Politiek en slecht weer verpesten de stemming Minister wil verdere prijsdaling voor granen Centrale landbouworganisaties maken front tegen verdere aantasting positie boeren Platteland in Brabant groeit sneller dan steden Drs. Schelhaas verwacht melktekort Werkbezoek Landbouw-Comité aan ZLM Vervolg 'Mansholt-diskussie' Croissant-tomaat De stemming onder de boeren en tuinders is niet best. Aldus KNLC- voorzitter Marius Varekamp na afloop van een werkbezoek aan de Zuidelijke Landbouw Maatschappij ZLM, dinsdag 18 augustus. Oorzaken zijn de Europese en vooral ook de nationale politiek waar dan nog de slechte weersomstandigheden dit seizoen bijkomen. Vol gens Varekamp zijn in de vakantieperiode de problemen voor land en tuinbouw alleen maar toegenomen. De KNLC-delegatie bezocht de nieuwe veiling CVZ te Krabbendijke De KNLC-voorzitter toonde zich bijzonder geïrriteerd door het onge coördineerde nationale beleid, zoals zich dat stort op land en tuinbouw. "Uit vele hoeken worden wij op de schop genomen. Iedereen bemoeit zich met de agrarische sector, zonder dat er van enige samenhang sprake is. Minister Braks zou zich veel ster ker moeten manifesteren. Hij zou te gen zijn collegae in het kabinet moe ten zeggen: Als je wat hebt dat land en tuinbouw raakt, dan moet je dat aan mij melden. Boeren en tuinders worden niet al leen geconfronteerd met het beleid van minister Braks, maar ook met het beleid van minister Nijpels en van de staatssecretarissen van Finan ciën en van Binnenlandse Zaken. En er is geen sprake van enige samen hang. "Er komt een einde aan het incasseringsvermogen van boeren en tuinders", zei Varekamp, die als voorbeelden van ongecoördineerd beleid noemde de fiscale problemen bij melkquotering, voorstellen voor onroerendgoedbelasting en cultuur grond en besluiten "op basis van emotionele milieugeladenheid ten aanzien van gewasbeschermings- en grondontsmettingsmiddelen". De #- KNLC-voorzitter is van mening dat Braks zich te veel op Brussel richt. De minister moet meer aandacht ge ven aan nationale zaken. Varekamp benadrukte nog eens dat het Kabinet Lubbers een puur boer- onvriendelijk beleid voert. Akkerbouw en tuinbouw Het werkbezoek leidde het bestuur van het Landbouw-Comité naar Zuid-Beveland waar onder andere een bezoek werd gebracht aan de nieuwe tuinbouwveiling en het ak- kerbouw/stierenhouderij bedrijf van de heer P. de Koeyer te Yerseke. De tuinbouwveiling CVZ is ontstaan uit een fusie van vier Zeeuwse fruit veilingen, waarover zeer lang is on derhandeld. Voorzitter Wim de Ja ger ziet de toekomst van met name de fruittelers in het Zeeuwse met ver trouwen tegemoet. De centrale vei ling komt beter tegemoet aan de wensen van de afnemers, wat de prijsvorming voor de telers gunstig kan beïnvloeden. ZLM-voorzitter Huib van der Maas ziet hierin dan ook een reden voor de Zeeuwse fruittelers hun produkten meer via de veilingklok af te zetten. Hij ver wacht een grote stimulans van deze moderne veiling voor zowel de Zeeuwse fruittelers als ook voor de verbouw van groenten. De KNLC-delegatie werd indringend geconfronteerd met de problematiek in de akkerbouwsector vandaag de dag. Van der Maas: De akkerbouw voelt zich allemachtig in de knel zit ten, vooral door het eenzijdig hante ren van de prijzenkraan in Brussel. Daarbij komt dan nog dat het weer nu een extra zorg geeft. Daardoor vallen er nu klappen, aldus Van der Maas, die vaststelde dat de politiek zich daar niets van lijkt aan te trek ken. De zelfstandige agrariër valt - zeker wat de fiskale behandeling be treft - tussen wal en schip. Van der Maas maakt zich ook grote zorgen over de toekomst van de toch wel perspectief biedende bedrijven, ge zien het huidige beleid. BAB Minister Braks vindt 'een flinke prijsdaling voor granen niet onrede lijk'. Hij wil daarbij uitgaan van het kostprijsnivo van de efficiënte graanbedrijven van de EG. Maar ook dan zullen we niet aan areaalbe perking kunnen ontkomen denkt Braks. Hij doet deze uitspraken in het recente nummer van het land- bouwtijdschrift Spil, in een vervolg op de door dit periodiek gestarte 'Mansholt-diskussie'. Mansholt pleitte in een geruchtma kend artikel in een eerder nummer voor een verplichte areaalbeperking voor alle bedrijven, gekoppeld aan een dekvruchtverplichting. Algehele prijsverlaging moet volgens Mans- holt worden afgewezen en beperking heeft alleen in bepaalde sektoren ef- fekt (suiker, melk). Ook Braks wijst kontingentering in de graansektor van de hand, maar meent dat prijs verlaging wèl kan meehelpen de pro- duktie in de hand te houden. 