IdlIU" uil Verdrietelan en imago zegge en schrijve UStiè B-C. zuidelijke landbouw maatschappij Ernst situatie akkerbouw vraagt om krachtdadig antwoord Landbouwschap Nieuw elan Imago VRIJDAG 28 AUGUSTUS M M 75e JAARGANG NO. 3889 tuinbouwblad Tijdens een gezamenlijke vergadering van het hoofd bestuur van de ZLM met de leden van het dagelijks bestuur van het KNLC in Motel Goes dinsdag 18 augus tus jl. hebben verschillende leden van het ZLM-bestuur de ernst van de situatie in de akkerbouwsektor naar vo ren gebracht. Zo sprak de voorzitter van de akkerbouw commissie de heer J. Geluk van een ongelofelijke arro gantie waar minister Braks de gegarandeerde prijzen nog verder onderuit wil halen. Hij wees er ook op dat de gevolgen van de superheffing in volle kracht over de akkerbouw heenkomen, vooral waar het gaat om de bijprodukten zoals aardappelen, graszaadhooi, stro, mais, e.d. die veel moeilijker af te zetten zijn en dus een opbrengstderving te zien geven. Ook ZLM-voorzitter de heer H.C. van der Maas wees op de nijpende situatie op de akkerbouwbedrijven die al en kele jaren met lage prijzen voor de vrije produkten aard appelen en uien gekonfronteerd worden. "Niet in de eer ste plaats het slechte weer maar veel meer de buitenspo rig lage prijzen bedreigen het voortbestaan van veel be drijven. Het "slechte weer" uit Den Haag en Brussel is vele malen erger" Voor de ingewijden beeldt deze foto de natte zomer van 1987 uitnormaal gesproken wordt het erwteneas Solara in één werkgang geoogst.Dit jaar evenwel was maaien in zwaden noodzakelijk. Door legering en te weinig zonuren was de opbrengst zeer matig. Ook de kwaliteit laat wat te wensen over op een aantal percelen. Het gezegde "regen op St. Margriet geeft zes weken boerenverdriet" is dit jaar helaas uitgekomen. Door het aanhoudende slechte weer hebben heel wat boe ren al flink wat schade opgelopen. Mede door de in eerste instantie bijzonder slechte prijsvorming van met name aardappelen (en andere produkten) is de stemming in vooral de akkerbouw verre van vrolijk. We mogen hopen dat het met de prijsvorming het ko mende seizoen precies andersom gaat als het afgelo pen jaar toen de markt vrij hoog inzette maar uiteinde lijk op vrijwel niets uitkwam. En dat is bepaald niet uitgesloten: de markt is als het erop aankomt minstens zo veranderlijk als het weer en mijn krant voorspelt voor volgende week al goede kansen voor fraai zomerweer! Vorige week woensdag is er een speciale bijeenkomst geweest van alle (gewestelijke) landbouworganisa ties om zich te beraden op het steeds boer-onvriende- lijker wordende overheidsbeleid. Op zo'n bijeenkomst is eerder dit jaar o.a. ook door de ZLM sterk aange drongen omdat wij vanuit de achterban duidelijke signalen kregen dat de praktijk grote moeite had met de wijze waarop de overheid meende met zijn boeren om te kunnen gaan. Namens de ZLM hebben voorzit ter, vice-voorzitter en secretaris de bijeenkomst bijge woond waarbij we - letterlijk wèl, maar figuurlijk niet op de laatste bankjes hebben gezeten. Naar mijn idee is deze vergadering erg positief verlopen. De sfeer was bijzonder open en de wil om gezamenlijk op te trekken duidelijk aanwezig. Ik heb echt het gevoel dat deze vergadering het begin is van een soort nieuw elan waarmee wij als landbouworganisaties een aan tal problemen waar de land- en tuinbouw voor staat te lijf kunnen gaan. Een soort nieuwe zakelijkheid ook, met als uitgangspunt dat wij die zaken moeten oppak ken die in redelijkheid en met kracht van argumenten van de overheid gevraagd mogen worden (of des noods geëist met behulp van de nodige actie). Af gesproken is dat er een soort beleidsplan