VOOR nii VltOIIW p.j. zuid geluid Vakantie... 'Verzorging' als verplicht vak bij het voortgezet onderwijs Zeeuwse Plattelandsvrouwen op de radio Het licht op de afdeling P.J.Z. Oost Zeeuws-Vlaanderen Denen op bezoek bij PJZ Zeeuws Vlaanderen Redaktie: Roelie Troost onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. P. J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Het Hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen schrijft in een brief (d.d. 4 mei 1987) aan de Vaste Kommissie voor Onderwijs en Wetenschappen, idem voor Emancipatiebeleid Kamerbreed Vrouwenoverleg, haar bezorgdheid over het advies van de W.R.R. Daarbij wordt nl. voor de basisvorming uitgegaan van een lessentabel met 14 verplichte vakken, waarbij verzorging NIET is opgenomen: geadviseerd wordt verzorging onder te brengen bij o.a. biologie en ekonomie. Op donderdag 23 juli jl. kreeg de Bond van Plattelandsvrouwen een mooie gelegenheid om in de publiciteit te komen. Op die datum nl. zond de KRO haar programma 'De 50+ seniorenshow' uit. Vanuit de bibliotheek in Middelburg. Het ging onder meer over het mooie nieuwe gebouw, de funktie ervan en over lezen en boeken. Door de bibliotheek was de regisseur geattendeerd op het bestaan van onze leeskringen. Zo kwam het, dat we een paar dagen voor de uitzending werden gebeld met het verzoek aan het programma mee te werken. En dat deden we graag. Het advies is zonder diskussie door de minister overgenomen. De NBvP voelt zich vanuit haar doelstelling verantwoordelijk voor de samenle ving, speciaal voor de positie van de vrouw. Daarin is zij het niet eens met het advies. Verzorging Samengevat is de inhoud van het vakgebied verzorging als algemeen vormend vak: het leren van vaardig heden, het bevorderen van inzichten om verband te leggen t.a.v. voeding en gezondheid ten eigen bate en voor Het is goed om afrondend nog even stil te staan bij het bezoek dat de Deense jongerengroep uit Ka- lundborg aan de PJZ in Zeeuws Vlaanderen bracht van 13 t/m 18 juli jl- Zoals gezegd arriveerden op 13 juli rond het middaguur de Denen met ei gen bus in Biervliet. Na een wel komstwoord werd er vervolgens gezamelijk gegeten, waarna de inde ling van gastgezinnen begon. De rest van de middag was vrij, zeer geschikt om als gastgezin en Denen wat nade re kontakten te leggen na een aarze lende start. Begrijpelijk, voor velen was veel nieuw. 's Avonds was de verlegenheid ver dwenen, dit bleek duidelijk tijdens de touwtrek wedstrijden te Hoek. De De nen voelden zich al goed ingeburgerd in het Zeeuwse. Dat bleek vooral rondom de plaats waar de bar stond. Dinsdag was het vroeg aantreden, op 't programma stonden de bloemenvei ling Westland en Den Haag. Een geslaagde dag, schitterend weer, goe de stemming en in de bus: geen dorst! Op woensdag werd loonbedrijf Buij- ze bezocht. Verder werd een kijkje ge nomen in Oostburg en Sluis, waar gelegenheid bestond te winkelen. Zeer vermeldenswaardig is de zgn. "Deense avond" in de "Uitkomst" te Breskens: zang en dans, eten en drinken en met name het laatste. Een bijzonder plezierige avond, die resul teerde in een niet al te frisse start de volgende dag. Donderdag een trip naar Neeltje Jans en Middelburg. De Denen toonden zich zeer geïnteresseerd in waartoe Nederlanders op waterbouwkundig gebied in staat zijn. Vrijdag werd een bezoek gebracht aan het fruitteeltbedrijf Verstraten te Zaamslag en aan het melkveebedrijf van v.d. Waart te Hulst. Eén en an der werd van deskundig en duidelijk kommentaar voorzien door Werner v.d. Hemel, die in prettig Engels uit leg gaf, hetgeen door - zo bleek na af loop - de Denen zeer gewaardeerd Vrijdag 28 augustus 1987 andermans welzijn. Hieronder val len konsumenten-opvoeding, milieu opvoeding, gezondheid en welzijn. Waarom bezorgd? In de brief wordt bezorgdheid ge noemd t.a.v. het risiko wanneer ver zorging wordt ondergebracht bij an dere vakken, de houding t.a.v. ge zond gedrag, slechts ten dele wordt ontwikkeld. Het risiko, dat het ont wikkelingsproces onderbroken wordt, immers de basisschool heeft binnen haar verplichte vormingsge- bieden 'bevorderen van gezond ge drag' en 'sociale redzaamheid'. werd! Vrijdagavond vond het afscheidsfeest De afdeling P.J.Z. Oost Zeeuws- Vlaanderen heeft een geweldig goed seizoen gehad. Het bestuur is zeer te vreden over de opkomst van leden en niet-leden bij diverse