Wageningers bezochten Tholen Bijen en gewasbescherming bij teelten onder glas Fusieplan Westlandse groenteveilingen Rondrit Zaadteelt buiten Zaadteelt onder glas Loonwerkbedrijf Bezoek drogerij/schonerij Proefveld Nabespreking 'Verbod op methylbromide bedreigt voortbestaan glastuinbouw' Belgische pogingen om Engelse versmarkt te veroveren succesvol Overleg over verbod methylbromide wordt opgeschort Onlangs vond een exkursie plaats door een groep "Wageningers" naar het bloemzaadteeltgebied te Tholen. Het was een gemêleerd gezelschap, bestaande uit mensen uit het onderwijs, onderzoek en studenten. Ze werden opgevangen en rondgeleid door enkele bestuursleden van de Zaadteeltstu- dieklub "Eiland Tholen". Op de rondrit door het teeltgebied te St. Annaland zagen we, ondanks het gereduceerde areaal dit jaar, toch nog een grote variatie aan soorten en ras sen. Hierbij viel het volgende op: Schade door wateroverlast (water- plekken), meer onkruid dan op ande re jaren en hier en daar een lichte vermenging van soorten en kleuren. Het gezelschap veronderstelde dat de vermengingen zijn ontstaan door de zaaimachine en vroeg zich af, hoe dit kan worden voorkomen. Men konstateerde een begin van weg val van planten o.a. in Violen, als ge volg van langdurige natte omstandigheden. Er wordt als gevolg van te weinig zon een matige zaadzet ting verwacht. Heel duidelijk kwam naar voren, dat op de,met de hand be werkte percelen belangrijk minder struktuur verval voorkomt met als ge volg een betere stand van de ge wassen. In tegenstelling tot de buitenteelt was de stand en de zaadzetting van de ge wassen onder glas, aanmerkelijk be ter. De meeste gewassen worden op zwart plastic geteelt. Men wil hiermee voorkomen, dat er bij uitval zaad ver loren gaat. De watervoorziening vindt in die gevallen plaats door middel van gietdarmen. Het verzamelen van het gevallen zaad gebeurt meestal met de stofzuiger. Het ene gewas werd aan merkelijk beter door de bijen bevlo gen dan het andere. Bijen hebben vaak een sterke voorkeur voor kleu ren, geuren en het voorhanden zijn de nectar. Voor de betreffende machines en werkmethoden toonde men veel be langstelling, vooral voor de aanpas singen en voor toepassing van de vindingrijke ideeën, waardoor de gro te in de akkerbouw gebruikte machi nes met goed resultaat bij de bloemzaadteelt kunnen worden inge zet, had men grote waardering. De Wageningers op bezoek op het proefveld van de Zaadteeltstudieclub "Eiland Tholen". Aan de opgestroopte broekspijpen is te zien dat het erg nat was... Maar desondanks blijft toch de rou tine en het vakmanschap van de loon werker een grote rol vervullen bij de uitoefening van dit vak. Bij een temperatuur van 24°C. lag een partij zaad dat in 't zwad was ge maaid, te drogen. Onder normale zo merse omstandigheden had dit op de ruiter gekund hetgeen bij deze gewas sen toch als een kostenbesparende methode moet worden gezien. Dank zij de grote droogkapaciteit op Tho len is op dit punt het teeltrisiko minder groot dan vroeger. Het scho nen van het geoogste zaad was in volle gang. Het glimmendzwarte Akeleien zaad kreeg na het wannen een laatste beurt op de trilmachine. Op de clip per kreeg het Margrietenzaad een eer ste schoningsbeurt. Voor de bezoekers was het interessant dat het drogen en schonen op één en het zelfde bedrijf kon worden bekeken. Hier kon men van de Wageningers uitspraken horen als: uniek, enig in het land, onvoorstelbaar groot opge zet, buitengewoon interessant etc. Nou ja... een ha proefveld bloem zaadgewassen waarbij 36 gewassen in onderzoek zijn genomen op chemi sche onkruidbestrijding, wat in totaal enkele duizenden veldjes betreft en waar daarnaast ook nog onderzoek plaats heeft op ziekten, is inderdaad ook niet niks. Maar het meest unieke in deze is misschien nog wel, dat de ze kleine gewasjes zo'n brede belang stelling van de onderzoekers hebben gekregen. In de afmijnzaal van de veiling vond onder het genot van een kopje koffie een nabespreking plaats. Men was van mening dat het zaaien en dorsen de zwakke punten zijn in het totaal van het zaadteelt gebeuren en dat dit met meer zorgvuldigheid kan geschieden. Overigens was men zeer voldaan over wat men had gezien en gehoord en werd als tegenpresta tie de Zaadteeltstudieklub uitgeno digd voor een dagje Wageningen. D.L. Koppenhol Zaadteeltstudieklub "Eiland Tholen" De besturen van de drie Westlandse groenteveilingen stellen hun leden voor medewerking te verlenen aan de totstandkoming van een fusie. Dit staat in het fusierapport dat aan de leden is verzonden. Het betreft de groenteveilingen "Westland-Noord" te Poeldijk, "Delft-Westerlee" te De Lier en "Westland-Zuid" te 's- Gravenzande. De gezamenlijke omzet van deze veilingen is ruim één miljard gulden. Veiling Westland-Noord ex ploiteert tevens het veilingbedrijf te Nieuw-Amsterdam. De veilingleden beslissen over het fu- sievoorstel tijdens de buitengewone ledenvergaderingen welke op 15 ok tober a.s. worden gehouden. Het fu sierapport zal in de komende weken tijdens 11 informatieve bijeen komsten door de besturen worden toegelicht. Groenteveiling Westland Wanneer de leden akkoord gaan met de fusievoor stellen zal per 1 januari 1988 de nieuwe veilingvereniging een feit zijn. De vereniging telt dan on geveer 3300 leden en heeft één bestuur en één direktie en zal opereren onder de naam: Coöperatieve Tuinbouwvei lingvereniging "Groenteveiling West- land" W.A. - Doel is het realiseren van een vol ledige koncentratie van de aanvoer op het tot centrale veiling uit te bouwen bedrijf van Westland-Noord. De kon centratie zal in fasen geschieden. Di- rekt na de fusie worden de veilingprovisie en de uitbetaalprijzen gelijkgetrokken van de produkten die in blokken tegelijk worden geveild. Verkoop en administratie zullen zo snel mogelijk na de fusie worden ge centraliseerd. Het aanvoerpatroon blijft vooralsnog ongewijzigd. - De bedrijven Delft-Westerlee en Westland-Zuid zullen te zijner tijd worden gesloten. De koncentratie aan de vraagzijde heeft begin jaren '80 een nieuwe im puls gekregen en zal zich naar ver wachting nog verder voortzetten. Koncentratie aan koperszijde bete kent minder kopers in de veilingban- ken, hetgeen de prijsvorming onder druk zet. Daarbij komt dat er in het voor- en naseizoen zware konkurren- tie is vanuit Spanje. Om de konkur- rentiepositie te handhaven moeten aanzienlijke investeringen worden ge pleegd, o.a. op het gebied van de koe ling, om het kwaliteitsniveau van de produkten te handhaven en te ver beteren. Grootste groenteveiling De nieuwe groenteveiling Westland zal groot zijn. De grootste van de we reld met 3300 leden, 280 medewer kers, ruim één miljard gulden omzet en 85% export naar o.a. West- Duitsland, Engeland, Frankrijk, de Skandinavische landen en de U.S.A. Het bestuur van deze koöperatieve vereniging zal voorlopig bestaan uit 16 leden waarvan 6 leden het dagelijks bestuur vormen. Bij de teelt van gewassen onder glas en plastic tunnels, waarbij men voor de bestuiving gebruik maakt van ho ningbijen, is grote voorzichtigheid gewenst bij het gebruik van gewas beschermingsmiddelen Spuitschade aan bijenvolken kan in veel gevallen worden voorkomen, als een aantal zaken goed in de gaten wordt ge houden. Houdt u aan de richtlijnen, zoals omschreven in de gewasbescher- mingsgids. Let op de aanwijzing op de verpakking. Bij de toepassing van middelen, welke als giftig voor bijen gelden, dienen de bijenvolken altijd uit de kas verwijderd te worden. Dit geldt ook voor de drinkgelegenheid Den Haag - Het uit milieu-oogpunt voorgenomen verbod op het grond- ontsmettingsmiddel methylbromide per 1 januari 1990 vormt een ernsti ge bedreiging voor een evenwichtige ontwikkeling van de Nederlandse glastuinbouw. Bij gebrek aan een goed alternatief voor dit middel (dat de bodem ontsmet van schadelijke or ganismen) zullen veel tuinders moe ten overschakelen op de teelt op substraat (kunstmatige voedingsbo dem). De aanvoerpatronen verande ren daardoor sterk, waardoor de prijsvorming van een aantal produk ten zal inzakken. Dat is de mening van de Monsterse tuinder G. Slaman. Gisteren overhan digde hij ruim 2.800 handtekeningen aan Landbouwschapsvoorzitter M.J. Varekamp, die ze later aanbood aan de ministers Braks (Landbouw en Vis serij) en Nijpels (VROM). Minister Braks had eerder geweigerd de hand tekeningen aan te nemen van Slaman. Braks en Nijpels praatten gisteren met het Landbouwschap over het voorge nomen verbod. De ondertekenaars van de handteke- ningenaktie gaven met hun handteke ning te kennen tegen een algeheel verbod op het gebruik van methylbro mide te zijn. Slaman verzamelde op eigen initiatief in nauwelijks twee we ken de handtekeningen. 