T uinbou wgaspri j s over geld en goed Sparen en rentevrijstelling KNLC kommentaar Kombinatiebanen nu ook naast reguliere arbeidsplaatsen informeer Van rentesubsidie bij bedrijfsovername kan meer gebruik bij de sev gemaakt worden dan nu het geval is Plannen van tijdelijk gebruik rvk Yerseke Moer ter inzage Varekamp lid SER m Momenteel bestaat er voor jonge on- dernemers(sters) die voordat zij de leeftijd van 35 jaar hebben bereikt het bedrijf overnemen een mogelijk heid om bij overname van een Landbouwbedrijfeen rentesubsi die te verkrijgen. Daarover hieron der meer informatie. Aan welke voorwaarden moet de be- drijfsopvolger(ster) en het bedrijf voldoen om voor een rentesubsidie in aanmerking te komen: a. 50% van de vestigingskosten (aanschaf van grond, vee, gebouwen en voor de bedrijfsvoering noodza kelijke overname's) moeten worden gefinancierd met bankleningen en/of familieleningen. Een rekening courant krediet wordt niet als lening aangemerkt. b. het bedrijf moet in zijn geheel worden overgenomen dus mag niet worden gesplitst ook wanneer er reeds een maatschap was. c. het bedrijf moet rendabel zijn, dus een positief besparingssaldo opleveren. d. er moet op het bedrijf voor ten minste één volwaardige arbeids kracht werk zijn (120 SBE). e. hij/zij dient de volgende beroeps opleiding te hebben gevolgd: a) het Middelbaar Agrarisch On derwijs; b) het Primair Leerlingwezen Agra risch Onderwijs; c) het Lager Agrarisch Onderwijs, aangevuld met de Basiskursus Eko- nomie en 2 jaar praktijkervaring op een agrarisch bedrijf; d) de Algemene Land/Tuinbouw Kursus, aangevuld met de Basiskur sus Ekonomie en 2 jaar praktijker varing op een agrarisch bedrijf; e) (een) andere opleiding(en) waar van naar genoegen van de direkteur wordt aangetoond, dat deze ten minste gelijkwaardig is (zijn) aan een MAS-opleiding. f. 3/4 deel van de totale arbeidsduur op het bedrijf werken. 1/2 van het fiskaal onzuiver inkomen moet uit het landbouwbedrijf afkomstig zijn. Wat is fiskaal onzuiver inkomen? Hieronder verstaat men het inkomen uit het bedrijf, vermeerderd met in komen uit arbeid, periodieke uitke ringen, inkomens uit onderverhuur, ontvangen rente, inkomen uit eigen woning verminderd met betaalde rente, groot onderhoud e.d. en an dere bronnen van inkomsten. Mag men de familieleningen aflos sen gedurende de looptijd van de rentesubsidie? Neen, dit mag niet, noch de leningen verkregen van familieleden in de eer ste graad noch van die in de tweede graad. Indien de aflossing toch plaatsvindt vervalt het recht op sub sidie en dan wordt de reeds betaalde rentesubsidie teruggevorderd. Indien de bedrijfsopvolger(ster) reeds in de maatschap deelnam kan er dan bij algehele overname rente subsidie worden verkregen? Ja, dat kan mits het bedrijf geheel op hem/haar overgaat en de leeftijd Volgens gegevens van het C.B.S. is in de eerste helft van dit jaar door spaar ders per saldo 2 mld. gld. meer inge legd op spaarrekeningen dan opgenomen. Ten opzichte van de eer ste helft van het vorig jaar betekent dat een daling van 17,4%. Toen werd per saldo 2,4 mld. gld. meer ingelegd. In de tweede helft van 1986 namen spaarders per saldo 0,1 mld. gld. meer op. Van die inzinking heeft het spaar- verschil zich dus grotendeels hersteld. Opmerkelijk is overigens dat de da ling van het spaarverschil ten opzichte van de eerste zes maanden van het vo rig jaar zich niet bij alle onderschei den groepen spaarinstellingen voor deed. Bij de koöperatie georganiseer de banken was er bijv. een stijging van 24,4%. Het totale spaartegoed