VOO It m: Vit OIIW 'Hygiënevoorllchting is vooral nuttig voor de buren' Minister Bukman komt tentoon stelling Zeeuwse Landbouw organisaties openen Waar zijn we mee bezig? Gewoontevorming a? Merellied Tarwe Wereldvoedseldag 1987 Agrarische Studiereizen 1987 MALLORCA, een gevariëerde reis Ekstra geld Europese voedselhulp aan landen van derde wereld onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. P. J. van Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Hygiëne en voeding hangen nauw met elkaar samen. Er is onderzoek gedaan naar wat konsumenten weten over hygiëne en voeding en tij dens dit onderzoek bleek dat het onderwerp gevoelig ligt en dat men sen zich snel aangesproken voelen als het over dit onderwerp gaat. Maar wat men niet weet is dat er in ons land jaarlijks tienduizenden gevallen van voedselvergiftiging voorkomen. De meeste gevallen worden afgedaan met de diagnose 'buikgriep'. De mensen zien zelf het probleem niet. Bovendien is hygiëne typisch een on derwerp dat de persoonlijke leef sfeer raakt en waar zelfs een taboe op rust. Toch weten veel mensen niet genoeg over dit onderwerp. Dit bleek tijdens een quiz die het voor- lichtingsburo voor de voeding orga niseerde onder konsumenten die voedingskursussen volgden en onder studenten. Wat kwam uit deze quiz naar voren? Men bleek niet goed op de hoogte over het verschijnsel voed selvergiftiging. Driekwart van de deelnemers dacht dat dit het meest voorkomt bij het eten in een restau rant of snackbar; in werkelijkheid worden de meeste gevallen voor voedselvergiftiging thuis veroor zaakt. Men wist ook niet goed bij welke temperatuur bakteriën zich het snelst vermeerderen. Dit moet name lijk zijn: tussen de 15-40 graden C. De meesten streepten een te lage temperatuur aan. Ook over de goede temperatuur in de koelkast lopen de meningen uiteen, het moet zijn: tus sen de 2-7 graden C. Onbekend is het feit dat gaar vlees niet op een bord gelegd mag worden waar ook het rauwe vlees opgelegen heeft. Dan is er namelijk gevaar voor kruisbesmetting. Over het bewaren van vlees bestaan meer misvattingen. Sommigen den ken dat als vlees bewaard wordt on der een laag vet, dat het dan niet kan bederven en niet in de koelkast hoeft. Dit is absoluut niet waar. Men weet meestal wel dat rauw vlees veel bakteriën bevat, maar denkt ook dat een laagje vet voldoende be schermt tegen bederf, dit is onjuist! Géén pannetjes vlees in het vet in een keukenkastje bewaren. Gewoontevorming betekent per de finitie dat veel dingen gedaan wor den zonder er bij stil te staan. Op het terrein van de hygiëne in de voeding hebben zich een groot aantal inge burgerde gewoonten ontwikkeld, vaak van moeder op dochter. Zo komt het dat men zich het waarom van veel handelingen in de keuken niet afvraagt. Men heeft het eenvou dig altijd zo gedaan... Het bleek ook tijdens gesprekken met de kursisten over b.v. het hante ren van het vaatdoekje, het afkoelen van een pan soep, het gebruik van de keukenplank, enz. Over deze onder werpen wilden ze niet diskussiëren, want iedereen vond dat hij of zij ge lijk had (zo is het, en niet anders, want zo heb ik het altijd gedaan). Dt mensen raken geïrriteerd als ei wordt gesproken over 'regelmatig dt handen wassen in de keuken'. Er if hiermee een grens bereikt, men vindl het overdreven. 'Een mens leeft nu Dat is de vraag die we meerdere ma len horen bij allerlei onderwerpen en dan wordt er meestal bedoeld dat de gene die het zegt, denkt dat een an der het niet goed doet. Vooral als het over het milieu gaat is de schuld ge ven een van de eerste bezigheden. Dat is aan de andere kant voor ons eigen persoonlijke milieu heel slecht. Dat is de zure regen die op de mens zelf terug valt. Deden de mensen van de vorige generatie het echt zó slecht? Wij geloven dat niet maar de situatie veranderde sterk. Ons inwo neraantal nam gestadig toe en er was/is minder ruimte voor alles. Daardoor zien we nu veel meer de waarde van dat wat vroeger heel ge woon er was en er bleef, ondanks al les. Nu wordt dikwijls alleen als 'na tuur' gzien de kruiden/onkruiden die worden gewied om ons voedsel Op mijn tegelen - tuinpad zat Mevrouw Merel; had ze wat ofwas ze 't broeden even zat? Wat zag 'k daar even later... buurman's rode kater... Maar 't miezemuizig merelke was allang terug bij haar merel-kerelke heel helder klonk hun lied: Poes, jij krijgt ons niet. J.G.i V.