De grenzen zijn bereikt ZLM-bestuur wijst D.B. van het KNLC op specifieke zuidwestelijke problemen WMÉHIhBH Overname Nodet door Michel Gaude Nationaal beleid Noodslachtplaats ge opend in Wolphaartsdijk Aspartaam kan nadelig zijn voor hersenen HAK Conserven is uit de verliezen Van Overveld Ovezande failliet PHLO-kursus "Besturen en organiseren" Regering steunt kandidatuur Mensah Vergadering db KNLC: Europese Zakengids verschenen In een gezamenlijke vergadering van het dagelijks bestuur van het KNLC en het hoofdbestuur van de ZLM dinsdagavond 18 augustus in Motel Goes te Goes hebben de voorzitters van de ZLM de heer H.C. van der Maas en de voorzitters van de 4 commissies de in Zee land te gast zijnde KNLC-ers gewezen op een aantal specifieke pro blemen en standpunten met betrekking tot een aantal zaken in de landbouw en met name aangaande de akkerbouw. mm: 's A vonds was er een gecombineerde vergadering van het voorzittersoverleg KNLC met het hoofdbestuur van de ZLM in motel Goes. Rechts de beide voorzitters: H.C. v.d. Maas en M. Varekamp. Links van de heer Varekamp de voorzitter van de KNLC- akkerbouwcommisssie de heer J. Leeuwma. De voorzitter van de akkerbouw commissie de heer J. Geluk bracht het KNLC-gezelschap het probleem van de bedrijfshygiëne en de stand van zaken daaromtrent onder de aandacht. Grondverplaatsing speelt, zo zei hij ten aanzien van de ver spreiding van ziekten een grote rol bijv. bij Rhizomanie. Schoonmaken van machines is van eminent belang. De rasterkaarteen die de Planten- ziektenkundige Dienst van het voor komen op percelen van Rhizomanie heeft gemaakt zijn veel te grof. Ge luk pleitte ervoor de aangetaste per celen aan te geven op een kwart van deze openbaar te maken zodat ieder een er kennis van kan nemen. "Ieder jaar uitstel hiervan is een verloren jaar". AM-resistentie Geluk wees er vervolgens op dat de voornemens van de P.D. met betrek king tot de aardappelmoeheid voor het Zuidwesten totaal onaanvaard baar zijn, vooral wat de verplichte teelten van A.M. rassen betreft. "Hoewel AM in ons werkgebied nauwelijks voorkomt zijn we bereid uit solidariteit mee te doen met het laten uitvoeren van een AM- onderzoek ieder jaar na de teelt van aardappelen'Wat Phoma betreft zei Geluk het zeer te betreuren dat de minister het Phoma-besluit heeft in- Het Landbouw-Ekonomisch Bericht mag wat de uitkomsten voor melk veehouderij en ook akkerbouw in het afgelopen jaar betreft niet tegen vallen, dit jaar zal het markt- en prijsbeleid zeker in de verkeerde richting werken. Nog afgezien van wat het jongste landbouwmemoran- dum van de EG-kommissie er van wege de Brusselse begrotingstekor ten nog af zal doen. De marktprijzen van granen en koolzaad zijn in elk geval onheilspellend laag ingezet. Het is helaas nog niet duidelijk of de Nederlandse landbouwminister zijn Duitse kollega straks gaat volgen bij Om konkurrerend te kunnen werken in de toekomstige Europese land- bouwgemeenschap heeft de groep Michel Gaude het Franse fabrikaat Nodet overgenomen. Nodet is de grootste fabrikant van zaaimachines in Europa. Michel Gaude is sinds 1 jaar tevens eigenaar van Faucheux. Door middel van gezamenlijke re search en ontwikkeling wil de groep nieuwe, sterke produkten op de markt brengen. getrokken, terwijl het bedrijfsleven juist om een verzwaring had ge vraagd. Geluk vestigde vervolgens de aandacht op de koprot in uien, die steeds grotere vormen aanneemt. Spijtig zei de voorzitter van de ak kerbouwcommissie te moeten konstateren dat landelijk weinig so lidariteit is getoond met het onderzoek van het Zuidwesten om een verorde ning ten einde de infektiedruk te ver kleinen. Tevens gevaarlijk noemde Geluk het gebruik van zuive ringsslib. "Zolang de leverancier per partij geen specifieke analyse kan geven zullen we alle slib categorisch moeten weigeren. De heer W. van Veldhuizen ging in op de problematiek van de meestal kleinschalige varkenshouderij met hoofdzakelijk biggenproduktie, in het Zuidwesten. Volgens de voorzit ter van de veehouderijcommissie is het voor het voortbestaan van deze tak van groot belang dat de varkens houders hun eigen biggenproduktie op mestbedrijven kunnen plaatsen in de eigen regio", anders zie ik weinig perspektief voor de varkenshouderij in het Zuidwesten". Hij vroeg ook de aandacht voor het relatief groot aantal specifieke rood vleesbedrijven in het