Georgia on my mind De juiste wijze van ziekmelden PJZ-ers blijken tijdens Amerika-reis 'coca cola proof' Proud to be an American Florida Landententoonstelling Vrijwilligers voor Méridon De aarde in een broeikas Maandag 8 juni vertrokken 16 PJZ-ers richting Atlanta in Geor gia in Zuid-Oost Amerika. Voor velen was het de eerste keer dat we vlogen, en als je dan bedenkt dat we met vertraging begonnen, boven de oceaan in de gordels moesten blijven en in New York landden, i.p.v. Atlanta, is wel duidelijk dat het een alles behal ve prettige vlucht was. Maar er was een lichtpuntje, het was 35° C, dus lekker weer! In Atlanta werden we op het vliegveld ver welkomd door David (die groten deels de organisatie in handen had) en werden we onderverdeeld in diverse gastgezinnen. Voor velen was het dan nog een paar uur rijden eer ze 'thuis' waren. Aangezien Georgia ongeveer zo groot is als Nederland en België en we over de staat verdeeld za ten, zagen sommigen elkaar 14 dagen niet. Telefoon bracht dan uitkomst. Wat ons opviel in Amerika? Eerst en vooral, de hamburgers coca cola. Amerikanen eten ontzettend ongezond, overwe gend hamburgers met veel ket chup, weinig groente en fruit. De cola was er veel lekkerder dan hier, maar na 3 weken gaat het toch wel vervelen! De contacten zijn ook veel vluchtiger dan hier. En alles is te koop. De bekende autonummerplaten, 'Ewing 7' bestaan echt, zij het dan wel met andere namen. Deze zijn ook te koop. Als Nederlander kun je er een redelijk potje breken, maar zeg vooral niet dat je uit Duits land komt. Je krijgt veel extra's als je zegt dat je Nederlander bent, in winkeltjes krijg je al vlug wat meer souveniers mee, in restaurants meer dan je had besteld. Iedereen heet je 'welcome in the States'. Schiet ook vooral niet in de lach wanneer er voor het eten getoast wordt op de president van Amerika en de koningin van Nederland! Het liedje 'proud to be an American' kenden we al vrij vlug uit ons hoofd. En na wat vragen bleek ook dat ieder een trots is om Amerikaan te zijn. Trots op de vlag, trots op de vrijheid en trots op hun voor ouders die gevochten hebben, om zo een land te verkrijgen. De meesten van ons hebben ook een heleboel van Georgia gezien: Martin L. King Jr. Place, met z'n kerk, graftombe, museum en ge boortehuis. 6 Flags over Geor gia, amusementspark waarbij de verschillende landen worden uit gebeeld die over Georgia hebben geregeerd. Stone Mountain, in een granieten berg zijn uitge beeld, de helden uit de burger oorlog te weten generaal Robert E. Lee, Jefferson Davis en Sto newall Jackson, 's Avonds werd er een laser show gegeven. Memphis (Tenessee) waar Elvis Presley begraven ligt, werd door enigen bezocht. Sommigen be zochten wat discotheken. Je mag alleen maar naar binnen als je aan de hand van je paspoort kon tonen dat je 21 jaar was. Het was al bekend dat Amerikanen hoofdzakelijk gekleed gaan in vrijetijdskleding, maar als je in de disco iemand gekleed ziet in de volgende outfit, blazer, over hemd, stropdas, korte broek, dan blijf je eigenlijk lachen. Na zo'n 2 weken bij een gastgezin te hebben gezeten viel het niet voor iedereen mee om afscheid te ne men. Maar we gingen verder! Met heel de groep 2 dagen op Rock-Eagle, een kamp van de 4-H club, waar we voldoende tijd hadden om alle verhalen uit te wisselen. Eigenlijk was er voor ons niets te doen, maar een zwembad in de achtertuin brengt dan wel uitkomst. Rock-Eagle was vooral een ontmoetings