'Na tuurlijk komen als gevolg van de prijsverlaging de inkomens onder druk te staan. Waar deze druk ge paard gaat met bedrijfsbeëindiging hoeft dat geen reden te zijn voor al In haar jaarlijks verslag over de ruimtelijke ordening in Noord- Brabant konstateert het provincie bestuur, dat de kleine gemeenten nog steeds de meeste aantrekkings kracht hebben. De bevolkingsgroei en de woningbouw in de grote Bra bantse steden blijft nog steeds achter bij die van het platteland. Ten koste van in de meeste gevallen veel land bouwgrond dijen de kleinere ge meenten uit. De aantrekkingskracht van de dor pen blijkt bijvoorbeeld uit het feit dat daar veel meer vrije sektorwo- ningen worden gebouwd. Ook de groei van de werkgelegenheid is voor een belangrijk deel buiten de vier grote steden terecht gekomen. Ter wijl de industrieterreinen in de grote steden leeg blijven, stromen die in de kleine gemeenten vol. Het beleid van de provincie is erop gericht om de steden te versterken. Voor wat betreft het buitengebied maakt de provincie zich zorgen over het verschijnsel dat allerlei bouw werken en bouwwerkjes als pad destoelen uit de grond rijzen. Het is de bedoeling om het buitengebied vrij te houden van bebouwing die er niet thuishoort. De provincie denkt er over om de gemeenten jaarlijks te grote paniek', aldus Braks. Hij vindt dat dit de bedrijfsstruktuur ten goede zal komen. En dat is nu juist het punt waarop wij op de VS achter liggen, betoogt hij. 'De volgende ontwikkeling is zeker denkbaar. Door een voldoende scherpe prijsda ling zal het graanareaal gedurende de komende vijf jaar met enige pro centen kunnen afnemen. Op delen van dit vrijkomende areaal worden andere produkten geteeld. In dezelf de periode kan het verbruik met eni ge miljoenen tonnen toenemen. Voorzichtige schattingen komen dan uit op een mogelijke halvering van de overproduktie'. Beperking Een verplichte areaalbeperking ziet Braks niet zo zitten. Hij denkt meer aan een vrijwillige regeling, waarbij 'brakers' bijvoorbeeld worden vrij gesteld van een (verhoogde) medever- ant woordelij kheidsheffing. In hetzelfde Spil-nummer geven ook andere deskundigen hun oordeel over de plannen van Mansholt. Ook Mansholt zelf krijgt de gelegenheid zich te verdedigen. opgave te laten doen van de afgege ven bouwvergunningen in het bui tengebied. De vele zieke bossen in Noord-Brabant baren al evenzeer zorgen, evenals de aanleg van nieu we bossen. De afgelopen twee jaar is maar 112 hektare nieuw populieren- bos aangeplant. Dat had 200 hektare moeten zijn. Het streven om de weg bermen te beplanten is mislukt. De provincie vestigt haar hoop op de aanleg van een 100 hektare nieuw in de buurt van de hoofdstad Den Bosch. Weer minder bedrijven De heroriëntatie in de landbouw in Noord-Brabant zet verder door. Het aantal bedrijven en de veestapel in de melkveehouderij is in 1986 op nieuw gedaald, terwijl de vraag naar ruimte voor bedrijfsvestiging in nieuwe produktietakken (melkgei- ten, viskwekerijen, etc.) is gestegen. Opmerkelijk is echter dat het aantal bedrijven en de veestapel in de var kenshouderij, ondanks de beperken de maatregelen in 1986, net als het jaar daarvoor weer is gegroeid. Het aantal bouwaanvragen in deze sek- tor begint nu echter af te nemen, zo staat in het jaarverslag van de pro vincie. De georganiseerde landbouw gaat de politieke druk op kabinet, Kamer en politieke partijen sterk opvoeren. Doel hiervan is een verdere aan tasting van de positie van de boeren en tuinders als gevolg van over heidsmaatregelen te stoppen, en be paalde genomen maatregelen terug te nemen. Ondersteunende acties worden op voorhand niet uitgeslo ten. Een en ander werd afgelopen woensdagmiddag afgesproken tij dens een speciale vergadering in Utrecht van bestuurders van de 3 CLO's en de aangesloten gewestelij ke organisaties. De bijeenkomst van de landbouw- voormannen ademde een sfeer van eensgezinheid en bereidheid tot het ondernemen van activiteiten om de Een wel zeer bijzondere (vlees-) tomaat werd gekweekt door me vrouw De Lange uit Kloet in ge. Door een speling van de natuur groeide er in haar hobby-kas een tomaat die meer lijkt op een croissant. De verbinding met de plant zat aan de binnenzijde van de zeer brede in cirkelvorm ge groeide tomaat, daar waar de vrucht op het stokje rust. Ter vergelijking ligt er een gangbaar gevormde soortgenoot bovenop. De croissanttomaat weegt bijna een pond. De voorzitter van het Produktschap voor Zuivel, de heer H. Schelhaas, verwacht dat de huidige ontwikke lingen in de zuivelsektor met o.m. een geringere melkaanvoer en een hogere produktie