Zuidwesten. Door het wegval len van de interventie, duur-meestal geïmporteerd-uitgangsmateriaal en de toenemende konkurrentie van wit het nationaal kompenseren van de afbraak van positieve mcb's (officië le prijsverlaging in nationale munt). Het dagelijks bestuur was overigens heel slecht te spreken over de uitla tingen van minister Braks in de rich ting van forse verdergaande graan- prijsverlaging. Heel geleidelijk en beperkt blijft voor het KNLC het parool. Een ander punt van kritiek na de jongste Brusselse prijsbeslui- ten, was de onbetekenende verlaging van de vetfaktor in de superheffings regeling. Nationale vetverevening is nodig; overigens moeten we ons ook goed en snel gaan bezinnen op ons nationale systeem: de heffing per fa briek (B) komt weer nadrukkelijk in beeld (ook om verhuur van melk- rechten te kunnen toepassen). De vijfde uitgave van Europages, "de Europese Zakengids", is onlangs ver schenen. Deze gids bevat basisinfor matie over 130.000 Europese bedrijven gerangschikt naar hun ak- tiviteiten. vlees en de melkveehouderij zitten de roodvleesveehouders in een moeilij ke aanpassingsperiode. Zij hebben onze aandacht nodig! Pereteelt De voorzitter van de tuinbouwcom- missie de heer C. Hamelink bracht de zware vorstschade van 1985 in herinnering en het als gevolg daar van niet voorhanden zijnde plant- materiaal bij peren. Hij vroeg dan ook een welwillend oor voor de mo gelijkheid om de toegezegde rentesubsidie-bijdrage over een lan gere periode beschikbaar te stellen omdat niet binnen de verlangde pe riode tot herplant kan worden over gegaan. Voorts vroeg hij ondersteu ning voor het standpunt dat de pere teelt behoefte heeft aan een stimule ringsregeling omdat anders de kon- kurrentiekracht te zeer verzwakt. De Rondweg ontstemd is het dagelijks bestuur over het beleidsvoornemen van de ministers van Landbouw en VROM om per 1990 het gebruik van methylbromide te verbieden en on dertussen dat van captafol sterk te beperken. Hierbij is niet alleen het ontbreken van alternatieven mis kend maar ook het overleg met de Tweede Kamer, die om een notitie over gewasbescherming vroeg. Die besluiten van de ministers moeten op dit moment worden teruggedraaid. Deze en andere ingrepen (en ideeën erover) vanuit andere departemen ten dan Landbouw, stapelen zich op: BTW-aanpassing, de (nog niet geheel verdwenen) WIR op vee, ver vallen van negatieve WIR, fiskale behandeling melkkwotum, vrijstel ling onroerendgoedbelasting en vooral niet te vergeten maatregelen tegen de intensieve veehouderij (ver zuring en drinkwaterverontrei niging). Wat doet dan de, centraal verant woordelijke, minister van Land bouw, vroeg het dagelijks bestuur zich af. Het kan voor de land- en tuinbouw te veel tegelijk worden; de grenzen van het vermogen tot aan vaarding worden dan bereikt. De ge organiseerde landbouw moet met zijn opstelling ten opzichte van de politiekmakers daarmee rekening houden. Het dagelijks bestuur hóópte, dat het op 19 augustus a.s. te houden breed samengestelde overleg van de centrale en gewestelijke landbouw organisaties dit zou blijken en be seffen. Europages is een kontaktinstrument tussen internationaal gerichte bedrij ven. Het helpt de exporteurs en dienstbedrijven zich in het buitenland bekend te maken, en stelt de impor terende bedrijven in staat leveranciers in 7 Europese landen te vinden. heer J. Nieuwenhuijse vroeg als voorzitter van de commissie grond gebruik de aandacht van de vergade ring op de toenemende bermvervui ling met allerlei onkruiden, waaron der het beruchte kleefkruid. Hij be pleitte in dit opzicht een beter berm en polderbeheer bij de diverse over heidsinstanties zodat de landbouw gevrijwaard blijft van deze lastige en vaak moelijk te bestrijden on kruiden. Voorts stelde hij het gezelschap op de hoogte van de stand van zaken rond de distelproblematiek in het Markiezaatsmeer. We moeten hier als landbouw goed de vinger aan de pols houden. Ook andere gebieden waaronder zones rond Krammer en Volkerak maar ook elders in ons land kunnen hiermee gekonfron- teerd worden, zo waarschuwde hij. De gebroeders De Kok uit Goes heb ben begin deze week de vergunning gekregen van de Rijksdienst van Vee en Vlees voor het doen en verwerken van noodslachtingen. Hun nieuwe slachtplaats, die gelegen is aan de Stadseweg 2a te Wolphaartsdijk, is uiterst modern ingericht voor het