-J. eenmaal niet in een luchtballon' wordt er gezegd. Zorgvuldigheid tij dens de bereiding van voedsel lijkt in de ogen van de gespreksdeelnemers meer te maken met etiquette, smaak en gewoonte dan met voorkomen van negatieve konsekwenties voor de gezondheid. Men wordt in de prak tijk tenslotte weinig gekonfronteerd een plaats te geven op de akkers. Het is beslist heel jammer als planten zouden worden uitgeroeid dus is be schermen van gewassen een bijzon der goede zaak. Maar de kuituurge wassen, daarvan moeten we leven, dat is ons voedsel, MAAR DAT IS OOK NATUUR! Alles samen vormt de natuur - de planten langs sloten en wegen, de in het wild levende dieren - de insekten - de vogels, maar ook de koeien in de wei en de akkers met graan en aard appelen en andere gewassen. Met dat stukje natuur is de boer bezig, samen met zijn gezin en daar leven we allemaal van. Toch is ook dat stuk natuur schitterend om te zien en we hopen dat toch velen gedurende een vakantietrip of zo maar een uit stapje konden genieten van het mooie landschap in al zijn facetten. P.J. de Rooy-Janse, M.A. 't Staat niet in wegwijzer-boeken, zélf de route zoeken en even stil blijven staan, bij 't graan als er een windvlaagje stoeit met tarwe die bloeit kijken op je gemak naar 't zacht wiegende arendak dat is toch zo mooi maar 't staat nooit in wegwijzer - boeken. J.G.i V.-J. met deze nadelige gevolgen. Daarom vindt men het onderwerp hygiëne niet echt relevant. De voorlichting zal rekening moeten houden met dit gegeven. Ik hoop dat u nu wel meer het belang ziet van een goede kennis over belangrijke zaken als voeding en hygiëne. M.T. Vleugel-Mandemaker Minister Bukman van Ontwikkelingssamenwerking zal op maandag 12 oktober een tentoonstelling openen die in teken staat van de We reldvoedseldag en het projekt Trekkracht voor Kenia. Deze ten toonstelling zal van 12 tot 17 oktober opgesteld staan in de Stenge in Heinkenszand. Dit jaar hebben de landbouworganisaties en het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt de handen ineen geslagen om aandacht te vragen voor het wereldvoedselvraagstuk. De voorstellen hiervoor zijn afkomstig van de Begeleidingskommissie van het geza- melijke ontwikkelingssamenwerkingsprojekt Trekkracht voor Kenia. De voorbereidingen voor de ten toonstelling zijn al in volle gang. Naast een fotopresentatie van het projekt Trekkracht voor Kenia zul len verschillende wandtentoonstel- lingen van uiteenlopende organisa ties getoond worden. Ook vindt er op dit moment overleg plaats met verschillende musea om een kleine kollektie traditionele Afrikaanse landbouwwerktuigen (hak, graafstok, primitieve ploeg, ossejuk e.d.) voor de tentoonstelling te lenen. Cartoonist Arend van Dam, die ook de tekening voor het aktievignet heeft gemaakt, werkt mee door een aantal van zijn cartoons beschikbaar te stellen. Deze geven een direkte en vaak kritische kijk op ontwikke lingsproblemen en -hulp. Nieuw ont wikkelde werktuigen voor dierlijke trekkracht voor boeren in Afrika worden door de werktuigenfabri kant Rumptstad in bruikleen gege ven. De tentoonstelling wordt opge zet voor alle leden van de landbouw organisaties, agrarische jongeren- en vrouwenorganisaties én alle ande re belangstellenden in derde wereld problematiek. Wereldvoedseldag is Vrijdag 21 augustus 1987 een initiatief van de FAO (wereldvoedsel- en landbouworgani satie) waarbij landbouworganisaties het voortouw nemen om eigen leden én het grote publiek te betrekken bij landbouw- en voedselproblemen. De tentoonstelling valt overigens sa men met de aktieweek HONGER HOEFT NIET. HONGER HOEFT NIET is een samenwerkingsverband tussen enkele tientalen landelijke en provinciale organisaties op het gebied van landbouw, milieubescherming en ontwikkelingssamenwerking. De ten toonstelling van de landbouworgani saties zal dan ook zeker niet de enige aktiviteit in die week zijn waarin de derde wereld centraal staat. Zo zal er in de provinciale bibliotheek ook een fototentoonstelling staan met als thema 'reizen in de derde wereld'. Het Ministerie van Buitenlandse za ken heeft ƒ30.000,— toegezegd voor het projekt Trekkracht voor Kenia. Dit bedrag wordt beschikbaar gesteld in het kader van de z.g. 