van kaas en vol melkpoeder de komende herfst en winter waarschijnlijk zullen leiden tot een hoger uit te betalen melkprijs dan vorig jaar. Drs. Schelhaas zei dit in zijn openingswoord tijdens de vergadering van het Produktschap woensdag 19 augustus jl. te Den Haag. De voorzitter van het Produktschap noemde deze wat hogere prijs overi gens slechts een geringe kompensatie voor de grote problemen die de su perheffing de melkveehouders - ook in de kostensfeer - geeft. Schelhaas voorziet de komende jaren nog be langrijke veranderingen in de sektor. problemen die er zijn en nog ver wacht worden, het hoofd te bieden. Zij aarzelden daarbij niet om de be perkingen van de eigen organisaties in het behartigen van de belangen van de leden onder ogen te zien. Dat de leden echter daden verwachten van hun bestuurders, werd eveneens onderkend. Immers, het voortbe staan van tal van agrarische bedrij ven wordt bedreigd, waardoor onze kerheid en ongerustheid in de be trokken gezinnen groeiden. Onvriendelijk Een aantal bestuurders sprak woens dagmiddag van een kabinetsbeleid, dat boer-onvriendelijk is. In een no titie van de Groninger Maatschappij van Landbouw werd in dit verband een opsomming gegeven van acht- Zo is de vermindering van de pro duktie noch op bedrijfsnivo noch op verwerkingsnivo uitgekristaliseerd Veehouders en zuivelindustrie heb ben hun handen vol aan het aanpas sen van de produktie. Volgens Schel haas zal de zuivelsektor de komende herfst voor een nieuwe opgave ko men te staan, nl. om ondanks een sterk verminderde produktie ver scherpt door de seizoenmatige terug gang in de melkleverantie toch een grotendeels stabiele afzet te ver zorgen. Voor het eerst sinds lange tijd zal melk volgens hem een - zij het tijde lijk - schaars produkt zijn. Hij acht het niet uitgesloten dat ons land zich nog meer zal ontwikkelen tot kaas- land bij uitstek. Tot slot van zijn openingswoord merkte hij op dat aan de Nederlandse zuivelsektor de komende jaren hoge eisen worden gesteld. tien (bekende) punten, variërend van genomen belastingmaatregelen tot het prijsbeleid. Men was het er over eens, dat de boeren en tuinders in korte tijd in een snel tempo te veel regelgeving op zich af hebben zien komen. De organisaties zijn daar door wellicht ook wat overvallen ge weest. Reden waarom werd gepleit voor een beleids- of actieprogramma van een beperkt aantal aan dachtspunten waarvoor de organisa ties zich sterk zullen maken. Men was het er over eens dat vanuit de or ganisaties het voortouw genomen dient te worden, om sturend in te spelen op politieke ontwikkelingen. Het uitzetten van een plan de cam pagne vraagt ook om eerlijkheid in de voorlichting naar de eigen leden toe, zo meenden de bestuurders. Hen zal duidelijk gemaakt moeten worden dat in het kader van alge meen maatschappelijke ontwikkelin gen sommige maatregelen onont koombaar zijn. De belangenbeharti ging zal zich in die gevallen hooguit kunnen richten op het scheppen van voorwaarden om gedwongen aan passingsprocessen op de bedrijven zo goed mogelijk te laten verlopen. Dat dit soms kan leiden tot beëindi ging van een bedrijf is pijnlijk, maar moet wel onder de ogen gezien dur ven worden. Voor de naaste toekomst staat de or ganisatiebestuurders de volgende lijn voor ogen: op zeer korte termijn wordt een beleidsplanuitgewerkt, dat zich toespitst op fiscale zaken, bedrijfsovername, milieuzaken en ruimtelijke ordening. Hierin zullen suggesties worden verwerkt die de pijn voor de agrariërs kunnen ver zachten, op zeer korte termijn wordt een onderhoud aangevraagd met de minister-president over genoemd plan. Er wordt voorkeur aan gege ven om dit in Landbouwschapsver- band te doen. Europese boerenorganisaties veroordelen landbouwvoorstellen In hun eerste kommentaar hebben de voorzitters van COPA en COGE- CA, de heren Kjeldsen en Croll, de jongste voorstellen van de Europese Kommissie met betrekking tot het toekomstige landbouwbeleid van de EG openlijk veroordeeld. De door de Kommissie voorgestelde beperkende maatregelen voor de verschillende produkten zullen lei den tot een inkrimping van de Euro pese landbouw ten gunste van invoer uit derde landen, die alleen al in de veevoedersektor overeenkomt met ongeveer 15 min ha land. De maatre gelen zullen daarom een verdere druk uitoefenen op de inkomens en werkgelegenheid in de agrarische sektor en niet leiden tot enige struk- turele verbetering van de marktsitu atie voor agrarische produkten in de Gemeenschap, aldus de organisaties. Vrijdag 21 augustus 1987 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 5