Prijsverloop peren Franse eksport groentekonserven verloopt moeizaam Meer Cox's en evenveel Conference in Engeland Aardappelmarkt in de gemeenschap Veiling St. Annaland 26 augustus Veemarkt 's-Hertogenbosch Telersprijzen omlaag Terwijl veel konsumenten klagen over de hoge prijzen van groenten, brach ten veel groenten vorige week een la gere prijs op voor de telers. Dat gold ook voor de veilingprijzen van appels, planten en vooral van bloemen. Glasgroenten Vorige week was er een ruimere aan voer van tomaten, waardoor de prijs iets daalde. Alleen de vleestomaten brachten meer op, ondanks ook meer aanvoer daarvan. Voor komkommers gold ook een lagere veilingprijs. De aanvoer was iets ruimer. Sla bracht in het algemeen minder op en blijft duur t.o.v. vorig jaar. Bij de paprika's daalde de prijs van de gele, en niet zo weinig ook. Opmerkelijk was de aan- voerstijging en de prijsdaling van courgettes. Aubergines daalden even eens flink in prijs. Hetzelfde deed zich voor bij radijs. Hiervan werd veel aangevoerd. Vollegrondsgroenten Witte en rode kool deden het de laat ste week iets beter, al blijft het een slecht kooljaar voor deze koolsoor ten. Bloemkool trok iets aan in prijs, maar Chinese kool moest een veer la ten. In het afgelopen seizoen is het geen best jaar geweest voor de telers voor spruitkool. De veilingaanvoer was zeer groot en benaderde de 100 miljoen kg, een kwart meer dan in 1985/1986. De telersprijs schoot dan ook omlaag van ƒ1,15 naar 60 ct per kg. De omzet liep terug van ƒ84 mil joen naar ƒ59 miljoen. Er werden 18.000 ton spruiten doorgedraaid, te gen 2.000 ton in het jaar ervoor. Er was wat meer export, maar te weinig om alle spruiten weg te werken. Door de grote aanvoer daalde spinazie meer dan een gulden in prijs, al bracht spi nazie toch nog tweemaal zoveel op dan een jaar geleden. Ook andijvie zag de prijs met een derde afbrokke len. Bij de peen liep de prijs van de bospeen op en daalde die van waspeen. Witlof liep sterk terug in prijs, ondanks een stabiele aanvoer. Hetzelfde gold voor prei. In de bo- nensektor was er opnieuw een forse daling van de veilingprijs van snijbo nen, al brengen ze dan nog altijd stuk ken meer op dan vorig jaar. Ook de sperziebonen deden een lagere vei lingprijs. Fruit Er is nu weer volop fruit te koop al blijft de aanvoer van appels nog be perkt. Ondanks dat, brachten de ap pels op de veiling een lagere prijs op. In juli is de fruitomzet op de veilin gen iets kleiner geweest dan in juli vo rig jaar. Omdat de gemiddelde prijs een dubbeltje per kg lager lag, lag de omzet flink lager. De export was iets kleiner. De aardbeien brachten een gulden per doosje (van 500 gram) minder op, vanwege een grotere aan voer en een minder goede kwaliteit. De rode aalbessen daarentegen brach ten een hogere prijs op. Ook appels - oude oogst, vooral Golden Delici ous - brachten meer op. In de loop van juli begon de aanvoer van de nieuwe appels. De eerste peren uit Frankrijk en Spanje gingen voor la gere prijzen van de hand. Vanaf af gelopen maandag mogen weer James Grieve met een diameter van kleiner dan 75 mm verhandeld worden (vo rig jaar was dat 31 augustus). De gro te maten James Grieve mochten al vanaf 17 augustuSv verhandeld wor den. De appelproduktie wordt voor dit jaar op het Zuidelijk Halfrond ge schat op 2,7 miljard ton. Dat is bijna 25% meer dan vorig jaar. De landen van het