1 Idllll" Gil Het slechte weer komt vooral uit Brussel en Den Haag Nieuwe huisvesting markt- en beursredactie zuidelijke landbouw maatschappij Omturnen Landbouwschap naar Lubbers Hartgrondig "nee" -/oo mm VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1987 H 75e JAARGANG NO. 3890 tuinbouwblad De redactie markt- en beurs van de CLO-bladen heeft eind vorige week een nieuwe huisvesting betrok ken. De redacteuren Rob Hoegen en Piet Westra en assistente Mary Oostrom-Koot (v.l.n.r. op de foto) staken de handen ver uit de mouwen om hun nieuwe onderkomen in te richten. Het adres van de markt en beursredactie is: Sweelinckstraat 28, Den Haag; tel.: 070-642952 "Zes weken boerenverdriet zijn ons - na onze laatste bestuursvergadering - vanaf St. Margriet ten deel gevallen. Doorlopend slecht weer heeft, in veel gevallen aanmerkelij ke schade veroorzaakt aan kg-opbrengst, zowel als aan kwaliteit van een belangrijk aantal akker-en tuinbouwge- wassen tijdens de afrijpings- en oogstperiode in ons werk gebied. Aanzienlijke inkomensreducties op een groot aantal bedrijven zullen het gevolg zijn: en in enkele gevallen zullen calamiteiten wellicht niet te voorkomen zijn"! Met deze woorden opende ZLM-voorzitter, H.C. van der Maas, de hoofdbestuursvergadering van de ZLM maandag 31 augus tus jl. in het Landbouwhuis te Goes. Slecht weer -géén boer zal dat ontkennen- vormt een nor maal risico in onze agrarische bedrijfstak en met name in de plantaardige produktie-sector, aldus de heer Van der Maas. Bovendien is de factor klimaat niet te beïnvloeden of te regelen. Een dergelijk risico dient daarom dan ook finan cieel ingecalculeerd te kunnen worden (en financieel gedra gen te kunnen worden) op een land- of tuinbouwbedrijf dat als normaal "going concern" opereert. Van dat laatste 'S nu geen sprake meer! Het willens en wetens door Brussel en Den Haag veroorzaakte bar slechte weer maakt dat totaal onmogelijk". De voorzitter zette die "weersomstandighe den" nog eens grofweg op een rijtje: Eerst en vooral noemde hij de te vergaande en zeer oneven wichtige EG-prijs- en marktmaatregelen, middels een starre zuivelquotering enerzijds en een éénzijdige en aanzienlijke prijsverlaging in de akkerbouw en rundvleessector ander zijds. Het gevolg is een verdringingseffect in en naar de plantaardige sector. De graanprijsverlaging veroorzaakt di rect en indirect mede dramatische prijsverlagingen in de to tale produktenreeks van akker- en tuinbouw. De huidige marktprijzen voor aardappelen en uien mogen hiervan een schrijnend voorbeeld zijn!" De Brusselse graanprijsverlaging komt voor de Nederlandse en Zuidwestelijke akkerbouwsector, met 25 30% graan in het bouwplan, dan ook structureel veel harder aan dan voor de 100% graanbedrijven in de grote akkerbouwgebieden el ders in Europa, aldus de heer Van der Maas. Vervolgens benadrukte de ZLM-voorzitter dat boven op de Brusselse gelegenheids budgetteringspolitiek, de landbouw wordt geconfronteerd met een boer-vijandige houding van uit Den Haag, in de vorm van doorgaande lastenverzwarin gen, - fiscaal zowel als ten gevolge van privatiserings-, verzelfstandiging- èn andere bezuinigingsoperaties - èn in de vorm van nog verdere concurrentiekracht verzwakking middels onevenredige natuur- en milieuprioriteiten en een daarmee gepaard gaande ondragelijke regelgeving. En dat terwijl in de ons omringende EG-landen sprake is van lasten verlichting en speciale faciliteiten ten behoeve van de agra rische sector. De heer Van der Maas trok de conclusie dat het niet zo goed gaat: "Onze concurrentiekracht voor nu en in de toekomst wordt op deze manier lamgeslagen en kapot gemaakt. Het ons opgelegde tempo tot zogeheten aanpas sing aan de markt is veel en veel te hoog". Hierop aanslui tend riep de ZLM-voorzitter een uitspraak van ministeriëel ambtenaar Duff hues (van de djrectie Akker- en Tuinbouw) in de herinnering. Deze sprak nog maar ruim een half jaar geleden van een noodzakelijke verdubbeling (tot ca. 60 ha.) van de Nederlandse akkerbouw bedrijfsgrootte. "We moesten toen allemaal om het hardst slikken. In de huidige omstandigheden en met de huidige vooruitzichten zal een dergelijke verdubbeling echter géén soulaas bieden!! De cri sis zal nog veel verder strekken", aldus de heer Van der Maas. Hij veronderstelt dat niemand -ook in het parlement en op ministerie niet - het zo gewild heeft zoals het nu dreigt te verlopen. Hij meent daarom dat we onomwonden duide lijk moeten maken en moeten zeggen: "Dit kan zo niet lan ger!" Een toch wel verrassende NIPO-enquête-uitslag geeft aan dat bij de Nederlandse bevolking het imago van de agrariër en de agrarische bedrijfstak