Wisselende prijzen door wisselend weer Varkensmarkt vriendelijk gestemd Nog altijd doet het wisselende weer in West-Europa haar invloed gelden op de groente- en fruitprijzen. Veel vollegrondsgroenten zijn flink aan de prijs. Vorige week daalden de prijzen van een aantal glasgroenten. Glasgroenten Vorige week was de aanvoer van to maten klein. Omdat er minder vraag vanuit het buitenland was, daalde de prijs. Het aanbod van komkommers was ruimer. Ook komkommers brachten op de veiling minder op. Bij de paprika's werden er vorige week wel meer gele paprika's aange voerd. Zoals gebruikelijk was het prijsverloop van de paprika's ver schillend. Aubergines brachten een gulden minder op, maar toch ligt de veilingprijs nog op het dubbele van vorig jaar. Radijs daalde in prijs, onder invloed van een ruimer aanbod. Vollegrondsgroenten In de koolsektor werden zowel bloemkool als Chinese kool duur der. Beide koolsoorten halen dit jaar een hogere veilingprijs dan een jaar geleden. Het afgelopen seizoen is voor de telers van zowel witte- als rode kool zeer teleurstellend ge weest, aldus een P.G.F.-info. De tuinders ontvingen dit seizoen 17 cent voor de witte kool en 13 cent voor de rode kool. Een koolteler moet bij deze prijzen wel paniek- bestendig zijn en blijven hopen op betere prijzen. De aanvoer van sla uit de vollegrond is al een aantal we ken stabiel, maar de slaprijs zit al vier weken in de lift. Een maand ge leden bracht natuursla ca. 15 ct per krop op, vorige week was dat 60 ct tot ƒ1,- Ook bij ijsbergsla liep de veilingprijs steeds maar op. Spinazie leed vorige week een prijsverlies, als gevolg van meer aanvoer, al is die nog altijd klein, vergeleken met vo rig jaar. Andijvie verdubbelde in prijs en bracht maar liefst ƒ1,60 per kg op. Peen was goed gevraagd en deed derhalve een hogere veiling prijs. Witlof liet een stabiele aanvoer- en prijsontwikkeling zien. De laatste weken brengt witlof een goede prijs op. Tussen juli vorig jaar en juli van dit jaar werd er 63 mil joen kg witlof op de veilingen aange voerd. Dat is 15 miljoen kg meer dan een seizoen eerder. Een daling van de witlofprijs kan dan ook niet uit blijven. Was in 1984/85 de gemid delde veilingprijs ruim ƒ2,90 en in 1985/86 ruim ƒ2, ^0, in het laatste seizoen was dat maar ƒ1,70. Geluk kig kon er 10 miljoen kg meer geëksporteerd worden. Vooral Frankrijk nam veel meer witlof af. In Oost-Duitsland is de produktie van witlof verdrievoudigd in de pe riode 1980 tot 1985. Daarmee is Oost-Duitsland na Frankrijk, België en Nederland de vierde witlofprodu cent geworden. Deskundigen ver wachten dat de Oost-Duitse witlof- produktie tot 1990 nog eens met 60% zal stijgen. Toch kan ook dan nog niet in de eigen behoefte aan witlof worden voorzien. Prei werd in grotere hoeveelheden aangevoerd, hetgeen leidde tot een prijsdaling. De veilingprijs van de snijbonen daalde, maar blijft desondanks zeer hoog. Sperziebonen deden een dub beltje meer. Fruit Op de fruitveilingen beginnen de aanvoeren nu toe te nemen. De prij zen moeten zich nog gaan stabilise ren. Het P.G.F. meldt de laatste ra ming van de appel- en perenoogst in Europa. Na de grote appelproduktie van vorig jaar wordt nu een normale oogst verwacht. Vergeleken met vo rig jaar zou de appeloogst 9% klei ner uitvallen, vooral omdat in West- Duitsland 50% minder produktie wordt