20 voor bijen. Bij de toepassing van middelen, welke als niet giftig voor bijen gelden, is bij teelten onder glas ekstra zorg voor de bijen ook aan te bevelen. Dit betekent in de praktijk bij voorkeur 's avonds spuiten. Hoe dient u te handelen? Indien u een ziektebestrijding moet uitvoeren, 's avonds na beëindiging van de bijenvlucht, de vliegopening van de bijenkast of korf sluiten. Daarna de reisramen vrijmaken, zo dat de bijen voldoende kunnen blij ven ventileren. Vervolgens de bijen uit de kas verwijderen en buiten plaatsen. Aangeraden wordt de bij enkorven hierbijvoorzien van gaas doek, op z'n kant te leggen. Daarna de ziektebestrijding in de kas of tun nel uitvoeren. De volgende dag, na goed luchten van de kas, de bijen volken op dezelfde plaats neerzetten waar ze eerst stonden. Hetzelfde geldt ook voor de bijendrinkplaats. Daarna de vlieggaten van kasten of korven openen. De belangrijkste wenken voor de im ker zijn de volgende: telers ervaren vaak als knelpunt, dat men voor het verwijderen of terugplaatsen van bijenvolken, de nodige belemmerin gen ondervindt omdat vlieggaten moeilijk te sluiten zijn en reisramen of bodemventilatie ontbreken. Vaak blijken ze ook niet te weten hoe een en ander werkt. Het komt regelma tig voor, dat men de vlieggaten sluit, zonder enige ventilatiemogelijkheid voor de bijen. Een gevolg hiervan kan zijn het ontstaan van het ver schijnsel dat met 'warmlopen' noemt: sterfte van het bijenvolk door verstikking. Sterfte als gevolg van 'warmlopen' komt zeker niet minder voor dan bij ernstige spuit schade. Schade aan bijenvolken dient men ten alle tijde te voorko men. Tuinders dienen bij het uitvoe ren van een ziektebestrijding met chemische middelen derhalve de no dige zorgvuldigheid te betrachten. Voor de imker geldt, dat hij bijen volken levert die aan zekere normen moeten voldoen. De bijenwoningen dienen zodanig te zijn ingericht, dat snel en doelmatig handelen mogelijk is om bijen te verwijderen. L. Hensels CAT Roermond CAD Insektenbestuiving en Bijenhouderij Foto: Landbouwschapsvoorzitter Va rekamp (l.) neemt de handtekeningen in ontvangst. De ministers Braks (landbouw) en Nijpels (Milieuhygiëne) hebben voor gesteld om hun besluit om het gebruik van het grondontsmettingsmiddel me thylbromide op 1 januari 1990 defi nitief te beëindigen pas aan het eind van dit jaar door publikatie in de Staatscourant kracht van wet te ge ven. Zij willen een werkgroep van on afhankelijke deskundigen vragen om voor die tijd rapport uit te brengen over de gevolgen van het aangekon digde verbod op methylbromide. Voor het Landbouwschap gaat dit voornemen niet ver genoeg. De NTS heeft een brief gestuurd aan de vier ministers die zich met methylbromide bezig houden. In deze brief laat de NTS weten dat methylbromide beschikbaar moet blijven voor die teelten en grond soorten waar geen andere ontsmet tingsmiddelen en methoden moge lijk zijn. In het Belgische' West-Vlaanderen wordt aktie ondernomen om een be langrijke positie op de Engelse vers markt te veroveren. Waar vorige pogingen om de Engelse markt te ver overen steeds strandden door de ver snippering van het Belgische aanbod en het gebruikelijke kommissie systeem op de Engelse groothan delsmarkt, lijkt men nu enig succes te boeken. Op aanraden van de Westvlaamse Ge westelijke Ontwikkelingsmaatschap pij (G.O.M.) zijn er in 1985 twee organisaties opgericht. De "Flanders Vegetables Board", is een koöpera- tie van zeven groothandelaren en de G.O.M. Deze "Board" laat zich voornamelijk in met marktonderzoek en promotie. Zij moet dienen als hefboom voor de door dezelfde bedrijven opgerichte koöperatie "Flanders Vegetables Ex port", die zuiver kommerciële doel einden nastreeft. Door de oprichting van deze organi saties is er voor België een unieke si tuatie ontstaan, waarbij exporteurs, die elkaar in Frankrijk en West- Duitsland bekonkurreren, eendrach tig samenwerken op de Engelse markt. Deze samenwerking lijkt nu al vruchten af te werpen. De Belgische export naar Engeland steeg van 3.000 ton in 1985 tot 7.000 ton in 1986. De waarde hiervan in 1986 was Bfr. 30 min. In 1987 hoopt men voor Bfr. 100 min. naar Engeland te exporteren, hetgeen men als een minimum be schouwt om rendabel te kunnen werken. Vrijdag 28 augustus 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 20