Wat biedt de mechanisatiedag voor de vruchtbomenteelt? Nederland gaat goed perenjaar tegemoet Rabobank ziet goede perspektieven voor boomkwekerij Promotie Nederlands fruit 2 gen, hand- en pneumatische snoei- apparatuurontbladeringsmachines bindapparatuur, pallets, hefmasten, heftrucks, enz. Veel aandacht wordt besteed aan de teelt van vruchtbo men in kontainers. Zo zullen enkele voorbeelden worden getoond van mogelijkheden van druppelbevloei- ing en fertigatie. Ook op het gebruik van pallets en transportmiddelen wordt nader ingegaan. Uiteraard zullen ook enkele firma's met klein gereedschap acte de presence geven. Door de voorlichting wordt een in formatiestand ingericht waarbij vooral aan de diverse aspekten van de koeling aandacht wordt besteed. Verder zijn er ook nog enkele dienst verlenende instanties op de ten toonstelling. Waar is het te doen? De tentoonstelling en de demonstra ties hebben plaats op het bedrijf van G. Saes, Rosvelterweg 19, 6031 NM Nederweert (zie plattegrond). Het belangrijkste onderdeel van de kwe kerij zijn de moer bedden. Verder worden op het bedrijf vruchtbomen, bosplantsoen en koniferen geteeld. Het tentoonstellings- en demonstra- tiegebeuren is gekonsentreerd rond om de bedrijfsgebouwen. De ope ning van de dag wordt verricht door de heer Rulkens, voorzitter van de kultuurgroep voor vruchtbomen en vruchtboomonderstammen Door de eisen aan de boomkwaliteit, door de ontwikkelingen in de fruit teelt en de nieuwe aspekten van de mechanisatie, de druppelbevloeiing lijkt het ons voor vele vruchtboom kwekers, fruittelers en boomkwe kers de moeite waard om een bezoek aan Nederweert te brengen. Konsulentschap voor de Akker- en Tuinbouw, Tilburg, sekretaris organisatiekomité, ing. W.A. v. Mullem Er worden diverse demonstraties ge houden met onder andere plantma- chines (1), schoffelapparatuur, aan- aardmachines(2), spuitmachines, enz. moer bedden, een hulpmiddel voor het opbrengen van grond tussen de moeren, oculeerstoeltjes, appara tuur voor het schoonmaken van de moeren en machines voor het aan brengen van turf. Tentoonstelling Vanaf 9.30 uur zullen in de schuur van G. Saes en op het buitenterrein een 25-tal firma's, enkele kwekers en dienstverlenende instanties diverse machines en hulpmiddelen ekspose- ren. Facetten die hierbij aan de orde komen zijn: speciale trekkers, hulp middelen voor het planten, verzor- gingsapparatuur, rijenbemesters, hulpmiddelen voor het aanbindin Op vrijdag 18 september a.s. zal de teelt van vruchtbomen en vrucht boomonderstammen centraal staan bij G. Saes aan de Rosvelterweg 19 in het Limburgse Nederweert. De teelt van vruchtbomen en vrucht boomonderstammen neemt in de boomkwekerij een aparte plaats in. Dit geldt voor diverse aspekten, zo als de vermeerdering, het planten, het aan- en afaarden, de verzorging, het spuiten, het rooien, het bundelen en het transport. Ook doet er zich bij deze teelt een aantal nieuwe ont wikkelingen voor bij het aanaarden, de verzorging, het spuiten, het bin den en de pallettisering. Sterk in de belangstelling staat ook de teelt van vruchtbomen in kontainers. Vooral de watervoorziening middels onder andere druppelbevloeiing en de fertigatie zijn hierbij nieuwe ont wikkelingen. Om deze specifieke ontwikkelingen te tonen wordt vrij dag 18 september bij G. Saes, Ros velterweg 3 te Nederweert een spe ciale mechanisatiedag voor de vruchtboomtelers gehouden. Tijdens deze dag zal de mechanisatie en de hulpmiddelen in de ruimste zin worden gedemonstreerd of ten toon worden gesteld. Aan de orde zullen onder andere komen: Geleide demonstraties om 10.00 en 14.00 uur. Op een speciaal terrein vlakbij de tentoonstelling worden geleide de monstraties met plantmachines, ver- zorgingsapparatuur met onder ande re speciale portaaltrekkers, veldspui- ten voor de vruchtbomen, rooiappa- ratuur en andere specifieke hulpmid delen gedemonstreerd. Bij de ver hoogde trekkers wordt gede monstreerd met de nieuwe ENTI, de Poly-BOB, Universal. Verhoogde John Deere en een Bergmeister. Ook de nieuwe ontwikkelingen op het ge bied van het aanbrengen van turf worden getoond. Hiertoe wordt met een drietal typen gedemonstreerd waarbij er 2 door kwekers zijn ont wikkeld. Bij de verzorgingsappara- tuur worden enkele aangepaste schoffelmachines met rijenbe mesters getoond. Naast de bekende rijenfrezen worden ook enkele speci aal, voor de zwaardere gronden moerbeddenfrezen met aanaarders gedemonstreerd. Bij de spuitappara tuur wordt aandacht besteed aan verhoogde uitvoeringen, doppen- keuze, afstandsbediening, etc. Bij het rooien worden naast de bekende lichters ook één of twee speciale rooimachines gedemonstreerd. Eigen vindingen Omdat aan de mechanisatie vaak specifieke eisen worden gesteld zal ook een aantal door kwekers aange paste machines worden tentoon gesteld of gedemonstreerd. Enkele eigen vindingen zijn: een sor- teerapparaat voor vruchtboomon derstammen, zelfrijdend schoffelap paraatje, een aangepaste rooier voor Nederland rekent op een rekord-perenjaar, terwijl binnen de gehele EG de perenoogst dit jaar 2% kleiner zal uitvallen dan de oogst van vorig seizoen. In ons land zijn bloei en vruchtzetting optimaal verlo pen, waardoor de behangdichtheid zeer hoog is. Van Doyenné du., Comice zal ongeveer het dubbele van de bomen komen ten opzichte van het vorig seizoen, maar ook bij Beurré Hardy en Conference is er sprake van een forse toename van resp. 86 en 43% in vergelijking met 1986. De totale perenoogst in ons land zal dit jaar naar schatting zo'n-155.000 ton gaan bedragen, een toename met de helft ten opzichte van vorig jaar. De Europese perenproduktie zal met 2,46 miljoen ton zo'n 2% of 60.000 ton kleiner zijn dan de oogst van vo rig jaar. Een grote afname zal er o.a te zien zijn in West-Duitsland (- 40%). De perenoogst in Frankrijk zal zo'n 10% groter zijn dan die van vorig jaar. In België blijft de peren- De eksport van boomkwekerij pro- dukten kan tot 1990 met tenminste 4% per jaar groeien. De rentabiliteit kan in deze sektor de komende jaren op een redelijk nivo blijven. Om de internationaal sterke positie te hand haven, zal er in de Nederlandse boomkwekerij op het terrein van de afzet beter en efficiënter moeten worden samengewerkt. Dit zijn en kele konklusies uit een recente studie van Rabobank Nederland over de boomkwekerij in ons land. De Rabobank verwacht dat het tota le areaal boomkwekerijgewassen als gevolg van uitbreidingsinvesteringen zal groeien naar circa 7.200 ha in 1990. Thans bedraagt de oppervlak te 6.900 ha waarop 4.400 bedrijven werkzaam zijn. De Rabobank signaleert een enigs zins toegenomen belangstelling voor de boomkwekerij bij agrarische on dernemers die elders met produktie- beperkende maatregelen worden ge- konfronteerd. De bank waarschuwt voor te hoge verwachtingen bij een eventuele omschakeling. Niet alleen laat de markt een grote uitbreiding niet toe, ook het vereiste vakman- 10 schap en de ontbrekende ervaring kunnen voor teleurstellingen zorgen. In tegenstelling tot de meeste andere tuinbouwsektoren kent de boom kwekerij geen hechte afzetstruktuur. Een verbetering van de afzetstruk tuur lijkt