Zuidelijk Halfrond hopen dit jaar 20% meer appels te kunnen ex porteren. De appelexport naar de Europese Gemeenschap zou wel eens met 10% kunnen toenemen. Als dat zo zou zijn kan de Europese Commis sie maatregelen nemen om een teveel aan import te beperken. Het belang rijkste pruimenproducerende land binnen de E.G., West-Duitsland, ver wacht dit jaar 32% minder pruimen te kunnen oogsten vanwege het natte en koude weer. Bloemen en planten Voor de tweede keer deze zomer vond er vorige week een drastische prijsda ling plaats van snijbloemen. De ge middelde prijs daalde met 1/3. De aanvoer lag 15% hoger dan in de week ervoor en een jaar geleden. Ook de kamerplanten brachten minder op, al was hiervan de prijsdaling minder scherp. De aanvoer van planten was 15% groter dan vorig jaar. Vorige week lag de export van bloemkweke- rijprodukten bijna 21% hoger, dan in dezelfde week vorig jaar. Aan snij bloemen werd voor meer dan 21% geëxporteerd en aan planten voor ruim 19%. Uit een P.V.S./B.K.D.- enquête blijkt dat de beplante opper vlakte dahlia's voor dit jaar geschat wordt op 425 ha. Dat is 4% meer dan vorig jaar. Betere peulvruchtenprijzen Op de groothandelsbeurs in Rotter dam kwamen afgelopen maandag ho gere prijzen tot stand voor de peulvruchten. Daarmee was er toch nog een lichtpuntje aan de donkere hemel, waaronder de akkerbouwers al weken leven. Runderen Op de rundermarkten reageerden de prijzen nogal sterk op de omvang van het aanbod. Deze was van markt tot markt wisselend, maar in totaal wer den toch minder runderen aange voerd. Bij het slachtvee sprak men over een normale handel, met in het algemeen onveranderde prijzen. De handel in de slachtstieren werd mede beheerst door de vraag wat er met de interventie allemaal gaat gebeuren in de komende maand. De afzet van rundvlees verloopt stroef. Bij de ex port van rundvlees werd veel konkur- rentie van Duitsland ondervonden. De handel in het gebruiksvee verliep iets vlotter. De prijzen waren gelijk of zelfs iets hoger. Bij het overige vee was er een krap aanbod van pinken en kalveren. Kalveren en schapen Op de kalvermarkt was de handel in de jonge kalveren onveranderd vlot, tegen nog weer iets hogere prijzen. De handel in de vleeskalveren verliep stroef. Er kwamen lagere prijzen tot stand. De afzet van kalfsvlees trok iets aan. Op de wol veemarkt kwamen geen noemenswaardige veranderingen voor. Varkens Op de varkensmarkt heerst een kal me stemming, met over het algemeen geen grote prijsverschillen met vori ge week. De karkassen brengen in Griekenland 5 cent - en in Frankrijk Stot 8 cent minder op. Bij de onder delen doen de hammen in Italië 10 tot 15 cent meer, omdat in dat land de vraag van de zijde van de industrie weer toeneemt. De schouders liggen rustig in de exportmarkt, maar zijn in het binnenland goed gevraagd. De ribben doen bij de export*5 tot 10 cent minder. Al met al - tot op zekere hoogte - een stabiele markt. Vorige week is er een Coöperatieve Vereni ging van Scharrelvarkenshouders op gericht. Deze coöperatie is voortgekomen uit de Nederlandse Vereniging van Scharrel varkenshou ders, die momenteel 35 leden telt. Slachtpluimvee en eieren De afzet van slachtpluimveevlees neemt nu weer wat toe, nu de vakan ties in Nederland en in een deel van Duitsland ten einde lopen. Door het broeierige weer van vorige week tra den er bij de slachtkuikens groeiver