C. Breure ploegkampioen Noord-Brabant Omzetten mest in koolstof commercieel niet haalbaar Weinig trek in milieubeheer N.A.F. IN BEST BINNEN JAAR FAILLIET Belangrijke verschillen in investeringen bij teeltsystemen potplantenteelt Luxan Captan Flowable BRABANTSE BOER: 8ste Breda-Flora geopend Stagenerende afzet maakt keuze door bloemensektor noodzakelijk Met het faillissement van de Nederlandse Afval Fossilisatie (N.A.F.) in Best lijkt een einde te zijn gekomen aan het experiment om mest en ander organisch afval door fossiliseren om te zetten in aktieve koolstof en olie. Vorige week heeft de rechtbank van Den Bosch op verzoek van de belangrijkste financier van het projekt, het Bestse aan nemersbedrijf NBB, de NAF failliet verklaard. De uitspraak van de rechter betekent een forse tegenvaller voor de heer W.J.H. Schippers, de uitvinder van de fossilisatietechniek. De tegenwoor dig in België woonachtige milieutech noloog blijft zijn vinding echter met net zoveel verve verdedigen als hij hem vorig jaar december aankondig de. Toen heette de nieuwe techniek dè oplossing voor de mestoverschotten. Nauwelijks acht maanden later ziet NBB-direkteur J. van Rozen, die et telijke tonnen in het projekt heeft gestopt en in een van zijn bedrijfshal len een proefinstallatie liet bouwen, er geen brood meer in. "Ook wij wa ren vorig jaar aanvankelijk dolen thousiast. Maar nader onderzoek van externe deskundigen heeft overduide lijk aangewezen dat het fossiliseren van mest kommercieel niet haalbaar is. De opbrengst aan olie en carbon is eenvoudig niet voldoende om de kosten te dekken". Volgens diezelfde onderz eken zou het proces op de lange duu misschien wel rendabel kunnen wo-den, maar dan zouden er nog ettelijke miljoenen in moeten worden geïnvesteerd. En dat is het aannemersbedrijf uit Best, dat uiteraard hoopte op de bouw van diverse fossilisatiefabrieken her en der in het land, niet van plan. Daar komt bij dat het ministerie van landbouw niet bereid lijkt te zijn om de helpen de hand uit te steken. In een reaktie op de vinding van Schippers liet mi nister Braks onlangs weten zijn vraag tekens te hebben. Omdat voor het fossiliseren mest met een zeer hoog drogestof-percentage nodig is, komt alleen kippemest in aanmerking. En daarmee is het probleem van de drijf- mestoverschotten in met name de pro- Tussen verschillende teeltsystemen in de potplantenteelt treden grote verschillen op in investeringen en jaarkosten. Per vierkante meter kan de afstand tussen de goedkoopste en de duurste methode ƒ80,belopen voor de investering en ƒ11,voor de jaarkosten. Dat blijkt uit een stu die van het Landbouw-Ekonomisch Instituut die onlangs werd gepu bliceerd. De potplantenteelt kent zeer uiteen lopende systemen van telen en wa tergeven. De afgelopen vijftien jaar is er veel aandacht geschonken aan automatisering en oppervlaktebe- nutting. De laatste varieert sterk naar gelang het gebruikte systeem. Ook treden verschillen op in de aard van het te verrichten werk, die gevol gen kunnen hebben voor de arbeids kosten. Bedrijfsekonomisch verge lijken is daardoor erg moeilijk. In het LEI-onderzoek worden twee belangrijke teeltsystemen met elkaar vergeleken: telen op een betonvloer en telen op al dan niet verrolbare ta bletten. Daarbij zijn verschillende methoden van watergeven in de stu die betrokken: van regenleiding tot volledig geautomatiseerde wisselin filtratie. In het onderzoek is, naast teeltsyste men en watergeeftmethoden, ook aandacht besteed aan bedrijfsgroot- te, netto beteelbare oppervlakte, ar beidsprestatie, mogelijke arbeids besparing en opbrengstnivo. 