verwacht. In Nederland wordt rekening gehouden met 1% minder. Bloemen en planten Ook vorige week zorgden de relatief lage temperaturen voor hoge prijzen op de veiling. Ten opzichte van de zelfde week in 1986 was de gemid delde prijs maar liefst 11 cent hoger. De aanvoer verschilde echter niet veel met die in 1986. In vergelijking met de voorgaande twee weken ver anderde de marktsituatie voor snij bloemen nauwelijks. De markt voor kamerplanten blijft zich gunstig ont wikkelen. De aanvoer steeg met 6% ten opzichte van de voorgaande week en het prijsnivo per stuk was 10 cent hoger. De aanvoer lag vorige week ruim 21% boven die van 1986 en de gemiddelde prijs was hoger (4 cent). De varkensmarkt is deze week vrien delijk gestemd. Ook van de zuivel- markt komen positieve geluiden. In tegenstelling hiermee heerst er in de akkerbouw grote zorg over het kun nen oogsten van de gewassen en de kwaliteit daarvan. Runderen Op de rundveemarkten was de aan voer vorige week opnieuw ruimer. Vergeleken met twee weken eerder, werden 1000 slachtdieren en bijna 500 gebruiksdieren meer aange voerd. In dat licht gezien was de on veranderde notering gunstig. Slachtstieren brachten ook hetzelfde op, maar voor koppels stieren die meteen van de boerderij naar de slachterij gaan, viel een iets betere prijs te maken. De rundvleesmarkt blijft overigens zwak. Kalveren en schapen Op de kalvermarkt bleven de jonge (nuchtere) kalveren onveranderd duur. Dat gold voor alle soorten en kwaliteiten. De indruk bestaat, dat de stierenmesters momenteel wat minder MRY-kalveren vragen. Bel gië en Frankrijk vragen - ondanks het hoge prijspeil - nogal wat zwart bonte kalveren, hetgeen (opnieuw) de prijs hoog houdt. Het aanbod van vleeskalveren is voldoende. De prijs van de vleeskalveren was enigs zins gedrukt. De afzet van kalfsvlees verloopt goed. Binnenkort komt er G.G.-kalfsvlees in de winkels van Albert Heijn. Het Gegarandeerd Groepskalfsvlees is afkomstig van kalveren uit de groepshuisvesting. De prijs van dit kalfsvlees zou een gulden duurder zijn voor de konsu- ment dan kalfsvlees van kalveren die hun leven in boxen hebben doorge bracht. Op de wolveemarkt kwam een nagenoeg prijshoudende note ring tot stand. De handel in de scha pen en lammeren wordt als rustig omschreven. Varkens De varkensmarkt ziet er deze week vriendelijk uit. Het aanbod is nor maal, maar er is meer vraag. De kar kassen doen op Griekenland en Frankrijk tot 5 cent meer, in Italië tot 10 cent meer en in Frankrijk zelfs tot 15 cent meer. Bij de onderdelen is er een plus van 5 tot 10 cent voor de hammen in Duitsland en Frank rijk, een plus van 10 cent voor de schouders in Duitsland en Spanje, terwijl de ribben in Duitsland, Frankrijk en vooral Italië (10 a 15 ct) meer opbrengen. In Italië wordt hin der ondervonden van het feit dat er in de weekeinden geen vrachtverkeer mag zijn. In de laatste week van juli hadden de geslachte varkens - vol gens het nieuwe klassifikatiesysteem - gemiddeld een vleespercentage van" 53,1%. Het gemiddeld karkasge wicht - bij 320.000 karkassen - kwam uit op 80,3 kg. De verdeling over de E.G. 