positief en ^boer-vriendelijk is. De heer Van der Maas zei dat we ons sterk zullen moeten maken om op de kortst mogelijke termijn nu ook parlement en regering in die richting om te turnen. Volgens hem zal daarom het besluit, voortkomend uit het vorige week ge- Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap zal vol gende week woensdag een gesprek hebben met minister president Lubbers. Het initiatief voor dit gesprek is geno men tijdens de bijzondere vergadering van de drie centra le landbouworganisaties op 19 augustus jl. te Utrecht. Toen werd besloten de politieke druk vanuit de organisa ties te verhogen. Woensdagmorgen deelde voorzitter Ma- rius Varekamp in zijn openingswoord voor de openbare bestuursvergadering van het Landbouwschap mee, dat een afspraak met de premier is gemaakt. "Wij zullen van de overheid eisen dat zij rekening houdt met het incasseringsvermogen van individuele onderne mers in de land- en tuinbouw. Ik ben van mening dat dit incasseringsvermogen zijn grenzen heeft bereikt en dat die grenzen hier en daar al zijn overschreden". Volgens Varekamp is een duidelijke en harde opstelling van het Landbouwschap in het gesprek met premier Lubbers noodzakelijk. "Van de minister van Landbouw mogen wij verwachten dat hij greep houdt op datgene wat op an dere ministeries voor de land- en tuinbouw wordt be dacht. Dat moet samen kunnen gaan met een aktieve deelname aan de diskussie in Brussel", aldus de voor zitter. Methylbromide Als voorbeeld van wat er mis kan gaan in de huidige on bevredigende situatie, noemde Varekamp het beleid ten aanzien van methylbromide. "De politieke beslissing van half juli om het ontheffingsbeleid in 1990 te beëindigen blinkt uit door gebrek aan overleg en rationele argumen ten. Het minste wat wij van de overheid mogen eisen is dat ten aanzien van het voor de land- en tuinbouw zo be langrijke milieubeleid de procedure-spelregels in acht worden genomen en besluiten gebasseerd worden op voor iedereen duidelijke, zakelijke overwegingen. Voor wat be treft methylbromide is op het ogenblik noch het een, noch het ander het geval". Volgens Varekamp heeft het onder zulke omstandigheden geen zin met de minister van Landbouw (En die van Milieu, zo vulde KNBIB- voorzitter Schouten later aan,) nog over milieuhygiëni sche vraagstukken te overleggen. "Als er over het beleid ten aanzien van methylbromide geen bevredigende af spraak kan worden gemaakt zullen wij daaruit conse quenties trekken". Aldus de voorzitter van het Landbouwschap. houden uitgebreide CLO-overleg, om naar de Nederlandse overheid toe te stellen: "TOT HIER EN NIET VERDER" van harte en daadwerkelijk de krachtige ondersteuning van het hoofdbestuur moeten hebben. Voor wat betreft de genoem de speerpunten (aktiepunten) (zijnde: belastingdruk, be- drijfsovernameproblematiek, milieu en ruimtelijke ordening, alsmede het EG-prijsbeleid) zullen -naast de doelstelling "tot hier en niet verder" - ook meerdere zaken bepaaldelijk teruggedraaid dienen te worden! Daarbij doelde de voorzit ter met name aan de door de Groningse Maatschappij van Landbouw gespresenteerde lijst van recente boervijandige Haagse maatregelen. In hetzelfde kader zullen we "nee" moeten zeggen tegen het in vakantietijd gepresenteerde memorandum van de EG- commissie, waarin een voorgenomen slotaanval op de marktondersteuning gepresenteerd wordt, aldus vervolgde de heer Van der Maas zijn openingswoord. Dus ook hart grondig "nee" tegen Braks, die het klaarblijkelijk meer dan eens wil zijn met Andriessen. Ook "nee" vervolgens tegen de bestaande en verdergaan de lasten- en milieudruk. Nee tegen het in de ijskast zetten van het zelfstandigen statuut. "Nee" tegen het éénzijdig afwentelen op de landbouw van de al dan niet vermeende zure regen problematiek, en "nee" tegen het verbieden van gewasbeschermingsmiddelen zonder EG-harmonisatie! Ook "nee" tegen "kleinigheidjes" als: extra marktbederf voor tarwe-afzet door in tekortsituaties de interventiepakhuizen open te gooien! - en "nee" tegen de financieringsproble men van het Hoofd Produktschap Akkerbouwprodukten, dus dientengevolge te late betalingen aan de producent, wegens laksigheid in Den Haag om EG-financieringsafspra- ken na te komen. De ZLM-voorzitter benadrukte, evenals KNLC-voorzitter Varekamp dat eerder deed, dat we met opgeheven hoofd en krachtdadig verder moeten gaan met onze belangenbeharti ging. "Ik hoop dat we dat -na de vakantie- en ondanks alles met hernieuwde moed, samen en ééndrachtig kunnen doen!", aldus de heer Van der Maas ter besluit van zijn ope ningswoord. (Vervolg op pag. 10)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 1