'Een kosten vergelijking van de ver schillende bedrijfssystemen in de potplantenteelt'. Bestellen door overschrijving van ƒ13,50 op postre kening 412235 van het LEI te Den Haag, onder vermelding van 'Publ. 4.119'. vincie Noord-Brabant natuurlijk niet opgelost. Van mest naar autoband In het kort komt de fossilisatietech niek er op neer, dat mest en ander droog, organisch afval onder hoge druk en door een snel proces van fer- Op zaterdag 15 augustus vonden on der gunstige grond- en weersomstan digheden de jaarlijkse Brabantse ploegkampioenschappen plaats. De wedstrijd vond plaats op een perceel van de BV Eksploitatiemaatschappij Van Puijenbroek, gelegen in het landgoed 'Gorp en Roovert'. Nadat door de slechte weersomstan digheden de wedstrijd een week uit gesteld had moeten worden kon die op 15 augustus doorgang vinden. Het perceel zandgrond was overal gelijk van samenstelling waardoor een mooie gelijke strijd kon worden geleverd. Bij de rondgaande ploegers, toch het paradepaardje van een ploeg- wedstrijd, werd er weer hevig gestre den om de eerste plaats. Er werd pri ma geploegd, alhoewel het jammer was dat de geploegde sneden nogal 'dichtgesmeerd' werden. Maar uit eindelijk was het toch weer C. Breu- re die mede door de goede geploegde sneden en een prima eindvoor de eerste plaats voor zich opeiste. Bij de 3-schaar wentelploegen was het verschil tussen de nummers 1 en 2 erg klein. Naar het einde toe bleek Loep Visser toch enkele puntjes meer geskoord te hebben. Bij de 22 2-schaar wentelploegers waren de verschillen tussen de meer geroutineerden en de nieuwelingen vrij groot. De strijd om de eerste plaats was echter zeer spannend. Drie ploegers gaven elkaar zeer wei nig toe. Het verschil tussen de nummers 1 en 2 Toon van Rooy en Marie Ooster bosch was uiteindelijk 1 punt in voordeel van eerstgenoemde door een iets verzorgdere afwerking. De beste nieuweling werd uiteindelijk W. Hospel die bij de 2-schaar wentel op een mooie 6e plaats eindigde. De uitslagen: 2-schaar wentel: l.'Toon van Rooy, Behoud en verbetering van natuur en landschap hebben niet prioriteit num mer één bij de Brabantse boer. Rela tief weinigen van hen zijn bereid om het agrarisch gebruik van hun grond via beheersovereenkomsten hierop af te stemmen. Dit schrijven gedeputeer de staten van Noord-Brabant in het jaarverslag ruimtelijke ordening 1986. Op dit moment is bijna 10.000 hek- tare landbouwgrond globaal als be heersgebied of reservaat aangewezen. Als een boer een dergelijke overeen komst aangaat, neemt hij vrijwillig de verplichting op zich om het werk in dat gebied af te stemmen op behoud en verbetering van de natuur. Daar voor krijgt hij een financiële ver goeding. Het probleem ligt overigens niet al- mentatie (rotting) wordt omgezet in aktieve koolstof en vloeibare brandstoffen. Dat gebeurt in nauwe lijks anderhalf uur tijd in een geheel gesloten systeem. Voordat in de na tuur bijvoorbeeld een boom tot fos siel wordt, gaan er miljoenen jaren overheen. Het bijzondere aan de vinding was verder, dat de restprodukten renda bel buiten de landbouw konden wor den afgezet. Met name de rubberindustrie (autobanden), de drukinkt- en de verfindustrie zouden zijn geïnteresseerd. Bovendien werd het fossilisatieproces als milieuvrien- Cromvoirt, 207 punten; 2. Marie Oosterbosch, Veldhoven, 206 pun ten; 3. Jan de Pinth, Nieuwkuyck, 205 punten; 4. Adrie v.d. Veeken, Dorst, 197,5 punten; 5. Christ Ooms, Lepestraat 195, 5 punten; 6. T. v.d. Heiden, Soerendonk, 194,5 punten; 6. W. Hospel, Veldhoven, 194,5 punten. 3-schaar wentel: 1Loep Visser, Den Bosch, 226 punten; 2. Jos v.d. Mier den, Veldhoven, 221 punten. Rondgaande: 1. Cees Breure, Dintel- oord, 259 punten; 2. Clemens Wou ters, Reusel, 242,5 punten. B.V. 'Luxan' heeft Luxan Captan Flowable, een vloeibaar gewasbe schermingsmiddel op basis van de aktieve stof captan geïntroduceerd. Het produkt is toegelaten in diverse gewassen. Fruitteelt Luxan Captan Flowable is toepas baar in appels en peren ter bestrij ding van vruchtboomkanker en Gloeosporium. Ook in kersen, bes sen, bramen, frambozen en aardbei en onder glas of in de volle grond is het produkt toepasbaar. De vloeiba re formulering laat geen zichtbare residuevlekken achter op appels en peren hetgeen ideaal is bij bespuitin gen kort voor de oogst. Bij ontsmetting van het plantgoed bij bloembollen kan Luxan Captan Flowable worden ingezet o.a. ter bestrijding van Fusarium. Het pro dukt is hierbij een ideale mengpart- ner voor de diverse ontsmettings- kombinaties in de bloembollenteelt. Naast gebruik in bovengenoemde teelten is toepassing mogelijk in prei, ter bestrijding van papiervlek- kenziekte, andijvie in de volle grond, anemoon, ranonkel, boom kwekerijgewassen en vaste planten. leen bij de boeren, zo erkennen GS van Noord-Brabant. Er is een tekort aan rijksambtenaren om dergelijke