'Seurop'-handelsklasse was als volgt: S 60% en meer vlees) 0,6%. E 55-60% vlees) 36,7%. U 50-55% vlees) 49,8%. R 45-50% vlees) 11,4%. V 40-45% vlees) 1,4%. P minder dan 40% vlees) 0,1%. Onderver deeld naar type was 14,3% AA, 66,5% A, 18,5% B en 0,7% C. Het invoerverbod - dat sinds april 1986 gold - voor niet gesteriliseerde var- kensvleeskonserven dat Amerika in stelde tegen Nederland, is opgehe ven. In de eerste 5 maanden van dit jaar heeft Japan 83 duizend ton var kensvlees ingevoerd tegen 76.000 ton in dezelfde periode een jaar eerder. Het Deense aandeel van de eksport naar dat land daalde van 37 naar 31%. Vanaf afgelopen maandag voert de RVV een verscherpte kon- trole uit op partijen varkensvlees naar Duitsland, nadat gebleken was dat er tussen bepaalde partijen bere- vlees zat. Slachtpluimvee en eieren Op de slachtpluimveemarkt hebben vakantie en weertype invloed op het marktgebeuren. Aangezien het weer moeilijk te voorspellen is, geldt dit op korte termijn ook voor de slacht pluimveemarkt. Vorige week noteer den de slachtrijpe kuikens in Barne- veld iets hoger. Uitgelegde kippen waren duidelijk duurder. Broedeie- ren werden weer beter gevraagd en ééndagskuikens waren met enige moeite te plaatsen. Op de eiermarkt is de situatie redelijk stabiel en is er sprake van een prijshoudende markt. De verdere ontwikkeling van het weer kan de eierprijs in gunstige of ongunstige zin beïnvloeden. Zuivel De lagere melkproduktie en het ver minderen van de zuivelvoorraden in Brussel, worden zo langzamerhand merkbaar op de zuivelmaarkt. De betere prijzen van melkpoeder, doen de behoefte om meer kaas te maken wat afnemen. Hierdoor neemt de druk op de kaasprijs iets af. Begin augustus leverden de Nederlandse melkveehouders 9% minder melk af aan de Zuivelondernemingen. In West-Duitsland daalden deze met een 6%. Vooral in het Noorden van Duitsland (Sleeswijk-Holstein) werd minder melk geleverd (8M%). Half augustus was de botervoorraad in de Europese Gemeenschap 1230 dui zend ton. Dat is 270 duizend ton minder dan half augustus vorig jaar. De voorraad magere melkpoeder be trof 766 duizend ton. Dat is 275 dui zend ton minder, dan een jaar geleden. Granen, zaden, vlas en peulvruchten Op de graanmarkt is er sprake van een overgangssituatie tussen partijen oude oogst en partijen van de nieu we oogst. De belangstelling voor tar we oude oogst was goed, al zette het aanbod van Franse voertarwe wel enige druk op de prijzen. Inmiddels is in het Zuiden van ons land de gerstoogst goed op gang gekomen. De gerst werd vlot door de mengvoe derindustrie opgenomen. De handel in zaden en vlas blijft met bezorgd heid kijken naar wat de kwaliteit van deze produkten uiteindelijk zal wor den. Op de peulvruchtenmarkt kwa men jl. maandag op de gr.oothan- delsbeurs hogere prijzen tot stand, met uitzondering van kapucijners. Ook bij de oogst van de peulvruch ten is het kwaliteitsaspekt nu ekstra in het vizier. Aardappelen en uien Op de aardappelmarkt heerst een sombere stemming. Met de voorraad oogst Ï986 is het onvoorstelbaar slecht afgelopen en de afzet van de eerste partijen nieuwe oogst is op de zelfde prijsbasis begonnen. Vroege aardappelen brengen weinig op, vanwege een groot aanbod vanuit Nederland en België. Bovendien zijn de verwachtingen van de aardappel oogst in West-Europa voor dit jaar goed. Het P.G.F. geeft in zijn laat ste marktinfo 'marktbeeld - uien' de volgende beursnoteringen in Goes voor uien (veldgewas) (tussen haak jes de prijs van vorig jaar) 21 juli 45 ct per kg (19-21), 28 juli tot 40 ct (tot 23), 4 augustus tot 20 ct (tot 21 ct), 11 augustus 5-10 ct (16-21 ct). Hoger begonnen, maar daarna een snelle daling dus. In Canada is de opper vlakte zaaiuien met 100 ha uitge breid (nu 1800 ha). In Amerika zijn 2000 ha bewaaruien meer verbouwd en bedraagt nu 25000 ha. Veevoeders Op de grondstoffenmarkt was het aanbod van Amerikaanse mais klein. E.G.