, het opruimen van de onderkant van de veestapel en een be tere voerprogrammering kennelijk al veel gewonnen". Omzet gehalveerd Het vervelende voor de fabrikanten van landbouwwerktuigen is alleen, dat deze branche nu versneld het pro ces meemaakt, waar de boeren zich in een reeks van jaren op hebben kun nen instellen. De omzetdaling van Zweegers is opmerkelijk. Op de be langrijkste afzetmarkt van het1 Gel dropse bedrijf, West-Europa en Noord-Amerika, is de verkoop in en kele jaren tijd met resp. 45 en 55 pro cent teruggelopen. Illustratief is de gang van zaken bij de maai machines. Over de hele wereld werden in 1982 120.000 van deze ap paraten afgeleverd; Zweegers nam er hiervan 24.000 voor zijn rekening. Vijf jaar later is dit aantal gedaald tot 60.000. Zweegers denkt er 11 a 12.000 weer geleden maar de meeste gerst vindt redelijk vlot een bestemming. Directeur F.V.E. Verschaffel van de Meelfabriek Walsemolen Sas van Gent B.V. heeft aan de hand van een groot aantal monsters tot zijn verba zing vastgesteld dat de eigenschap pen en bakresultaten van partijen dit jaar erg ver uiteenlopen, soms zelfs binnen hetzelfde ras. Bij de eerste proeven doet Obelisk het niet zo goed als verwacht, Arminda beter terwijl Urban er boven uitsteekt. "Maar ook Urban is bepaald in onze omgeving geteeld nog geen A9 ras". Wel is dit Westduitse ras volgens hem een flinke stap in de goede rich ting. Walsenmolen koopt dan ook al le Urban die men te pakken kan krij gen. Verschaffel benadrukt nog eens dat de meelfabriek in Sas van Gent voor wat de aankoop betreft een voorkeur heeft voor inlandse tarwe mits ze goed van kwaliteit is. J. Wierenga P. Kruit, direkteur van Zweegers: "Boer is zuiniger op zijn machines". af te leveren. Maaimachines zijn sa men met maishakselaars en hooi- bouwmachines het belangrijkste produkt van Zweegers, die het daar om vooral van de veehouderij moet hebben. Het zusterbedrijf Vicon van de landbouwdivisie Greenland, waar toe Zweegers behoort, is met de ver vaardiging van o.m. kunstmeststrooiers meer op de akkerbouw gericht. Kleinere series Toch heeft Zweegers al jaren geleden de bakens trachten te verzetten, voor al door een grotere diversiteit aan ma chines in kleine series te maken. Te lang, erkent Kruit, is men doorgegaan met het vervaardigen van de beroem de cyclomaaiers (een uitvinding van Zweegers uit de jaren zestig) in zeer grote series. De boer vraagt meer en meer om gespecialiseerde machines, met verstelbare werkbreedte en meer dere funkties gekombineerd. Kruit: "We zien de dealer en de boer als partners in het distributiekanaal, waarmee we samen de problemen wil len oplossen. De tijd is voorbij dat een fabrikant alleen maar zoveel mogelijk machines in de markt wil drukken. Niemand is gebaat als zich ergens gro te voorraden ophopen. We willen zo wel met boer als dealer heel openhartig over dit soort zaken praten". Harry de Bot 11 "Als gevolg van de druk op zijn inkomen is de boer rationeler aan het investeren dan vroeger, toen het alleen maar om een zo hoog mo gelijke produktie ging. Hij zit nu in de fase van procesbeheersing, waar mee hij eindelijk marktgericht ondernemer wordt. Je ziet dat ook duidelijk bij de aanschaf van landbouwmachines. De omzet hierin is drastisch gedaald, niet alleen vanwege het mindere inkomen, maar ook omdat het accent meer komt te liggen op goed onderhoud en daar door een langere levensduur. Aankoop van nieuwe machines wordt uitgesteld".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 11