avonden die het afgelopen seizoen werden gehouden. Tevens stijgt het ledenaantal weer iets, waardoor er sinds jaren weer een nieuwe aanwas is, en de groep weer iets jeugdiger wordt. We begonnen het afgelopen seizoen met de jaarlijkse ledenvergadering die werd gehouden bij Cambrinus. Op deze vergadering waren veel leden aanwezig. Hier werd ook het jaarlijk se programma doorgenomen. De georganiseerde vormingsavonden, dit jaar de alkoholavond (ofwel de Ronde van Biervliet) werden zeer goed bezocht door de leden. Dit geldt ook voor de bowlingavond. De Zeskamp in januari was weer een succes, omdat er provinciaal altijd zeer goed aan deel wordt genomen. De zeskamp wordt als vanouds in (Ekonomische) zelfstandigheid in 1990? Als in 1990 iedere 18-jarige (ekono mische) zelfstandigheid zou hebben en ieder individu in eigen levenson derhoud zou moeten voorzien, dan zou ieder voor zichzelf moeten kun nen zorgen. Dat is uit het emancipatie-beleidsplan aangeno men: 'Een situatie waarin ieder indi vidu een zodanige onderwijskwalifi- katie heeft dat hij/zij in het eigen le vensonderhoud kan voorzien en voor zichzelf kan zorgen'. De over heid bepleit in toenemende mate een zorgzame samenleving, maar daar voor zijn mensen nodig, die in staat zijn zorg te bieden. Aanbeveling De aanbeveling luidt dan ook: 'Ver zorging dient als verplicht vak opge voerd te worden en de lessentabel voor de eerste jaren van het voort gezet onderwijs voor tenminste twee lesuren, zodat alle leerlingen in de leeftijd van 12 t/m 15 jaar kennis maken met dit vak'. De brief is gete- plaats met barbecue en muziekband bij de fam. Dieleman te Zaamslag. Een geslaagd feest: duidelijk was te zien dat in het kleine weekje de band tussen Zeeuwen en Denen goed ver stevigd was. Eén van de hoogtepun ten was het aanbieden van een geschenk van de P.J.Z.een fraaie melkbus met inskriptie. Op zaterdag 18 juli eindigde de Deen se week, met nog een exkursie naar 't Vlasbedrijf Van der Bilt te Sluiskil en de slotmaaltijd aldaar. Onder luid geschreeuw vertrok de bus met tevre den Denen^n een volle koelbox... De algemene indruk: de week is uitste kend geslaagd en zoiets is zeer zeker voor herhaling vatbaar. Jaap Heul Schoondijke gehouden. De P.J.Z. Oost en West Zeeuws- Vlaanderen zorgden weer voor de or ganisatie. Ook werd dit jaar de jaar lijkse trekkerbehendigheid georganiseerd bij de fam. Haak-de Mul. Ook hier weer veel deelnemers. Twee dames deden niet onder voor de heren. Zo was dit dus ook een succes. Schuurfeest Het schuurfeest werd dit jaar weer ge houden bij fam. Dieleman te Zaamslag. Dit jaar was de opkomst hoger dan vorige jaren. De stemming zat er bij iedereen goed in. Het schuurfeest duurde tot in de kleine uurtjes, dit wordt dus volgend jaar ze ker herhaald. Zie voor een verslag van het bezoek van een aantal Denen elders op deze pagina. P.J.Z. bestuur Oost Zeeuws-Vlaanderen De uitzending Met zeven vrouwen woonden we de uitzending bij. We hadden een voor gesprek met de presentatoren Bob Bouma en Ria van der Heiden. Ze stelden ons vragen over het reilen en zeilen van leeskringen: hoe je ze op zet, hoe je aan titels komt, wat de bijeenkomsten voor ons betekenen, etc. Het gesprek verliep in een ontspan nen, prettige sfeer, een sfeer die er ook was tijdens de uitzending. Na dat de public-relations man van de bibliotheek aan het woord was ge weest, was de beurt aan ons. We kre gen ongeveer dezelfde vragen als in het voorgesprek. Het was een interessante ervaring eens mee te maken hoe zo'n uitzen ding tot stand komt en hoe gewoon het er toegaat. Een beetje spannend was het toch ook wel, om zo maar voor de radio te spreken, maar kend namens het HB door mevrouw S. van Dijk - de Kol. Volledige tekst van de brief is te bestellen bij de redaktie van ons maandblad de Plattelandsvrouw. dankzij de gemoedelijke sfeer was dat snel voorbij. Reakties Een week later kwam er nogmaals een telefoontje van de regisseuse met de vraag of we een lijst met boeken, die we hadden gelezen, op konden sturen. Er hadden heel wat mensen gebeld naar de KRO; er bleek heel wat belangstelling te zijn. Een leuk resultaat! Lezen doe je altijd in je eentje en het is fijn om dan eens met anderen te praten over een boek. Ook geeft zo'n boek aanleiding tot meer gesprekken, meer kontakt met anderen. Hebt u ook belangstelling? De manier van werken in onze lees