-mais - voornamelijk Franse - noteerde lager, vooral oude oogst. De prijs van tapioka liep aan vankelijk op, maar kwam aan het einde van de week weer op het oude nivo terecht. De sojaschrootmarkt is rustig. Bietenpulp en citruspulp ste gen iets in prijs. Maisglutenvoermeel - afladen t/m augustus - noteerde iets hoger. Tot half augustus heeft Nederland voor 2.537.434 gulden geëkspor teerd aan bloemen en planten. Dat is 4,3% meer dan vorig jaar tot half augustus. Wat de onderverdeling be treft: de waarde van de snijbloemen- eksport lag 1,2% hoger en die van de planten 11,4%. Naar de Verenig de Staten werd voor 20% minder geëksporteerd, maar dat kan meer dan gekompenseerd worden door een toename van de eksport naar de andere landen. België nam voor 13V2 meer af, Denemarken voor 181/2% meer en Italië voor zelfs 22% meer. Kleinbloemige gladiolen kun nen een veel belangrijker plaats in nemen in het snijbloemenassorti ment dan thans het geval is. Dat vindt de voorzitter van de Vereni ging van Bloemenveilingen in Neder land, de heer J. van Doesburg. Hij vindt dat er een dringende behoefte is aan vernieuwing en verbreding van het gladiolenassortiment. Vorig jaar hebben de veilingen 122 miljoen gladioolstelen omgezet, voor een waarde van ƒ25 miljoen. Fruitverbruik in Frankrijk stijgt licht Volgens een GIRA-studie zal de konsumptie van fruit in Frankrijk jaarlijks gemiddeld met 0,6% toene men. In 1995 zullen de Fransen zo'n 3,65 miljoen ton fruit konsumeren. De sterkste groei verwachten de on derzoekers bij eksotisch fruit. Bij het hardfruit en de steenvruchten wordt een stagnatie voorspeld, de konsumptie hiervan zal rond de 1 miljoen ton blijven liggen. Schema biggenprijzen In de week van 24-8-1987 tot 31-8-1987 dienen de biggenprijzen, die vermeld staan in het Biggenprij- zenschema voor Zuid-Nederland van 4 mei 1987 met ƒ2,55 te worden verhoogd. De kostprijs van 1 kg varkensvlees in deze week is ƒ3,65. CVZ-nieuws Het aanbod van appelen, peren en pruimen neemt in snel tempo toe. In de afgelopen week zijn 200 ton appe len en 92 ton peren en 150 ton prui men aangevoerd. De maatsortering van de appelen en peren valt niet mee; het koude en natte weer heeft een negatieve in vloed op de vruchtgroei gehad. Ook bij de zomerperen is de maatsorte ring aan de kleine kant. De kwaliteit van de pruimen is goed, het aantal gescheurde pruimen ge ring en dat is geheel tegen de ver wachting in. De gemiddelde op- brengstprijzen van de pruimen zijn gedaald, hetgeen blijkt uit de on derstaande tabel: Aardappelen in de Gemeenschap Meestal, doch door de bijzondere weersomstandigheden van de laatste tijd, is de aardappelmarkt in de Ge meenschap onoverzichtelijk. Vast staat dat de overvloedige regen scha de heeft aangericht, hier en daar zelfs zeer forse schade, niet alleen in Nederland, maar ook elders in de Gemeenschap. De vraag is hoe dit verlies aan opbrengst gekompen seerd kan worden, gezien de aanvan kelijke verwachting van een grote oogst in de Gemeenschap. Nog een andere