kamp voor de jeugd, met een he le dag programma's met als be langrijkste boodschap 'Lean on me'. Dinsdag 23 juni kregen we de laatste informatie voor ons ver trek naar Florida. We kregen te horen dat we 's woensdagsmor gens om 5.30 zouden vertrekken naar het vliegveld, wel wat aan de vroege kant, maar je moet er wat voor over hebben! En bekijk het vooral ruim! Woensdagmorgen vertrokken we dan eindelijk naar Orlando/Flo rida. Om ongeveer 9 uur 's mor gens waren we er! Op het vlieg veld werden auto's gehuurd. Dat was wel even schrikken, zo groot en chic hadden we toch niet ver De hele groep was twee dagen de gast van de 4-H klub, in een huisje op Rock-Eagle wacht; Oldsmobil, Buick en Pon- tiac waren de merken, met stuur bekrachtiging, rembekrachti- ging, automatisch geschakeld enz. Van het vliegveld naar het hotel was ongeveer 30 minuten rijden. Voor de meeste chauf feurs viel die rit alles mee. Aangekomen bij het hotel vielen we im de volgende verbazing, palmbomen, fonteintjes, dure uniformen en champagne bij het inchecken. Onze kamers waren nog niet klaar, zodoende gingen we maar McDonalds eten. 's Middags be zochten we sea-world, met shows van dolfijnen, orka's, zeeleeu wen, otters, walrussen. Iedereen was het er mee eens dat dit een geweldig begin was. Voordat we alle verhalen kwijt waren liep het al in de kleine uurtjes. Donderdag spraken we af om naar Walt-Disney world te gaan. Walt-Disneyworld is in 1971 ge opend en heeft meer dan 200 mil joen gasten verwerkt. Een reden te meer om ook eens een kijkje te nemen. Dromen en sprookjes worden er realiteit. Door Main Street (winkelstraat) waan je je in de oude tijd. In Adventure-land wisselen misteries en wonderen elkaar af. In Frontierland, waan je je in midden vorige eeuw. Fan- tasyworld, daar worden dromen werkelijkheid met Mickey- Mouse, de 7 Dwergen, Sneeuw witje en Peter Pan. Tomorrow- land geeft ons een kijkje naar morgen, met een vlucht naar Mars, enz. 's Avonds om 8 uur hadden we afgesproken om el kaar weer te ontmoeten bij het kasteel. Ongeveer de helft ging moe terug naar het hotel om nog wat te zwemmen, de andere helft bleef nog om de lichtshow, straatparade en vuurwerk te zien. Na deze vermoeiende dagen besloten we vrijdag om naar het beroemde Daytona-beach te gaan. 's Morgens vertrokken we met het mooiste weer wat je je kunt voorstellen. Maar zoals ook in Nederland, kan ook het weer in Florida ontzettend snel ver anderen. Dus toen we in de buurt van het strand kwamen regende het wer kelijk 'cats and dogs'. Qok al schijnt de zon niet, je mag met de auto op het strand rijden. Dat is toch een belevenis, 's Avonds besloten we om toch re delijk vroeg naar het hotel terug te gaan om 's avonds een disco theek te bezoeken. Ook werkelijk de moeite waard. 's Zaterdags besloten we om na een rustige dag van gisteren weer de drukte op te zoeken in Epcot- center: de landententoonstelling. Je waant je echt in Mexico, Chi na, Duitsland, Italië, Marokko, Frankrijk enz. Er was een Neder lands winkeltje wat door ieder een bewonderd werd. Dat het vol stond met klompen was te ver wachten. Omgerekend kostten deze klompen ongeveer 40,-. 