"De overheid heeft kennelijk geen notie hoe al die wettenen regels in de praktijk uitwerken... GRIETJE MIDDELKOOP 25 JAAR SEV-STER: Kuikenbroederij in Veldhoven heeft interesse voor zwembad FF Zweegers Landbouwwerktuigen wil 300 mensen ontslaan "Daar heb ik erg veel moeite mee" en haar stemt klinkt vriendelijk, maar de ondertoon is ernstig, bijna boos, met het grote aantal wetten en regels dat de laatste jaren op de boeren af komt. Ik kan me voorstel len dat ze door de bomen het bos niet meer zien. En er soms moedeloos van worden. Zo heeft de mestwet geving consequenties tot in het huwelijksgoederenrecht toe. Dat kan toch niet de bedoeling zijn geweest van het aan banden leggen van de mestoverschotten". Het is een zomerse dag. De bloemen in de tuin van SEV-ster Grietje T. Middelkoop-Van der Ploeg (46) staan in volle bloei. De vaste planten zijn pas twee jaar geleden gezet, ge lijk met de bouw van hun nieuwe woning aan de D. de Botsdijk bij het dorpje Moerdijk in de Brabantse Westhoek. Een paar kilometer ver derop in de polder de spoorweg naar het gelijknamigindustrieterrein. "Vanuit de overheid", zo vervolgt ze een tweede kopje thee inschen kend, wordt wel erg theoretisch ge werkt. Men heeft kennelijk geen no tie hoe al die wetten in de praktijk uitwerken. Hoe onzeker de mensen er ook door worden, omdat men niet weer waar men aan toe is". Wat dat betreft is er in 25 jaar toch wel veel veranderd, zo stelt ze vast. "Vijfen twintig jaar SEV-werkWaar zijn ze gebleven. Echt werkelijk omge vlogen. En ieder dag is weer nieuw voor me. Ik doe dit werk graag en ik heb nog geen dag bij mezelf het ge voel gehad dat het teveel werd". Trots laat de zoon van Grietje Mid delkoop z'n met veel kreativiteit in elkaar gezette combine zien. Streekverbetering Grietje van der Ploeg kwam op 1 juli 1962 in dienst bij de toenmalige Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw. Zij was pas afgestu deerd als landbouwhuishoudlerares maar lesgeven zag ze niet zo zitten. Haar vader die directeur was van een melkfabriek in het Friese Oosterwol- de leek een baan wat verder van huis niet verkeerd en zo kwam het dat ze solliciteerde naar de funktie van huishoudvoorlichtster in twee ruil- verkavelingsgebieden in het Land van Heusden/Altena en de Amer- kant. In het kader van de streekver betering moest daar bij de nieuw bouw en aanpassing van bestaande woningbouw bij de boerderijen veel voorlichting worden gegeven. "Dat leek me wel wat. En het was echt no dig. Men leefde er wel erg sober zon der douche, badkamer, ruime keu ken en dergelijke. Wat dat betreft maar ook wat gezinsbudgettering, het gebruik van electrische huishou delijke apparatuur en dergelijke be treft heb ik het gevoel dat we daar veel hebben kunnen doen. De op komst van radio, t.v. en auto maak te voorlichting op dit terrein, later veel minder urgent en de subsidies hiervoor liepen dan ook af. Als één van de eersten werd Grietje toen in 1968 aangesteld als sociaal- economisch voorlichtster bij de Noord-Brabantse maatschappijDit betekende een aanzienlijke vergro ting van haar werkgebied dat heel Noord-Brabant ging omvatten en bovendien een verbreding van haar werkzaamheden. Die overgang was toch wel moeilijk, stelt ze achteraf vast. "Ik werd nog vele jaren gezien als de juffrouw van de huishoudelij ke voorlichting. Wat dat betreft werd ik eerst totaal anders benaderd als mijn mannelijke collega's. Toch heeft ze daar zich daar nooit boos om gemaakt. "Ik kon het wel begrij pen ook. Wel heb ik daar gepro beerd zelf iets aan te doen. Niet met woorden en kreten over emancipatie en dergelijk maar door met daden te laten zien dat ik gewoon hetzelfde werk doe als de mannen bij de SEV. Acceptatie Overigens voegt ze er met nadruk aan toe dat de acceptatie van een vrouw bij de SEV door de collega's nooit een punt is geweest. Er werd ook nooit onderscheid gemaakt in de zin van "dat is net iets voor jou of dat is niets voor jou". Als bij voorbeeld de agenda van haar Bra bantse SEV-collega Adrie Linden- berg vol is en er doet zich iets op, wat dan ook, dan ga ik. Gelukkig heeft ze ook vanuit de boeren nooit negatieve geluiden gehoord