slachten van gezond vee en in het bijzonder voor het doen van noodslachtingen en het slachten van wrakvee dat plaats moet vinden in een aparte ruimte. Met de akkomodatie van De Kok is het aantal noodslachtplaartsen in Midden-Zeeland op twee gekomen. Naast die in Wolphaartsdijk is er ook een in Kruiningen. Noodslach tingen en wrakke dieren kunnen bij De Kok 24 uur per dag, 7 dagen per week worden opgehaald in geheel Zeeland en West-Brabant. Naast de gekombineerde slacht plaats hebben de gebroeders De Kok nog een grossierderij in rund- en paardevlees op het openbare slacht huis in St. Niklaas (België) en een slagerij in Goes. Op vrijdag 28 au gustus a.s. houden de gebroeders De Kok open huis in hun slachtplaats van 14.00 tot 17.00 uur. Voor be langstellenden is er dan gelegenheid om een kijkje te komen nemen. Europages is beschikbaar in vijf taal versies. Haar gedrukte oplage is 333.000 exemplaren waarvan recent meer dan 288.000 in 11 Europese lan den gratis werden gedistribueerd. De overigen worden verkocht over de he le wereld. Er is ook een Nederlandse uitgave met een oplage van 40.000 exemplaren. Wie per dag ongeveer 12 blikjes fris drinkt die gezoet zijn met aspartaam gaat minder presteren met zijn herse nen en heeft vaker last van hoofdpijn en duizeligheid dan vergelijkbare per sonen die geen aspartaam gebruiken. Proeven in een laboratorium in de VS, waar aspartaam sinds 1981 is toe gelaten, hebben dat uitgewezen. De onderzoekers noemen het verbruik van 12 blikjes fris per dag 'min of meer normaal'. Aspartaam gaat vanaf volgend jaar geproduceerd worden in een nieuwe fabriek van DSM in Geleen. (Limburgs Dagblad) Hak Conserven heeft over de eerste helft van dit jaar een nettowinst be haald van ƒ0,5 miljoen. De direktie van de onderneming verwacht over geheel 1987 een positief resultaat, na dat het vorige boekjaar nog werd af gesloten met een verlies van ƒ6,3 miljoen. Dat verlies werd vooral toegeschreven aan incidentele lasten die voortkwa men uit de sluiting van de conserven- fabriek Geldermalsen. (Uit Telegraaf) De arrondissementsrechtbank te Middelburg heeft de vennootschap pen F.L. v. Overveld BV en F.L.V. Overveld Benelux BV op 19 augus tus jl failliet verklaard. Tot curator is mr. W.H.J. Ravens in Bergen op Zoom benoemd. De aardappelhan- del van Overveld die gevestigd is in het Zuid-Bevelandse Ovezande is door een aantal ontwikkelingen in de aardappelsektor in financiële pro blemen gekomen. Een voorlopige surséance van betaling heeft niet mogen baten. Een aantal leveran ciers van aardappelen zal door het faillissement schade lijden. Onder handelingen over de overname van de bedrijfsgebouwen zijn gaande. Op 6, 7 en 20 oktober zal er de kur- sus "Besturen en organiseren" wor den gegeven. Het doel is de deelnemers een oriëntatie te verschaf fen op de bestuurlijke en organisato rische aspekten van doelgerichte samenwerking. De kursus is bedoeld voor afgestudeerden van de LU en het HAO. De inschrijftermijn van de kur sus eindigt op 7 september. Nadere in lichtingen en een intekenformulier kunnen worden verkregen bij: Bureau PHLO. Telefoonnummer: 08370-84093/ 84094. De regering heeft na rijp beraad besloten de kandidatuur van de heer Mensah te steunen voor de post van Direkteur-Generaal van de Voedsel en Landbouworganisatie (FAO). Dit heeft minister ir. G. Braks (land bouw en visserij) in een telefoon gesprek aan de heer Moise Mensah meegedeeld. De termijn van de hui dige Direkteur-Generaal dr. E. Saou- ma loopt aan het eind van dit jaar af. Hij heeft dan twee termijnen van ruim zes jaar vervuld. Moise Mensah, geboren in Benin, is thans Vice-President van het Inter nationaal Fonds voor Agrarische Ontwikkeling. Het dagelijks bestuur (voorzittersoverleg) van het KNLC was op 18 augustus jl. te Goes bijeen, voorafgaande aan zijn werkbezoek aan de Zuidelijke Landbouwmaatschappij. Aan het begin van het nieuwe vergaderseizoen stond het met name stil bij de, zorgelijke, zaken die de Nederlandse land- en tuinbouw in de naaste toekomst zullen gaan beroeren. Om te beginnen de vele, overigens wel grillig gespreide, neerslag van de afgelopen weken. Schade is er vooral in de akkerbouw hier en daar aanwijsbaar opgetreden, maar de uitwerking op de uiteindelijke bedrijfsresultaten is nog niet vast te stellen. 4 Vrijdag 28 augustus 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 4