Waterspeen als wapen tegen urinedrinken Vleespaviljoen op Flevohof volledig gemoderniseerd Biggenblazers helpen doodliggen beperken Belangrijke verbeteringen ganzenjacht voorgesteld UTV-dagen Open dag K.l. succes groot Symposium van de Biologische Raad Speciaal gezondheidspakket voor geiten Gebruik vangkooien voor kraaien blijft toe gestaan Waterspenen lijken een goede oplos sing te zijn voor het probleem urine drinken bij vleeskalveren in groeps- huisvesting. Deze diervriendelijke manier van huisvesten wordt steeds meer toegepast, maar door het uri nedrinken wordt de veehouder ge dwongen de dieren gedurende 6 a 10 weken vast te binden. Het welzijns- voordeel wordt dan weer teniet gedaan. Uit onderzoek van de sektie etholo gie van de Landbouw Universiteit in Wageningen blijkt dat door het twee keer per dag aanbieden van een liter water door een kunstspeen met een nauwe opening het urine-drinken bij hokgenoten achterwege bleef. De kalveren kregen het water na het voeren toegediend. In het begin moet de veehouder elk kalf helpen de waterspeen te vinden, maar ze le ren snel en na een paar dagen vinden ze zelf de spenen al. Spenen met gro te openingen bleken niet te voldoen, doordat de kalveren snel de liter wa ter op hadden en dan weer interesse voor urinezuigingen vertoonden. De nadelen van dit zuigen en de bij het bezogen kalf opgewekte urinelo- zingen zijn een slechte konditie, een sterk verminderde groei, verminder de melkopname en bij niet ingrijpen de dood. Rond de praktische toepassing van waterspenen bij groepshuisvesting staan nog verschillende detailvragen open. Om daar een antwoord op te krijgen zal het Instituut voor Vee- teeltkundig Onderzoek in Zeist met subsidie van het Fonds Welzijn Landbouwhuisdieren verder onder zoek doen in samenwerking met de Landbouwuniversiteit. In de Jachtraad vergadering van 21 augustus werden de voorstellen van de Minister van Landbouw en Visserij inzake de uitoefening van de ganzen- jacht behandeld. Van Natuurbescher mingszijde wordt gevreesd dat het voorstel van de Minister het beoogde doel, nl. overbejaging voorkomen en een einde maken aan de excessen, niet zullen bewerkstelligen, maar zelfs ruimte laten voor een forse uitbrei ding van de aantallen lokstallen en de kommerciële exploitatie nog niet aan banden leggen. Bovendien verwacht de natuurbescherming dat de kontrole in de praktijk volstrekt onvoldoende zal zijn. Zij bepleit derhalve een ver bod op het gebruik van lokmiddelen als zijnde een effektieve, makkelijk te kontroleren maatregel. In aansluiting op de door de Minis ter voorgestelde maatregelen stelde de delegatie van de jachtorganisaties voor behalve de voorgestelde beper king van het aantal per jachtaktehou der per jachtdag te schieten ganzen tot vijf en de voorgestelde beperking van de lokstallen tot vijftien, eveneens be perkingen aan te brengen in het aan tal lokstallen, nl. maximaal één in jachtvelden tot 250 ha., twee in jacht velden tussen 250 en 500 ha. (mini mum onderlinge afstand 300 meter). Ook werd voorgesteld het aantal jachtaktehouders met geweer te be perken met geweer te beperken ha., maximaal eenzelfde aantal daar bij toe te staan in velden tussen 250 en 500 ha. en dit aantal van maximaal drie toegevoegde jagers erbij één keer te herhalen voor velden boven 500 ha., dus zoals bij de beperking van lokstallen beschreven is. Van landbouwzijde wordt bepleit de ze aantalsregulatie te beperken tot de jacht met lokstallen. Landbouw wijst er op dat dit onvoldoende mogelijk heden kan bieden voor schadepreven tie en -bestrijding in schade gevoelige perioden op de grotere jachtterreinen bij verspreid liggende percelen, met name bij graan. De Jachtraad is het^ met inachtne ming van de bezwaren van de natuur bescherming en landbouw, eens dat deze voorstellen van jagerszijde een belangrijke verbetering van de mi nisteriële voorstellen vormen. De Raad wijst er zeer nadrukkelijk op dat