over geld en goed Premie-aftrek lijfrenten zonder maksimum? Inkomensdaling Brabantse tuinders geringer dan elders in Nederland Ontheffing Inhoud Afstand Afdekking Kennisgeving Aanvragen vergunningen afschot reewild Mest protest Unilever verwerft veredelingsbedrijven in Engeland Ooipremie veel hoger geschat dit jaar Verhuizing SNUiF achter de rug Landbouwattaché's oriënteren zich in Zeeland A Steunbedragen vlas en hennep vastgesteld Versoepeling in premieregeling zoogkoeien In 1985 is de overheid in het kader van deregulering begonnen met plannen om daar waar mogelijk de vergunningsplicht voor de Hinder wet te laten vervallen voor bedrij ven. Men moet hierbij niet alleen denken aan agrarische bedrijven maar ook aan slagerijen, brood- en banketbakkerijen, horeca, wasserij en, tankstations, opslagbedrijven, etc.etc. In totaal wil de overheid dit uitein delijk in 22 zogenaamde algemene maatregelen van bestuur vastleggen (AMvB's). Dit houdt in dat er per kategorie van bedrijven, bijv. melk veehouderijbedrijven een algemene maatregel van bestuur komt, waarin alle eisen ten aanzien van gevaar, schade en hinder zijn opgenomen. Voor bedrijven die vallen onder de werking van een algemene maatregel van bestuur wordt dan geen hinder wetvergunning meer verlangt. Om onder de werking te vallen moet het bedrijf echter wel aan bepaalde voorwaarden voldoen, bijv. een mi nimale afstand tot burgerbewoning hebben. Het mes snijdt voldoende aan 2 kanten: bedrijven kunnen vol staan met een eenvoudige melding aan de gemeenten over wijzigingen, etc., gemeenten hebben alleen nog te maken met algemene regels in plaats van uitgebreide vergunningen. Voor beide partijen verwacht men dan ook een aanvankelijke tijdwinst en kostebesparing bij behandeling. Een van de eerste AMvB's is een belang rijke voor de landbouw: het besluit mestbassins. Een hinderwetvergunning voor mestopslag zal in vele gevallen niet meer nodig zijn nadat het Besluit mestbassins Hinderwet van kracht is geworden. Dit zal naar verwachting in 1988 het geval zijn. Vooruitlo pend hierop is het mogelijk om al vanaf 1 juni 1987 zonder Hinderwet vergunning mestsilo's en mestbas sins te bouwen. Dit kan wanneer de te bouwen mestopslag op bepaalde minimale afstanden van woningen, rekreatieobjekten en natuurterrei nen ligt. Tevens moet dan worden Hoofdzakelijk gaat het er om belem meringen in het huidige systeem tot het opbouwen van onderhoudsvoor- zieningen weg te nemen, door geen maksimum meer te stellen voor de premie-aftrek voor lijfrenten en door geen voorwaarden meer te stel len voor de opbouw van pensioenen. Onderhoudsvoorzieningen kunnen nu in de eerste plaats worden opge bouwd in de pensioensfeer. Voor de ondernemers en de vrije beroepsoe fenaren die geen of onvoldoende pensioenrechten hebben zijn lijfren tevoorzieningen in het leven geroe pen. Voor de opbouw van de oudedags- en ondernemingsvoorzie ningen betaalt men nu premies die voor de inkomstenbelasting tot een voldaan aan algemene voorwaarden en bouwtechnische richtlijnen. De algemene voorwaarden zijn bedoeld om de milieuhinder van mestopslag zoveel mogelijk te beperken. Onder de reikwijdte van de AMvB zijn mestbassins gebracht die op in dividuele bedrijven zullen worden gebouwd; mestopslagsystemen voor dunne mest met een maksimale in houd van 2500 m3 en een verdam pend oppervlak van ten hoogste 750 m2. Deze inhoud korrespondeert met de mestproduktie van 250 koei en (half jaar), 833 mestkalveren, 1560 mestvarkens of 500 fokvar- kens. De bovengrenzen zijn zo geko zen dat bijvoorbeeld twee veehoude rijbedrijven nog een gezamenlijke mestopslag kunnen realiseren die onder de werking van de AMvB valt. Bij de bouw van mestbassins moet tevens een minimum