tragingen op, hetgeen leidde tot kwaliteitsverlies en een grotere uitval. De slachtrijpe kuikens - met het goe de gewicht - liepen in prijs op. Ook uitgelegde kippen en slachtkuiken- moederdieren deden een iets betere prijs. De noteringen van broedeieren en ééndagskuikens "kropen" naar in tegratieniveau. In de eerste 7 maan den van dit jaar heeft Nederland ruim 9/2meer geslacht pluimvee geëx porteerd. De waarde lag evenwel 3% lager. Aan levend slachtpluimvee werd 5% minder geëxporteerd tegen een \2Zi*h lagere waarde. Op de ei ermarkt wordt gesproken van een sta biele situatie met een zwakke ondertoon. De verwachting bestaat dat de eierprijs voorlopig nog niet veel zal stijgen. In de eerste 7 maanden van dit jaar werd 2% meer eieren geëxporteerd. De waarde ervan lag 7Vilager. Zuivel Op de zuivelmarkt blijft een gematigd optimisme het marktbeeld bepalen. De hogere Apeldoornse melknotering van vorige week wordt gezien als een voorloper van een hogere uitbeta- lingsprijs van melk aan de veehou ders. De kaasmarkt is vriendelijk, met wat hogere prijzen voor goed belegen kaas. De binnenlandse boterkon- sumptie blijft goed. De magere melk- poedermarkt komt wat meer in evenwicht. Door de gestegen prijs, neemt de produktie toe en neemt de vraag door de kalvermelkindustrie af. Granen, zaden, vlas en peulvruchten Op de graanmarkt is er nog geen spra ke van een groot aanbod van gerst nieuwe oogst. Gerst noteerde, op la tere termijn leveren, een iets hogere prijs. De tarweoogst is inmiddels ook begonnen. De prijzen van de nieuwe tarwe waren iets hoger dan van de oude. Bij haver wachten de kopers af, omdat deze nog niet kunnen inschat ten wat de kwaliteit zal zijn. De ver wachting bestaat dat de koolzaadoogst in de Europese Ge meenschap - vooral als gevolg van een sterke uitbreiding van het areaal - 30% hoger zal zijn dan vorig jaar. Er moet nog veel vlas worden geoogst. De schatting van vorige week was dat er in Nederland nog 30 a 40% geoogst moest worden, in België 20% en in Frankrijk nog slechts een klein deel. Vanwege het weer was de vlasoogst moeilijk en kostbaar en ging er veel van de kwaliteit verloren. Op de peul- vruchtenmarkt zijn er een aantal prijsverbeteringen. Deze houden ver band met de sombere verwachtingen over de oogst en over de kwaliteit van die oogst. Peulvruchten van goede kwaliteit zijn goed gevraagd. Aardappelen en uien De aardappelmarkt is zeer zwak gestemd. De gemiddelde prijzen op de aardappeltermijnmarkt van vorige week daalden opnieuw. De oogst van de vroege aardappels verloopt heel wisselend. Tussen de gebieden zijn grote verschillen, maar ook binnen één gebied variëren de oogstproble- men. De uienprijs is al weken aan het dalen. De gunstige prijsstart heeft dit jaar wel heel kort geduurd. Ook de uientelers kampen met oogstproble- men en met kwaliteitsverlies. Suikerbieten Op de suikermarkt bestaat de ver wachting dat de suikerprijs op de we reldmarkt voorshands stabiel zal blijven. In India heeft de droogte gro te schade aan de suikeroogst toege bracht. Het land hoopt met 300.000 ton suikerimport de schade te kom- penseren. De tweede suikerbietentest in Frankrijk laat meer kilo's en een hoger suikerpercentage zien, dan vo rig jaar. De vooruitzichten in Enge land, Hongarije en Zweden zijn slecht. Veevoeders Op de grondstoffenmarkt waren maïs en sojaschroot vast gestemd. In maïsglutenvoermeel