bedroeg eind juni van dit jaar 154 mld. gld. Ondanks een wat onzekere ontwikkeling kan vastgesteld worden dat sparen via spaarrekeningen nog steeds wordt beoefend. Bij spaarreke ningen behoort echter rente en rente betekent inkomen waarover inkom stenbelasting en premieheffing moet worden betaald. Om enigermate tegemoet te komen aan het als onbillijk ervaren feit dat rente volledig in de belastingheffing wordt betrokken ondanks koop krachtvermindering van de hoofdsom is een aantal jaren geleden een rente vrijstelling ingevoerd. Dat houdt in dat een bepaald bedrag van de per sal do ontvangen rente wordt vrijgesteld van belastingheffing. Inmiddels is in juli j.l. de ministerraad akkoord ge gaan met een voorstel tot verruiming van de tot nu toe vrijgestelde bedra gen. Het nu geldende vrijstellingsbe drag van ƒ700,per jaar zou dan ƒ1.000,worden en de nu in huwe lijkssituaties geldende vrijstelling van 1.400,— zou op ƒ2.000,— worden gebracht. Vrijdag 28 augustus 1987 De vrijstelling is van toepassing op het saldo van ontvangen en betaalde ren te. Voorgesteld is nu om de zoge naamde saneringsregeling voor zover het betreft betaalde hypotheekrente voor de eigen woning af te schaffen. Eigen woningbezitters met hypotheek rente kunnen dan volledig gebruik maken van de rentevrij stelling. Ver der beoogt het wetsvoorstel invoering van een aparte rentevrij stelling op spaartegoeden van kinderen van ƒ500,per kind. De voorgestelde datum van inwer kingtreding van de wijzigingen, die toch wel een verbetering betekenen, is 1 januari 1988. De rentevrijstelling geldt nu en ook na 1 januari 1988 al leen in de privé-sfeer en is niet van toepassing voor rente in het bedrijf. Nu er aan een verruiming van de re geling wordt gewerkt, verdient het wellicht aanbeveling dat ook nog eens wordt stil gestaan bij buiten de be- drijfssfeer liggende andere inkomsten uit vermogen. J. Spijk van 35 jaar nog niet is bereikt. De bedrijfsovergang moet betrekking hebben op tenminst 60% van de op geld opgewaardeerde kapitaal goederen. En als de zoon deelgenomen heeft in de maatschap met vader van wie het bedrijf eigendom is, het bedrijf voortzet als pachter, kan hij dan ook rentesubsidie krijgen? Ja, maar dan alleen over de overna mekosten van bijv. de veestapel en werktuigen. Indien de bedrijfsopvolger(ster) voor het eerst in de maatschap treedt is er dan ook een mogelijkheid voor rentesubsidie? Het antwoord kan kort zijn: 'Neen, die mogelijkheid is er niet!!!' Wat krijgt men aan rentesubsidie? Gedurende 5 jaar een bijdrage van 2!/2% over maksimaal ƒ150.000, ƒ3.750,Dus maksimaal ƒ3.750,x 5 jaar ƒ18.750, Is de rentesubsidie belast? Ja, het is inkomen dus belast voor de inkomstenbelasting en de premie heffing. Kost een aanvraag voor rentesubsi die nog iets? Ja, bij goedkeuring ƒ900,.- Kan diegene die rentesubsidie krijgt voor overname dit ook krijgen t.b.v. een bedrijfsverbeteringsplan? Ja, 2>/2% voor bedrijfsovername, l'/2% t.b.v. bedrijfsverbetering, 0,375% jeugdtoeslag) voor diegene die de leeftijd van 35 jaar niet heb ben bereikt of voor een gedeelte voor milieuhygiënische investerin gen 4% 1% jeugdtoeslagprijs). Er moet een apart bedrijfsoverna- Meedoen met het kombinatiebanen- plan is nu ook weggelegd voor agra rische bedrijven met werknemers. Voorheen kon de boer of tuinder via dit plan alleen aan part-time perso neel komen als hij nog geen mensen in dienst had. De verruiming is voor al van belang voor de tuinbouw, om dat deze sektor de meeste werkne mers telt. Alleen: waar moet in de tuinbouwgebieden het