bij uitvoering van de maatregelen een adequate kontrole van zeer groot be lang is. Doodliggen van de biggen door de zeug tijdens de zoogperiode is nog steeds de grootste uitvalsoorzaak, on danks alle verbeteringen aan boxuit voeringen en vloeruitvoering. Het percentage uitval door doodliggen va rieert sterk van bedrijf tot bedrijf. Op het Varkensproefbedrijf Zuid- en West-Nederland te Sterksel was dit percentage in 1986 ruim 4%. In de praktijk ligt dit percentage vaak veel hoger. Uit onderzoeksgegevens van het Varkensproefbedrijf Sterksel blijkt dat 49% van de totale uitval tij dens de eerste twee dagen na de ge boorte plaatsvindt. Onderzoek Om de kans van doodliggen van big gen door de zeug te verkleinen, zijn er biggenblazers op de markt geko men. Met behulp van een biggenbla- zer wordt gedurende de tijd, dat de zeug staat, stootsgewijs of continu lucht onder de zeug doorgeblazen. Hierdoor worden de biggen verjaagd, met als gevolg een geringere kans op doodliggen. Dinsdag 25 augustus was het open dag op het K.l.-station te Stroe. Omdat vorig jaar de belangstelling niet zo groot was, had de organisatie er ook dit jaar twijfels over hoe het zou lopen. Ondanks alle verwachtin gen waren er meer dan 250 be zoekers. De voorzitter van de pas opgerichte stichting schapen K.I., de heer Ge luk, heette de belangstellenden wel kom. Waarna de heer Van Gemert de technische kant van het K.L func tioneren uitlegde. De hoofdinspec teur van het N.T.S., de heer Nijssen besprak de rammen stuk voor stuk, de voor- en nadelen in de ring, waar na de belangstellenden hun keuze konden duidelijk maken d.m.v. een formulier dat men voor 14 septem ber a.s. moet hebben ingestuurd. De moeilijkheid met K.L bij scha pen is dat de sperma vers moet zijn, men kan dus geen gebruik maken van diepgevroren sperma. Een strak schema is daarom onontbeerlijk. Ook de sperma produktie is niet on gelimiteerd. Momenteel verblijven de rammen op het K.I.-station, waar wordt onderzocht of het sperma op de een of andere manier is op te vangen. In 1984 is op het Varkensproefbedrijf in Sterksel een onderzoek gestart, waarbij wordt nagegaan in welke ma te de uitval van biggen door doodlig gen met behulp van een biggenblazer verhinderd kan worden. Resultaten Door gebruik van biggenblazers kan de uitval door doodliggen van de big gen door de zeug met 2% worden ver minderd. Uitgaande van vijf blazers per 100 produktieve zeugen is er een financieel voordeel te behalen van ƒ19,40 per zeug. Vanwege het gege ven, dat bij ruim 70% van de tomen geen biggen worden doodgelegen, moet het mogelijk zijn om bij een Op vrijdag 6 november zal er in het Tropen Instituut te Amsterdam een symposium worden gehouden van de Biologische Raad, i.s.m. de Neder landse Dierkundige Vereniging, de Koninklijke Nederlandse Botanische Vereniging en de Nederlandse Gene tische Vereniging, over 'Het ver dwijnen van soorten'. Opgeven voor dit symposium: door overmaking van ƒ10,op postgiro 79250 van de Biologische Raad te Amsterdam. goede administratie meer gericht ge bruik te maken van biggenblazers, waardoor het aantal blazers per 100 zeugen aanzienlijk minder kan zijn. Hierdoor wordt het nog aantrekkelij ker om biggenblazers te gebruiken. Met nieuwe elemenenten en een aan gepaste receptuur, die zorg moeten dragen voor een nog attraktiever programma, maakt Urecht zich op om de traditionele Utrechtse Vee- en Paardendagen (kortweg UTV-dagen) te vieren. Vrijdag 18 en zaterdag 19 september zijn gereserveerd voor dit grootse gebeuren, waar stad en plat teland elkaar treffen rondom het fe nomeen paard, terwijl in een interes sant omlijstend programma geiten, dwerggeiten, ezels, zwartblesschapen en Limousin- en Charolaisrunderen zich komen presenteren. Fok- en ge- bruiksrubrieken - in bonte afwisse ling - zorgen voor een tweedaags non-stop programma, waar zowel kenners als belangstellende leken zich kunnen vermaken. Er is een speciaal