overeenkomsten op te stellen. Boven dien zijn volgens het kollege de aar zelingen van de Brabantse boer goed te begrijpen. In deze provincie is het meest intensieve grondgebruik van Nederland. Minder intensief gebruik is dan ook een grotere stap dan elders. Daar komen nog eens de hoge vee dichtheid en de grote mestproduktie bij. Het tekenen van een beheersover eenkomst betekent onder meer dat een boer verplicht wordt om minder mest op zijn land te gebruiken. Wel licht kunnen meer boeren over de streep worden getrokken, als de ver goeding van de overheid wat hoger zou worden. delijk gekarakteriseerd, omdat er geen schadelijke reststoffen over blijven. De enige die nog in (kommerciële) haalbaarheid van de techniek lijkt te geloven, is de heer Schippers. Desge vraagd laat hij weten dat 'de techniek' absoluut niet meer weg te denken is. "In feite ben ik het stadium van ex perimenteren voorbij, dus de proef installatie in Best heb ik niet meer nodig. In maanden van proefnemin gen heeft de techniek zich zonder meer bewezen. Er zijn afnemers ge noeg die een prijs willen betalen waar mee de produktiekosten kunnen 'Het wordt steeds moeilijker om on-' ze bloemen en planten af te zetten. En als producenten zullen we moeten rea geren op de veranderingen bij de kon- sumenten die onze produkten kopen'. Die konklusie onder meer trok voor zitter Leo Ammerlaan 21 augustus na afloop van de jaarvergadering van de regio Aalsmeer van de Vereniging van Nederlandse Tuinbouwstudiegroe- pen. Ammerlaan baseerde zijn kon klusie op de inleiding van A.J. Mulder, algemeen direkteur van de Aalsmeerse bloemenveiling, waar de jaarvergadering werd gehouden. Keuze aan kweker Mulder stelde aan het eind van zijn inleiding de snijbloemen- en potplan tenkwekers voor een denkbeeldige keuze uit twee alternatieven. De eer ste daarvan bestaat uit de veilingaan- voer van produkten, bestemd voor de traditionele branchekanalen. Bloe men planten die hiervoor zijn bestemd moeten zodanig worden aangeleverd dat onnodige handelingen worden voorkomen, 'Dat betekent een maxi- worden gedekt". Ook Schippers verwijst naar rappor ten van deskundigen en een markton derzoek van een accountantsbureau. Volgens hem kan de NBB daar alleen een rapport van 'een afgestudeerde hts-er bouwkunde' tegenover stellen. Hij hoopt spoedig nieuwe financiers voor zijn techniek te kunnen interes seren. Intussen zijn plannen om op verschillende plaatsen fossilisatiefa brieken te bouwen op de lange baan geschoven. De eerste zou verrijzen in de Achterhoek. Harry de Bot male waarde toevoeging door de pro ducent', aldus de veilingdirekteur die als voorbeelden van deze afzetwijze AA-kwaliteit, konsumentenverpak- king en het meegeven van productin formatie noemde. Als tweede voorbeeld-alternatief noemde hij de aanvoer op de veiling van produkten, die bestemd zijn voor de massa-markten. 'Een voorwaarde bij die kategorie is dat de toegevoeg de waarde in de keten niet onnodig verloren gaat, dus een minimale waar de toevoeging door de producent'. Praktische voorbeelden bleken rozen, los in een container aangevoerd in plaats van in bossen van twintig, een Deense wagen als verkoopeenheid en het veilen van importanjers in de ori ginele verpakking. Volgens veilingdirekteur Mulder moet aan het produkt de kennis worden toegevoegd, moeten de faciliteiten worden aangepast, zullen de aard en de verkrijgbaarheid van het produkt aangrijpend veranderen en moet de ondersteunende, kollektieve reklame worden vergroot. Vrijdagmorgen is de 8e Breda-Flora door mevr. Karin Laetitia officieel geopend. Deze officiële opening hield tevens een pri meur in, want zij deed dit door een nieuwe bloem te dopen met haar naam 'Laetitia' met champagne! Deze nieuwe bloem is de in Amerika bedachte en in fVest- Duitsland verder gekweekte bloem 'Pardancanda', een krui sing van de 'Belancanda' en de 'Iris'. De nieuwe bloem is in di verse variëteiten in de tentoonstelling verwerkt. Pas volgend jaar zal de bloem in Nederland op de markt worden gebracht. Op bijgaande foto ziet u het moment van de doop door mevr. de Korte. De heer L. Klinkhamer heeft de bloem geïntro duceerd. Foto: Ab Westerbeek 10 Vrijdag 28 augustus 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 10