of actiepro gramma wordt opgesteld met een beperkt aantal pun ten. Daarbij wordt met name gedacht aan: belasting, bedrijfsovername, milieu en ruimtelijke ordening. In middels is een gesprek aangevraagd met o.a. de minister-president om de politiek nadrukkelijk te inte resseren voor de moeilijke positie van de land- en tuin bouw èn met name dit kabinet te herinneren aan de gewekte verwachtingen m.b.t. het (kleine) zelfstandi gen beleid. Het spreekt vanzelf dat de organisaties bij dit alles rekenen op de steun van de leden. Want het is nog steeds de eendracht die macht maakt. Net als een ongeluk komt ook blijkbaar een positieve ontwikkeling niet alleen. Vlak na de CLO-vergadering werd bekend dat de beeldvorming van de boer bij de burger bepaald gunstig is te noemen. Dertig jaar gele den was dat nog wel wat anders: de meerderheid van de burgers dacht toen erg negatief over boeren. Door alle negatieve publiciteit over o.a. de overschotten en mestproblematiek waren de verwachtingen niet hoog gespannen. Het pakte dus gelukkig anders uit. Blijkbaar kijkt de burger daar toch door heen. Globaal trek ik uit de enquête de conclusie dat de mening van de burger niet zo gek veel verschilt van hoe de boer Kostprijs In Zeeland en in globaal in het gehele zuidwesten bestaat het bouwplan voor ca. 20 a 25% uit aardappelen en uien. Deze beide gewassen leverden de laatste 5 jaar gemiddeld ruim de helft van het arbeidsinkomen op. Beide hebben zowel vorig jaar als het lopend jaar tot nu toe de kost prijs nog niet eens op kunnen brengen hetgeen illustra tief is voor de klemmende situatie waarin veel bedrijven zitten dan wel dreigen te geraken. Daar komt voor oogst 1987 nog bij de matige kwaliteit en opbrengsten van de gegarandeerde produkten. Vanuit het ZLM-bestuur werd de KNLC-bestuurders dan ook met klem op het hart gedrukt waar mogelijk de ze ontwikkelingen onder de aandacht te brengen. Met het huidig beleid zo werd in de vergadering gezegd, wordt wel een erg zware wissel getrokken op de toekomst van onze bedrijven. Van het Landbouwschap met name wordt hier een krachtdadig antwoord verwacht. zichzelf ziet. Boeren hoeven dus niet met een minder waardigheidscomplex rond te lopen - integendeel. De heren en dames politici mogen van deze enquête wel goede nota nemen. Blijkbaar staat de politiek een heel eind af van de praktijk. Dat geeft toch wel te denken. Naar mijn mening is de positieve uitslag van de enquê te voor een (groot) deel terug te voeren op het feit dat de land- en tuinbouw veel beter "toegankelijk" zijn ge worden. Ik bedoel dit zowel letterlijk als figuurlijk. Vanuit de landbouw is o.a. via open dagen goed in gespeeld op de ontsluiting van het platteland waar door er een direct contact tot stand is gekomen tus sen boer en burger. Ook het gunstige neveneffect van het kamperen bij de boer mag daarbij naar mijn me ning niet onderschat worden. En niet te vergeten de inspanningen van de Stichting Public Relations voor land- en tuinbouw. In zijn algemeenheid is de land- en tuinbouw het grote belang in gaan zien van het bedrij ven van "PR", voornamelijk door niets te verbergen maar juist te vertellen en te laten zien waar de land en tuinbouw mee bezig zijn. De kunst is nu dit positieve imago te behouden. Daartoe kan elke boer en tuinder bijdragen door zo veel mogelijk in te spelen op de (maatschappelijke) ontwikkelingen. Rest mij nog één vraag: uit de enquête blijkt dat 87% het wel leuk zou vinden als hun dochter met een boer zou trouwen. Dertig jaar geleden was dat maar 5%! Mijn vraag is nu: hoe denken de dochters er eigenlijk zelf over! Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 1