Groot Zeewijkeen Gronings akkerbouwbedrijf met heden, verleden en toekomst! In het kader van de jubileumvie ring '150 jaar Groninger Maat schappij van Landbouw - 150 jaar landbouworganisatie' is de boerderij Groot Zeewijk in de Noordpolder bij Warffum dit jaar herhaaldelijk in het nieuws geweest. Ooit boerde hier Geert Reinders, in 1837 één van de drie grondleggers van het Genoot schap ter Bevordering der Nijver heid te Onderdendam, de eerste gewestelijke landbouworganisa tie in Nederland die gedragen werd en geleid werd vanuit de praktijk zelf. Het denkbeeld om dit genootschap, de rechts voor ganger van de huidige Groninger Maatschappij van Landbouw, op te richten ontstond op een steen worp afstand van dit bedrijf. En wel op de Noordpolderdrijk, 'daar waar vóór het jaar 1811 eb be en vloed zich nog afwissel den', zo meldt het gedenkboek 1837-1937 van de Groninger Maatschappij van Landbouw. In een gesprek tussen Geert Rein ders, Rembertus Westerhoff, arts te Warffum en diens kollega Emo Wichers te Middelstum, besprak men de talrijke verbete ringen die in die jaren in de land bouw mogelijk waren, waarbij men uiteindelijk tot de konklusie hoofdzaak wintergraan en kool zaad verbouwd, maar als gevolg van de weersomstandigheden vo rig jaar ontbreekt dit jaar het koolzaad en moesten ook zomer granen verbouwd worden. De ge hele graan- en aardappeloogst (Bintjes) kan op het bedrijf zelf worden opgeslagen. Westers heeft voor afzet van deze beide produkten geen vaste afnemers en is wat dit betreft een geheel vrije ondernemer. Hij beschouwt de handel als een belangrijk on derdeel van het agrarisch onder nemerschap en wil zich liever zo weinig mogelijk binden. 'Ik ver koop aan de hoogste bieder, op het moment dat mij dat het beste uitkomt', zo is zijn uitgangspunt. De grondsoort varieert van 10-30 afslibbaar, waarbij de aloude re gel dat de lichtste gronden het dichtst bij de zeedijk liggen ook hier geldt. Het gebied is bij uit stek geschikt voor de aardappel teelt: er is nauwelijks aardappel moeheid en de luizen, versprei ders van vele virusziekten, zijn er minder aktief. Er is op het be drijf ook buiten de oogst voort durend werk, o.a. m.b.t. het on derhoud van machines en gebou wen en de verzorging van de schapen. 'Als je het onderhoud Op deze wat oudere foto is goed te zien hoe op Groot Zeewijk oud en nieuw uitstekend hand in hand kunnen gaan. De laan op de achtergrond loopt naar het familiekerkhof dat nog in het bezit van de fam. Reinders is ook Jan Westers aktief in deze sport. Een groot aantal trofeeën en linten in de hal van het on danks de vernieuwing nog altijd statige voorhuis getuigen ervan. Bij het vierspannen werd Jan pervlakte grond met brede aan wendingsmogelijkheden en het bedrijf is aan alle kanten gemo derniseerd. Dat betekent niet, dat Westers geheel tevreden is over de huidige situatie. 'Er moet Rijke geschiedenis Over de geschiedenis van Groot Zeewijk en de fam. Reinders zou als zodanig reeds gemakkelijk een boek te schrijven zijn. Men kan daarvoor nog verder terug dan 1789, want uit een koopakte van dat jaar blijkt dat er toen reeds gebouwen stonden op de huidige plaats. Dat is dus voor de inpoldering van de Noordpolder in 1811. Deze gebouwen stonden op een hoge plek (wierde), waar heen mens en dier vluchtten voor ekstra hoog water. De naam Zee wijk - wijken voor de zee - ligt dan ook voor de hand. De boerderij kwam in 1815 in het bezit van de fam. Reinders. Toen kocht Geert Reinders, mede initiatiefnemer van de eerste landbouworganisatie, het be drijf Hij was een man met uit gesproken liberale opvattingen en verbaasde als kamerlid in 1848 het Nederlandse volk door met een 15-tal gelijkgestemden bij de opening niet in het voorgeschre ven Staatsie-uniform te verschij nen. Geert Reinders - een klein zoon van de beroemde Geert de kwam dat uitvoering daarvan 'voor enkele individuen onmoge lijk' en door een 'vereniging van velen' gemakkelijk was. De ver nieuwingsdrang was in deze jaren in dit gebied groot en 'bij de meeste vernieuwingen fungeerde Reinders als voortrekker en Groot Zeewijk als proeftuin', al dus Rijksarchivaris dr. F.C.J. Ketelaar in een herdenkingsrede op 28 maart jl. Een historisch be drijf dus, waar de uit Delfzijl af komstige Jan Westers (40) thans boert met echtgenote Tineke Bar- lagen en hun twee kinderen Em- ke