personeel vandaan komen? Zoals bekend mag een kombinatiebaan, een gesubsi dieerde manier om werklozen aan de slag te helpen door deeltijdbanen bij elkaar te voegen, geen bestaand werk verdringen. Daarom konden agrariërs met werknemers niet deelnemen. Bovendien was het doel van het ba nenplan om boeren en tuinders aan werknemers te laten wennen. Reden voor de bedrijfsverzorgingsdienst om de werknemers zelf in dienst te nemen en zich te ontfermen over de administratieve rompslomp. Maar de regeling is versoepeld, zo hebben werkgevers en werknemers in het Landbouwschap besloten. Iedere bedrijfgenoot kan bij de z.g. STAPS, gevestigd bij de gewestelij ke raden van het Landbouwschap, aankloppen voor een kombi-werker voor één, twee of drie dagen per week. Heeft hij al personeel dan krijgt hij echter geen subsidie. In de Vergoeding pseudo-vogelpest verlaagd De Ministerraad heeft besloten de schadevergoeding voor pluimvee, dat lijdt aan pseudo-vogelpest te ver lagen van 100% naar 50%. Pluim veehouders ontvangen een vergoe ding ter hoogte van 50% van de waarde van een gezond dier. Voor de verdachte dieren blijft vergoeding 100%. De wijziging sluit aan op de hoogte van de vergoeding die voor aan tasting door enkele andere vogel- ziekten wordt uitgekeerd en 50% be draagt. Minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) heeft het ontwerpbesluit om advies naar de Raad van State ge zonden. De landinrichtingskommissie voor de ruilverkaveling 'Yerseke Moer' deelt mede, dat gedurende 14 dagen, van 5 september tot 19 september 1987, in Yerseke, Buro van Uitvoe ring, Hogeweg 15 (parkeerterrein tennisveld) op werkdagen, behalve op de zaterdagen, van 14.00 tot 16.00 uur voor een ieder kosteloos ter inzage zal liggen de ontwerp plannen van tijdelijk gebruik, of een gewaarmerkt afschrift daarvan, als bedoeld in artikel 190, derde lid. Uiterlijk 14 dagen na de laatste dag, waarop de in artikel 190, derde lid bedoelde stukken ter inzage hebben gelegen (dus tot en met 2 oktober) kan iedere belanghebbende ge- bruiksgerechtigde zijn bezwaren te gen het ontwerp-plan van tijdelijk gebruik schriftelijk bij de landin richtingskommissie indienen (adres: Postbus 6, 4460 AA Goes). provincies Groningen en Friesland wordt ook geëksperimenteerd met een verhoging van het huidige mak- simum van drie dagen per 'baas'. meplan en bedrijfsverbeteringsplan worden gemaakt. Waar kan men formulieren halen voor een aanvraag? Bij de DBH in uw gebied. Waar dienen ze ingevuld te worden ingeleverd? Bij de direkteur Lavo in de pro vincie. Wie kan u helpen bij het maken van het overnameplan en het financie ringsplan voor de overname? De SEV-er(ster) in uw gebied kan en wil u adviseren zoals altijd bij deze plannen en deze samen met u uit werken. Loont het de moeite om rentesubsi die aan te vragen? Dat moet u zelf beoordelen. De SEV kan u alle informatie verstrekken. Advies: Pas wanneer de aanvraag volledig binnen is bij de direkteur Lavo en u een brief hebt ontvangen dat dit zo is, kunt u de definitieve overdracht regelen met (indien er onroerend goed overgedragen wordt)-de notaris zo ook het definitieve pacht- kontrakt. J. Markusse Na de "zomerrust" in het vergader- gebeuren, was de eerste belangrijke materie die weer aan de orde kwam het al of niet afsluiten van een tuin- bouwgaskontrakt. Met name de prin cipiële vraag van al of niet een kontrakt stond letterlijk centraal voor de organisaties. De marges waarbin nen immers een kontrakt z'n invulling zou moeten krijgen, waren smal om dat de monopolist(en), namelijk