afstand in acht worden genomen ten opzichte van woningen, bossen en natuurterrei nen. Deze afstanden zijn voor bur gerwoningen en veehouderijwonin gen bij kleine mestbassins (met een maksimaal vloeroppervlak van 350 m2) respektievelijk 50 en 25 meter. Voor grote mestbassins (vloeropper vlak tussen de 350 m2 en 750 m2) worden deze afstanden verdubbeld. Voor mestbassins in de nabijheid van bossen en natuurterreinen geldt een minimum afstand van 250 meter voor grote bassins en 150 meter voor de kleine bassins. In dit laatste geval kan de gemeente ontheffing verlenen van deze afstandseis. In verband met eventuele stankhin- der en de verzuringsproblematiek is volgens het ontwerp in een aantal ge vallen afdekking vereist. Afdekking in verband met stank is verplicht binnen 350 meter van de bebouwde kom, binnen 200 meter van een wo ning en binnen 100 meter van een ander veehouderijbedrijf. Afdek king in verband met verzuring is ver- jaarlijks maksimum als persoonlijke verplichtigen aftrekbaar zijn. De uit keringen die er tegenover staan, de lijfrentetermijnen, zijn als inkomen belast. Voorgesteld wordt nu het maksi maal aftrekbare bedrag (ƒ16.998 voor 1987) voor de lijfrentepremies af te schaffen. Ieder kan dan zelf de hoogte van zijn premieaftrek bepa len, waarbij wel bepaalde voorwaar den voorgesteld worden om de be werkstelligen dat de premies uitslui tend voor het beoogde doel kunnen dienen. Ondernemers die geen of on voldoende pensioenrechten hebben worden fiskaal dan echter niet meer belemmerd door een maksimumaf- trek. Bijvoorbeeld voor onderne- plicht binnen 300 meter van bossen en natuurterreinen bij de kleinere en binnen 500 meter bij de grotere bas sins. Een uitzondering is gemaakt voor rundveemest. Bassins voor uit sluitend rundveemest hoeven voor alsnog niet te worden afgedekt in verband met stank. Wel dienen bas sins voor uitsluitend rundveemest binnen 150 meter van bossen en na tuurterreinen te worden afgedekt in verband met verzuring. Slaat men naast rundveemest ook andere van het eigen bedrijf afkomstige mest op dan is geen afdekking vereist indien een afdekkende hoek aanwezig is die voldoet aan de volgende voor waarden: a) de hoek mag slechts éénmaal per jaar worden gebroken in maart, april of mei b) de hoek moet tenminste 2 cm dik zijn c) roeren, in- en uitbrengen moeten plaatsvinden onder de hoek. Afdekking is wel vereist indien het bassin binnen 150 meter van bossen en natuurterreinen gelegen is. Wil men onder hinderwetvergunning bouwen dan moet er een kennisge vingsformulier ingevuld worden. In dien u dus van plan bent de mestopslagkapaciteit op uw bedrijf te vergroten, doet u er goed aan om gelijktijdig met de aanvraag van de bouwvergunning het kennisgevings formulier Hinderwet in te vullen. Een dergelijk formulier moet wor den ingevuld een maand voordat met de bouw van silo of bassin wordt begonnen. Aan de hand van het kennisgevingsformulier kan wor den beoordeeld of de mestopslag op een zodanige plaats wordt gebouwd dat een hinderwetvergunning achter wege kan blijven. Bij de kennisge ving hoort een verklaring waaruit blijkt dat de konstruktie voldoet aan de bouwtechnische richtlijnen die door de ministeries van VROM en Landbouw en Visserij zijn op gesteld. Een verklaring hieromtrent moet worden verstrekt door de in stallateur van het mestbassin. Tot 1 oktober a.s. kunnen er nog aanvraagformulieren worden terug gestuurd voor een vergunning tot af schot van reeën. Deze moeten naar de konsulent van de direktie Natuur, Milieu en Faunabeheer worden gestuurd. Degenen die vorig jaar in het bezit zijn geweest van een af schotvergunning krijgen het aan vraagformulier automatisch thuis gestuurd. De formulieren kunnen worden