en ook bij hen is steeds sprake geweest van een volledige acceptatie. Voor een deel is dat wel te verklaren denkt ze door het feit dat ze van huis uit over het boerenbedrijf mee kan praten. Sinds ze in 1968 trouwde met land bouwer Jan Middelkoop heeft ze van nabij de ontmening van hun be drijf naar de akkerbouw meege maakt, liep een door haar gestarte hobby schapen houden (het 'Schoo- nebeker schaap) uit op een niet on belangrijke tweede tak op het bedrijf ("inderdaad daar ben ik wel een beetje trots op"), bouwden ze een nieuw woonhuis bij het bedrijf en waren er jarenlang onzekerheden over waar en hoe geplande wegen en een spoorweg langs of over hun be drijf zouden worden gerealiseerd. "Ik wist vroeger wel wat op een boe renbedrijf te koop was, maar de ech te sfeer heb ik hier op ons bedrijf in de polder pas leren kennen en daar door heb ik voor mijn werk denk ik toch wel een beter invoelingsvermo gen gekregen. De in onze bedrijfstak veel voorkomende gevoelens van on zekerheid, van spijt en tevredenheid na belangrijke beslissingen zijn mij niet vreemd". Zakelijk Overigens zou het een misverstand zijn om te denken dat Grietje Mid delkoop zich meer aangetrokken voelt tot sociale of algemene maat schappelijke problemen. "Integen deel, zegt ze, sociale, huishoudelijke en algemeen maatschappelijke zaken zijn hebben mijn interesse en zijn be langrijk maar het meest voel ik me als SEV-ster aangetrokken tot de za kelijke kanten van het landbouw be drijf. De financiering, de ontwikke ling van het bedrijf en bijvoorbeeld de bedrijfsopvolging spreken me erg aan. Ik werk ook liever individueel of in gezinsverband dan in groeps verband. Ik hou van een direct con tact, moet de sfeer bij de boer en boerin thuis voelen en de leefwijze kennen. Ik zie graag de gezins- en werksituatie om van daaruit te pro beren een advies te geven". Luisteren Overigens is ze tot de conclusie ge komen dat met het ingewikkelder worden van de problematiek in de landbouw en met de ongunstige be drijfsresultaten van de laatste jaren het werk van de SEV ook veel moei lijker is geworden. Tien jaar geleden was een maatschapscontract vrij snel gesloten. Nu moet je veel meer pra ten, luisteren en rekenen. Vroeger zocht je met het gezin naar de beste manier van bedrijfsbeëindiging, uit breiding of overname. Nu stel je de vraag of het bedrijf überhaupt wel overgenomen kan worden en wordt de vraag gesteld of het bedrijf wel een inkomen oplevert voor één of twee gezinnen. Zou u het bedrijf toch wel voortzetten? Nu willen mensen veel meer praten en is een luisterend oor van groot belang. Het is ook allemaal zo moeilijk gemaakt, verzucht ze. Alle beslissingen, groot of klein kunnen zulke grote gevolgen hebben. Ze kan zich dan ook goed voorstellen dat veel mensen het moeilijk hebben om alles bij te hou den en zich bewust of onbewust zor gen maken. "Toch", zegt ze, is het de taak van de SEV om de mensen zo goed mogelijk te begeleiden en dat kan soms ook betekenen tactisch zeggen dat de ontwikkelingskansen van het bedrijf niet gunstig zijn. Het is soms verschrikkelijk moeilijk om een gezin een goed inzicht te geven in z'n eigen situatie waarbij de slotsom soms is: mensen jullie redden het niet meer. Maar je moet eerlijk zijn en mensen niet met een kluitje het riet insturen". Bijbaantjes Naast haar full-time baan als SEV- ster heeft Grietje Middelkoop zich ook als vrijwilligster nuttig gemaakt in aan de landbouw nauw verwante organisaties zoals de plattelandsjon geren en de plattelandsvrouwen. Ook is zij voor de VVD lid van de gemeenteraad van Hoge- en Lage- Zwaluwe. "Zonder deze "bijbaant jes" zou het werk als SEV-ster me toch te eenzijdig worden. Ik put uit die andere activiteiten weer energie en inspiratie voor mijn dagelijkse werk. Ik heb dat nodig. Anders denk ik dat je vast roest". Om dat alles mogelijk te maken is binnen het ge zin Middelkoop, (ze hebben één zoon Sil (13) die al veel belangstel- Grietje Middelkoop in de tuin, genietend van haar vakantie ling heeft voor het agrarisch werk) een vrij strakke taakverdeling inge voerd. Jo kookt vaak en doet veelal de boodschappen. Voorts is er hulp in huis