Gas unie en Vegin, mede op instruktie van hun kommissarissen weinig ma noeuvreerruimte gaven. De frustratie daarover was en is bij vele vertegenwoordigers uit de sektor groot. Bij velen heerste heel indrin gend de mening dat het voor de zo veelste maal een kwestie was van slikken of stikken. De strukturele aanpassing, los van olieprijsontwikkeling die immers de gasprijs uiteindelijk bepalen, is dan ook niet gering. Maar de glastuin bouw zou en moest ongeveer een-en- dertig miljoen gulden extra ophoesten naast de aanpassing in de prijsformu- le van een 0,8 cent per m3, die overi gens door andere gasverbruikers in Nederland al op een eerdere datum was ingegaan. Dat laatste is eigenlijk met verwonderlijk weinig weerstand door die overige industriële gebruikers geaccepteerd. En we spreken dan maar niet over de extra accijns die de overheid, afhankelijk als zij in haar inkomstenpatroon is van aardgas, ook vorig jaar nog eens heeft uitge voerd. Deze optelsom, waarvan een gedeelte weliswaar buiten de direkte kontraktsfeer staat, heeft als uitkomst dat in een jaar tijd de Nederlandse glastuinbouw toch maar liefst onge veer 100 miljoen gulden extra moet betalen of wel 3,5 cent p/m3. Maar, het zij nogmaals gesteld, het nu afgesloten kontrakt levert daarin een aandeel van 1 cent. Waarorif dan toch een kontrakt? Het antwoord hierop is dat géén kontrakt géén voordelen biedt en misschien zelfs direkt al nadelen met zich mee brengt. Ook leeft het besef dat de tuinbouwsektor door het hebben van een kontraktgesprekspartner (Gasu nie en Vegin) iets heeft wat maar zeer weinig gebruikersgroepen in Neder land kunnen zeggen. Er is zodoende zowel over modaliteiten van invulling als bij excessen in de energieprijsont wikkeling, die de kontinuïteit van groepen van bedrijven in gevaar zou brengen, in ieder geval een mogelijk heid van overleg. Daarnaast is wel aan een wens van de tuinbouw voldaan door te trachten meer stabiliteit in de prijszetting te brengen door de referentieperiode van de drie maandelijkse aanpassing te verlengen van zes naar twaalf maan den. Zeker met het huidige aard gasprijsniveau als startpunt is dat niet ongunstig. Tenslotte nog iets over de manier van invulling. In Landbouwschapsver- band was er een unanieme mening dat er een bepaalde mate van solidariteit tussen kleine en grote verbruikers moest zijn. Om daaraan invulling te geven, waren er in principe drie uit voeringsvormen. Vanaf 10.000 m3 al les in de prijs, een gestaffeld vastrecht of iets daartussen. Gekozen is uitein delijk voor het laatste, uitkomend op een vastrecht van ƒ175 per maand en een deel van het vastrecht verwerkt in de prijs, te weten 0,4 cent per m3. Dit laatste is een arbitraire invulling. Klei ne gebruikers zullen misschien te wei nig en grote gebruikers te veel solidariteit gevoelen. Persoonlijk vind ik het een evenwichtige invulling. Al met al heerst over de materiële invul ling van het nieuwe kontrakt geen juichstemming, maar het kon niet an ders. Wel is het goed dat er een kon trakt is. Dat zal de toekomst zeker bewijzen. M.J. Varekamp voorzitter KNLC De voorzitter van het Landbouw schap, de heer Marius J. Varekamp uit Naaldwijk, is benoemd tot lid van de Sociaal-ekonomische raad (SER) en tot bestuurslid van het presidium van het Centraal orgaan voor de eko- nomische betrekkingen met het bui tenland. Het centraal orgaan is een samenwerkingsverband van meerde re organisaties die belangen hebben op het terrein van de export en de handelspolitiek.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 3