'ver dubbelingsregeling'. Partikuliere initiatieven op het terrein van ontwik kelingssamenwerking worden (wan neer aan een aantal voorwaarden en kriteria wordt voldaan) ekstra gesteund door elke gulden die met fondswervende akties binnenkomt te verdubbelen. Aangezien de Zeeuwse landbouworganisaties al garant staan voor een bedrag van ƒ10.000,betekent dit dat er ook ƒ10.000,— ekstra per jaar uit de be grotingsfondsen van het ministerie bijkomt. Overigens stond er bij af sluiting van het eerste projektjaar (30 juni 1987) ruim ƒ13.000,op de aktierekening. In september zal de tweede Trek kracht voor Kenia-Nieuwsbrief uit komen met informatie over de ont wikkelingen in Kenia en met pro- grammatips voor afdelingen, krin gen, RAK's en regiogroepen. Ook komt er naast de al bestaande diase rie een diskussiespel beschikbaar waarin de projektaktiviteiten in het bredere kader van ontwikke lingsproblematiek geplaatst en besproken kunnen worden. Voor meer informatie kunt u zich ten alle tijde wenden tot het aktie- sekretariaat (01100-21010 ZAJK of Ad Phernambucq 01195-248 thuis). MALLORCA, het grootste eiland van de Spaanse Balearen, is voorna melijk bekend om zijn badplaatsen en het mooie weer. Grote gedeelten van de zuid- en oostkust zijn één rij van hotels, appartementen, terrasjes en winkels. Door de vele "soorten bloemen, planten en bomen, waar Mallorca rijk aan is, zijn de tuinen vaak ware paradijsjes waar het goed verblijven is onder de palmbomen en de bougainvillea, vlak bij zee. Slechts enkele kilometers buiten de kust bevindt zich het interessante binnenland. Heuvelachtig, smalle wegen, kleine dorpjes, boerenbedrij ven en plantages. Vele soorten vruchtbomen komen op Mallorca voor. En verder: Bourgondië-Frankrijk: 24-30 sep tember, 7-daagse rondreis per bus; Sauerland: 5-9 oktober, 5-daagse busreis, verblijf in één hotel; Kreta: De EG-kommissie in Brussel heeft besloten om dit jaar voor een bedrag van 90 miljoen ecu (bijna 210 mil joen gulden) aan voedselhulp uit te geven aan landen van de derde we reld. Het gaat om granen, melkpoe der, boterolie, suiker, olie en bonen. Besloten is dat er dit jaar 299.500 ton granen geleverd zullen worden aan landen van de derde wereld en 18.700 ton melkpoeder. Wat de bo terolie betreft zal er 6.930 ton in to taal aan voedselhulp worden ver strekt. De voedselhulp in de vorm van suiker omvat in totaal 100 ton. De totale voedselhulp in de vorm van olie omvat 3.500 ton en van bo nen 4.000 ton. 9-16 oktober, 8-daagse vliegreis, ver blijf in één hotel; Israël: 19-29 okto ber, 11-daagse vliegreis, rondreis per bus; Wenen: 4-8 november, 5-daagse vliegreis, verblijf in één ho tel; Brussel: 18-20 november, 3-daagse busreis; Londen: 28 november-1 december, 4-daagse trein-boot-busreis Voor uw aanmelding, nader overleg of het aanvragen van de brochure 'AGRARISCHE STUDIEREIZEN 1987' kunt u opbellen naar het Sekre- tariaat van AGRARISCHE STUDIE REIZEN, mevrouw L. Deumer, Roermondsplein 20, 6811 JN Arn hem, 085-512087 tussen 08.00 en 18.00 uur (eventueel 085-427784). Verzorgd reizen in vertrouwd ge zelschap Winkelen bij de boer in Duitsland Nadat reeds vroeger landkaarten en folders met informaties over winkelen bij de boer in Duitsland zijn gepubliceerd is nu voor de bondsstaat Noordrijn-Westfalen voor het eerst dergelijke infor matie in boekvorm verschenen. Het boek heet 'Einkaufen auf dem Bauernhof' en bevat 220 adressen van boeren in Noordrijn-Westfalen, de bondsstaat vlak over de grens. Er wordt uitvoerig getoond hoe men de boerderijen vindt en er is na tuurlijk ook nauwkeurige infor matie over de produkten die men kan kopen. Informatie over de openingstijden vindt men evenzo als aantekeningen over toeristi sche attrakties in de desbetref fende regio. Het boekje kost 7 Duitse mark en is te bestellen bij 'Landschriften-Verlag', Heerstrasse 73, D 5300 Bonn 1. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 17