praktijk Weersomstandigheden goed voor grasgroei Akkerbouw dupe superheffing KORTE WENKEN AKKERBOUW Snelle elektronische graanvochtigheids- en temperatuurmeter Hier en daar wordt wat te onrijp gedorst Schade aan witlof door onkruidbestrijding en MH 30 De vakanties lopen ook in MIDDEN- EN OOST-BRABANT ten einde. De weersomstandigheden in de bouwvak vakantie zijn zeer matig geweest. Wei nig zon en regelmatig terugkerende neerslag. Vanaf half augustus is het iets beter geworden. De temperaturen werden flink hoger. Het wordt aan genamer, maar tevens kwamen diver se regen- en onweersbuien tot ontwikkeling. Deze weersomstandig heden zijn gunstig voor de grasgroei en snijmais. Verschillende boeren hebben in au gustus hun laatste snede gras nog op- gekuild. Als nadeel kan gezien worden de neerslag in de vakantiepe riode. Praktisch geen enkele agrariër durfde in deze periode gras te maai en voor de voeder winning. Men vrees de neerslag te krijgen. De snijmais is momenteel aan kolfvorming toe. Het warme, vrij natte en groeizame weer geeft een positieve bijdrage aan de ontwikkeling van dit gewas. De be- Om zaai-uien goed tot in het voorjaar te kunnen bewaren dient een KIEMREMMER (MH 30) te worden toegepast, op een nog ge zond gewas, als het loof net be gint te strijken. Gebruik tevens een uitvloeier en minstens 500 li ter water per ha. Bedenk, dat tus sen de middelen een verschil in effektiviteit bestaat. Zie hiervoor eerder onderzoek van de SNUiF. Cirkelmaaien, vlak na de tarwe oogst, is gunstig voor de zaadop brengst van VELDBEEMD en ROODZWENK. Vroeg maaien is het beste. Maai bij veldbeemd zo kort mogelijk. Ook meerjarige percelen kunnen met de cirkel maaier goed worden opge schoond. Een GRONDONTSMETTING met DD of metam-natrium is duur, plm. f1.000,per ha. Een niet goed uitgevoerde grond- ontsmetting levert maar een half resultaat op en is daarom zeker te duur. Zorg voor een goede toe passing in kluitvrije grond met een wat vochtige toplaag, zodat een goede afdichting mogelijk is. Een groenbemester kan gelijktij dig mee worden ingezaaid. De beste zaaitijd voor Engels raai- gras is nog altijd begin september. Later zaaien KAN soms ook goed gaan. Na aardappelen bent U dus eigenlijk altijd te laat. Moet dit toch, zorg dan voor een wat gro ver zaaibed. Geef slemp geen kans. Begin september kan op knolsel derij nog een overbemesting wor den gegeven met 50 - 80 kg stikstof per ha. Bij elke overbe mesting bestaat er kans op ver branding. Tracht de stikstof vlak vóór een regenbui toe te dienen. Op lichte grond kan het gewenst zijn om nog extra borium te spuiten. richten over de oogst van de erwten is minder positief. De opbrengsten zijn belangrijk minde* dan een jaar geleden. Bovendien ligt het vochtper- centage aan de hoge kant. Voor deze oogst zou je een aantal droge dagen achter elkaar moeten hebben. Bij de oogst is de kans op panieksituaties kleiner. Vanwege de regelmatige re genval in de zomermaanden is dit jaar de kunstmatige beregening tot een mi nimum beperkt gebleven. Het zou voor een aantal gewassen beter zijn geweest, indien deze machines wat va ker gebruikt moesten worden. Een besparing op de energie is onder de ze omstandigheden in ieder geval mo gelijk. Vanaf 15 augustus zal de mestboek- houding op landelijk niveau bijgehou- dén moeten worden. Voorheen is een aantal keren uitstel verleend om uit- éénlopende redenen. Nu zal de boer definitief zijn pen moeten hanteren. Een groot aantal boeren stelt dit soort zaken zolang mogelijk uit, daar zich links en rechts