wanneer dat nodig is. Want, zeg Grietje, het mag in gezin of op het bedrijf nog zo druk zijn, mijn SEV-werk gaat altijd voor". Dat ze dit werk altijd heeft kunnen doen dankt ze vooral aan haar man Jo die haar de ruimte geeft en zich altijd heel bescheiden opstelt. En nooit vraagt waar of bij wie ze is geweest. "En als boerin met een baan bui tenshuis maar binnen dezelfde sector wordt toch al extra op me gelet". Verder had ze haar werk ook niet kunnen doen, beklemtoont ze, zon der de uitstekende sfeer in het hele SE V-team en de steun van de ZLM- organisatie als geheel. Een kwart eeuw sociaal- economische voorlichting in Noord- Brabant. Een vraagbaak voor velen. Dagelijks, soms 's nachts en in de weekends wordt ze opgebeld. ("Soms denk ik wel eens moet dat nu"). Ze heeft in menig gezin de kin deren zien geboren worden en zien trouwen. "In heel veel gezinnen heb ik de ups en downs meegemaakt en dan raak je er wel erg sterk bij be trokken. Soms wel eens te sterk en dan moet je toch proberen het juiste evenwicht weer te vinden. Je moet er wel los van blijven. Het is werk, maar toch...". J, Wierenga Een grote kuikenbroederij in Veldho ven is één van de acht gegadigden om het rekreatiekomplex 't Witven van de huidige eigenaar, de gemeente Veld hoven, over te nemen. Het komplex omvat met name een groot openlucht- bad met ligweiden en verder tennis velden, een midgetgolf baan en een restaurant. Broederij De Heiberg BV biedt voor het komplex 1,3 miljoen gulden en is daarmee de hoogste bieder. Dat wil nog niet zeggen dat het Veld- hovense zwembad met toebehoren in agrarische handen komt, want het ge meentebestuur heeft een voorkeur voor een koper die de rekreatieve be stemming van 't Witven wil voortzet ten. De andere inschrijvers komen dan ook zonder uitzondering uit de hoek van de projektontwikkeling en de toeristenindustrie. Direkteur Frans van Hulst verklaart zijn verrassende bod (wat wij een kui kenbroederij in hemelsnaam met een zwembad beginnen?) met de medede ling dat hij het rekreatiekomplex vooral ziet als ruim objekt. Hij is na melijk met zijn bedrijf in een proce dure met de gemeente gewikkeld over de aanleg van een nieuwe weg, die pal naast de broederij komt. Deskundi gen hebben hem verzekerd dat de ver- keerstrillingen van dien aard zullen zijn, dat de broederij zal moeten wor den verplaatst. Van Hulst: "De gemeente zal zo'n an derhalve hektare grond van ons moe ten kopen. In ruil daarvoor willen wij 't Witven overnemen en een deel van ons bedrijf naar een stuk landbouw grond, dat bij het komplex hoort, overplaatsen. Het zwembad en wat daarbij hoort willen wij verhuren. Volgens ons is het zeker mogelijk om een van de bassins te verwarmen met de warmte die uit de broederij vrij komt. Maar dat moeten we technisch nog uitzoeken". Onder meer vanwege zijn rustige lig ging is de Veldhovense broederij, waarin jaarlijks zo'n 15 miljoen kui kens uit de broedmachine komen, vo rig jaar als enige in Nederland uitgekozen om de COBB-kip in pro- duktie te nemen. Dit Engelse kippe- ras staat bekend om zijn grote hoeveelheid borstvlees. P. Zweegers en Zonen, de bekende Geldropse fabrikant van landbouw werktuigen, heeft driehonderd men sen laten weten dat er voor hen geen plaats meer is in het bedrijf. Zwee gers, die juist dit jaar het 50-jarig bestaan viert, heeft 900 man in dienst. De ingrijpende reorganisatieplannen zijn nodig omdat de verkoop van landbouwwerktuigen zowel in binnen- als in buitenland sterk terugloopt. De grootste klap wordt uitgedeeld in Asten. Zweegers wil de onderdelen- fabriek in die plaats met honderd werknemers afstoten. Ook een tim- merwinkel en een drukkerij in Gel drop komen op eigen benen te staan. Voor 160 werknemers in Nederland is geen vervangend werk. De omvang van de reorganisatie heeft velen verrast, al was wel duidelijk dat het slechte investeringsklimaat in de landbouw voor de toeleveringsin dustrie niet zonder gevolgen kon blij ven. De boer heeft immers te maken met een dalend inkomen, overpro duce, intrekking van subsidies en de landbouwpolitiek van de EG. 8 Vrijdag 28 augustus 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 8