verliep de handel stug. Tapioka liet een wisselend prijs- beeld zien. Citruspulp noteerde on veranderd en bietenpulp iets lager. In het seizoen 1986/1987 is het verbruik van bietenpulp in Nederland gestegen met 18%. In tegenstelling hiermee daalde het verbruik van citruspulp met 44%, hetgeen voor het ci- truspulpverbruik een historisch diep tepunt betekende. Produktie groente- en fruitverwerkende industrie gedaald In het eerste kwartaal van 1987 heeft de verwerkende industrie 20% min der gesteriliseerde groenten gepro duceerd dan in het eerste kwartaal van vorig jaar. Het ging om bijna 58 min liter, tegen 72 min liter in 1986. De daling was o.a. gevolg van de verminderde produktie van cham- pignonkonserven. De post 'overige gesteriliseerde groenten' was dit eer ste kwartaal ruim een derde kleiner dan vorig jaar, maar in dezelfde or de van grootte als in 1985. De pro duktie van bruine bonen nam toe, die van witte bonen daalde, maar van beide was het aandeel in glas ho ger. Dit meldt het PGF (bron CBS). Het prijsverloop bij peren is - zoals uit de grafiek blijkt - het laatste sei zoen zeer wisselend geweest. Omdat er weinig zomerperen in Europa wa ren vooral in Italië en Frankrijk wa ren de prijzen gunstig in de zomer maanden. In september en oktober werd het prijspeil van een jaar eerder bereikt, maar daarna begon de prijs weer op te lopen, hetgeen normaal is voor peren. De prijs was gunstig in november, december en januari, me de doordat het aanbod toen niet zo groot was in Europa. Daarna daalde de prijs weer. De schommelingen in de perenprijs zijn dan ook vooral te wijten aan de schommelingen in het aanbod. In het gehele seizoen 1984/1985 brachten de peren een ge middelde prijs op van 88 ct per kg. In 1985/1986 was dat 98 ct, een dub beltje meer dus. Over het laatste sei zoen gerekend kwam de prijs uit op 99 ct. Volgens schattingen zal de pe- renoogst dit jaar in Nederland hoog zijn en wel 155 miljoen kg tegen 103 miljoen kg in 1986. Meer dan 50% meer dus. Gelukkig zal de Europese produktie van peren naar schatting weinig verschillen met die van vorig jaar. De Franse eksport van groentekon serven verloopt moeizaam dit jaar. Tot en met juni jl. zijn 103,3 min 1/1 - eenheden in het buitenland af gezet. Dit is 19% minder dan in het eerste halfjaar van 1986. Alleen de uitvoer van maiskonserven nam toe. Tegenover deze kleinere eksport stond een toename van de import met 15% tot 55,4 min 1/1 - eenhe den. Vooral uit België, Nederland en Spanje werd meer geïmporteerd. Een en ander heeft tot gevolg gehad dat in vergelijking met het le half jaar van 1986 het batig saldo op de Franse handelsbalans van groente konserven met 30% is afgenomen. Voor wat betreft diepgevroren groenten vertoont de Franse han delsbalans al tijden een tekort. Het Engelse Ministerie van Land bouw rekent op een iets grotere ap- peloogst in Engeland en Wales dan in 1986. Van de zgn. tafelappelen verwacht men in totaal 15.000 ton meer te'plukken dan vorig jaar. Het belangrijkste appelras Cox's heeft hierin een groot aandeel met 10.000 ton. De bruto-produktie van de keu kenappelen komt volgens de eerste schatting uit op 111.000 ton. Deze hoeveelheid ligt voornamelijk door de kleine oogst van Bramley's Seed ling bijna 6% onder het nivo van vo rig jaar. Het ministerie heeft de perenpro- duktie geraamd op 48.000 ton. Dit betekent een vrijwel even grote