aangevraagd bij het Ministe rie van landbouw en visserij, dir. Natuur, Milieu en Faunabeheer, Postbus 20401, 2500 EK Den Haag. mers met sterk wisselende resultaten biedt de voorgestelde regeling zeker aantrekkelijke mogelij kiheden. Door het laten vervallen van het jaarlijks maksimaal aftrekbaar be- dragt wordt de zogenaamde stam- rechtvrijstelling (de gemaksimeerde vrijstelling ter zake van de stakings winst mits die wordt omgezet in een recht dat uitkeringen voor de oude dag oplevert) in feite onbeperkt gemaakt. Het belangrijkste voorstel voor le vensverzekeringen, waarbij een ka pitaal is verzekerd bij in leven zijn op een bepaalde datum, dan wel bij eerder overlijden, is voorts om het rente-element van deze kontrakten, saldo van uitkering en premies, on der het inkomensbegrip te brengen. De voorstellen, die met het bo venstaande zeker niet volledig zijn weergegeven, verdienen ongetwij feld een uitgebreide kennisname! In de provincie Noord-Brabant is sprake van een inkomensdaling van vollegrondstelers en fruittelers van ongeveer twintig procent. Dat is een beduidend gunstiger prognose dan het Landbouw-Ekonomisch Insti tuut geeft, die hebben berekend dat de telers landelijk gezien de helft minder gaan verdienen dan vorig sei zoen. Vooral in het westen van het land, waar de koolteelt grotendeels mislukt is, is sprake van een rampza lige toestand. Vermoedelijk vallen de problemen in Brabant enigszins mee, omdat in deze provincie een goede vroege teelt is geweest. Zo heeft de aspergeteelt in Oost-Brabant goede resultaten opgeleverd. Er kwamen wel minder kilo's van het veld, maar daardoor was de prijs beter en waren de loon kosten lager. Ook voor de aardbei- Minister Braks heeft, konform de EG-regelgeving, de premieregeling voor zoogkoeien versoepeld. De be langrijkste aanpassing is dat een aanvrager zijn recht op de premie nu niet behoeft te verliezen als het wer kelijk aantal zoogkoeien lager blijkt te zijn dan het aantal waarvoor pre mie is aangevraagd, mits de verande ring in het aantal dieren een natuur lijke oorzaak heeft. Ook dient de veehouder de verandering binnen 10 dagen te melden bij de distriktsburo- houder. De premie bedraagt seizoen '87/'88 ca. ƒ67,per zoogkoe. Circa dertig boeren hebben op dins dag 18 augustus j.l. een onlangs ge reed gekomen mestopslagplaats aan de Kielsterachterweg in Hoogezand bezet. Zij protesteerden hiermee te gen een zo wer wer gezegd onredelij ke heffing die wordt opgelegd in het kader van de mestwetgeving. "Wij willen niet betalen voor de over schotten in het Zuiden", zo vertolkte een van de aanwezigen het doel van de actie. Ook werd de vrees kenbaar gemaakt dat de nodige twijfels heer sen ten aanzien van de kwaliteit. Ge lijktijdig met de actie in Hoogezand bezetten een aantal collega boeren het mestdistributiekantoor in Arn hem. Middels deze acties trachten de Noordelijke boeren de besluitvor ming in de Eerste en Tweede Kamer nog te beïnvloeden. Omstreeks 17.00 uur werden de acties beëindigd. Unilever zal per 30 september a.s. nagenoeg het gehele plantenverede- lingsinstituut PBI (Plant Breeding Institute) en het zaadteeltbedrijf NSDO (National Seed Development Organisation) van de Engelse over heid verwerven. Het PBI, gelegen bij Cambridge, is het voornaamste centrum voor plan tenveredeling in het Verenigd Konin krijk. Tot de huidige projekten be hoort de ontwikkeling van nieuwe variëteiten van tarwe, gerst, haver, aardappelen en bonen. Bijna 80 pro cent van alle in Engeland verbouwde tarwe is afkomstig van tarwerassen die door PBI/NSDO zijn ontwik keld. Voor Unilever was de agrosek- tor al een kerngebied voor groei: haar omzet in de agrosektor was in 1986 meer dan 2 miljard gulden. en, waarvan de