enige probleempjes voordoen. De voorraad mest per 1 mei j.l. zal opgenomen moeten wor den en daarnaast zullen op gezette tij den tellingen moeten worden verricht. Bovendien zullen bij aan- en afvoer van mest naar een ander bedrijf afle- De Lykketronic elektronische voch tigheidsmeter van Homburg Machi- nehandel BV in Stiens meet de vochtigheid van granen en andere za den uiterst snel en nauwkeurig. Het vochtgehalte is direkt af te lezen op de digital-display van deze Kvick- Tester. Tevens wordt er een kabel plus sensor bijgeleverd voor het elektro nisch meten van de temperatuur in partijen graan, aardappelen en der gelijke. De Kvick-Tester, van Deens fabri kaat, is snel en eenvoudig te bedienen. Van de partij graan of ander zaad waarvan de vochtigheid moet worden vastgesteld, wordt eenvoudig een schoon monstertje in een ingebouw de drukkamer gedaan. Daarna ver schijnt, na een druk op de rode knop, een getal op de digital-display. Met behulp van een tabel op de tester kan het vochtgehalte van het zaad worden bepaald. De Kvick-Tester graan vochtigheids- en temperatuurmeter kost ƒ445, exkl. BTW, wordt geleverd in een vei ligheidsdoos en is voorzien van een Ieder jaar wordt in een aantal perce len witlofwortelen spuitschade aan gericht. De meeste schade treedt op bij bespuitingen in de nazomer en de herfst. In de meeste gevallen wordt dit veroorzaakt door overwaaien van de spuitvloeistof, soms door dampwerking. Het meest bekend in de witlofwor- telteelt is de schade veroorzaakt door groeistoffen, zoals MCPA, 2,4-D, MCPP of combinaties hier van. De schade wordt pas bij de trek zichtbaar. Het groeipunt gaat vaak verloren. Veel beschadigde wortels geven geen krop en verrotten. Soms Na slechts enkele dagen van echt goed oogstweer met veel zon en hoge tem peraturen is ook op WALCHEREN het wisselvallige weer teruggekomen. De weersverandering afgelopen zater dag ging met 13 mm neerslag ge paard. Voor het grasland was zo'n bui wel lekker. Voor de akkerbouw betekent de regen een hopelijk niet al te lange onderbreking van de oogst- werkzaamheden Toch komt ons gebied er wat de neerslag betreft de laatste weken goed vanaf. Grote hoeveelheden regen die er in andere delen van het land en soms ook in onze eigen provincie vie len werden ons bespaard. De buitjes die er vielen- gaven maar enkele mm neerslag. Als gevolg daarvan gaat het oogsten toch geregeld door. Het gras zaad is allemaal gedorst. Voor de oogst van Engels raaigras is vrij vlot verlopen met goede bruto kilo's. Het is nog wachten wat het uitvalpercen tage zal zijn. Het vochtpercentage was weliswaar wat te hoog maar toch ac ceptabel. Van roodzwenk en veld beemd lijkt de opbrengst tegen te veringsbewijzen ingevuld moeten worden. Voor veehouders met een mestoverschot is het noodzakelijk, dat deze bewijzen opgemaakt worden om de mestafzet te kunnen aantonen. In Brabant zullen de mestoverschot- bedrijven naast de landelijke ook de provinciale boekhouding moeten bij houden. Ook hier bestaan bij veehou ders misverstanden. Begin september worden diverse evenementen georga niseerd in Midden- en Oost-Brabant. Deze zijn o.a. de Bondsfokveedag te Veghel, Open Dagen R.O.C. Cranen- donck en de Open Dag bij de Gezond heidsdienst te Boxtel. Voor menig veehouder is op diverse terreinen de mogelijkheid extra kennis op te doen. De ontwikkelingen, die gaande zijn, zijn het volgen zeker waard. Ik zou zeggen, "maak een keuze, het is in het belang van uw bedrijfsvoering". uitgebreide Nederlandstalige gebruiks aanwijzing. Voor informatie: tel. 05109-1555. De snelle en handzame vochtigheids- en temperatuurmeter met links het monsterkamertje, in het midden de digital-display en rechts het handvat onder veerdruk. worden kroppen gevormd die enke le, dikke, harde bladeren hebben. Bij beschadiging door glyfosaat (o.a.Roundup) gaat de buitenkant van de wortel ver kurken. Er kunnen dan geen nieuwe haarwortels meer worden gevormd. Van groeistoffen is bekend, dat witlof daar zeer ge voelig voor is. Nu blijkt ook maleïne hydrazide (MH30) niet ongevaarlijk te zijn. Wees daarom met al deze middelen zeer voorzichtig in de buurt van witlofpercelen. Witlofte lers, neem eventueel contact op met uw buurman om hem op de gevaren te wijzen! Overleg kan veel proble men voorkomen. vallen, terwijl het oogsten door de ve le regen ook minder vlot ging. Het al of niet aanwezig zijn van gunstig weer tijdens de bloei is van grote invloed op de zaadopbrengst. De erwten zijn nu ook praktisch allemaal los van de grond. Hetzij in de ruiter, of uit het zwad, of van stam gedorst. Ook hier grote verschillen in opbrengst van dat gene wat tot nu toe is geoogst. Ze loopt uiteen van 2-5 ton per ha. Het trekken van de sterk gelegerde perce len vlas gaat moeizaam al of niet in bossen gebonden of in het zwad ge legd. De weinige rechte percelen ge ven niet veel problemen. Intussen is een begin gemaakt met de graan oogst. De eerste indruk is dat de op brengst nogal wat achter zal blijven in vergelijking met andere jaren. Vooral de sterk gelegerde percelen wintertarwe zullen niet meevallen in ki lo's. Ook de oogstkapaciteit valt te gen in vergelijking met rechtstaande tarwe. Afwachten is nog wat er van de bakkwaliteit terecht komt, ook hier blijkt iedere verandering nog geen verbetering te zijn. We zullen met de nieuwe baktarwerassen nog veel moeten leren over bemesting en CCC-bespuiting in verband met de stevigheid. Onze oude vertrouwde Ar- minda heeft ook een hele zomer bui ten gelegen en is netjes overeind blijven staan! De afzet van graszaadhooi, erwtestro en tarwestro verloopt moeizaam en de prijzen zijn laag. De zeer goede gras groei en de superheffing zijn hieraan debet. Meer en meer blijkt dat de akkerbouw de grote verliezer is van de invoering van de superheffing in de melkvee houderij! In die veehouderij is het momenteel een rustige tijd. Ook dit jaar vindt er weer geregeld grasland vernieuwing plaats. Het is daarvoor nu de juiste tijd. De snijmais is de laatste weken nog aardig bijgekomen. De oogst zal toch nogal wat later zijn dan normaal. Momenteel is de stemming onder de boeren in mineur. Dit ondanks het feit dat de Nederlandse bevolking po sitiever over hen denkt dan ze zelf hadden verwacht. Vooral de akker bouw maakt een moeilijke tijd door. Van geen enkel produkt is de prijsvor ming op dit moment gunstig te noe men in bijna alle gevallen lager dan vorige jaren, terwijl de opbrengsten dit jaar maar matig zijn. Dit gevoegd bij het feit dat Braks nog steeds vindt dat de graanprijs nog verder moet zakken om de overproduktie te beteu gelen en er geen enkel bruikbaar al ternatief voorhanden is geeft alle aanleiding tot deze gelaten stemming. Bovengenoende faktoren zijn veel meer van invloed op de negatieve stemming dan tegenvallend oogst weer, wat een normaal bedrijfsrisiko is. Het vakantieseizoen is ook weer over zijn hoogtepunt heen en we kun nen terugzien op zeer matig strand weer. Nog even en de minicampings worden weer leger. Hopelijk krijgen we in september nog het mooie weer dat we eerder dit seizoen zo node heb ben