nodig omdat de sektor enerzijds wordt gekonfronteerd met areaal- en produktietoename en an derzijds door een minder uitbundige groei van de afzet dan de laatste ja ren. Voor bepaalde gewassen, voor al de visueel aantrekkelijke pot- en kontainerprodukten, kan het vei lingsysteem een goede oplossing vor men. Voor de overige boomkweke rij produkten kan de invoering van een centraal voorraadregistratie- systeem een belangrijke bijdrage vormen aan het realiseren van een meer inzichtelijke markt. In ieder geval zullen vraag en aanbod goed op elkaar moeten worden afge stemd. Het komt de prijsvorming en daarmee ook het rendement van de kwekerij ten goede. Ook een intensi vering van de promotie voor het Ne derlandse boomkwekerijprodukt biedt mogelijkheden om de afzet te verhogen. Het rapport is gratis ver krijgbaar bij de lokale Rabobanken. produktie nagenoeg op het peil van vorig jaar. Onlangs presenteerden zich in Tiel de nieuwe oogstfee en haar hofdames, die de komende weken een belangrijke rol zullen spelen bij de promotie van het Nederlandse fruit. De drie charmante dames, van links naar rechts Henriëtte van de Sluis, Irma Temminck (oogstfee) en Rigon Veldhuizen, zullen ook present zijn bij het 27e Oogst- en Fruitkorso van Tiel, dat op 12 september a.s. weer door de straten van Tiel zal rijden. Nu de fruitsektor in het Zeeuwse vanuit één centraal punt in Kapelle de toekomst met nieuw en jong elan in gaat, zou men kunnen overwegen het oogstseizoen ook in onze kontreien te starten met een soortgelijkepromotie-aktiviteit. Nieuwe rassen De vruchtzetting van Schone van Boskoop is zeer slecht in ons land, de geschatte produktie bedraagt slechts de helft van die van vorig jaar. Van Cox's O.P. zal de produk tie kleiner uitvallen dan vorig jaar,, maar van sterke vruchtrui en blad- val, zoals in sommige delen van West-Duitsland, België en Engeland is in ons land nog geen sprake. Elstar en Jonagold zijn ook dit jaar weer de grote groeiers, ondanks het feit dat bij Jonagold de vruchtzet ting niet optimaal is verlopen. Er zullen weer erg veel Golden en Red Delicious op de Europese markt ko men. Ook de produktie van de nieu we rassen Elstar, Gloster en Jona gold, is binnen de EG weer toe genomen. Nederland gaat qua hoeveelheid een goed fruitjaar tegemoet, alleen het weer en de kwaliteit kunnen nog spelbreker zijn. Er is hier en daar nl. al hagelschade gemeld. Vrijdag 21 augustus 1987 Appels Bij de appelen rekenen de Neder landse fruittelers dit jaar op een oogst van gelijke grootte als die van vorig jaar. De behangdichtheid is bij een aantal rassen hoger, maar de vruchtgrootte laat hier en daar te wensen over. Tot half juli zag alles er normaal uit, maar door de koude en natte weken is de groei enigszins gestagneerd. De totale oogst zal naar schatting 440.000 ton bedragen, 99% van de oogst van vorig jaar. Ook de Europese appeloogst zal kleiner zijn dan die van vorig jaar: 7,5 miljoen ton tegen vorig jaar 8,3 miljoen ton (- 9%). Een grote afna me zal er te zien zijn in de Westduit- se appeloogst. Mede door een beurt jaar bij het Streu-Obst (niet- De peren hangen in het algemeen in hét Zuidwesten goed, maar de prijs zal vooral bepalend zijn voor de uiteindelijke resultaten. intensief geteeld fruit) zal de totale appelproduktie er slechts de helft be dragen van die van vorig jaar. De Franse en Italiaanse oogst vertonen beide een lichte toename ten opzich te van vorig jaar. In België zal de oogst wat kleiner zijn dan vorig jaar. II VÖ<1 CUI«UJUK 1^ JBUiH»

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 10