kwaliteit wisselend was als het voer, waren de prijzen niet slecht. Alleen de witlofteelt, die de laatste tijd in Brabant sterk is uit gebreid, leverde matige prijzen op. Bij de tuinders in de Peel zijn de ver wachtingen zelfs nog wat minder ne gatief, al bestaat op dit moment nog nauwelijks inzicht in de inkomsten van dit jaar. De balans kan pas wor den opgemaakt na de konkurren- tieslag dit najaar met het buitenland. De goede hoop wordt gebaseerd op het eveneens koude weer in het bui tenland, waar de oogsten hier en daar zijn mislukt. Het aanbod is daardoor kleiner, wat weer geen gunstige invloed op de prijzen heeft. In de glastuinbouw in Zuidoost- Brabant kunnen mogelijk lagere prijzen worden gekompenseerd door lagere stookkosten. Aanvragen voor de premieregeling zoogkoeien kunnen tot en met 30 november a.s. worden ingediend bij de DBH's van de Stichting tot Uit voering Landbouwmaatregelen (STULM). Bedroeg de ooipremie over 1986 nog ƒ46,83 per ooi en over 1985 ƒ32, over 1987 wordt voor Nederland de ooipremie geschat op ongeveer ƒ76,per ooi. Dit vanwege de slechte prijs voor slachtlammeren in de eerste helft van dit jaar. De ooi premie kompenseert het verschil tus sen de marktprijs en de vastgestelde basisprijs van ƒ11,56 per kg lams- karkas. De verwachting is dat pas december, januari a.s. aanvragen voor ooipremies kunnen worden in gediend. Sinds 1 augustus is de SNUiF niet meer in Middelharnis maar in een nieuwe kantoorakkomodatie op proefboerderij 'Rusthoeve' te Co- lijnsplaat gehuisvest. De hiervoor benodigde interne verhuizing van het kantoorgedeelte van proefboer derij Rusthoeve kon vrij eenvoudig worden gerealiseerd. Het telefoon nummer van de SNUiF is nu 01199-755. Van 25 t/m 27 augustus a.s. zal er in Grand Hotel 'Huis ter Duin in Noord wijk het kongres plaatsvinden over Agrarische eksport: kansrijk en bedreigd. Het kongres wordt georganiseerd door het ministerie van Landbouw en Visserij ter gelegenheid van het bezoek van onze agrarische verte genwoordigers uit het buitenland (el ke twee jaar). Minister Braks zal de opening verrichten. Op maandag 31 augustus zullen vrijwel alle landbouw attaché's naar Zeeland komen om zich te oriënteren op het Zeeuwse be drijfsleven. Er zal een bijeenkomst plaatsvinden in Hotel Goes, vanaf 19.00 uur. 1 I Zeer recent hebben de minister en de staatssekretaris van Financiën een voorontwerp van wet gepubliceerd tot wijziging van het fiskale regime voor onderhoudsvoorzieningen en spaarvormen. Om alle be langstellenden in de gelegenheid te stellen zich uit te spreken over de voorstellen is gekozen voor de vorm van een voorontwerp. Het is de bedoeling het definitieve wetsvoorstel tegen 1988 naar de minister raad te zenden; de beoogde datum van inwerkingtreding is 1 januari 1989. Voor het verkoopseizoen 1987/1988 is, na aftrek van inhoudingen en hef fingen, het steunbedrag voor vlas voor de produktie van vezels vast gesteld op netto ƒ400,26 per ha voor de teler, en ƒ427,26 voor de koper. De telers betalen per ha ƒ9,finan cieringsheffing voor het Hoofdpro- duktschap voor Akkerbouwproduk- ten en een fondsheffing voor het Vlasfonds van ƒ18,per ha. De streefprijs voor lijnzaad is vast gesteld op 55,41 ECU per 100 kg (ca. ƒ148,16). Als de vastgestelde gemid delde wereldmarktprijs lager blijkt te zijn dan deze streefprijs, wordt lijnzaadsteun uitgekeerd aan de han delaar die de certifikaten ter verzil vering heeft aangeboden. De zaai- zaadsteun op de produktie van ba siszaad en gecertificeerd zaad is vast gesteld op ƒ57,76 (vezelvlasrassen) en ƒ45,72 (olievlasrassen) per 100 kg. De zaaizaadsteun komt in princi pe toe aan de teler. Vrijdag 21 augustus 1987 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 3