oogst als in 1986. Conference is veruit het belangrijkste ras met een aandeel van 85%. Ook de verwachte pruimen- oogst is met 33.000 ton vrijwel identiek aan die van vorig jaar. Aardappel- pootgoedprijzen 35-45 36,—; 28-35 46,—. Biggenprijzen In de week van 31-8-1987 tot 7-9-1987 dienen de biggenprijzen, die vermeld staan in het Biggenprijzenschema voor Zuid-Nederland van 4 mei 1987 met ƒ2,55 te worden verhoogd. De kostprijs van 1 kg varkensvlees in deze week is ƒ3,65. Geleidelijk neemt de invoer van aardappelen voor de industrie af, nadat eerder, begin augustus nog een 3000 ton aardappelen dagelijks uit Duitsland Nederland binnen kwamen. De industrie draait op volle toeren en wist in het le halfjaar 16% meer aardappelen tot pommes frites etc. te verwerken dan vorig jaar. Voor de onmiddellijke consumptie komen uit de Nederlandse produktie voldoende aardappelen beschikbaar tegen nog al uiteenlopende prijzen, naar soort en naar regio. Prijzen komen zelden uit boven de 40 cent, kriel buiten beschouwing gelaten. Men verneemt echter ook van prijzen voor grove Dorée van 5 cent. De appelmarkt blijft onzeker. Dat is ook af te leiden uit het prijs verloop op de termijnmarkt, waar in de week tot 21 augustus de prijzen voor de 50 mm opw. geleidelijk opliepen, doch waar maandag 24 au gustus de prijzen weer duidelijk te rugliepen. België meldt een wat vriendelijker stemming dan voorgaande week, doch er moeten daar nog heel wat vroege aardappelen gerooid worden. De Nederlandse verwerkende in dustrie is geïnteresseerd, evenals de Franse industrie. In Frankrijk over treft de invoer de uitvoer. Overigens werden dit jaar uit Frankrijk meer vroege aardappelen uitgevoerd dan vorig jaar. In Engeland verwacht men dit jaar een grotere oogst dan vorig jaar, alsook een wat groter hoofdelijk verbruik. De Duitse markt blijft gekenmerkt door een zeer ruime voorziene markt. Ook daar is van vertragingen bij het oogsten sprake, voornamelijk om het aanbod niet te sterk te doen oplopen. Uitvoer vanuit Duitsland naar Scan dinavische landen is niet geheel zon der betekenis. Deels zou het daarbij om eerder uit Nederland aangekoch te aardappelen gaan. De faktor weer heeft bij het marktgebeuren een gro te rol gespeeld en speelt deze nog. Het effect van de overvloedige regen is uiteenlopend geweest, doch zal de kwaliteit van het nog te oogsten ge was zeker niet ten goede komen, zo wordt uit telerskringen gemeld. Doré gewoon 12, drieling 11-12, kriel 1,15-1,30, grof 5; Première ge woon 15, drieling 11-14, kriel 1,20, grof 20; Gloria gewoon 14-18, drie ling 14-15, kriel 1,17-1,41, grof 22-25; Bintje gewoon 18, kriel 1,15, grof 25-26; Eigenheimer gewoon 30-32: Bildstar gewoon 37. Aan voer: 105 ton. PEREN IN GLD/100 KG VEILINGPRIJZEN Op de paardenmarkt van 20 augus tus werden in Den Bosch 153 stuks aangevoerd. De prijzen (per stuk) waren als volgt: Luxe paarden van ƒ2.700,tot ƒ3.325,Oude paarden van ƒ2.000,tot ƒ2.725,3-jarige paarden van ƒ1.400,tot ƒ2.775, 2-jarige paarden van ƒ1.400,— tot ƒ2.375,Veulens van ƒ600,tot ƒ1.175,—; Hitten van ƒ750,— tot ƒ1.675,Pony's van ƒ450,tot ƒ1.525,—; Shetland pony's van ƒ325,tot ƒ600,Oude slacht- paarden van ƒ4,10 tot 5,85, kg.gesl.gew.; Jonge slachtpaarden van ƒ4,35 tot 5,95, kg.gesl.gew. De handel verliep rustig, prijzen iets lager. 22 Vrijdag 28 augustus 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 22