gezondheidspak ket voor Brabantse geiten ontwik keld, waarvan geitenhouders voortaan gebruik kunnen maken. Dat is het resultaat van het over leg tussen de Gezondheidsdienst voor dieren in Brabant, de bond van geitenfokverenigingen en de Brabantse koöperatie Amalthea. Het pakket geeft de mogelijkheid om mest, bloed en urine door de Gezondheidsdienst te laten onder zoeken en het klimaat in de stal te laten meten. Een bedrijf of parti- kulier betaalt hiervoor 75 gulden, bij kollektieve aanmelding 50 gul den. Bij gunstig verloop van het onderzoek kan het bedrijf zelfs een gezondheidscertifikaat verwer ven, wat van belang kan zijn voor de export. Voor aanvang van het nieuwe seizoen 1987 werd het Vleespavil joen op Flevohof geheel ver bouwd. Het totale paviljoen heeft een erg goed informatief karakter gekregen en werd ge plaatst in het teken van 'Vlees en wat doet de konsument er mee'. Zo is er bij de ingang een vraag- en antwoordspel gemonteerd, dat door het publiek zelf kan worden bediend en waarin men alle informatie kan krijgen over de voedingswaarde van vlees. Een grote attraktiewaarde heeft ook de nieuwe 'bios', die kontinu draait door middel van een ultra modern video-kanon. In het cen trum van het paviljoen wordt eveneens met een aantrekkelijk vraag- en antwoordspel, dat ook door het publiek te bedienen is, antwoord gegeven op de vraag: 'Wat zit waar?', bij de koe, het varken en het schaap. De bak- en braadshowruimte is Hier kan het publiek haar kennis testen bij koe, varken en schaap geheel gerenoveerd. Bij de uit- informatiepaneel aangebracht gang van het paviljoen is weder- over de bereiding van vlees en om een ludiek en druk gebruikt vleeswaren. Het gebruik van kooien voor het van gen van zwarte kraaien en andere kraaiachtigen zal ook in de toekomst met vergunning toegestaan zijn. Mi nister ir. G. Braks ziet op dit moment geen aanleiding zijn beleid te wijzigen. Wel onderzoekt de minister de moge lijkheid om het beheer van kraaiach tigen in grotere gebieden te betrekken bij de beoordeling van aanvragen voor kraaienvangkooivergunningen De bewindsman heeft dit onlangs geantwoord op schriftelijke vragen van mevrouw R. de Boois, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Kraaien kunnen belangrijke schade aanrichten aan een breed skala van teelten, zoals boomgaarden, boom kwekerijen, bloembollen en aard appelen. Over de omvang van de schade zijn geen exakte cijfers be kend, aangezien de schade niet ver haald kan worden door de gedupeerden bij het Jachtfonds. Ver gunningen voor het gebruik van de zgn. kraaienvangkooien worden pas door het ministerie van landbouw en visserij verleend als de gebruikelijke verjagingsmethoden geen oplossing voor het probleem van de dreigende schade bieden. Uit onderzoek en praktijkervaringen blijkt, dat de kraaienvangkooi een ef fektieve methode is om kraaien te vangen. In de periode van 1982 - 1986 is het aantal afgegeven vergunningen voor het gebruik van kraaienvangkooien gestegen van 337 in 1982 tot 414 in 1986. Niet-kraaiachtige vogels die in de kooien terecht komen dienen onmid dellijk weer hun vrijheid te krijgen. 'Goed gras', brochure Agriben verschenen Onlangs is de geheel herziene uitgave van de brochure 'Goed gras' van Agriben Nederland B.V. te Etten Leur verschenen. Dit handzame boekje bevat een hoeveelheid infor matie, die bijna alle facetten van het graslandgebruik omvat. Het is daar om een handige hulp voor de moder ne veehouder. Aan de orde komen ondermeer - graslandvernieuwing: wanneer en hoe, herinzaaien en doorzaaien - graslandverzorging: kultuurmaal- regelen, gebruiksplanning, bestrij ding van onkruiden, insekten, veld muizen en mollen - ruwvoederwinning: kuilvoer, in- kuilmethode, toevoegmiddel Het 28 pagina's tellende boekje is vanaf heden gratis verkrijgbaar bij de handel in gewasbescher mingsmiddelen. Vrijdag 28 augustus 1987 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 15