en Pieter. Veel veranderd Wie Groot Zeewijk in 1987 be zoekt, komt al gauw tot de kon klusie dat er in de loop der jaren veel is veranderd. Liet Geert Reinders hier als eerste op zijn land het onkruid nog wieden door 'twintig vrouwen tegelijk', Westers beschikt thans over een kompleet machinepark en twee man vast personeel. De vernieu wingen zijn daarbij met de komst in 1969 van de fam. Westers naar dit bedrijf na 5 geslachten Rein ders zeker niet op gehouden. In 1970-1971 werd een nieuw voor huis gebouwd van het kop-hals- romptype en werd ook de achter gevel van de schuur vernieuwd. In 1984 bouwde Westers, die tot 1983 werkte in maatschap ook een nieuwe aardappelschuur, waar 1500 ton konsumptie- aardappelen kunnen worden op geslagen. Het huidige Groot Zeewijk, dat kortgeleden nog met 25 ha werd uitgebreid, is ongeveer 215 ha groot, waarvan 50 ha dij ken, kwelders en erf. Het bouwplan voor de 165 ha kultuurgrond bestaat globaal uit 1 /4 konsumptie-aardappelen 1/4 bieten en de rest grotendeels granen. Normaal wordt in moet laten doen, dan tikt het ook nog al aan', aldus Westers, die zelf over een ruime werkplaats beschikt. In tegenstelling tot veel van zijn voorgangers op dit bedrijf, werkt Westers bovendien zelf ook mee op het bedrijf. 'Ik zorg daarbij voortdurend dat ik al het werk ook feitelijk zelf kan doen, zodat in geval van nood het bedrijf minder kwetsbaar is en ik goed op de hoogte blijft van alle ont wikkelingen met betrekking tot de diverse machines. Paarden en schapen In de winter, vooral in de lam- mertijd vragen de ruim 150 scha pen (in hoofdzaak Texelaars) die op het bedrijf gehouden worden veel aandacht. Daarnaast, 'maar dat is meer hobby' - zijn er nog de paarden. Evenals zijn vader is Westers drie keer kampioen van Nederland en vele keren trok hij de grens over voor wedstrijden en shownummers. 'Net als in de voetbalsport, wordt het hier ech ter steeds professioneler. Daar door wordt het de laatste jaren steeds moeilijker om vooraan te komen', zo deelt hij t.a.v. deze aktiviteit, die ook het nodige werk kost, mee. Een zestal paar den staat gedurende het wedstrijdseizoen voortdurend op stal en moet verzorgd en getraind worden. 'De omstandigheden voor training zijn in deze buurt niet optimaal en ook daardoor verlies je eveneens gemakkelijk terrein'. Perspektief Groot Zeewijk 1987 is bij dit al les zeker een bedrijf met toe komst. Er is een behoorlijke op- veel geïnvesteerd worden om een dergelijk bedrijf te runnen en de overheid laat ons in goede jaren nauwelijks ruimte voor reserve ringen. Bovendien nemen de lasten voortdurend toe. Het ka binet heeft te weinig oog voor de belangen van de landbouw', zo is hij van mening, waarbij hij ook wijst op de toenemende ganzen- schade in het gebied als gevolg van een verkeerd faunabeheer en de steeds toenemende milieu- eisen. Intussen zullen ook na 1987 de ontwikkelingen in dit ge bied niet stilstaan, nu hier de ruilverkaveling Noordpolder in uitvoering is. De geschiedenis van Groot Zeewijk is dan ook nog lang niet ten einde... J. Beerman enter, de bestrijder van de vee pest - had in zijn tijd hier ±172 ha land in gebruik en breidde dit later nog eens met 100 ha uit. Hij had volgens de overlevering nooit minder dan 40 man aan het werk. Over de landerijen ver spreid stond dan ook een groot aantal arbeiderswoningen die plaats boden aan 12 gezinnen. Reinders voerde onder meer als eerste de rijenteelt in, importeer de veel nieuwe machines (o.a. de eerste stoomdorsmachine) en nam talrijke proeven met nieuwe gewassen, meststoffen en werk tuigen. Zijn zoon Cornelis was bovendien een van de eersten die begon met drainage door 'stai- nen piepen in de grond' (van klei- gebakken pijpjes). Deze drainage verkeerde aan het eind van de ja ren zeventig nog grotendeels in goede staat. De huidige bewoners van Groot Zeewijk: Jan en Tineke Westers. In het nieu we voorhuis en ook in de achtergevel zijn de oude herinneringstekens op nieuw verwerkt De Groninger Mij.-postzegel met daarop de Noordpolderdijk waarde initiatief nemers hun historische gesprek voerden en de handtekeningen van Reinders, Wichers en Westerhoff. De boerderij is niet Groot Zeewijk, maar de inmiddels aan de agrarische bestemming onttrokken boerderij Salomé Vrijdag 21 augustus 1987 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 13