kringen staat misschien wel model voor anderen in het land. Daar kun nen we best een beetje trots op zijn, want het is een goed model. Wie in onze Bond belangstelling heeft voor een leeskring kan hier over kontakt opnemen met het afde lingsbestuur. Er is altijd wel één van onze leeskringleidsters bereid een keer iets te komen vertellen. Antoinet Stork De PJZ jongeren op bezoek bij vlasbedrijf v.d. Bilt Vakantie, een woord met voor veel mensen eenzelfde betekenis: vrij. Geen school, geen werk. De één zal zich meer vrij voelen dan de andere. Want geen verplich tingen hebben gedurende enige weken wil niet zeggen: niets doen. Veel mensen bewaren kar weitjes in en om het huis juist voor de vakantie. De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen kent gelukkig ook een periode%van 'niets' doen. De afdelingsbesturen hebben hun programma voor het volgende seizoen al een eind klaar en afde- lingsaktiviteiten zijn er niet. Het provinciaal bestuur vergadert niet tussen eind juni en eind au gustus. En ook het hoofdbestuur is op zomerreces. Na een lang, druk seizoen dat al half augustus begint, is het begin juli tijd dat er even een adempauze komt. Vooral voor de hoofdbestuursle den is het een druk jaar geweest: de manifestatie en het sympo sium hebben veel tijd en inzet ge vraagd. Dus eindelijk begin juli voor het laatst naar Den Haag geweest, de vergader koffer leeggehaald, alle stukken netjes opgeborgen in mappen en ordners. De grote sta pel 'allerlei' op het buro wordt gesorteerd, de helft verdwijnt in de prullemand. En dan: va kantie... Dus: niks doen. Was dat maar waar. Ik ben in het voorjaar tus sen de vergaderingen door, be gonnen met de schoonmaak, maar er natuurlijk (weer) niet mee klaar gekomen. Daarom: aan de slag. Gelukkig is het prachtig weer. Gordijnen in de wasmachine, ophangen in de zon en ze zijn eerder droog, dan de ramen schoon zijn. Met veel energie en doorzetten is dat kar wei na een week geklaard. Alles is weer lekker schoon en fris. Dat kan er zeker weer een jaar tegen. Nu is het dan tijd voor het 'niets doen', hoewel... In de moestuin zijn de aardbeien door de zon in korte tijd rijp geworden en moe ten geplukt worden. Als de grootste pluk voorbij is, zijn de bessen aan de beurt. Alhoewel veel vogels zich er al te goed aan hebben gedaan, komen er geen schalen, maar emmers van die 5^ bosjes. En als ze in die emmers zitten, begint het pas. Rissen, wassen, in diepvriesdoosjes doen en sap er van maken in de 'ont- sapper', met behulp van stoom. Een hele leuke uitvinding. Lege flessen van diverse spiritualiën worden grondig schoongemaakt met kokend sodawater. En na een dag of twee staan er vijftien keurige literflessen in de kelder. De keuken ziet er niet meer uit: overal rode spettertjes. Dus aan de gang maar weer met spons en zeem. Tussendoor ook nog een emmer doperwten gedopt en vriesklaar gemaakt. Een blik op de kalender leert dat we over morgen met vakantie gaan. Wel ke kleren moeten er mee? Wat moet nog gewassen worden? Heel veel dus, gelukkig de zon schijnt nog steeds, alles is zo droog. En dan eindelijk, een dag of ne gen weg, de grens over. Genieten van een prachtige omgeving, je klein voelen tussen hoge bergen, lekker eten, niet zelf hoeven ko ken en afwassen. Bijna elke avond in een ander hotel slapen tussen steeds schone lakens. De tijd vliegt. We zijn thuis voor we het weten. Dan begint het werk weer: koffers uitpakken, wasma chines laten draaien. Toevallig schijnt de zon tussen de regenda gen door en er is ook veel wind. Na één dag hangt en ligt alles weer schoon in de kast. Nu komt dan toch de tijd van het niets doen. Niets moeten en niets hoe ven. De Bond op de achtergrond. Eigenaardig, na een week pak ik de in de vakantie gekomen enve lop uit Den Haag weer op en lees alles maar eens door. Het blijft nog wel op een afstand, ik voel me er niet honderd procent bij betrokken, maar toch... Over een week of wat begint het verga deren weer. Ik ben er dan vast weer aan toe. Gek eigenlijk, je ziet zo uit naar een poosje zonder Bond, het lijkt niet lang genoeg te kunnen duren en dan na een maand kijk je alweer een beetje uit naar de eerste vergadering, de ontmoeting met je medebestuursle den. Ik vraag me af of zij mijn vakantie-ervaring herkennen. Ik ben benieuwd. Addie Dees-de Looff 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 19