gemist. Nu we deze bijdrage schrijven, zit ten we nog midden in de graan oogst. Uit alles blijkt, dat we het thans met minder opbrengst zul len moeten doen. Momenteel staan de laat gezaaide percelen tar we nog vast en evenzo ook de erg gelegerde percelen. Ook dit jaar hebben we ons best gedaan om rij pe tarwe van goede kwaliteit en met een zo hoog mogelijke op brengst te dorsen. Dat valt niet al tijd mee, want soms krijgen we wel eens de indruk, dat er hier en daar wat te onrijp gedorst wordt. Wanneer de maaidorser eenmaal van stal is, dan gaat in één ruk de oogst er meestal af. Eigenlijk zou een boer maar één ras moeten zaaien en zijn buurman weer een ander ras. Men krijgt dan een na tuurlijke spreiding van de rijping en dientengevolge van de werk zaamheden. Deze betere verdeling komt de organisatie van de loon werker ook zeer ten goede. Onder onze loonwerker behoeven we in deze tijd echter ook geen eieren te leggen, want als het graan maar even goudgeel wordt, rijdt hij met zijn combine kris kras door de polder en prompt belt 's avonds een boer die wil gaan dorsen. Blijkbaar behoren de boeren tot een kudde waarvan de een de an der nadoet. Toch heeft onze tar- westudieklub grote plannen om zich meer in de rijpheid van het graan te gaan verdiepen. Vroeger was de volrijpheid het beste tijdstip voor het zichten van de tarwe. Men kon toen echter niet altijd dit meest gunstige tijdstip af wachten en daarom begön men met zichten gewoonlijk in het laatst der geelrijpheid. In het al gemeen kon men toen echter wel zeggen, dat laat maaien een bete re bakkwaliteit gaf. Zo was de vo rige generatie boeren dus ook al vroeg bezig met de bakkwaliteit, zij zaaiden Franse tarwerassen, maar de zon hadden ze niet op af roep. Onze generatie echter heeft maaidorsers en is bij machte om rijper en dus later te oogsten. Hoe langer het graan op het land staat, hoe meer het van de zon kan pro fiteren en hoe beter de bakkwali teit misschien wel wordt? We weten het allemaal niet precies, maar soms ligt de oplossing heel dicht bij. Met de buren zijn we in Frankrijk op vakantie geweest. Dag in dag uit hebben we met volle teugen kunnen genieten van de Franse zon en van de Franse wijn. Laatst genoemde dronk buurman voor de dorst, maar op den duur kon hij tegen geen berg meer op klau teren. In ons klimaat houden we het met de Hollandse priklimona- de toch langer vol. Op thuisreis was het aan de overkant erg druk met stro-auto's op de wegen en over een klein poosje is het weer druk met de bietenauto's. Als boe ren leven we wel in een snel tem po waarin alle seizoenen ons voorbij razen. Druk zal het ook worden op zaterdag 5 september in de WILHELMINAPOLDER waar dan de provinciale ploeg- wedstrijd en de trekkerbehendig- heidswedstrijd worden gehouden (uitwijkdatum 12 september). Zeer veel bezoek wordt er ver wacht, want door het neusje van de zalm wordt er dit jaar weer een sportieve strijd geleverd. Uit de prijswinnaars van de streek- wedstrijden van vorig jaar zijn de beste ploegers uitgezocht voor deelname aan de provinciale ploegwedstrijd 1987 in Zeeland. Zelfs oudkampioenen zullen van de partij zijn. Zo'n ploegwedstijd is niet zonder meer een ploegeve- nement, maar bovendien een sa menkomst van vrienden en kennissen tussen de graanoogst en de oogst van uien/aardappelen en bieten. De toegang is gratis en waar vindt men dat nog op deze planeet? "Wat ZEELAND u al zovele jaren biedt, vindt men in de vreemde niet". Vrijdag 28 augustus 1987 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 7