's Avonds gingen de meesten terug naar Walt-Disneyworld om de lichtshow/straatparade en vuur werk te bekijken, 's Zondags on ze laatste dag, vertrokken we, weer met mooi weer, naar Cape Kennedy. Hoewel Cape Kennedy de officiële naam is, wordt de ba sis in de volksmond Cape Cana veral genoemd. Aangezien het mooi weer was en de vrijdag aan het strand in het water was geval len, besloten wat meiden om maar naar het strand te gaan. Maar ook deze dagen waren de weergoden ons niet goed gezind. Weldra stak een vervelende on weersbui de kop op zodat het on mogelijk was om op het strand te blijven, 's Avonds hebben we de kermis en het uitgaanscentrum aan Daytona Beach bezocht. Aangezien we 's maandagsmor gens om 4 uur klaar moesten zijn, hebben we die nacht maar vergeten. Om 3 uur kwamen we terug in het hotel, waar iedereen een douche nam, koffers inpak te, nog wat foto's nam, en dan was het om 4 uur tijd om het ho tel te verlaten, auto's vol te tan ken (4 volle tanks voor 80,-). De auto's werden terug ingele verd, met wel wat pijn in het hart. Daarna het vliegtuig in naar Atlanta. De laatste dag bezoch ten we het rekreatiepark op Stone-Mountain, 's Avonds ver trokken we weer met een uur ver traging, richting Brussel. Ieder een gebruikte deze 8 uur in het vliegtuig om wat bij te slapen. Dinsdagsmorgens 30 juni werden we in Brussel weer verwelkomd door ouders, vrienden en vrien dinnen. De verhalen konden los barsten. Achteraf is deze reis, echt de moeite waard geweest, we hebben er allen genoten. En ik kan ook iedereen aanraden om Amerika eens te bezoeken, maar wees er zeker van dat je hambur gers en coca cola moet kunnen verdragen. Anja Dekker fw A 11 f [?[!j n m Op zaterdag 9 augustus a.s. organi seert de afdeling Schouwen- Duiveland haar jaarlijkse barbecue bij Krijn-Jan en Ger van de Velde aan de Zuiddijk 4 te Dreischor. Aanvang: 19.30 uur. Opgeven voor 21 augustus a.s. bij Ellen 01113-2573 of bij Marian 01110-16183. Toneelspelers opgelet!!! In de maand oktober gaan we weer starten met de repetities voor het to neel. Ben je geïnteresseerd in toneel en wil je graag meedoen. Dat kan. Geef je op bij Piet 01110-12233. De uitvoering zal plaatsvinden op 23 ja nuari 1988. Wil je niet toneelspelen, maar toch graag iets met het toneel te maken hebben, dan kun je je eveneens'opgeven bij Piet als sou fleur of regisseur. Opgeven vóór 21 augustus a.s. Wintersporters opgelet!!! Wij zijn evenals vorig jaar voorne mens met de P.J.Z. op wintersport te gaan. Het ligt in de bedoeling om van 29-1-1988 tot 13-2-1988 te gaan. Belangstellenden kunnen zich opge ven bij Ellen 01113-2573, ook voor eventueel informatie kun je bij Ellen terecht. Natuurlijk kun je ook voor 1 week mee in plaats van 2 weken. Vrijdag 21 augustus 1987 Het blijkt steeds weer dat er nog werkgevers zijn die niet precies we ten hoe zij moeten handelen als een werknemer ziek wordt. Als een werknemer ziek wordt, moet hij - als hij ziekengeld wil krijgen - zich aan enkele voorwaarden houden. In de Meridon zoekt zelfstandige mensen met werkervaring in huishouding en ontvangst van gasten, voor een pe riode van 3 maanden. Deze vrijwilli gers dienen evenwichtig en sociaal vaardig te zijn in de omgang met zo wel oudere als jonge kursisten. Ken nis van Frans en Engels nodig. Leef tijd 21 tot 30 jaar. Geboden wordt afwisselend werk in teamverband, kontakt met wisselen de groepen, een eigen kamer, kost en inwoning, reisverzekering en reisver- goedingen. Voldoende vrije tijd om te genieten van de mooie omgeving en van Parijs. Brieven aan en inlichtingen bij me vrouw A.E. Bolle-Pikaar, Kanaal- weg 3-702, 2628 EB Delft. Een gesprek maakt deel uit van de procedure. Méridon is de Frans-Nederlandse Volkshogeschool te Chevreuse bij Parijs. eerste plaats