Het kan niet van één kant komen vanuit de Z.L.M. gezien p7?V" zuidelijke landbouw maatschappij Zelfstandigenstatuut Werkbezoek Inkomen landbouw in 1986/87 gelijkgebleven: 1987/88 lagere resultaten akkerbouw. m VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1987 75e JAARGANG NO. 3888 land- en tuinbouwblad De oogst 1987 wordt er één van uitersten; goede kg-opbrengsten per ha maar ook zeer slechte. De fluktu- aties zijn groot van perceel tot perceel en van regio tot regio. Vooral het grillige karakter van de bijna achter ons liggende zomer is daar debet aan. Over het algemeen kan van maar zeer matige opbrengsten worden gesproken. Bij gerst komt de opbrengst uit op tussen gemiddeld 5,5 en 6 ton. Het doorvalpercen- tage is gemiddeld 25 °7o hoger dan vorig jaar. Ca 2/3 van de gerst is thans binnen. De opbrengst ligt gemid deld 20% lager dan vorig jaar. Bij erwten ligt de oogst rond gemiddeld 4 ton per ha. tegen vorig jaar 5600 kg. Bij tarwe is de oogst pas begonnen maar een fijne korrel en legering lijken te resulteren in een op brengst die ca. 15% lager zal zijn dan vorig jaar. In ons laatst verschenen blad van 7 augustus jl. wees ik o.a. op het grote belang voor boer en tuinder, om optimaal gebruik te maken van de commerciële "speerpunten" in zijn omgeving. In dat verband be klemtoonde ik de noodzakelijke solidariteit van boeren-leveranciers/afnemers met solide handelshui zen en verwerkers. Solidariteit op basis van, uit we derzijds vertrouwen voortkomende -goed omschreven- lange termijn-afspraken. Recente cala miteiten in de zuidwestelijke consumptieaardappel- handelsector, alsmede de onverkwikkelijke afhande ling van plantuien-contracten door sommige handels huizen, die in ons werkgebied opereren, geven aanlei ding om nog eens duidelijk te stipuleren, dat (a) ver trouwen slechts gerechtvaardigd kan zijn als het gaat om solide en betrouwbare ondernemingen, en dat (b) vertrouwen alleen maar vorm en resultaat kan krijgen middels concretisering in (goede en volledige) schrif telijke afspraken en contracten. "Het kan niet van één kant komen", schreef ik 14 dagen geleden; en ik bedoelde de "ene" kant. "Het kan niet van één kant komen", schrijf ik nu weer; maar ik bedoel nu de "an dere" kant. Naar aanleiding van met name de "plantuien-affaires", zal vanuit de ZLM aangedron gen worden om de algemene handelsvoorwaarden (Landbouwschap) voor wat betreft de overmachts clausule aan te scherpen op het punt van werkbare oogstomstandigheden. Om zoveel mogelijk mis verstanden en daaruit voortvloeiende eenzijdige boe- renschades te voorkomen, zal tevens getracht wor den, onze invloed aan te wenden om te komen tot de installering van meer telers-vertrouwenscommissies bij de afnemers/verwerkers. In het regeeraccoord van het huidige kabinet werd het voornemen uitgesproken om een zogenaamd zelfstandigenstatuut tot stand te doen komen, waar bij o.a. respectievelijk aandacht zou moeten worden besteed aan het fiscale winstbegrip in het licht van de drieledige functie (investering, reservering, consump tie) van het inkomen van zelfstandigen, aan de positie van de meewerkende echtgenote, en aan de be lastingheffing bij bedrijfsopvolging. Uit een- op initia tief van staatssecretaris Evenhuis - vorige week ver schenen notitie van een interdepartementale werk groep blijkt, dat de mooie woorden van destijds voor alsnog niet omgezet zullen worden in daden, zelfs nog niet in goede bedoelingen. De zaak wordt afgedaan met een serie ondermaatse ambtelijke opmerkingen en men beperkt zich in feite tot een schijnheilige op somming van wat er allemaal voor de zelfstandigen gedaan wordt. En dat notabene, terwijl boeren, tuin ders en andere kleine zelfstandige ondernemers in Ne derland de laatste jaren niets anders hebben moeten doen dan inleveren. De positieve bijdrage van het Ne derlands midden- en klein bedrijf aan de nationale economie is meer dan substantieel en in absolute zin aanzienlijk hoger dan die van de grootindustrie. Zon der kleine zelfstandigen zou een staatsbankroet een zeker feit zijn. De internationale organisatie van be langrijke industrielanden OESO heeft er onlangs na drukkelijk op gewezen dat de absurde belastingdruk in Nederland absoluut remmend werkt op de ontwikkelings- en continuïteitsmogelijkheden van de zelfstandige (gezins-)ondernemingen. Als Ruding dan aankondigt dat hij overweegt om ruim 1 miljard mee vallers ten goede te laten komen aan belastingverla ging, dan zullen wij nu in niet mis te verstane woor den moeten bepleiten (eisen), dat het "zelfstandigen statuut" alsnog en ten spoedigste