vraag is in hoeverre de kwali teit is aangetast en ook daarover lo pen de berichten uit de Gemeen schap sterk uiteen. In alle lidstaten is de markt ruim voorzien en zijn de prijzen onbevredigend tot rechtuit slecht. In Nederland maar ook in Engeland zijn de prijsuitslagen op de termijn- markt van geringe betekenis. België klaagt over een geringe afzet. Noodgedwongen neemt de industrie zandaardappelen op, ook al geeft men de voorkeur aan de nu nog moeilijk te rooien klei-aardappelen. Frankrijk importeert meer aard appelen dan het momenteel ekspor- teert. De Duitse markt blijft ruim voorzien. Dat is ook het geval in En geland, van waar goede ha- opbrengsten gemeld worden, ook al wordt het rooien bemoeilijkt door overvloedige regen. Ook ten aanzien van de kwaliteit van de geoogste en nog te oogsten aard appelen leeft men tussen hoop en vrees. Appels Bij de beoordeling van de prijzen van appels in het seizoen 1986/1987 moet rekening gehouden worden met het feit dat 1985/1986 gunstiger was dan 1984/1985. Uit de grafiek komt heel duidelijk naar voren dat het laatste appelseizoen qua op brengst een slecht seizoen is geweest. De kwaliteit van de Discovery is dit jaar weer uitstekend: 90% van het aanbod bestaat uit klasse I. Bij de Vista Bella wordt er meer klasse II aangevoerd: dit ras heeft problemen met de kleur. De opgaven voor de koelhuisopslag komen binnen; toch zijn er nog veel telers die hun koelhuisopgaveformu- lier nog niet hebben ingeleverd. De sluitingsdatum is 20 augustus. Houdt hiermee rekening. De komende week beginnen we aan een drietal voorlichtingsbijeen komsten voor de telers, waarin in sa menwerking met het Konsulent- schap voor Akker- en Tuinbouw aandacht besteed zal worden aan de bewaring en afzetplanning. Czar I Ontario I Opal I St. Hubertus I week 10-14 aug. aanbod middenprijs 10 ton 1.40 11 ton 1.12 78 ton 1.79 9 ton 1.30 week 3-7 aug. aanbod middenprijs 2 ton 3.20 1 ton 2.80 2 ton 3.95 12 ton 3.02 Vorig jaar was er sprake van een grote appeloogst, vandaar de lage prijzen. Behalve een groot aanbod, was er sprake van een lagere kwali teit in veel gevallen. Door de mooie herfst gingen veel appels te rijp de koelcel in. In 1984/1985 kwam de gemiddelde prijs voor alle appelras sen uit op ongeveer 70 ct per kg. In 1985/1986 was dat 82 ct per kg en in het seizoen 1986/1987 ruim 60 ct per kg. Per soort kwamen grote variaties voor. Zo kwam 'de Golden' niet ver der dan 50 cent en bracht 'de Elstar' ƒ1,34 op. Voor het seizoen dat nu begonnen is wordt gerekend op een normale oogst, althans in Neder land. Onze Oosterburen denken wei nig appels te kunnen oogsten. De EG appeloogst wordt geraamd op IVi miljoen ton, tegen 8,3 miljoen ton vorig jaar. Veemarkt 's-Hertogenbosch Op de Paardenmarkt van 's Herto genbosch werden 13 augustus 135 stuks aangevoerd. De prijzen waren per stuk: Luxe paarden van ƒ2.725,tot ƒ3.350,Oude paarden van ƒ2.025,tot ƒ2.750,3-jarige paarden van ƒ1.425,tot ƒ2.800,2-jarige paarden van ƒ1.425,tot ƒ2.400,Veulens van ƒ625,tot ƒ1.200,Hitten van ƒ775,tot ƒ1.700,Pony's van ƒ475,tot ƒ1.550,Shetland pony's van ƒ325,tot ƒ600, Oude slachtpaarden van ƒ4,20 tot ƒ5,95, kg.gesl.gew.; Jonge slacht paarden van ƒ4,45 tot ƒ6,05, kg.gesl.gew. De handel verliep rustig, prijzen gelijk. 22 Vrijdag 21 augustus 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 22