moet hij zich ziek mel den. Dat moet hij doen op de eerste ziektedag vóór 9.00 uur 's morgens en wel bij zijn werkgever. Deze moet op zijn beurt het ziekte geval onmiddellijk (binnen 24 uur) doorgeven aan het regionaal kan toor van het ASF. In spoedeisende gevallen kan de werkgever ook tele fonisch doorgeven dat een werkne mer ziek is, maar in alle andere ge vallen moet de werkgever de ziek melding schriftelijk doorgeven. De ziekmelding gebeurt door het instu ren van een ziekmeldingsformulier. U kunt deze aanvragen bij het regio naal kantoor van het ASF. Tegen woordig heeft het ziekmeldingsfor mulier een rose kopie achter het nor male formulier. Deze rose kopie kan de werkgever behouden voor zijn ei gen administratie. Het ASF kan alleen ziekengeld beta len als vaststaat dat iemand ziek is in de zin van de Ziektewet. Hij moet dan 'niet in staat zijn te werken als gevolg van ziekte of ongeval'. Meldt een werkgever of werknemer de ziekte te laat, dan is kontrole achter af niet meer mogelijk. Daarmee komt de uitkering in gevaar. De lijn die in dit soort gevallen wordt aan gehouden is dat, wanneer de te late ziekmelding te wijten is aan de nala tigheid van de werknemer, de uitke ring wordt geweigerd tot aan de dag van ziekmelden bij de werkgever. Is het de schuld van de werkgever dat de ziekmelding niet is doorgegeven en kan de werknemer er dus niets aan doen, dan wordt, ondanks het feit dat kontrole niet meer mogelijk is, er toch een uitkering verleend. De bedrijfsvereniging kan dan wel de verleende uitkering terugvorderen van de werkgever. Of dit ook daad werkelijk gebeurt hangt van de om standigheden af. Wordt de ziekmelding pas doorgege ven als de betrokken werknemer al weer aan het werk is - wat nogal eens voorkomt in de vakantieperiode als het bedrijf gesloten is - dan wordt achteraf geen uitkering meer ver leend. De werkgever heeft namelijk de plicht zijn werknemers vooraf te informeren over wat zij moeten doen en laten als zij in de vakantie ziek worden. De werkgever kan de werknemer vragen zich in een derge lijk geval ziek te melden bij de boek houder, of bijvoorbeeld rechtstreeks bij het ASF. Dit geldt overigens voor alle gevallen waarin de werknemer zijn bedrijf niet kan bereiken. Nog een laatste punt. Als de werkge ver het aan de boekhouder overlaat de ziekmeldingen aan het ASF door te geven, dan blijft de werkgever toch verantwoordelijk voor het ge val de boekhouder het vergeet. De werkgever kan zich dus nooit op de nalatigheid van zijn boekhouder be roepen! Voor meer informatie kan de werk gever terecht bij het dichtstbijzijnde regionale kantoor van het ASF. Voor de provincies Zeeland, Noord- Brabant en Limburg is dat in Til burg, tel. 013-358855. Dr. L. Reijnders, medewerker van de Stichting Natuur en Milieu, heeft een brochure (16 pag.) geschreven over het zg. broeikaseffekt. In deze geïllustreerde brochure wordt be schreven wat de gevolgen op lange termijn (kunnen) zijn van de opwar ming van onze aarde, door de uit stoot van diverse gassen die bij de verbrandinge van fossiele brandstof fen vrijkomen. Deze gassen zorgen ervoor dat het invallende zonlicht niet goed meer van de aarde kan ont snappen, waardoor de aarde op warmt. Deze brochure is te bestellen tegen vergoeding van de verzend kosten van 1,50 bij de Stichting Natuur en Milieu, Donkerstraat 17, 3511 KB Utrecht, postgiro 2537078, ovv 'broeikasbrochure'. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 19