wél reëel ingevuld wordt. Het kan niet van één kant komen! Want im mers, als de andere kant niks wil, dan zou die ene kant zelfstandigen) binnen afzienbare tijd eens zo danig uitgemergeld kunnen zijn, dat er niets meer uit te zuigen valt. Eén en ander is overigens ook de uitdrukkelijke me ning van onze nationale K.N.L.C. organisatie, uit gesproken in een bestuursvergadering deze week in Goes, tijdens een werkbezoek aan de ZLM. In diezelf Het totale inkomen van de Nederlandse akkerbouw en veehouderij is in 1986/87 vrijwel gelijkgebleven. Voor het lopende jaar 1987/88 moet op een lager sectorinkomen worden gerekend. In de glastuinbouw is het sector inkomen belangrijk verbeterd, vooral dankzij lagere kosten. Dit meldt het Landbouw-Economisch Instituut in zijn jaarlijkse overzicht van de economische ontwikke lingen in de land- en tuinbouw, het Landbouw- Economisch Bericht (LEB). Omdat de publikatie van het LEB, dit jaar later plaatsvindt dan gebruikelijk, worden de belangrijkste punten eruit reeds nu bekend gemaakt. In de veehouderij en akkerbouw daalden in 1986/87 de kosten van aangekochte produktiemiddelen door een ge ringer verbruik en vooral door lagere prijzen. Dit laatste hing voor een groot deel samen met het opnieuw goedko per worden van het veevoeder. Vooral de opbrengstprij- zen in de varkenshouderij lagen gemiddeld op een veel la ger peil dan het jaar ervoor. Teruggang resultaten akkerbouw Voor de weidebedrijven is in 1986/87 een belangrijke toe neming van de gemiddelde arbeidsopbrengst geraamd. Ook voor de akkerbouwbedrijven is dit het geval, vooral als gevolg van een grotere produktie na de tegenvallende oogst van het jaar ervoor. Óp de bedrijven met veel inten sieve veehouderij daalde daarentegen de arbeidsop brengst aanzienlijk. In alle sectoren van de intensieve vee houderij was de rente minder, met uitzondering van de legpluimveehouderij waar een beperkt herstel optrad. De opnieuw lagere veevoerprijzen wogen in de intensieve veehouderij in het algemeen niet op tegen de lagere op- brengstprijzen. Voor 1987/88 lijkt een teruggang van de resultaten op de akkerbouwbedrijven waarschijnlijk. Voor de veehouderij zal moeten worden afgewacht of de verdere daling van de voerkosten de eveneens dalende geldopbrengsten zal kun nen compenseren. In de glastuinbouw is voor alle drie de bedrijfstypen - glasgroente-, snijbloemen- en potplantenbedrijven in 1986 een verbetering van zowel de arbeidsopbrengst als het inkomen geraamd. de vergadering, alsmede in een gezamenlijke bijeen komst 's avonds van K.N.L.C.-bestuur en Z.L.M.- hoofdbestuur, bleek tevens overduidelijk en schrij nend dat er -landelijk, zowel als in ons eigen werkgebied- sprake is van een toenemende defaiti- sche en neerslachtige houding van boeren en tuin ders. Het geloof in de eigen toekomstige concurrentie kracht (binnen de E.G. en wereldomvattend) wordt met de dag meer aangetast. De onevenwichtigheid van de Brusselse maatregelen middels zuivelquote ring enerzijds en eenzijdige prijsverlaging in de akkerbouw- en rundvlees sector anderzijds, alsmede de zich opstapelende nationale barrières op het ge bied van lasten en regelgeving, veroorzaken een groeiend wantrouwen in een boer-onvriendelijke over heid. De conclusie van de gezamenlijke K.N.L.C. en Z.L.M.-vergadering was dan ook dat de uiterste gren zen van rekkracht en incasseringsvermogen bereikt zijn. Tevens werd geconstateerd dat vooral en met name de Nederlandse akkerbouwsector momenteel de meeste klappen te incasseren krijgt. Aanpassing aan de huidige politiek-opportunistische overspannen maatregelen in het opgedrongen veel te snelle tempo is onmogelijk; zelfs voor de beste ondernemers onder ons. Een "rat-race", zonder voldoende "blijvers", zal het enige gevolg zijn. De Franse regering heeft dit jaar officieel haar nationale landbouw tot prioriteit no. 1 verklaard en zal dat waarmaken door een (nog) grote re financiële ondersteuning ter versterking van de in ternationale concurrentiekracht. Tot onze nationale regering zal nu en onverwijld gezegd moeten worden: "Tot hier en niet verder". "Het kan niet van één kant komen". Het K.N.L.C. zal zich tot het uiterste inspan nen om haar zusterorganisaties K.N.B.T.B. en C.B.T.B. in dit streven mede te brengen tot een meer vakbondsmatige en agressieve opstelling. Het duide lijk maken van een kabinet (bestaande -notabene- uit regeringspartijen waarop 90% van de boeren en tuin ders gestemd heeft!), dat de maat vol is, kan en moet tenslotte niet van één kant komen. v.d. MAAS

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 1